[Solved] Γρίφος Ασύρματο δίκτυο.

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 29 Δεκ 2009 17:25

Με αυτές τις ρυθμίσεις και με ενεργοποιημένο το ICS στη τοπική σύνδεση στο λαπτοπ βλέπω κανονικά τον σταθερό και έχω ιντερνετ στο λαπτοπ, αλλά δεν έχω ιντερνετ στο σταθερό.
Τι κάνω λάθος;
Συνημμένα
Ανώνυμο.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vraxos την 09 Ιαν 2010 12:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Δεκ 2009 17:39

Το 192.168.1.254 ποιό μηχάνημα το έχει; Δεν υπάρχει πουθενά.

Το laptop πρέπει να παίρνει internet από το gateway που λέει η lan (ethernet) -> 192.168.0.1
Αν το ICS το έχεις κάνει για την ασύρματη κάρτα δοκίμασε στο σταθερό να βάλεις σαν gateway την ip που έχει η ασύρματη κάρτα του laptop (192.168.1.80).
Αν δεν δουλέψει, βγάλε το gateway από την ασύρματη κάρτα του laptop και ξαναδοκίμασε, αλλιώς περίμενε κάποια άλλη απάντηση.

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 29 Δεκ 2009 19:47

Το 192.168.1.254 είναι η πύλη του access point gigabyte.
Το laptop παίρνει internet από το gateway lan (ethernet) 192.168.0.1 .
Το ICS το έχω στη lan (ethernet). Αν το βάλω στην ασύρματη χάνω το ιντερνετ και στο λάπτοπ.
Με αυτές τις ρυθμίσεις που έχω βάλει έχω δίκτυο με το σταθερό αλλά δεν έχω ιντερνετ στο σταθερο.
Μηπως παιζει τίποτα με τα subnet;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Δεκ 2009 19:52

Μα δεν υπάρχει μηχάνημα στο δίκτυο σου με αυτή την ip (192.168.1.254), που να το βρεί για να πάρει internet?

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 29 Δεκ 2009 21:22

Όντως στο AP μας δείχνεις ότι έχεις δηλώσει .253

Για ποιον λόγο έχεις διαφορετικά Classes σε AP + Modem/Router?

Ο σταθερός τι gateway έχει; Το AP ή το Router?
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 29 Δεκ 2009 22:52

Το άλλαξα αλλά πάλι τίποτα. Νομίζω ότι είναι θέμα γεφύρωσης στο λαπτοπ. Αλλά παλί με το ICS θα έπρεπε να δουλεύει. Δε ξέρω.
Και ειδικός να είσαι αυτά είναι σπαζοκαιφαλιά.
Χρειάζεται να είσαι αστερι.....
Συνημμένα
Ανώνυμο.jpg

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Ιαν 2010 15:45

Καταρχήν απότι θυμάμαι (δεν ξέρω αν το άλλαξαν, έχω χρόνια να ασχοληθώ) το ICS θέλει στην κάρτα που θα γίνει το gateway για τους υπολοίπους να έχει IP 192.168.0.1

Επομένως.

WAG 300 -> 192.168.1.1
Laptop LAN -> 192.168.1.101 (ή ότι θες αντί για .101) (με gateway την 192.68.1.1)
Laptop Wireless -> 192.168.0.1 (δεν βάζεις gateway εδώ. Αφήνεις το ICS να βάλει ότι ρυθμίσεις βάλει στην κάρτα)
AP Gigabyte -> 192.168.0.x (δεν έχει σημασία και να μην το βλέπεις καν το AP - συνήθως)
WinXP -> 192.168.0.30 (ή ότι θες αντί για .30) (gateway 192.168.0.1)

Τώρα, υπάρχει και άλλος τρόπος όπου όλα θα παίζουν στο ίδιο subnet χωρίς ICS.

Κάνεις bridge την LAN με την Wireless στο Laptop και σε όλα τα pc, routers, aps, laptops βάζεις IPs 192.168.0.x με gateway 192.168.0.1.

Στην ίδια λογική δουλεύουν και τα APs.
Κάνουν bridge το WiFi κομμάτι με το ethernet κομματι και δεν μπλέκουν ούτε με routing ούτε με τίποτα. Γιαυτό είναι εντελώς plug and play όσον αφορά το tcp/ip κομμάτι.

Επειδή το subneting, nat, routing κλπ είναι πιο βαβούρα, δοκίμασε το bridging των XP και θεωρητικά θα παίξουν όλα. (θεωρητικά πάντα... ms είναι αυτή :kaloe: )

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 02 Ιαν 2010 16:12

Με τις ρυθμίσεις που προτίνεις δε βγένει τίποτα.

Λοιπόν με κάποιες αλλαγές έχω τα παρακάτω. Απο το σταθερό τώρα βλέπω και μπαίνω στις ρυθμίσεις το ρουτερ. Ολα καλά μέχρι εδώ. Ελά που μπαίνει μόνο στις σελίδες bing.com από το σταθερό (κι αυτό στη τύχη το είδα, μου την πέταξε τη σελίδα όταν ανοιξα τον Iexplorer. Τι κουφό είναι αυτό; Είναι κλειστά όλα τα firewall. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Συνημμένα
Ανώνυμο.jpg

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2010 16:45

Ποιες ρυθμίσεις; ICS ή Bridging;

Στην θεωρία οι ρυθμίσεις είναι σωστές.

Ή κάπου έκανες λάθος ή τα windows κάνουν τα δικά τους.

Πρόκειται για ένα πολύ απλό NAT και το laptop αναλαμβάνει το routing από το ένα δίκτυο (192.168.0.0/24) στο άλλο δίκτυο (192.168.1.0/24).

Ρύμισε τα όλα όπως σου εγραψα πιο πάνω και από κάθε pc/συσκευή κάνε ping προς όλες τις υπόλοιπες ρυθμισμένες συσκευές να δούμε ποιος βλέπει τι ώστε να σου πω που είναι το λάθος.

Σχετικά με το bridging δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται στα windows και αν είναι διαθέσιμο σε όλες τις εκδόσεις των XP.

Σίγουρα πάντως θεωρητικά (και πρακτικά στο Linux) δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα από πολύ απλά setups μέχρι πολύ περίπλοκα.

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 02 Ιαν 2010 17:07

Έχω κάνει ICS την κάρτα (τοπική σύνδεση) στο φορητό.

:) Θεωρία..!!! πλάκα έχεις. Δυστυχώς κι εγώ θεωρητικός είμαι. Αλλά τα ΠΑΡΑΘΥΡΑ.. κάνουν τα δικά τους.... Έχω κάνει πάρα πολλές αλλάγες... και τις δικές σου αλλά τίποτα.
Κάπου κολάει στις "πόρτες" νομίζω. Μάλλον θα κάνω ξανα εγκατάσταση το λειτουργικό στο σταθερό μιας και έχει χρόνια να μπεί... και μετά βλέπουμε...
Τι θεωρία πάντως θέλω γιατι η πράξη είναι δύσκολο να βρεθεί στο καθενα...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 02 Ιαν 2010 21:30

vraxos έγραψε:Με τις ρυθμίσεις που προτίνεις δε βγένει τίποτα.

Λοιπόν με κάποιες αλλαγές έχω τα παρακάτω. Απο το σταθερό τώρα βλέπω και μπαίνω στις ρυθμίσεις το ρουτερ. Ολα καλά μέχρι εδώ. Ελά που μπαίνει μόνο στις σελίδες bing.com από το σταθερό (κι αυτό στη τύχη το είδα, μου την πέταξε τη σελίδα όταν ανοιξα τον Iexplorer. Τι κουφό είναι αυτό; Είναι κλειστά όλα τα firewall. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Αυτο δείχνει οτι δεν εχει dns ..
βλέπει το router = βλέπει και το δίκτυό του,
&
δεν ανοίγει σελίδες = dns πρόβλημα

τη μια σελίδα μπορεί να την άνοιξε γιατί.. υπήρχε στην cashe, ή ήταν αποθηκευμένη στο δίσκο ή είχε αποθηκευμένη την IP της.
Παρόμοια θα πρέπει να μπορείς να δεις κι άλλες σελίδες που ξέρεις το IP τους..

2cents
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 02 Ιαν 2010 23:17

Hermeia έγραψε:
vraxos έγραψε:Με τις ρυθμίσεις που προτίνεις δε βγένει τίποτα.

Αυτο δείχνει οτι δεν εχει dns ..
βλέπει το router = βλέπει και το δίκτυό του,
&
δεν ανοίγει σελίδες = dns πρόβλημα

τη μια σελίδα μπορεί να την άνοιξε γιατί.. υπήρχε στην cashe, ή ήταν αποθηκευμένη στο δίσκο ή είχε αποθηκευμένη την IP της.
Παρόμοια θα πρέπει να μπορείς να δεις κι άλλες σελίδες που ξέρεις το IP τους..

2cents

Οχι δεν ήταν από cache ήταν σε πραγματικό χρόνο έκανα και αναζήτηση στο bing.com και μου γύρισε αποτελέσματα. Γενικά μπαίνει σε όλο το bing.com real time.
Όσο για DNS κάνει ο ρούτερ 192.168.1.1. Αφού μπαίνει εκεί δε πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 05 Ιαν 2010 16:11

Λοιπόν για να κλείσει το θέμα, η λύση βρέθηκε.
Μετα από μια εγκατάσταση στο σταθερό τα Windows 7 (τα έβαλα μιας και θα έκανα έγκατάσταση απο τη αρχή) και με τις παρακάτω ρυθμίσεις, όλα δουλεύουν άψογα.
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Συνημμένα
Ανώνυμο.jpg

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Ιαν 2010 16:19

lol αυτό δεν σου είπα εξαρχής; :lol:

Το πρόβλημα πρέπει να ήταν τα dns όπως είπε και η Hermeia.

Ξέχασα να αναφέρω τι dns να βάλεις, my bad.

Πάντως η θεωρία τελικά ήταν πιο σοβαρή απότι φαινόταν :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης