Ενίσχυση WiFi από Wireless router με χρήση Grid Κεραίας

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SECRETXGR

Δημοσίευση από SECRETXGR » 21 Δεκ 2009 06:59

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τι γνώμη από κάποιον που γνωρίζει "Ιδίοις όμασι"... Πιάνω το δίκτυο ενώς γνωστού μου γείτονα ο οποίος έχει wireless router χρησιμοποιόντας καλώδιο προέκτασης και την εσωτερική κεραία της wlan κάρτας μου την οποία έχω βγάλει έξω. Το σήμα είναι όμως αρκετά μικρό με αποτέλεσμα να χάνω την σύνδεση αρκετές φορές... Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι οι Grid κεραίες έχουν το μεγαλύτερο Gain. Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε μένα για να αυξήσω την ένταση του λαμβανόμενου σήματος ή δεν κάνουν γι' αυτή τη χρήση;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Δεκ 2009 15:40

αναλογα για ποια συχνοτητα ειναι !
υπαρχουν ενισχυτες σηματος wirelles και τους τποθετεις σε εξωτερικο χωρο με ειδικη συσκευη

δες στο πλαισιο μηπως κανει κατι απο αυτα http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wirel ... Cables.htm

Άβαταρ μέλους
SECRETXGR

Δημοσίευση από SECRETXGR » 22 Δεκ 2009 06:50

Οι 2.4GHz κεραίες κάνουν;
Επαναλαμβάνω αναφέρομαι για τις GRID κεραίες οι οποίες έχουν GAIN κοντά στα 24db

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Δεκ 2009 14:57

Οι 2.4GHz κάνουν και οι Grid είναι καλή λύση αλλά όχι απαραίτητα η καλύτερη.

Η πιο αξιόπιστη λύση δοκιμασμένα είναι το δορυφορικό πιάτο με ειδικό Feeder μπροστά αντί για LNB ώστε να παίζει στους 2.4 ή 5GHz.

Πριν σου προτείνουμε όμως το οτιδήποτε:

1ον ξεχνάς δια παντώς και δια ροπάλου την λέξη ενισχυτής. Ενισχυτές χρησιμοποιούσαν οι άσχετοι το 80 για να καβαλάει ο ένας τον άλλον στα FM. Στα μικροκυμματικά και συγκεκριμένα σε μία ελύθερη συχνότητα όπως οι 2.4GHz που γίνεται πανικός από θόρυβο θέλει τρόπο όχι Watt. (Συν ότι είναι πέρα για πέρα παράνομο.
Η μέγιστη εκπομπή που ορίζει η ΕΕΤΤ για τους 2.4GHz είναι 20dB EIRP ήτοι 100mW)

2ον Πες μας σε πόση απόσταση είναι ο φίλος σου.

3ον Έχετε καθαρή οπτική επαφή με τον φίλο σου;

4ον Τι εξοπλισμό έχετε και οι 2 τώρα; Να δούμε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

5ον Μην αγοράσεις τίποτα (ειδικά από eshop/plaisio και λοιπά σούπερ μάρκετ υπολογιστών) αν δεν καταλήξεις ακριβώς στο τι θες να κάνεις και πως γιατί το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις με εξοπλισμό που δεν κάνει ή κάνει μισά την δουλειά που θες.

Απάντα τα παραπάνω για να μπορέσω να σου προτείνω μία ολοκληρωμένη λύση χωρίς disconnects και χαμηλά σήματα :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Δεκ 2009 15:00

Α ξέχασα να πω πως δεν χρησιμοποιούμε ενισχυτές για την ενίσχυση του σήματος αλλά μεγαλύτερες κεραίες για την αύξηση της απολαβής του σήματος.

Με άλλα λόγια μπορείς να παίξεις νόμιμα και χωρίς προβλήματα απλά με την σωστή χρήση κεραίας, αντί να πας σε λύσεις ενισχυτών που και θα καπελώσεις τους πάντες γύρω σου, και θα είσαι παράνομος και θα χρειαστεί να δώσεις μία περιουσία για μία τέτοια συσκευή.

Άβαταρ μέλους
SECRETXGR

Δημοσίευση από SECRETXGR » 28 Δεκ 2009 19:59

Cha0s ψάχνω φθηνή λύση για να πιάσω σήμα από γειτονιά... Οι προτάσεις σου είναι για xtreme τύπους!

Ο φίλος μου είναι μέσα σε ακτίνα 50m

Καθαρή οπτική επαφή;;; Με το ασύρματο router;;; Εννοείται οτι παρεμβάλλονται τοίχοι... Είναι όμως στην απέναντι πολυκατοικία και ο εξοπλισμός που θα αγοράσω θα πρέπει να εγκατασταθεί σε μένα, καμία αλλαγή δεν θέλω να επιβάλλω σ' αυτόν!

Εγώ έχω μια pci ασύρματη κάρτα, ένα καλώδιο προέκτασης 5m χαμηλών απωλειών και στην άκρη του έβαλα την κεραία της κάρτας. Ο φίλος μου έχει thomson ασύρματο router.

Περιμένω προτάσεις...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Δεκ 2009 20:36

Μισό, μπερδεύτηκα :P

Ανέφερες Grid, και οι grid είναι για εξωτερικό χώρο.

Όσο για το κόστος μιλάμε για 15ευρώ το δορυφορικό πιάτο το 80άρι και κάνα 20ευρω το feeder.

Στα ίδια λεφτά είναι και οι Grid σήμερα μόνο που δεν έχουν την απόδωση του πιάτου.

Anyway, θεώρησα ότι μιλάμε για εξωτερικό χώρο.
Γιαυτό σε ρώτησα για οπτική επαφή.

Τώρα για τα 50 μέτρα... πάρε από ένα μικρό πάνελ και για τα 2 άκρα, πάρε και καλώδιο αν δεν φτάνει να μπει σε κάποιο παράθυρο που να βλέπει τον απέναντι (χωρίς οπτική επαφή δεν θα έχεις σταθερό λινκ γιατί θα παίζεις από ανακλάσεις που μπορούν να σου κάνουν πολλά κουλά πέρα από disconnects) και λογικά θα είσαι οκ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Δεκ 2009 20:41

Τώρα είδα ότι αναφέρεις ότι δεν θες να γίνει καμία αλλαγή στην απέναντι μεριά...

Χμμ, δεν ξέρω.

Το 2002 που έκανα παρόμοιο σκηνικό έπαιζε οπτική επαφή στα ~80 μέτρα από παράθυρο σε παράθυρο (και στην μία πλευρά και πατζούρι μπροστά :P) και έπαιζε οκ με τα κεραιάκια των καρτών.

Γενικά παίζει σημαντικό ρόλο η οπτική επαφή και η σωστή κεραία.

Για εσωτερικούς χώρους δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα wifi, οπότε μην σου προτείνω κάτι που δεν θα δουλεύει...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Δεκ 2009 06:35

σε εσωτερικους χώρους..

το ασυρματο σήμα περνάει τους τοίχους θυσιάζοντας ένα ποσοστό απο την ενέργειά του, πχ. μπακαλίστικα ένας απλός μονότουβλος τοίχος χάνει πχ. το αντιστοιχο 10-20 μέτρων απόστασης (ενω το πάχος του ειναι 15 εκ.).. ή ίσως και λίγο παραπάνω.

Αλλα σχεδόν κανένας τοίχος δεν είναι τόσο απλός, όλοι έχουν μέσα καλώδια ρεύματος κλπ.. τα οποία μπερδεύουν και παραμορφώνουν το σήμα.. Συνήθως παρεμβάλονται και συνηθισμένες συσκευές, με μικρά αλλα ξεκάθαρα δικά τους ηλεκτρομαγνητικά πεδία που επίσης παίζουνε τις δικές τους μπάλες.. Οπότε το σήμα περνάει από 40 κύματα και τρέχει μεταφορικά χιλιόμετρα και στο δρόμο ξεχναει ποιο ήτανε ..

Η καλύτερη ελπίδα που έχεις είναι αν "βλέπεις" απο κάποιο παράθυρο ή μπαλκόνι σου το παράθυρο του φίλου σου, και βάλεις εκεί την κεραία σου..
- το σήμα ταξιδεύει μια χαρά στον αέρα (ακόμα και μολισμένο), με απώλιες (λογαριθμικές) απόστασης, ανάλογες με αυτές του ήχου.. (ελαφρά μεγαλύτερες)

ψαξτο και σε πιο εξειδικευμένα φόρουμ πριν κάνεις αγορές..

καλη επιτυχία

υγ. παιζω κι εγώ με το γουι-φι της ανηψιάς μου.. δυο ορόφους πάνω, στο ίδιο κτίριο, αλλα τελείως άλλη θέση, περίπου 1,8 διαμερίσματα ανάμεσά μας .. ίσα που βλέπω πως υπάρχει, και την έδωσα συχαρίκια τις προάλες που έβαλε επιτέλους wap ..
Τα καλοκαίρια στο μπαλκόνι την ψιλοπιάνω, αναλόγως του αέρα, προφανώς απο αντανακλάσεις ατα απέναντι κτίρια.. Εξω απο την πόρτα μου την πιάνω, τότε μας χωρίζουν μόνο 2 πλάκες μπετόν, στη μια απο τις οποίες κάθεται το router/wifi της (και κανένα καλώδιο ανάμεσα)..
Οταν μου λήγει η σύνδεση και χρειάζομαι.. απλά της πάω για καφέ με γλυκάκια και το φορητό..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης