Έλεος με τον καθε δημοσιογράφο στο internet...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Δεκ 2009 15:34

Τι γίνετε με αυτούς; Πρέπει να έχει γίνει trend στον κλάδο τους ο καθένας να έχει το δικό του site αλλιώς δεν υπάρχει εξήγηση.

www.ellispoint.gr
www.newsit.gr
www.tatianasteam.gr
www.zougla.gr
www.gossip-tv.gr
www.mediasoup.gr

κι άλλα που δεν τα ξέρω... κι όμως φαντάζομαι πως έρχονται ακόμη περισσότερα! Πρέπει να υπάρχει πολύ φράγκο στο web ή πολύ λίγο στην τσέπη τους!

ΥΓ. Κι όμως όλοι μαζί τους καθημερινούς επισκέπτες του τροκτικού παίζει να μην τους φτάνουν :lol:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Δεκ 2009 16:01

Γιατί σε παραξενεύει???

Αυτό είναι το νέο μαζικό μέσο επικοινωνίας εκεί θα πάνε...

Το χειρότερο θα ήταν να μην το έκαναν...

:D

Σκέψου και το άλλο... Λίγες γραμματείς έχουν τηλεόραση στο γραφείο... Αλλά ΌΛΕΣ έχουν internet πλέον... Πως θα γίνει η δουλειά???

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Δεκ 2009 16:37

απλα θα φανε τα μουτρα τους και τα λεφτα τους και κριμα σε οσους δουλευουν εκει με μπλοκακι και στην πεινα !!

ολοι για την διαφημιση πανε και "χεστηκαν" για την ενημερωση !

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Δεκ 2009 16:49

Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω. Για την διαφήμιση τα κάνουν όλα. Κάθε μέρα σκάει και μύτη και ένα καινούριο site, χωρίς ουσιαστικό λόγω ύπαρξης και με το ίδιο concept! Τουλάχιστον ας στύψουν λίγο το κουκούτσι στον εγκέφαλο τους να βγάλουν κάτι καινούριο να προσελκύσουν περισσότερο κόσμο!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Δεκ 2009 17:15

http://www.tatianasteam.gr/default.php? ... 1&art_id=5
Αν λοιπόν είστε προγραμματιστές ή web designers, αν έχετε καλό
κείμενο, έξυπνες ιδέες στείλτε μου ένα δείγμα της δουλειάς σας και ένα
σύντομο βιογραφικό σας και ίσως αύριο να δουλεύουμε σε διπλανά
γραφεία.

Και αν εσείς δεν ενδιαφέρεστε σκεφτείτε φίλους ή φίλες σας. Μιλήστε
τους, παρακινείστε τους να συμμετέχουν.
Ορίστε! δίνουν και δουλειά στο χώρο μας :)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 28 Δεκ 2009 21:23

Φυσικό ακόλουθο ήταν να στραφούν στο web.

Τα προσεχή χρόνια θα είναι αρκετά δύσκολα μου φαίνεται, γεμάτα με πολύ gossip και σούσουρο.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Δεκ 2009 21:47

Vlepo na kataligei to net se merika xronia san to star channel.
Mporei kai o Cordis na mas kanei mia nea katigoria "Gossip and Celebrity News"
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 28 Δεκ 2009 22:09

Connor MacLeod έγραψε:Mporei kai o Cordis na mas kanei mia nea katigoria "Gossip and Celebrity News"
Αν του το ζητήσεις ευγενικά.

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 29 Δεκ 2009 00:12

www.newsit.gr
www.tatianasteam.gr

Όλως τυχαίως η σελίδα τους κατασκευάστηκε από την ίδια εταιρεία :lol:
;]

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Δεκ 2009 00:41

Εντάξει, να τη βάλει τη νέα κατηγορία, αλλά έτσι όπως είναι οι μπέρδε-way οι κατηγορίες που να τη βάλει;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Δεκ 2009 01:59

Ξεχάσατε και το protagon.gr
emphasy έγραψε:Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω. Για την διαφήμιση τα κάνουν όλα. Κάθε μέρα σκάει και μύτη και ένα καινούριο site, χωρίς ουσιαστικό λόγω ύπαρξης και με το ίδιο concept! Τουλάχιστον ας στύψουν λίγο το κουκούτσι στον εγκέφαλο τους να βγάλουν κάτι καινούριο να προσελκύσουν περισσότερο κόσμο!

Η Τατιάνα κάνει κάτι πολύ διαφορετικό. Στήνει ομάδα από τον κόσμο του Internet, πράγμα που έχει την δικιά του αξία. Ας μην είμαστε αφελείς, άνθρωποι θα βρούνε δουλειά και είναι πολύ καλό. Το Internet θα ανεβεί και οι δουλειές θα αφξιθούν, αν όλη μέρα αρχίσουν και παίζουν τη σελίδα τους στο Inertent.

Το ίδιο είχε συμβεί και όταν βγήκαν και λέγανε διάφορα "άσχημα" για το χώρο. Οι πελάτες γινόντουσαν δισταχτικού και φοβισμένοι. Τα πράγματα αλλάζουν παρόλα αυτά και είναι θετικό.

Μπαίνουν στο χώρο και ανοίγουν πόρτες. Ακόμη και οι ιδέες τους να μην πιάσουν, υπάρχουν ομάδες απο πίσω ή και απευθύνονται σε ομάδες που τους δίνουν ιδέες για να πετύχουν. Το branding δεν είναι εύκολο. Χρειάζεται πολύ δουλεία αλλά από την στιγμή που υπάρχουν προδιαγραφές και γερός κορμός μιας ιστοσελίδας η δουλεία μειώνεται.
fiskilis έγραψε:απλα θα φανε τα μουτρα τους και τα λεφτα τους και κριμα σε οσους δουλευουν εκει με μπλοκακι και στην πεινα !!

όλοι για την διαφήμιση πανε και "χέστηκαν" για την ενημέρωση !
Θα φάνε τα λεφτά τους; Άγγελε απο εσένα ειδικά δεν το περίμενα αυτό.
Έχεις ενημερωτικό site που βγάζει καλά έσοδα απο ότι μας λές απο τι διαφιμιήσεις.
Καλύπτεις είδη απο μόνος σου αυτό που λες. Αν και ξέρω απο πρώτο χέρι πως ΔΕΝ ΧΕΣΤΗΚΕΣ εσύ για την ενημέρωση αλλά προσπαθείς.

Παρόλα αυτά άσε να προσπαθήσουν και αυτοί. Άλλωστε το κάνουν επαγγελματικά πριν από πολλούς δήθεν bloggers που μας παραπληροφορούν.

Θεωρείς πως ο Ευαγγελάτος και η Τατιάνα θα επένδυαν αν δεν είχαν κάποια συγουριά; Εάν δεν είχαν ένα Business Plan στο μυαλό τους; Δεν προσπαθούν να φτιάξουν όνομα. Όνομα έχουν, σας αρέσει ή όχι, και απλώς προσπαθούν να περάσουν και σε άλους χώρους. Τώρα βγείτε και φωνάξτε "θα μας χαλάσουν το Internet" και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Καλά ότι πείτε...

Όταν ο Θέμος βγήκε πρώτος στην αγορά, δεν είπε κανένας τίποτα.
Όταν βγήκε ο Τριανταφυλόπουλος στην αγορά, το Twitter γέμισε ενημέρωση απο αυτόν.
Όταν οι εφημερίδες γίνανε ηλεκτρονικές, γέμισε το stream απο αυτές.
Μετά κάνενα iPhone Applications για την ενημέρωση.
Μετά μας δώσανε το feed τους.

Τώρα βγαίνει η Τατιάνα με μια φρέσκια ιδέα ( στα @@ μου ποίο αντιγράφει απο το εξωτερικό, μην μου πείτε πως οι designers / developers δεν αντιγράφουμε απο το εξωτερικό και είμαστε full στην προτοτυπία ) ας δούμε που θα καταλήξει και αν θα πιάσει.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 29 Δεκ 2009 02:03

Andreas_O έγραψε:www.newsit.gr
www.tatianasteam.gr

Όλως τυχαίως η σελίδα τους κατασκευάστηκε από την ίδια εταιρεία :lol:
Ναι από εκείνη την γνωστή με τους 921083704 υπαλλήλους! Αυτό δεν λέει τίποτα!

Πάντως το καλό της υπόθεσης είναι πως παίρνουν στα σοβαρά το web, ως μέσο ενημέρωσης!

Εγώ αυτό που κατακρίνω είναι πως όλοι τους έχουν πάνω κάτι το ίδιο concept, χωρίς κάτι
ουσιαστικά καινούριο, αυτό είναι που με χαλάει!

Επίσης κανείς δεν είπε πως καταστρέφεται το web απ' αυτούς και είναι συμφωνώ πως είναι καλό που προσφέρουν θέσεις εργασίας. Όσο για την πρωτοτυπία, μιλάω για τα ελληνικά δεδομένα.

Γιατί και εγώ αν βάλω φωτοβολταϊκά στο σπίτι μου, εν όψη 2010, πρωτοτυπία θα είναι, αν πάω στο εξωτερικό θα είμαι ένας μέσα σε όλους! Καταλαβαίνεις τι εννοώ! Είμαστε πίσω και έστω και με κλεμμένες ιδέες δεν έχω πρόβλημα να πάμε πιο μπροστά.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 29 Δεκ 2009 02:35

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...

Το internet είναι το αύριο και το ξέρουν πολύ καλά όλοι αυτοί οι μεγαλοκαρχαρίες των media, σιγά σιγά επενδύουν σε αυτό.

Είναι σαν να μου λέτε πως οι πετρελαϊκές εταιρείες περιμένουν να "σωθεί" το πετρέλαιο για να επενδύσουν σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, αμ δε, αυτοί αγοράζουν ότι πατέντα βρουν μπροστά τους χώρια το ξεχωριστό R 'n D.

Βέβαια αρκετοί θα αποτύχουν αλλά δεν έχει σημασία.

Πάντως το βλέπω θετικά το όλο ζήτημα, είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, αρχίσαμε από σκαλίσματα σε πηλό, μετά ανακάλυψαν τον πάπυρο, ύστερα το χαρτί - εφημερίδες - βιβλία μετά το ράδιο & την τηλεόραση και φτάσαμε στο internet.

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι το γεγονός πως αυτοί που ελέγχουν τα media με την τωρινή τους μορφή, θα ελέγχουν και την μελλοντική όπως και την ενέργεια οι πετρελαϊκές.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Δεκ 2009 09:21

Basilakis έγραψε:Θα φάνε τα λεφτά τους; Άγγελε απο εσένα ειδικά δεν το περίμενα αυτό.
Έχεις ενημερωτικό site που βγάζει καλά έσοδα απο ότι μας λές απο τι διαφιμιήσεις.
Καλύπτεις είδη απο μόνος σου αυτό που λες. Αν και ξέρω απο πρώτο χέρι πως ΔΕΝ ΧΕΣΤΗΚΕΣ εσύ για την ενημέρωση αλλά προσπαθείς.

Παρόλα αυτά άσε να προσπαθήσουν και αυτοί. Άλλωστε το κάνουν επαγγελματικά πριν από πολλούς δήθεν bloggers που μας παραπληροφορούν.
το θα φανε τα λεφτα τους το λεω οτι η αγορα ειναι πλεον κορεσμενη και δεν υπαρχουν διαθεσιμα κεφαλαια για να υποστηριχθουν διαφημιστικα τετοιου μεγεθους ενημερωτικα site και αυτο θα ειναι σε βαρος των παιδιων που θα αποφασισουν με 3.60 να πανε εκει να βγαλουν ενα χαρτζιλικι χωρις ασφαλιση και εξασφαλιση !

απλα ο συγκεκριμενος newsit εχει δειξει στο παρελθον οτι απο οποιο ΜΜΕ περασε το εριξε εξω κρεμασε τους συναδελφους εργαζωμενους και την εκανε για αλλες παραλιες ( Tempo - ch9 )

ενημερωση απο ενημερωση ( παραπληροφορηση ) εχει διαφορα !

εξαλου το bno.gr για την κορη μου το εχτιζα σαν προικα αλλα με πουλησε και ηθελε κατι αλλο το οποιο ειναι αυτο http://girlsvoices.net και θα δουμε πως θα παει ! ( μονη διαλεξε θεμα τιτλο και templates και θα την βοηθεισω να το παλεψει σιγα σιγα με τις φιλες της, το πρωτο και μοναδικο κειμενο ειναι προσωρινο)

απλα με ολα αυτα τα ενημερωτικα που ξεφυτρωνουν σαν μανηταρια θα δουμε μεχρι που θα φτασουν !

για ρωτα οσους δουλευουν σε internet site τυπου tvxs protothema zougla mediasoup πως και αν πληρωνωται ??

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Δεκ 2009 12:36

Παίζει να ζήλεψαν και από τον Κούλογλου και το tvxs.gr που έπιασε.
Εγώ αυτό που βλέπω και το έχω γράψει αρκετές φορές και εδώ μέσα είναι πως όλη η σάρα και η μάρα από την tv και τα συναφή επαγγέλματα μαζεύετε σιγά σιγά στο web απλούστατα επειδή είδαν τα νούμερα που με τόση επιμέλεια παρακολουθούν, που δείχνουν πως ιδιαίτερα οι νεότερες ηλικίες προτιμούν σε πολύ μεγάλο ποσοστό το web από την TV. Πιο απλά χάνουν τα μελλοντικά πελατάκια τους από το web, οπότε προσπαθούν να διασφαλίσουν το μέλλον τους και τις τσέπες τους.

Ας πειραματιστούν όσο θέλουν, αν μάλιστα αποφασίσουν να προσφέρουν και καλύτερο περιεχόμενο από ότι κάνουν στα κανάλια τους, γιατί να μην τους επισκεπτόμαστε για να ενημερωνόμαστε όπως κάνουμε άλλωστε και με τα sites των εφημερίδων που μπήκαν στο παιχνίδι νωρίτερα. Από ότι φαίνεται όμως δεν έχουν αντιληφθεί πως το πληκτρολόγιο δεν είναι τηλεκτρονόλ και οι επιλογές μας είναι πολύ μα πολύ περισσότερες και τα άλλα sites ένα κλικ απόσταση. Όσοι κλείσαμε τις τηλεοράσεις εδώ και καιρό δεν το κάναμε για να τους παρακολουθούμε από το web, αλλά οι περισσότεροι γιατί καταλάβαμε πως δουλεύουν και πως κινούνται, πως μας πλασάρουν ότι μας πλασάρουν και πότε μας τα πλασάρουν και γενικότερα γιατί αηδιάσαμε με την παραπληροφόρηση, τον κίτρινο τύπο, την προπαγάνδα, την πλάγια ενημέρωση αναλόγως του ποιος πληρώνει περισσότερο, την λασπολογία, την άθλια δήθεν ψυχαγωγία και τις φάτσες τους που άλλοτε το παίζουν θλιμμένες και άλλοτε γελαστές για να μας πείσουν πως έχουν και άλλα αισθήματα πέρα της φιλαργυρίας και της απληστίας. Στο web ακόμα και σήμερα μετράει περισσότερο το τι γράφεις και όχι το πώς δείχνεις και πως το παρουσιάζεις. Ακόμα μετράει η ουσία και όχι το περιτύλιγμα. Ας δοκιμάσουν να δούμε αν θα καταφέρουν να το αλλάξουν και αυτό.

Προσωπικά η χειρότερη παρενέργεια που βλέπω να έρχεται μαζί με όλο αυτό τον συρφετό των τηλεκανίβαλων, είναι ο περίγυρος τους που δεν ταιριάζει με το web που γνωρίζουμε και χρησιμοποιούμε εδώ και χρόνια. Διαφημιστές, marketers, στατιστικολόγοι και λοιποί παπαρολόγοι που μόνο στόχο έχουν να βρίσκουν τι μπορεί να πουλήσει και τρόπους για να πουλήσουν… ήδη δυστυχώς έχουμε αρκετά δείγματα webmastόρων AGBάκιδων που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα στατιστικά των sites τους και τα έσοδα από το adsense και τα λοιπά διαφημιστικά κανάλια… Αυτό το χάλι όπως φαίνεται θα αυξηθεί και άλλο με την έλευση των τηλεπερσόνων στο διαδίκτυο που δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι ίδιοι μέχρι χθες (και οι καναλάρχες τους ακόμα και σήμερα) το έφτυναν, το κατηγορούσαν, το παρουσίαζαν ως άνδρο ανωμάλων, κλεφτών και παρανόμων…
Εμείς εδώ θα είμαστε πάντως και θα αντιδρούμε, γιατί το web σε αντίθεση με την τηλεόραση, μας δίνει αυτήν την δυνατότητα…

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης