διώξεις για το greek-fun.com, θα ακολουθήσουν κι άλλα;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 18 Δεκ 2009 07:30

Ρε μην είστε κορόιδα με το facebook, έτσι και αλλιώς ότι και να γράψετε στο Internet παραμένει στο Internet, ή κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Δεκ 2009 09:52

Τα γνωστα. Οτι εγινε και με τους Subtitles.
Για κάθε ενα που θα κλείνει αλλα 3 θα ανοιγουν
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Δεκ 2009 13:45

δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Προωθούνται και νομοθετικές ρυθμίσεις ταυτόχρονα...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Δεκ 2009 14:38

Κατσε γιατι θα τρελλαθουμε τελειως μου φαινεται.
Το θεμα ειναι απλα να πληρωνει ΑΕΠΙ ενα site (πχ freeplay.gr του cdhyper) και απο εκει και περα ειναι νομιμο να κατεβαζουν* αβερτα οι χρηστες?

Γιατι αν ειναι ετσι, φαντασου το κοστος της ΑΕΠΙ να το μοιραζονται τα μελη ενος φορουμ. Θα ειναι απειροελαχιστη η συνδρομη του καθενος αν εχει τοσα μελη οσα πχ το greek-fun.com

* οπου κατεβαζουν = ή και ηχογραφουν σε cd quality- stereo

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 18 Δεκ 2009 16:09

είναι εντελώς χαζό να έχεις πειρατικό φόρουμ και να έχεις facebook link με το ονοματεπώνυμο σου.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 18 Δεκ 2009 17:02

Παρακαλώ να μην αναφέρονται ονόματα sites που διακινούν παράνομο περιεχόμενο.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Δεκ 2009 17:06

Μανωλη εγω ανεφερα το site που αναφερεται και στον τιτλο του topic!
Εκτος αν ενοουσες τους προηγουμενους :)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 18 Δεκ 2009 19:55

Εννοείται όχι σε αυτό. Σε όλα τα υπόλοιπα αναφερόμουν

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 18 Δεκ 2009 20:15

Από εδώ, αυτό το κομμάτι:
Εν πάση περιπτώσει εξεταζόμενος από τους αστυνομικούς ο πρώτος κατηγορούμενος πατέρας δύο παιδιών αρνήθηκε κατηγορηματικά τα καταγγελλόμενα σε βάρος του. Ισχυρίστηκε συγκεκριμένα ότι διαχειριστής της ιστοσελίδας είναι ο "Mat" τον οποίο έχει δει μόνο μια φορά πριν από 4 περίπου χρόνια και πήγε για καφέ μαζί του στη Ρόδο.
...
Eπεσήμανε ακόμη ότι δεν έχει ανεβάσει ποτέ ταινίες στην ιστοσελίδα αλλά και ότι δεν έχει κωδικούς πρόσβασης στο server του www.greek-fun.com και καμία οικονομική απολαβή.
Τόνισε ότι έχει κωδικό για να μπαίνει στο forum και ότι είχε ζητήσει να διαγραφεί ο κωδικός του αυτός. Επεσήμανε ότι ο "Mat" τον είχε χαρακτηρίσει διαχειριστή στην ιστοσελίδα χωρίς όμως αυτός να ασκεί την οποιαδήποτε διαχείριση.
δεν αισθάνεστε ότι υποτιμά την νοημοσύνη σας, όπως το παρακάτω κομμάτι; (από εδώ)
Το κτίριο παρακολουθούσε στενά η Αστυνομία καθώς σύμφωνα με πληροφορίες που είχε συγκεντρώσει χρησιμοποιούνταν ως παρασκευαστήριο εμπρηστικών μηχανισμών και ορμητήριο των αντιεξουσιαστών. «Τα παιδιά μάζευαν τα μπουκάλια για την ανακύκλωση» υποστήριξαν συγγενείς των συλληφθέντων
Don't do the crime if you can't do the time, όπως λένε και οι Εγγλέζοι.
Εσύ είσαι τρελός.

DaKnOb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DaKnOb » 18 Δεκ 2009 21:11

Αν και το g*****.info έλεγε από κάτω πως για ότι ανεβαίνει ευθύνη έχουν μόνο οι χρήστες κ όχι οι Αντμιν έκλεισε επειδή στα δικαστήρια αυτόν τρέχουν...
Και άλλο ένα site έκλεισε:
s*****.tk
Τελικά η Ελληνική Αστυνομία τα καταφέρνει καλύτερα από τις άλλες... (και εγώ δεν πιστεύω τι γράφω...).
Τα ThePir@teBay και Mininov@ που πήγαν πολλές φορές στα δικαστήρια δεν έκλεισαν (στο Mininova απαγορεύεται Copyrighted Material τώρα αλλά είναι ανοιχτό) και συνεχίζουν να διανέμουν αρχεία.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 18 Δεκ 2009 22:16

DaKnOb έγραψε:Αν και το g*****.info έλεγε από κάτω πως για ότι ανεβαίνει ευθύνη έχουν μόνο οι χρήστες κ όχι οι Αντμιν έκλεισε επειδή στα δικαστήρια αυτόν τρέχουν...
Και επειδή το έγραφε αυτό τι σημαίνει;
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 19 Δεκ 2009 02:45

δηλαδή στα δικαστήρια μπορεί να τρέξει η θεία Γιώργος του Βαγγέλη επειδή το site έλεγε ότι ευθύνη έχει αυτός που ανεβάζει/κατεβάζει και όχι ο admin?

παλιότερα η ελληνική "αστυνομ@υνία" έπιασε κάποιους για παιδικό πορνογραφικό υλικό, τώρα κάποιους admin για τα site τους, μάλλον μετά θα δούμε και downloaders?

ή το πασοκ πήρε φόρα ή ξέχασαν ποιο συμαντικά προβλήματα

και φυσικά είναι παράνομο αλλά νομίζω ότι θυμούνται κάνουν
Εικόνα
What you waiting for?

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 19 Δεκ 2009 04:57

Ε κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό. Όσον αφορά την μουσική, πέρα από το τι βγάζουν οι τραγουδιστές και το τι δηλώνουν, τους λυπάμαι και πιο πολύ τους στιχουργούς και τους συνθέτες. Γιατί όσο να 'ναι, αποτελεί ιδιοκτησία τους και όλοι λίγο-πολύ έχουμε κατεβάσει γιατί "η πειρατεία σώζει την τσέπη μας". Απλά μέσα από αυτό πάλι κερδισμένοι εμείς βγαίνουμε γιατί πήραν ένα καλό μάθημα ότι δεν μπορούν να πουλάνε 20 και 30 ευρώ τον δίσκο τους και έκαναν κινήσεις για φθηνότερες παραγωγές ή ακόμη και για νόμιμη "δωρεάν" διανομή των cd τους μέσα από εφημερίδες.

Πάντως σε μια σελίδα ενός συγκροτήματος, όχι και πολύ γνωστό - ούτε καν το θυμάμαι :lol: -, σου παρείχαν δωρεάν τα τραγούδια τους, από το να τα κατεβάζεις από torrent, και σου έλεγαν πως αν σου άρεσε η μουσική μπορείς να αγοράσεις τo cd τους και να τους υποστηρίξεις ή μπορείς να το πάρεις για να το κάνεις δώρο π.χ. σε έναν φίλο σου, στην κοπέλα σου κτλ και έκανε περίπου 10 δολάρια. Έξυπνη κίνηση.

Πάντως απορώ γιατί κατεβάζουν mp3, εγώ από τότε που είδα στην signature του cdhyper το freeplay.gr διέγραψα τα πάντα από τον δίσκο μου και ακούω ότι θέλω από εκεί. Σχεδόν τα πάντα έχει και έχω και free gb στον σκληρό μου, κι άμα δεν έχω internet βολεύομαι με το ραδιόφωνο.

Όσο για το elliτέτοιο.com, αν δεν κάνω λάθος οι master tempo και μερικοί άλλοι από εκεί έγιναν γνωστοί και παίζονται τα τραγούδια τους σε club κτλ
deninho έγραψε:δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Προωθούνται και νομοθετικές ρυθμίσεις ταυτόχρονα...
Ήδη υπάρχουν περί πνευματικής ιδιοκτησίας και διανομής, το διάβασα στο αστικό δίκαιο της κοπέλας μου που είναι στην νομική, και μάλιστα είναι και πολύ αυστηρές σε συνδιασμό με υπέρογκες καταβολές. Απλά δεν το έχουμε πάρει στα σοβαρό ακόμη, η ελληνική δικαιοσύνη και οι περισσότεροι από 'μας.

DaKnOb
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DaKnOb » 19 Δεκ 2009 10:54

Αν αρχίσουν να συλλαμβάνουν και τους downloaders δεν θα μείνει κανένας εκτός από αυτούς που είναι άνω των 80. :P :P :P
Θα χάσουν όλους τους ψηφοφόρους τους. :P :P :P

kingbill

Δημοσίευση από kingbill » 19 Δεκ 2009 12:17

έκλεισe και το g3t****.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες