Όταν πάω να τον κλείσω κάνει restart

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 21 Δεκ 2009 17:26

Γεια χαρά. Καλές γιορτές.
Πήγα χτες να δω έναν υπολογιστή κάποιου φίλου και το προβλημα που έχουμε είναι ότι όταν πατάω για να κλείσει ο υπολογιστής δεν κλείνει και κάνει restart. Σας λέει κάτι αυτό; Τι μπορεί να είναι;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Δεκ 2009 17:32

δε μας λέει απολύτως τίποτα. Γιατί; Γιατί ούτε λειτουργικό -πολλώ δε μάλλον, τι ενημερώσεις έχει περασμένες- μας αναφέρεις, ούτε τη σύνθεση του υπολογιστή...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Δεκ 2009 21:39

Μήπως, λέω μήπως, κάποιoς έβαλε το βυσματάκι του κουτιού για το power στην υποδοχή του reset στην μητρική???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 21 Δεκ 2009 22:45

Ο υπολογιστής είναι κάποιου επαγγελματία που κάνει χρήση για μοντάζ. Έχει δυο επεξεργαστες Xeon στα 2.8 με μητρική Asus εποχής 2003 μοντέλο Pc-Dl. Και χτες του βάλαμε 2 gb ram αλλάζοντας τις 2 χ 512mb με 2 χ 1gb. Έχει Windows Xp και μάλλον λόγω του ότι δεν είναι Online δεν έχει πρόσφατες ενημερώσεις.

Όταν πήγα να τον κοιτάξω μου είπαν ότι δεν άνοιγε, τελικά άνοιξε και του αλάξαμε και τροφοδοτικό με μεγαλύτερης ισχυς.

Το πρόβλημα το έχει όταν τον κλείνω από τα windows όχι απο το κουμπί. Αυτό που είπες GeoStuff υπάρχει περίπτωση να γίνει; Αφού όταν πατάω το power ανοιγει και όταν το πατάω για λίγο κλείνει. Επίσης πήγαμε να κάνουμε Format για να μπουν ξανά τα xp, αλλά δεν αναγνώριζε ότι υπάρχει δίσκος. Ο δίσκος του είναι sata, λέτε να είναι το γνωστό πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Δεκ 2009 00:31

Για δες εδώ: http://support.microsoft.com/kb/311806

και εδώ: http://support.microsoft.com/kb/320299

και πες μας αν σε βοήθησαν καθόλου

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 22 Δεκ 2009 19:18

deninho έγραψε:Για δες εδώ: http://support.microsoft.com/kb/311806

και εδώ: http://support.microsoft.com/kb/320299

και πες μας αν σε βοήθησαν καθόλου
Ευχαριστώ μολίς πάω απο κεί θα το ψάξω. Θέλω να ρωτήσω κάτι, θα κάνουμε έναν νέο υπολογιστη ανεξάρτητα από τι αν θα δουλέψει σωστα. Κοίταξα στο e-shop για επεξεργαστές Xeon, αλλά δεν υπάρχουν μητρικές πλακέτες για αυτού του τύπου επεξεργαστές δηλαδί για server. Οι επεξεργαστες είναι εδώ : http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?c ... title=XEON

Να πάμε οπωσδήποτε σε λύση με Xeon ή μας καλύπτει και κάτι σε i5 kai i7;
Θέλω να μου πείτε τι να προσέξουμε, για κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό, μνήμες που μάλλον θα είναι ddr-3 και ότι άλλο κρίνετε που πρέπει να δούμε. Ο υπολογιστής όπως σας είπα θα είναι για χρήση μοντάζ και επεξεργασία video.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Δεκ 2009 11:29

Καλή σου μέρα και Χρόνια Πολλά :D :D
Υποψιάζομαι ότι αργείς να πάρεις απάντηση, διότι έβαλες καμμιά 10ριά (λέμε τώρα) ερωτήσεις καπάκι και 'μπούκωσες' το BUS. :P
Υπ'όψιν δε, οι ερωτήσεις που έβαλες είναι και κομματάκι άσχετες με το πρωταρχικό πρόβλημα...
Δεν ξέρω τι δυνατότητες multiprocessing έχεις εσύ, όμως αν για κάθε ερώτησή σου η απάντηση θα ήθελε π,χ. μισή σελίδα δουλειά και αρκετή κουβέντα, φαντάσου μια συνολική απάντηση, από τα προηγούμενα παιδιά, τι θα έβγαζε :o :o
Αφού λυθεί σε πρώτη φάση το πρωταρχικό πρόβλημά σου, εγώ θα σε ρωτούσα τα εξής:
1) Η αναφορά σε ZEON επεξεργαστές, όπως εξάλλου γράφεις κι εσύ, παραπέμπει σε Network Servers, ενώ όπως πάλι σαφέστατα γράφεις: [quote"takis1985"]Ο υπολογιστής όπως σας είπα θα είναι για χρήση μοντάζ και επεξεργασία video.[/quote]Είσαι σίγουρος ότι μια -Server- σύνθεση θα εξυπηρετούσε τον σκοπόν αυτόν καλύτερα π.χ. από μια 'απλή' βαριά τετραπύρηνη σύνθεση;
2) Προσωπικά πιστεύω, αν και δεν ασχολούμαι με τον χώρο, ότι εκτός του ότι θα χρειαστείς μια ισχυρή μονάδα CPU-Motherboard-RAM, θα χρειαστείς επίσης και μιά πολύ ισχυρή (και αξιόπιστη) κάρτα γραφικών.
Δεν σημαίνει ότι αν πάρεις π.χ. το τελευταίο μοντέλο Server της IBM, πλήρως εξοπλισμένο, θα κάνεις τη δουλειά σου... Κι ας έδωσες κάτι χιλιάδες Ευρώ... Απλώς πήρες ένα πανίσχυρο Server κσι τίποτα λιγότερο-περισσότερο. Ο πανίσχυρος Server όμως δεν είναι μηχανή υποστήριξης μοντάζ... Είναι μηχανή υποστήριξης δικτύου!!!
Με Ferrari δεν βγαίνεις για ψάρεμα :D :D
Αυτά σε πρώτη φάση, σχετικά με τις πρόσθετες ερωτήσεις σου.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 26 Δεκ 2009 16:25

DGeorge έγραψε:Καλή σου μέρα και Χρόνια Πολλά :D :D
Υποψιάζομαι ότι αργείς να πάρεις απάντηση, διότι έβαλες καμμιά 10ριά (λέμε τώρα) ερωτήσεις καπάκι και 'μπούκωσες' το BUS. :P
Υπ'όψιν δε, οι ερωτήσεις που έβαλες είναι και κομματάκι άσχετες με το πρωταρχικό πρόβλημα...
Δεν ξέρω τι δυνατότητες multiprocessing έχεις εσύ, όμως αν για κάθε ερώτησή σου η απάντηση θα ήθελε π,χ. μισή σελίδα δουλειά και αρκετή κουβέντα, φαντάσου μια συνολική απάντηση, από τα προηγούμενα παιδιά, τι θα έβγαζε :o :o
Αφού λυθεί σε πρώτη φάση το πρωταρχικό πρόβλημά σου, εγώ θα σε ρωτούσα τα εξής:
1) Η αναφορά σε ZEON επεξεργαστές, όπως εξάλλου γράφεις κι εσύ, παραπέμπει σε Network Servers, ενώ όπως πάλι σαφέστατα γράφεις: [quote"takis1985"]Ο υπολογιστής όπως σας είπα θα είναι για χρήση μοντάζ και επεξεργασία video.
Δε ξέρω κάποια πράγματα και γ' αυτό ρώτησα. Ο ιδιοκτήτης είναι επαγγέλματίας και συνεργάζεται με μεγάλο κανάλι, δε μπορώ να αναφέρω τώρα. Ένας από τους εργαζόμενους του μου είπε ότι σχεδιαζε μια σήνθεση για αναλογη δουλεια έναν υπολογιστή με χαρακτηριστικά server και μου έκανε εντύπωση και είπα να ρωτήσω εδώ εάν είναι καλύτερα να πάμε σε μια λύση με xeon επεξεργαστές γιατί το τωρινό Pc έχει δυο cpu! ή να πάμε σε μια λύση με quad core επεξεργαστή i7, i5 ή κάτι τέτοι; Τέλος πάντων τι προτάσεις έχετε για υπολογιστή για μοντάζ και επεξεργασία; Όπως είπα είναι επαγγελματίας και δεν θα υπολογίσει το κόστος αλλά μέχρι ενός σημείου βέβεα. Θέλει έναν καλύτερο και σταθερό διότι αυτό που έχει τώρα είναι από το 2003.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Δεκ 2009 03:25

να προτιμήσετε ένα workstation της DELL ή όποιας άλλης εταιρίας σας παρέχει NBD (Next Bussiness DAY) On-Site Repair, αφού είναι για επαγγελματία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες