Google AdSense και ΦΠΑ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από free3yourmind » 25 Δεκ 2009 14:48

με την απλη βεβαιωση που λες εσυ πως γινεται η διασταυρωση???
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από fafos » 25 Δεκ 2009 14:59

free3yourmind έγραψε:με την απλη βεβαιωση που λες εσυ πως γινεται η διασταυρωση???
me thn veveosh esy eisai kalymenos.. to thema einai sthn google kai oxi se sena... kathe xora melos ths EE exei dikaioma na zhthsei stoixeia gia synnalages pou eginan sto edafos ths kai aforoun polites pou forologountai sthn xora pou zhta ta stoixeia.. kati pou kanei kai h paypal pou otan peraseis kapoio orio zhta analytika stoixeia gia periptosh pou tha zhththei apo thn xora sou pothen esxes... Ta pragmata den einai toso apla kai ta timologia den einai (_|_)xarta na ta koveis kai na ta petas... kai idiaitera an dei h eforia timologio xoris FPA? ekei na deis panhgyria.. :lol:

an exete megala esoda apo thn Google (spanizei gia Ellada) zhthste na kovete eseis parastatika gia autous.... yparxei grafeio ths Google sthn Ellada kai mporoun na sas dosoun sxetikes odhgies..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από free3yourmind » 25 Δεκ 2009 17:11

Με το τιμολογιο δεν ειμαι καλυμενος? αν δει η εφορια τιμολογιο χωρις ΦΠΑ οπως λες θα το ψαξει θα δει οτι ο ΦΠΑ ειναι πληρωμενος στην Ιρλανδια και απο εκει και περα εγω δεν εχω καμια υποχρεωση ουτε προς την εφορια αφου εχω δηλωσει κανονικα το εισοδημα μου ουτε προς την google η οποια ειναι υποχρεωμενη να δηλωσει ολες τις ενδοκοινοτικες πληρωμες στο VIES οποτε και την δικη μου...

Παντως θα δοκιμασω να επικοινωνησω με την google hellas να δουμε τι θα μου πουν.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Δεκ 2009 17:26

fafos εσύ στις συναλλαγές σου (με τιμολόγιο) σε χώρες εντός ΕΕ βάζεις και ΦΠΑ !?!?

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Δεκ 2009 17:34

fafos έγραψε:
alexandr0s έγραψε:Ποια βεβαίωση...τι λέτε. Τι είναι η Google, Ελλάδα? Κόβεις ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και ως δια μαγείας δηλώνονται τα έσοδα σου στην εφορία. Δεν χρειάζεται να το στείλεις στο Google...και ούτε πρόκειται να σου πει η εφορία "γιατί δήλωσες το τάδε έσοδο"
Hthela na hksera poious exete gia logistes!!! ta parastatika prepei na ta exoun kai oi 2 pleures gia diastauroseis.. an htan etsi tha eixe ginei h Google to kalytero magazi gia kseplyma... mhn pernate lathos mhnymata ston kosmo.. tha tous kapsete!!
Επιταγή σου στέλνει η Google όχι λεφτά σε βαλίτσα. Βγάλε τη μια φωτοτυπία ή κράτα κανά απόκομμα. Και δεν μιλάμε για 100.000 ευρώ το μήνα, τι σχέση έχει το ξέπλυμα...
Τεσπά, εμένα αυτά μου έχει πει η λογίστρια μου, αυτό κάνω. Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής και επίσης τονίζω ότι το καλύτερο είναι να ρωτήσει κάποιος τον λογιστή του.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από fafos » 25 Δεκ 2009 19:57

alexandr0s έγραψε:fafos εσύ στις συναλλαγές σου (με τιμολόγιο) σε χώρες εντός ΕΕ βάζεις και ΦΠΑ !?!?
Oxi, vazo tsarouxia... plaka mas kaneis? otan psonizeis apo xora ths Europhs den sou vazoun FPA?
Επιταγή σου στέλνει η Google όχι λεφτά σε βαλίτσα.
Auto leo kai ego... giauto den koveis timologio...
Και δεν μιλάμε για 100.000 ευρώ το μήνα, τι σχέση έχει το ξέπλυμα..
Me thn logikh sou (kai ths logistrias sou) kovo kathe mhna 10.000 euro (kai xoris fpa malista) kai agorazo karavia, autokinhta kai villes xoris provlhma pothen esxes...
Thn eforia den thn endiaferei an koveis 100 h 100.000 euro se timologia.. kala eina na mhn anoikseis partides mazi tous gia kati mikroesoda...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Δεκ 2009 22:09

Σε B2B συναλλαγές όχι. Ακόμα και από την Expansys αν παραγγείλεις και είσαι εταιρία, αγοράζεις το προϊόν χωρίς ΦΠΑ, το περνάς σαν έξοδο μεν αλλά επειδή δεν έχει ΦΠΑ, δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ από τα έσοδά σου. Απ' ότι κατάλαβα μιλάς γενικά με τη λογική και χωρίς να έχεις ρωτήσει κάποιον...δεκτό, αλλά ρώτα κάποιον που ξέρει και έλα πες μας ότι ρώτησες τον τάδε λογιστή που έχει τη τάδε εμπειρία, να ξέρουμε κι εμείς. Εγώ αυτά που σου λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Έχω ρωτήσει/διασταυρώσει πληροφορίες.

Για τα έσοδα από τη Google, είπα να κρατήσεις απόδειξη της επιταγής ή οτιδήποτε.

Τεσπα, καλές γιορτές.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από fafos » 25 Δεκ 2009 22:16

alexandr0s έγραψε:Απ' ότι κατάλαβα μιλάς γενικά με τη λογική και χωρίς να έχεις ρωτήσει κάποιον...δεκτό, αλλά ρώτα κάποιον που ξέρει και έλα πες μας ότι ρώτησες τον τάδε λογιστή που έχει τη τάδε εμπειρία, να ξέρουμε κι εμείς.
Τεσπα, καλές γιορτές.
perimene na petaxto mexri ton kathrepth na me rothso... :lol: (mhpos me plhronane 20 xronia tsampa les?)

epishs.. oti epithymeis..

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από adams » 26 Δεκ 2009 02:14

alexandr0s έγραψε:fafos εσύ στις συναλλαγές σου (με τιμολόγιο) σε χώρες εντός ΕΕ βάζεις και ΦΠΑ !?!?
fafos έγραψε:Oxi, vazo tsarouxia... plaka mas kaneis? otan psonizeis apo xora ths Europhs den sou vazoun FPA?
Στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές παίρνεις-στέλνεις τιμολόγιο χωρις φ.π.α (φυσικά πρέπει να έχεις έναρξη ή τροποποιηση για ενδοκοινοτικές συναλλαγές στην εφορια) και φυσικά με valid επαγγελματικό αφμ.
Σε όσες συναλλαγές με χώρες της Ευρώπης αρχικά με χρέωσαν φπα με την αποστολή των επαγγελματικων στοιχείων αφαίρεθηκε.
Δεν χρησιμοποιώ adsence οπότε δεν ξέρω πως τα δηλώνεις αλλά λογικό μου ακούγεται αυτό που αναφέρει ο alexandr0s

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από scoobby » 26 Δεκ 2009 17:14

alexandr0s έγραψε:
fafos έγραψε:
alexandr0s έγραψε:Ποια βεβαίωση...τι λέτε. Τι είναι η Google, Ελλάδα? Κόβεις ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και ως δια μαγείας δηλώνονται τα έσοδα σου στην εφορία. Δεν χρειάζεται να το στείλεις στο Google...και ούτε πρόκειται να σου πει η εφορία "γιατί δήλωσες το τάδε έσοδο"
Hthela na hksera poious exete gia logistes!!! ta parastatika prepei na ta exoun kai oi 2 pleures gia diastauroseis.. an htan etsi tha eixe ginei h Google to kalytero magazi gia kseplyma... mhn pernate lathos mhnymata ston kosmo.. tha tous kapsete!!
Επιταγή σου στέλνει η Google όχι λεφτά σε βαλίτσα. Βγάλε τη μια φωτοτυπία ή κράτα κανά απόκομμα. Και δεν μιλάμε για 100.000 ευρώ το μήνα, τι σχέση έχει το ξέπλυμα...
Τεσπά, εμένα αυτά μου έχει πει η λογίστρια μου, αυτό κάνω. Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής και επίσης τονίζω ότι το καλύτερο είναι να ρωτήσει κάποιος τον λογιστή του.
+1

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιαν 2010 14:23

Απο την κοινοτητα λογιστων (taxheaven.gr) που εθεσα το ερωτημα απαντησαν οτι ο νομιμος τροπος για να δηλωνεις τα εισοδηματα απο το adsense ειναι να κοβεις ΤΠΥ στην google

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιαν 2010 15:22

Απο την κοινοτητα λογιστων (taxheaven.gr) που εθεσα το ερωτημα απαντησαν οτι ο νομιμος τροπος για να δηλωνεις τα εισοδηματα απο το adsense ειναι να κοβεις ΤΠΥ στην google
Αυτός είναι ο προφανής τρόπος. Άλλο τόσο προφανές είναι όμως ότι το να στείλεις ένα ελληνικό χειρόγραφο τιμολόγιο "υπόψη λογιστηρίου google" είναι κάθε άλλο παρά μαλακία. Οι Έλληνες λογιστές και οι ελληνικές εφορίες ζουν λίγο μετά την επανάσταση του οικονομικού φιλελευθερισμού του Adam Smith στα χρόνια της γαλλικής επανάστασης. Και το ταχυδρομείο αποτελεί γι αυτούς πρωτοφανές τεχνολογικό επίτευγμα. Πού να φτάσουν στον Γουτεμβέργιο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από scoobby » 27 Ιαν 2010 15:37

Τα δηλωνεις σαν εσοδα,δεν κοβεις φ.π.α. δεν στελνεις τιποτα στον google.
Τουλαχιστον ετσι κανω εγω.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιαν 2010 15:44

Κι αυτό είναι προφανές αλλά το λογικό είναι να υπάρχει και παραστατικό από πλευράς σου. Δηλαδή δεν γίνεται να σου δίνει ο άλλος λεφτά κι εσύ να μην του δίνεις ένα χαρτί. Επιπλέον είναι παροχή υπηρεσίας και πρέπει να έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος, δεν είναι ενοίκιο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google AdSense και ΦΠΑ

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιαν 2010 15:54

Για να μην κοβουμε καθε μηνα τιμολογιο, μπορουμε να το κοβουμε ενα ολικο τιμολογιο στο τελος του χρονου με το συνολικο ποσο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες