Ποιο domain να διαλέξω?

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
geo87

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από geo87 » 22 Δεκ 2009 20:12

Καλησπέρα!

Εδώ και 1 βδομάδα δεν με απασχολεί η php αλλά το domain name του χώρου που έχω. Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας ώστε να είμαι σωστός και να μην κάνω αλλαγές που δεν θα μου προσφέρουν τίποτα.

Έχω φτιάξει μια ιστοσελίδα για μια τοποθεσία (στην Ελλάδα) και επειδή δεν υπήρχε το όνομα σε gr αγόρασα σε .com το ίδιο όνομα με ορθογραφικό λάθος. Για παράδειγμα είχα το XXXEXX.com όπου E το λάθος. Αργότερα παρατήρησα πως ήταν άσχημο και κατοχύρωσα το MYXXXXXX.com (σωστά αυτή τη φορά αλλά με το My μπροστά). Ετσι δουλεψα την σελίδα για μισο χρόνο περίπου ώσπου ξαφνικά ελευθερώθηκε το όνομα σε .net ύστερα από κάποια χρόνια που το είχε πιάσει κάποιος άλλος. Περίμενα λοιπόν την κατάλληλη ώρα και μόλις έληξε το έπιασα. Αρα απέκτησα το ΧΧΧΧΧΧ.net.

Σίγουρα αν το είχα σε gr θα ήταν καλύτερα. Με αυτά όμως που έχω αυτή τη στιγμή πως να το δουλέψω ως MYXXXXXX.com ή ως XXXXXX.net που είναι ακριβώς το όνομα; Επίσης εκτός από το γεγονός πως φαίνεται ξένο το .net επηρεάζει αλλού π.χ. στο Google και στα αποτελέσματα ή αν βάλω το webmasters και δηλώσω Ελλάδα θα ήταν σαν να έχω gr;

Ευχαριστώ αδέρφια για τις απαντήσεις.

*Sorry για τα ΧΧΧΧΧΧ στα ονοματα αλλά δεν ήθελα να θεωρηθεί διαφήμιση. Αν χρειάζονται δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να τα βάλω. :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Δεκ 2009 21:50

το όνομα αυτό καθεαυτό δεν έχει και τόσο σημασία όσο τα keywords και η προώθηση που θα κάνεις και η καταλογοποιηση του !

βέβαια ένα όνομά που θα έχει και κάποια εννοιολογική σχέση με το αντικείμενο θα είναι προτιμητέα !

περισσότερο στο τέλος τέλος έχει σημασία το περιεχόμενο παρά το περιτύλιγμα

geo87

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από geo87 » 22 Δεκ 2009 22:15

Σε ευχαριστώ πολύ fiskilis για την απάντηση πραγματικά! :D

Είχα διαβάσει παλαιότερα πως το ελληνικό Google δε δίνει σημασία σε .net σελίδες. Προχθές που δοκίμασα όμως κάποιες λέξεις κλειδιά παρατήρησα πως πρώτες ερχόντουσαν και .net σελίδες και .org που επιβεβαιώνει ακριβώς αυτό που λες.

Βέβαια σχετικά με αυτό που αναφέρεις. Δηλαδή μπορώ άνετα να κρατήσω το MYXXXXX.com και να στοχεύσω σε αυτό σωστά ( ; ) ώστε να μην αλλάζω κάθε 3 και λίγο όνομα. Απλά θα ρίξουμε λίγο αγώνα όπως πρέπει. ;)

Χίλια ευχαριστώ! :D

geo87

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από geo87 » 22 Δεκ 2009 22:41

:respect:

barca10

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από barca10 » 22 Δεκ 2009 22:46

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις redirect το ένα στο άλλο.
Ακόμα μπορείς να έχεις το ίδιο περιεχόμενο και στα δύο διατηρώντας και τα 2 domain name (δηλαδή χωρίς redirection)
Εικόνα

Panagioths

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από Panagioths » 23 Δεκ 2009 00:00

barca10 έγραψε:Ακόμα μπορείς να έχεις το ίδιο περιεχόμενο και στα δύο διατηρώντας και τα 2 domain name (δηλαδή χωρίς redirection)
Κλασσική αιτία να σε κάνουν ban από τη google :)

geo87

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από geo87 » 23 Δεκ 2009 00:10

Redirect έχουν γίνει τα 2 στο ένα διότι θα ήταν αμαρτία να πληρώνω χρήματα και να τα έχω άχρηστα. :)

Σχετικά με το άλλο είχα προσέξει πως γίνεται αλλά μου είχε φανεί πως η σελίδα γίνεται κάπως απρόσωπη αφού άλλο είναι το κεντρικό σήμα και άλλο το domain λειτουργίας. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το επέλεξα. Το ότι σε μπανάρει ο γουγλης από αυτό δεν το ήξερα καθόλου. Πολύ ενδιαφέρον για να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά.

thanks για τις πληροφορίες παιδιά. :D

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από scoobby » 23 Δεκ 2009 03:38

Panagioths έγραψε:
barca10 έγραψε:Ακόμα μπορείς να έχεις το ίδιο περιεχόμενο και στα δύο διατηρώντας και τα 2 domain name (δηλαδή χωρίς redirection)
Δεν σε κανει μπαν για τετοιο πραγμα,απλα κραταει το ενα απο τα 2.

barca10

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από barca10 » 23 Δεκ 2009 13:36

scoobby έγραψε:
Panagioths έγραψε:
Δεν σε κανει μπαν για τετοιο πραγμα,απλα κραταει το ενα απο τα 2.
Ακριβώς.
Κρατάει το ένα απ' τα δύο, ώστε να μην εμφανίζονται δύο domain με ίδιο περιεχόμενο στα αποτελέσματα.

Panagioths

Ποιο domain να διαλέξω?

Δημοσίευση από Panagioths » 23 Δεκ 2009 21:59

Χμ.. αν θυμάμαι σωστά εαν η google διαπίστωνε οτι υπάρχει πανομοιότυπο περιεχόμενο σε 2 διαφορετικά domain τότε σε έκανε ban. Δεν ισχύει πλέον κάτι τέτοιο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης