Απόδειξη δαπάνης - ΤΕΒΕ - Τέλος Διαφήμισης!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 03 Ιαν 2010 14:43

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία και χαρά!!!

Καταρχήν νιώθω λίγο άβολα γιατί υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα αλλά έχει δημιουργηθεί σύγχυση και εκτός αυτό οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια. (άσε που ο κάθε λογιστής μου λέει και κάτι διαφορετικό με αποτέλεσμα να μη ξέρω τι μου γίνετε)

Αν δεν σας κάνει κόπο και θέλετε να ρίξετε λίγο φως ... οι ερωτήσεις μου...

1. Απόδειξη δαπάνης
Ως πόσα μπορούν να δηλωθούν τον χρόνο με αποδείξεις δαπάνης ?
Άλλοι λένε 3 άλλοι 3,5 άλλοι 5000 ευρώ

Πως γίνετε η όλη διαδικασία??
Ένας από του λογιστές που ρώτησα λέει ότι πρέπει να πληρώσω αρχικά ένα 20% στον επιχειρηματία που θα κόψει την απόδειξη - μετά να φορολογηθώ ένα 19% και μετά γίνεται επιστροφή ενός μέρους του 20% που παρακρατήθηκε αρχικά.

2. ΤΕΒΕ
Ισχύει ότι αν η έδρα της επιχείρισης δηλωθεί σε χωριό με λίγους κατοίκους (δεν θυμάμαι τον αριθμό) υπάρχει δυνατότητα απαλλαγής από το ΤΕΒΕ?

3. Τέλος Διαφήμισης!

Αυτό είναι το ίδιο με το 20% στην απόδειξη δαπάνης η είναι άλλο αγγούρι!??

Οι απαντήσεις σας εκτός από το να μου λύσουν τις απορίες θα μου "δείξουν" και ποιος είναι ο καλύτερος λογιστής από τους 4 που έχω μιλήσει :)

Σας ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChaniaMania την 11 Ιαν 2010 03:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Ιαν 2010 15:33

1. mexri 5.000 to afhsa to 2008.. to 20% afaireitai apo to synoliko poso.. aplos to dhloneis (to 20%) sthn dhlosh sou kathe xrono kai an prokyptei epistrofh ta pairneis piso..

2. Isxyei gia perioxes kato ton 2.000 katoikon alla me kapoies proypotheseis... mono o OAEE ths perioxhs sou mporei na sou pei akrivos ti ginetai...

3. Telos diafhmishs?? ti einai auto? gia ti eidous diafhmish milame? internetikh h se "ghina" mme?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 03 Ιαν 2010 15:51

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

1. καλό.
Από ότι μου ένας από τους λογιστές, μπορώ να πάρω από μόνος μου ένα μπλοκάκι και να κόβω εγώ την απόδειξη δαπάνης για μένα (με τα στοιχεία του κάθε διαφημιζόμενου). Αρκεί να την υπογράψει - να κρατήσει το κίτρινο (η ροζ δεν θυμάμαι) και να κανονίσουμε το 20%.

Αυτό μου το πρότεινε γιατί από ότι μου είπε οι περισσότεροι επιχειρηματίες "φρικάρουν" όταν τους ζητάνε απόδειξη δαπάνης (επειδή και καλά είναι διαδικασία και οι περισσότεροι δεν έχουν καν μπλοκάκι δαπάνης )

Μπορεί όντως να γίνει κάτι τέτοιο?

2. Είμαστε 800 το πολύ ;p
θα πάω ΤΕΒΕ και σε αυτό το θέμα δεν ξανακούω λογιστή!
(Μόνο εύχομαι οι προυποθέσεις να μην είναι τραγικές)
Ευχαριστώ!

3.Δεν έγραψα το σημαντικότερο :p
Πρόκειται για κλασικές Internet διαφημίσεις (banners - text - άρθρα κτλ) σε portal και κατασκευή μικρών απλών ιστοσελίδων (με πακέτο συνδρομής)

Κάπου διάβασα ότι όταν πρόκειται για εισπράξεις από διαφημίσεις υπάρχει ένα extra αγγούρι με φόρους . για το 20% δεν είμαι σίγουρος. Ένας λογιστής μου είχε πει νομίζω 2% και άλλος 20 αν θυμάμαι καλά? (Εκτός και αν εννοούσε το 20% της απόδειξης δαπάνης και με μπέρδεψε)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChaniaMania την 03 Ιαν 2010 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Ιαν 2010 16:01

ChaniaMania έγραψε:Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Δεν έγραψα το σημαντικότερο :p
Πρόκειται για κλασικές Internet διαφημίσεις (banners - text - άρθρα κτλ) σε portal και κατασκευή μικρών απλών ιστοσελίδων (με πακέτο συνδρομής)

Κάπου διάβασα ότι όταν πρόκειται για εισπράξεις από διαφημίσεις υπάρχει ένα extra αγγούρι με φόρους . για το 20% δεν είμαι σίγουρος. Ένας λογιστής μου είχε πει νομίζω 2% και άλλος 20 αν θυμάμαι καλά? (Εκτός και αν εννοούσε το 20% της απόδειξης δαπάνης και με μπέρδεψε)
Gia internetikes diafhmiseis xreiazetai oposdhpote enarksh sthn eforia me auton ton kodiko:

63113000 ΔΙΑΘΕΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ Η ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Stis internetikes diafhmiseis DEN yparxei aggelioshmo klp foroi ektos tou FPA 19% kai enos neou forou (0,02%) opou mporeis na diavaseis perissotera edo: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=46585

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 03 Ιαν 2010 16:05

Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου!!

***Πόσταρες την στιγμή που έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα! ***
για να μη γίνει μπέρδεμα το αναφέρω ..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Ιαν 2010 16:15

An den eisai ypoxreomenos na plhroseis OAEE(ex TEBE) kalytera kane mia enarksh kai kove kanonika timologia - apodeikseis (ego den exo kopsei pote apodeiksh ola auta ta xronia, mono timologia) kai ase ta mplokakia dapanon..
analoga me ta parastatika sou mporei na mhn xreiasteis kan logisth afou ola ta stelneis hlektronika kai den einai kati dyskolo na symplhroseis to vivlio esodon-eksodon h na steileis mia periodikh dhlosh FPA..

Oi perissoteres proypotheseis exoun na kanoun me prohgoumena forologika eth (opos se kovo den exeis allh drasthriothta) kai to epaggelma (an h exeis statherh vashs ergasias h oxi)..

Etsi kai allios tha xreiasteis apalaktiko apo ton OAEE gia na kaneis enarksh sthn eforia... oi logistes den mporoun na ta kseroun ola giati oi nomoi ths Ellados kanoun pio polla updates - symphromatika patches kai apo ta Windows :lol:

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 03 Ιαν 2010 16:30

χαχα!!!
πραγματικά τραβάνε κανονικό overload για να είμαστε και δίκαιοι !!
αλλά οκ να κάνουμε και την δουλειά μας :)

thanks again!

Ενάρξεις έχω ξανακάνει 2 φορές οπότε έχω και ένα "παρελθόν" με το ΤΕΒΕ. (ελπίζω να μην επηρεάσει αρνητικά για την "Απαλλαγή")

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Ιαν 2010 16:42

ChaniaMania έγραψε: Ενάρξεις έχω ξανακάνει 2 φορές οπότε έχω και ένα "παρελθόν" με το ΤΕΒΕ. (ελπίζω να μην επηρεάσει αρνητικά για την "Απαλλαγή")
eixes apallagh h plhrones kanonika?

asxeto.. to Canali sthn paralia ton Xanion yparxei akoma?

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 03 Ιαν 2010 18:40

Επίσης, με απαλλακτήριο ή εξαιρετήριο από τον ΟΑΕΕ και πάλι πρέπει να είσαι κάπου ασφαλισμένος για να θεωρήσεις τιμολόγια/αποδείξεις κτλ.

Εφόσον θέλεις να κάνεις επιχείρηση παροχής υπηρεσιών (και όχι εμπορίας) τότε σε καλύπτει ο νόμος σχετικά με την απαλλαγή από την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και τους 2.000 κατοίκους.

Απόδειξη δαπάνης εκδίδεις εσύ προς τον διαφημιζόμενο και του παρακρατάς το 19% συν το 0,02% το οποιο αποδίδδεις στην εφορία και στην Αστικη Εταιρια Δεοντολογιας και Επικοινωνιας.

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 03 Ιαν 2010 21:18

Panagioths έγραψε:Απόδειξη δαπάνης εκδίδεις εσύ προς τον διαφημιζόμενο και του παρακρατάς το 19% συν το 0,02% το οποιο αποδίδδεις στην εφορία και στην Αστικη Εταιρια Δεοντολογιας και Επικοινωνιας.
Ευχαριστώ Παναγιώτη!
(Εγώ νόμιζα ότι τις αποδείξεις τις κόβουν οι διαφημιζόμενοι στον "διαφημιστή" )
fafos έγραψε:
ChaniaMania έγραψε: Ενάρξεις έχω ξανακάνει 2 φορές οπότε έχω και ένα "παρελθόν" με το ΤΕΒΕ. (ελπίζω να μην επηρεάσει αρνητικά για την "Απαλλαγή")
eixes apallagh h plhrones kanonika?

asxeto.. to Canali sthn paralia ton Xanion yparxei akoma?
Πλήρωνα κανονικά τότε γιατί ήμουν στο κέντρο ...

Κανάλι τι εννοείς?
Έχουμε το θρυλικό bar κανάλι, αλλά έκλεισε πάρα πολλά χρόνια πριν :D
Αν το κανάλι στο λιμανάκι υπάρχει ακόμα

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 04 Ιαν 2010 17:19

fafos έγραψε:Stis internetikes diafhmiseis DEN yparxei aggelioshmo klp foroi ektos tou FPA 19% kai enos neou forou (0,02%) opou mporeis na diavaseis perissotera edo: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=46585
Τελικά ξαναμίλησα με τον λογιστή για διευκρινίσεις και αυτό που κατάλαβα (μετά που διάβασα και το post του cordis στο link που μου έδωσες) είναι ότι αυτός έχει μείνει ακόμα στο 2005 που ο φόρος αυτός ήταν 20%

Ρίχνει άλλη μια ματιά με τα πολλά και μετά μου λέει ...

Θα κόβεις εσύ απόδειξη δαπάνης και θα και θα αφαιρείς 20%+3,6%= 23,6%

(έλα **** στο τόπο σου!!! πως έγινε τώρα 20 + 3,6??)

Βασικά μπερδεύτηκα πάλι!

Αν ξέρει κανείς κάποιον λογιστή - τζιμάνι σε αυτά τα θέματα - στα Χανιά ρίξτε μου ένα pm

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιαν 2010 17:43

What the f@#$k is h Apodeiksh dapanhs???? :o

esy ston pelath koveis panta timologio paroxhs ypherion me ton kodiko pou sou egrapsa parapano!! oute kan aplh apodeiksh paroxhs!!

thn apodeiksh dapanhs tha thn kopseis se kapoion pou tha sou ferei pelates kai den exei sxetikh enarksh sthn eforia san amoivh!! pes tou logisth oti psaxneis gia pelates oxi gia metapolhtes..

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 04 Ιαν 2010 19:01

Επίσης σιγά σιγά ο ΟΑΕΕ άρχισε να στέλνει επιστολές στους ασφαλισμένους που είχαν εξαίρεση οτι είναι υποχρεωτική η ασφάλισή τους στον ΟΑΕΕ γιατί άλλαξε η απόφασή του για επαγγέλματα των οποίων οι υπηρεσίες και προϊόντα λαμβάνουν πελάτες εκτός της έδρας της επιχείρησης... Περαστικά μας :)

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 04 Ιαν 2010 19:07

Στη περίπτωση της έναρξης σίγουρα κόψουμε τιμολόγιο ...

Αλλά λέω για την περίπτωση που τα ποσά είναι κάτω των 5000 ευρώ τον χρόνο και δεν χρειάζεται αναγκαστικά έναρξη. Εδώ μπαίνει τώρα η απόδειξη δαπάνης ...

την οποία νομίζω ότι κανονικά την κόβει ο διαφημιζόμενος (ο οποίος κάνει και την δαπάνη) σε εμένα ("διαφημιστής" ας πούμε)

καλά τα λέω η έχασα το λογικά μου?

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 04 Ιαν 2010 19:08

Για κάτω από 5.000€ ισχύει αυτό (δεν ξέρω εαν ισχύει τωρα αφού αλλάζουνε πολλά αλλά σίγουρα ίσχυε παλαιότερα). Πάντως για να μην καείς καλύτερα να συμβουλευτείς έναν υπεύθυνο λογιστή!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης