Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

DIGEA: Όπως λέμε ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 12 Ιαν 2010 14:58

ίσως κάνω λάθος...
αλλά άμα πας σε ηλεκτρολόγο ίσος μπορέσει να σου κάνει 2 εξόδους από τον αποκωδικοποιητή... με πατέντα.

πάντως δεν είναι παράνομο άμα είναι δυνατόν, ε?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Ιαν 2010 15:00

Ωραια και σου εκανε μια πατεντα για να κανεις τι απο εκει και περα ?

για να δεις ενα ψηφιακο καναλι πρεπει να παρεις το αποκωδικοποιημενο σημα και να το δεις στον δεκτη σου

με την πατεντα τι θα καταφερεις εκτος απο το να διακλαδωσεις το RF σημα ?

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 12 Ιαν 2010 15:12

Από αυτά που ειπώθηκαν, καταλαβαίνω ότι ο αποκωδικοποιητής μπορεί να έχει αποκωδικοποιημένο μόνο ένα κανάλι, αυτό δηλαδή που θα εμφανίζεται στον δέκτη.
Ωστόσο, το σήμα που λαμβάνει ο αποκωδικοποιητής στην είσοδό του έχει όλα τα κανάλια που εκπέμπουν ψηφιακά ή έστω αυτά που λαμβάνει η κεραία με την οποία είναι συνδεδεμένος ο αποκιωδικοποιητής.
Για εμένα, σαν καταναλωτή, πρέπει να φτιαχτεί ένας αποκωδικοποιητής με μια είσοδο (από την κεραία) και μια έξοδο (με διαθέσιμα όλα τα ψηφιακά κανάλια σε όλες τις συχνότητες που εκπέμπουν).
Αν για οποιοδήποτε λόγο (οικονομικό, τεχνολογικό κλπ) δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια συσκευή τότε θα βάλω ψηφιακή τηλεόραση όταν δεν θα μπορώ να έχω αναλογική πια.
Είναι κουτό να έρχονται όλα τα κανάλια στον αποκωδικοποιητή και να βγαίνει μόνο ένα, το οπόιο θα επιλέγετε με το τηλεχειριστήριο του αποκωδικοποιητή και όχι της τηλεόρασης!
Ευχαριστώ που....με διαβάσατε!;)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Ιαν 2010 15:18

panos78 έγραψε:Από αυτά που ειπώθηκαν, καταλαβαίνω ότι ο αποκωδικοποιητής μπορεί να έχει αποκωδικοποιημένο μόνο ένα κανάλι, αυτό δηλαδή που θα εμφανίζεται στον δέκτη.

σωστο

Ωστόσο, το σήμα που λαμβάνει ο αποκωδικοποιητής στην είσοδό του έχει όλα τα κανάλια που εκπέμπουν ψηφιακά ή έστω αυτά που λαμβάνει η κεραία με την οποία είναι συνδεδεμένος ο αποκιωδικοποιητής.

σωστο

Για εμένα, σαν καταναλωτή, πρέπει να φτιαχτεί ένας αποκωδικοποιητής με μια είσοδο (από την κεραία) και μια έξοδο (με διαθέσιμα όλα τα ψηφιακά κανάλια σε όλες τις συχνότητες που εκπέμπουν).

τεχνικα μη εφικτο προς το παρον

Αν για οποιοδήποτε λόγο (οικονομικό, τεχνολογικό κλπ) δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια συσκευή τότε θα βάλω ψηφιακή τηλεόραση όταν δεν θα μπορώ να έχω αναλογική πια.

οχι λαθος οι τηλεορασεις που εχουν δεκτη Mpeg4 βλεπουν και τα αναλογικα ( εχω τετοια που αγορασα πριν απο 3 μηνες )

Είναι κουτό να έρχονται όλα τα κανάλια στον αποκωδικοποιητή και να βγαίνει μόνο ένα, το οπόιο θα επιλέγετε με το τηλεχειριστήριο του αποκωδικοποιητή και όχι της τηλεόρασης!

αυτη ειναι η λογικη των αποκωδικοποιητων !

Ευχαριστώ που....με διαβάσατε!;)

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 12 Ιαν 2010 15:38

fiskilis έγραψε: οχι λαθος οι τηλεορασεις που εχουν δεκτη Mpeg4 βλεπουν και τα αναλογικα ( εχω τετοια που αγορασα πριν απο 3 μηνες )
Οι τηλεοράσεις που έχω στο σπίτι μου δεν έχει καμία ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή και μονο μια έχει SCART
fiskilis έγραψε: αυτη ειναι η λογικη των αποκωδικοποιητων!
Συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι λογική αλλά marketing για να «αναγκάσουν» να αγοράσεις το καινούριο. Όταν η εισερχόμενη πληροφορία είναι πολυκαναλική και ο αποκωδικοποιητής τη φιλτράρει και εν τέλει αποκωδικοποιεί ένα κανάλι, αυτό είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα.
Όταν «πλασάρεται» κάτι νέο στην αγορά, οφείλει να έχει συμβατότητα προς τα πίσω, κάτι που δεν συμβαίνει στην περίπτωση του ψηφιακού σήματος.
:)
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Ιαν 2010 15:44

το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ !!

Αλλα οι χιλιαδες θεσεις που θα χαθουν εξετειας της αλλαγης απο αναλογικη σε ψηφιακη εκπομπη !

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Ιαν 2010 12:37

Η γνώμη μου είναι ότι ψηφιακή μετάβαση είναι μονόδρομος και επιτέλους έρχεται και στην Ελλάδα, την στιγμή που στην άλλη όχθη του Ατλαντικού και την υπόλοιπη Ευρώπη βλέπουν HDTV σε 720p εδώ και καιρό...
Προς τι οι αντιδράσεις, δεν καταλαβαίνω...Όλες οι νέες TV έχουν τέτοιο δέκτη.
Οι πρόσφατες που δεν έχουν, αλλά έχουν CI υποδοχή, πιθανότατα θα μπορούν να αναβαθμιστούν από DVB-T στο DVB-T2 που είναι το MPEG4, με μια κάρτα ίδιου κόστους με τον αποκωδικοποιητή, αλλά χωρίς ανάγκη έξτρα συνδεσμολογίας και 2ου τηλεκοντρόλ.
Τέλος, για το 4 τηλεοράσεις κτλ έχω να πω ότι σπίτι με 4 τηλεοράσεις το βρίσκω υπερβολικό, 2ον ότι για μενα το να παρω 4 αποκωδικοποιητές θα ήταν αποδεκτό, από την στιγμή που θα έχω βελτίωση ποιότητας - αφετέρου το ότι θα ξεκινήσει η εκπομπή του ψηφιακού σήματος, δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει και η εκπομπή του αναλογικού. Θα υπάρχει στάδιο μετάβασης, άρα θα έχουν όλοι τον χρόνο και την δυνατότητα να αντικαταστήσουν τους παλιούς δέκτες ή να πάρουν αποκωδικοποιητή.
Για τη έξοδο με όλα τα κανάλια σε αναλογική μορφή δεν ξέρω, αλλά ίσως και να μην συμφέρει καθώς η αποκωδικοποίηση όλων των καναλιών και μετάδοσή τους σε αναλογικά πλέον κανάλια, ίσως απαιτούσε κυκλώματα αξίας πολλαπλάσιας - ξέχωρα δε των προβλημάτων βλ. παρεμβολές, θόρυβος κτλ, αφού σε ποιές συχνότητες θα τα εξέπεμπε...καθώς ήδη πάνω στο ίδιο καλώδιο περνάνε και τα ήδη υπάρχοντα αναλογικά...

Φίλε fiskilis αυτό για τις χιλιάδες θέσεις δεν το έχω καταλάβει, το εξηγείς;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Ιαν 2010 12:56

mechpanos έγραψε:Φίλε fiskilis αυτό για τις χιλιάδες θέσεις δεν το έχω καταλάβει, το εξηγείς;
Φυσικα και να σου το εξηγεισω

Εγω δουλευω στο τμημα εκπομπης στο Star Channel
Μαζι με εμενα στην συντηρηση των ανα την Επικρατεια εγακαταστασεων στο Star ισως να ειναι και 40 ατομα

Απο την στιγμη που την εκπομπη σε ολη την Ελλαδα για λογαριασμο ολων των καναλιων θα την αναλαβει σε αποκλειστικοτητα η Digea εμεις που ειμαστε σε αυτο το τμημα δεν θα εχουμε αντικειμενο εργασιας

για βαλε και ποσοι αλλοι ειναι στα αλλα καναλια και της Ερτ περιλαμβανομενης ??

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Ιαν 2010 13:03

fiskilis έγραψε:
Απο την στιγμη που την εκπομπη σε ολη την Ελλαδα για λογαριασμο ολων των καναλιων θα την αναλαβει σε αποκλειστικοτητα η Digea εμεις που ειμαστε σε αυτο το τμημα δεν θα εχουμε αντικειμενο εργασιας

για βαλε και ποσοι αλλοι ειναι στα αλλα καναλια και της Ερτ περιλαμβανομενης ??
LOL... Είτε θα πρέπει να βάλουν το χέρι στην τσέπη βαθιά για τις αποζημιώσεις, είτε να βρουν να σας απασχολήσουν αλλού...Το σήμα, η DIGEA, από που θα το παίρνει;...Και για την εκπομπή της δεν θα θέλει προσωπικό κλπ;...
Σίγουρα θέσεις θα χαθούν, πάντως, από αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Αλλά πάντα η εξέλιξη φέρνει ανατροπές, και ο άνθρωπος όμως προσαρμόζεται, θα υπάρξει ανάγκη υποστήριξης της νέας τεχνολογίας...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Ιαν 2010 13:07

Ναι ειναι γεγονος οτι θα πεσουν οι αποζημιωσεις σε οσα καναλια ειναι οικονομικα ευρωστα , στα αλλα ουδεις γνωριζει !

τα καναλια απλα θα παραγουν προγραμμα και μεσω οπτικων ινων θα στελνουν το σημα στην Digea και αυτη μεσω δορυφορου θα το μεταφερει στα κατα τοπους κεντρα εκπομπης !

στα καναλια δεν θελει προσωπικο σταθερο για την μεταφορα του σηματος !

μια το εστησαν και μια που δουλεψε !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2010 13:17

ο τέλειος αποκωδικοποιητής θα ήταν αυτός που θα μπορούσε να παράγει αναλογικό σήμα και να συνδέετε στην κλασική κεραία της TV για να γλυτώνεις και το έξτρα κοντρόλ. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Ιαν 2010 13:22

Και να γλυτώσεις και τους πολαπλούς αποκωδικοποιητές...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Ιαν 2010 15:32

cordis έγραψε:ο τέλειος αποκωδικοποιητής θα ήταν αυτός που θα μπορούσε να παράγει αναλογικό σήμα και να συνδέετε στην κλασική κεραία της TV για να γλυτώνεις και το έξτρα κοντρόλ. :D
Basilakis έγραψε:Και να γλυτώσεις και τους πολαπλούς αποκωδικοποιητές...
Ναι αλλά λέω παραπάνω, πόσο θα είχε ένας τέτοιος αποκωδικοποιητής;
Και τι θα γίνει με τις παρεμβολές του αναλογικού σήματος, που θα περνάνε μέσα από το ίδιο καλώδιο που θα βγάζει, προς την τηλεόραση;...
Και εντέλει, αν παίξουν ποτέ σε HD τα κανάλια, με έναν τέτοιο υποθετικό αποκωδικοποιητή δεν κέρδιζες κάτι, σε σχέση με μια καλή λήψη απλού τωρινού αναλογικού σήματος...
Προτιμώ λοιπόν δέκτη με ψηφιακή έξοδο HDMI και ένα remote παραπάνω...
και ακόμα περισσότερο προτιμώ την καινούργια μου HD τηλεόραση!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Ιαν 2010 16:28

Απο ότι λένε θα είναι σαν αυτόν που έχει κυκλοφορήσει η κρατική τηλεόραση...

Με scart Στην τηλεόραση, περνώντας σήμα απο την καιρέα...

γύρω στα 50ε λένε οι φήμες αν και θα υπάρχουν και ποίο φτηνοί

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Ιαν 2010 16:44

ειτε ετσι ειτε με τοπικο ταλαντωτη συνηθως στο 36 καναλι
το κοντρολ της τηλεορασης θα ειναι μονο για την φωνη και το χρωμα και τα καναλια ευρεση απο το κοντρολ του αποκωδικοποιητη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης