Μεγάλο κενό στο τέλος της σελίδας...

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Δεκ 2009 21:46

Έχω φτιάξει μια σελίδα XHTML 1.1 FRAMESET χωρισμένη σε relative positioned DIVS με σταθερό header/footer. Για να πετύχω να εμφανίζονται τα divs εκεί ακριβώς που ήθελα έχω βάλει 2 clear:right. Στο τέλος της σελίδας όμως μου αφήνει ένα κενό όσο θα έπιαναν τα div που έχω αν ήταν τοποθετημένα το ένα κάτω από το άλλο. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καμιά τεράστια διόρθωση απλά θέλω να ορίσω συγκεκριμένο ύψος στο body ώστε να μην δείχνει καθόλου το κενό (ούτως ή άλλως τα περιεχόμενα έχουν scrollbar και το μέγεθος δεν θα αλλάζει). Δοκίμασα και μέσα από το css να ορίσω height στο body όπως επίσης δοκίμασα να βάλω onload ένα script

Κώδικας: Επιλογή όλων

function resize(){
document.body.style.height = '1000px';
}
Τίποτα όμως από τα 2 δεν έκανε δουλειά. Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ορίσω το ύψος του body ή και του html σε σταθερά pixels ασχέτως του περιεχομένου? Ξαναλέω πως το κενό καλά κάνει και το αφήνει γιατί εκεί θα εμφανιζόντουσαν τα divs αν δεν τους είχα αλλάξει θέση με relative positioning από το css.

Αν θέλετε να σας δώσω link για το site απλά δεν το κάνω ακόμα γιατί δεν έχω ξανα-ποστάρει εδώ και θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα βγει σαν spam...η σελίδα είναι μισο-τελειωμένη ούτως ή άλλως.

Συγνώμη αν ακούγεται γελοίο αυτό που ζητάω και ξέρω ότι ο όλος σχεδιασμός είναι ανορθόδοξος αλλά είμαι αυτοδίδακτος :P

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 22 Δεκ 2009 18:30

Άκυρο παιδιά βρήκα το πρόβλημα (don't mess with nested css divs) και το έφτιαξα το κενό.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες