Ερώτηση για απόδειξη παροχής Υπηρεσιών

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
gi0rg0s

Δημοσίευση από gi0rg0s » 20 Δεκ 2009 19:29

Ενοείς μόνο την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη η 250 γενικά οι κρατήσεις
:think: Γιατί μπαμπά; :think: - Απαντήσεις σε θέματα που όλοι έχουμε σκεφτεί παρατηρώντας την καθημερινή ζωή ! Kαι γνωμικά για να μαθαίνουμε :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Δεκ 2009 19:38

Κρατήσεις έχουν όσοι πληρώνονται με μισθό. Εμένα μου έρχεται λογαριασμός 500 ευρώ το 2μηνο και τον πληρώνω μετρητά στο ΤΕΒΕ. Δεν έχω ρωτήσει τα features της ασφάλισης, είναι τυπική υποχρεωτική ασφάλιση όπως ισχύει για όλους και όσο περνάνε τα χρόνια αυξάνεται. Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν πάω σε έναν συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ γιατρό με το βιβλιάριο ανά χείρας με στραβοκοιτάει γιατί ξέρει ότι θα αμοιφθεί από το ταμείο με 10 ευρώ για την επίσκεψη. Τόσο γενναιόδωρα!

Γι αυτό κι εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ το βιβλιάριο και πηγαίνω σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο αν θέλω ραντεβού με γιατρό όπου κανείς δεν με στραβοκοιτάει. Γιατί πληρώνω ΤΕΒΕ λοιπόν; Απλούστατα για να ταΐζω τους δημοσίους υπαλλήλους.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
geomatical04

Δημοσίευση από geomatical04 » 20 Δεκ 2009 23:01

Κοιτα επειδή έχω σχετική εμπειρία από κοντινό πρόσωπο, αν δεν έχεις 100% κάλυψη η οποία είναι πανάκριβη μπορεί να μην σου κάνουν πχ ενχείρηση για κάταγμα στη μέση. Οι περισσότεροι δεν την έχουν. Τώρα τα αντιπυκτικά φάρμακα τα κάλυψε νομίζω εξολοκλήρου το ταμείο.

Και στο δημόσιο το ίδιο πληρώνονται οι γιατροι (10 ευρω). Όποιος θέλει μπορεί παλι να κάνει ιδιωτική ασφάλιση. Τώρα το ότι ο ένας τρώει από τον άλλο είναι άλλη υπόθεση...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Δεκ 2009 15:27

Οφτοπικιά:
cdhyper έγραψε:Ναι συμφωνώ, γιατί μπορείς να κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση με τις δεκαπλάσιες παροχές και το μισό κόστος. Αλλά είμαστε ένα κράτος δημοσίων υπαλλήλων, οπότε πρέπει υποχρεωτικά να τους συντηρούμε.
Δεν είναι απόλυτο αυτό: οι ιδιωτικές αν δεις, σου καλύπτουν το κόστος από εκεί που σταματάει το ταμείο που έχεις, και πάνω (πχ κόστος 150€ σου καλύπτει το ταμείο 50€, η ασφαλιστική θα σου καλύψει μέχρι 100€ αναλόγως τί έχεις βάλει).
Αν δεν έχεις ταμείο, θα πληρώσεις πολύ περισσότερα στην ασφάλεια.

Και στο ΙΚΑ οι κρατήσεις είναι γερές και από παροχές... τουλάχιστον στο ΤΕΒΕ εχεις την επιλογή να πας σε γιατρό της επιλογής σου γιατί είναι συμβεβλημένο με πολλούς ιδιώτες γιατρούς. :hammer:
Εγώ σα μηχανικός είμαι μισθωτός μεν, με ΤΣΜΕΔΕ δε, όπου για αρχή οι κρατήσεις μου είναι περίπου οι μισές από το ΤΕΒΕ και λίγο παρακάτω νομίζω από αυτές του ΙΚΑ (γενικά ένας νέος μηχανικός έχει μικρές εισφορές όμως πέφτει και εύκολα θύμα εκμετάλλευσης, αφού δεν πληρώνεται με μισθωτή εργασία όσο λέει η σύμβαση των μηχανικών, αλλά οδηγείται στο να απασχολείται "με μπλοκάκι" που λένε, ακόμα και για μόνιμη συνεργασία με την εταιρία που τον απασχολεί...τέλος πάντων αλλουνού παπά ευαγγέλιο αυτό).
Πήγα σε γιατρό το καλοκαίρι να με δεί που έβηχα σα γέρος 80 χρονών, πλήρωσα 50€ επίσκεψη, πήρα την απόδειξη, να την πάω στο γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ, και μου κατέθεσαν μετά από 3 μήνες στον λογαριασμό το ποσόν των 25€. Πάλι καλά να λέμε...
Τουλάχιστον πάω σε όποιον γιατρό θέλω εγώ!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες