Snow/Sand Flow

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Snow/Sand Flow

Δημοσίευση από Zizo » 22 Δεκ 2009 23:23

Hey ya ;) :D
τελευταία έχω στόχο για ένα προσωπικό project και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα :/
έχω μια σκηνή ερήμου και μια καλά λεπτομερής μπότα, θέλω να κάνω μερικά βήματα μαυτήν την μπότα αλλά θέλω να υπάρχει interact με την άμμο...

Αυτό που με προβληματίζει είναι δεν ξέρω που πρέπει να κοιτάξω, φαντάζομαι πως είναι τεχνική flow όπου κάνεις πολλές κουκκίδες με texture και τις απλώνεις με βαρύτητα με κάποιο flow plugin όπως το real flow. και ύστερα πάλι μέσα απαυτό κάνεις interact την μπότα με μαυτά τα "particles" ας πούμε...

μαντεύω σωστά?

ορίστε 2 παραδείγματα...
http://www.youtube.com/watch?v=_EuMuNUu6GM
http://www.youtube.com/watch?v=PcRg_O9TNjU

Στο πρώτο κάπου στην μέση κουνάει με το χέρι του το χιόνι πάνω στον πάγο...
Και στο δεύτερο σχετικά στην αρχή είναι ακριβός αυτό που λέω, μπότα σε άμμο...

Και τα 2 φανταστικά βίντεο, με ανατριχιάζουν, ιδικά το Kingdom Hearts =)
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Snow/Sand Flow

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 23 Δεκ 2009 02:01

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να πετύχεις αυτά τα εφέ.

Θα το χώριζα σε 2 βασικούς τρόπους να προχωρήσεις:
1) να είναι όλο μέσα από το 3D πρόγραμμα, και
2) να είναι μερικώς από το 3D πρόγραμμα (κυρίως για το deformation γύρω από το collider) και οι σκόνες στο post.

Όπως και να 'χει πιστεύω είναι πρακτικότερο να δεις το εφέ ξεχωριστά για τη σκόνη και ξεχωριστά για το deformation του εδάφους, και όχι και τα 2 ως 1 όπως ανέφερες, καθώς πιστεύω για να κάνεις και το έδαφος με particles θα ήταν overkill για προσωπική χρήση, μιας και θα χρειαζόταν εξειδικευμένες γνώσεις και το ανάλογο software και πολύ δυνατό μηχάνημα για simulation/render.

Με deformation σε 3D και σκόνη σε post νομίζω είναι το πιο εύκολο για να πετύχεις με λιγότερο κόπο ρεαλιστικό αποτέλεσμα.
Όσον αφορά το deformation μπορείς να το κάνεις είτε με displacement maps (προτείνεται για πολλά πατήματα) είτε με modeling στο χέρι και animation αυτού (π.χ. με blendshapes).
Συγκεκριμένα για το displacement καλό θα ήταν να βρεις κάποιον πρακτικό τρόπο να αυτοματοποιηθεί, αλλά αυτό πάει ανάλογα με το τι εργαλεία σου δίνει το πρόγραμμα.
Ένα παράδειγμα τέτοιας αυτοματοποίησης αλλά και tutorial με χρήση thinking particles για τη δημιουργία animated displacement map στο 3ds max μπορείς να βρεις εδώ.
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα ήταν να κάνεις και χρήση του subpolygon displacement (λέγεται micropolygon displacement στο vray) για να αποφύγεις την υπερβολική γεωμετρία.

Άλλος τρόπος για το deformation θα ήταν με cloth simulation στο έδαφος (όπως στην τελευταία σκηνή αυτού του φιλμ), ή με κάποιο παρόμοιο σύστημα που αναγνωρίζει τα collisions.

Από κει κι έπειτα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αγαπημένο σου σύστημα για τη δημιουργία σκόνης, με particles σε 3D/post ή με χρήση video footage στο post.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Snow/Sand Flow

Δημοσίευση από Zizo » 23 Δεκ 2009 06:27

έχεις δίκαιο, ξέχασα να αναφέρω την διαφορά σκόνης και εδάφους...

κυρίως το έδαφος θέλω, αλλά στο πρώτο βίντεο τυχαίνει το πάνω στον πάγο να έχει διάφορα σημεία χιονισμένα, και το χέρι του μοντέλου να κουνάει αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι. το βρίσκω λογικό αυτό που λες, λογικά κάναν με flow particles συγκεκριμένα σημεία

αυτό για το χιόνι

οπότε για το χώμα έδαφος στέκει αυτό με τα animated displacement maps...
που λογικότατα το κάνεις μόνο εκεί που θες να φαίνεται...

το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι το πως καταφέρνεις στο έδαφος να βάλεις ακριβός όπου πατάει τα discplacement

θενξ μαν, άνοιξαν τα μάτια μου...

Edit:
η σκηνή της maxon (btw με c4d δουλεύω) που λες μπορεί να έγινε με boolean και άφηνε τρύπα όπου μπάλα...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Snow/Sand Flow

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 23 Δεκ 2009 07:53

Ωραία, αφού χρησιμοποιείς Cinema 4D μπορώ να σου απαντήσω και πιο συγκεκριμένα:

Με cloth κάνανε το συγκεκριμένο ταινιάκι παρεπιμπτόντως, και δεν το έκανε η Maxon αλλά η Aixsponza :)
Τα boolean δεν τα ανέφερα γιατί νομίζω πως είναι ο χειρότερος τρόπος για κάτι τέτοιο, τόσο σε αποτέλεσμα όσο και σε επιβάρυνση της σκηνής.

- Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μάλλον με το Clothilde, απλά βάλτα όλα στο 0 και βάλε Global Drag 100%. Με αυτόν τον τρόπο το ίχνος έχει και το σχήμα του collider.

- Άλλος τρόπος είναι να κάνεις trace το path των ποδιών με το Tracer και να χρησιμοποιήσεις το spline είτε για proximal shader στο displacement channel είτε για fall-off (ως source) στο displace deformer, στο οποίο βάζεις μαύρο χρώμα και ρυθμίζεις το ύψος από το object tab.
Αφού χρησιμοποιείται το path μόνο για το deformation δεν θα έχει το σχήμα του collider.

Οι παραπάνω είναι ίσως οι πιο εύκολοι τρόποι. Από κει και πέρα υπάρχει πληθώρα άλλων μεθοδολογιών.

Μερικοί πιο προχωρημένοι τρόποι όπου το ίχνος θα έχει και το σχήμα του ποδιού:
- Ένας τρόπος είναι με vertex map που δημιουργείται από xpresso setup
- Με thinking particles, να γεννιόνται particles εκεί που πατάει το πόδι και να οδηγούν το proximal shader
- Με thinking particles για να δημιουργήσεις displacement map όπως στο tutorial του max.

Επίσης μπορείς:
- Αν θες μόνο να πατάει και όχι να σηκώνεται το πόδι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις proximal του μοντέλου του ποδιού κατευθείαν ή ακόμη και ambient occlusion στο displacement channel.
- Μπορείς επίσης και να κάνεις render τα βήματα από το proximal/ambient occlusion και να τα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις ένα displacement map με όλες τις πατημασιές, που το αποκαλύπτεις σταδιακά με ένα gradient mask.
- Όπως είπα στο προηγούμενο post, μπορείς να δημιουργήσεις morph targets του εδάφους σε κάθε πατημασιά ή να αφήνεις αντίγραφα του ποδιού μετά από κάθε πάτημα για να μένει η πατημασιά.
- Να κάνεις μόνος σου το modeling ή το displacement map.

Μάλλον θα υπάρχουν κι άλλοι τρόπο, ανάλογα λοιπόν με το project διαλέγεις και παίρνεις!
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Snow/Sand Flow

Δημοσίευση από Zizo » 23 Δεκ 2009 17:58

woot, κάπου χάθηκα αλλά θα ψάξω λίγο να ενημερωθώ και επανέρχομαι...

θενξ πολύ!!!

Edit:
http://www.youtube.com/watch?v=llq3T70g ... re=related :)
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης