Απόδειξη δαπάνης - ΤΕΒΕ - Τέλος Διαφήμισης!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιαν 2010 20:10

ChaniaMania έγραψε:Στη περίπτωση της έναρξης σίγουρα κόψουμε τιμολόγιο ...

Αλλά λέω για την περίπτωση που τα ποσά είναι κάτω των 5000 ευρώ τον χρόνο και δεν χρειάζεται αναγκαστικά έναρξη. Εδώ μπαίνει τώρα η απόδειξη δαπάνης ...

την οποία νομίζω ότι κανονικά την κόβει ο διαφημιζόμενος (ο οποίος κάνει και την δαπάνη) σε εμένα ("διαφημιστής" ας πούμε)

καλά τα λέω η έχασα το λογικά μου?
oi apodeikseis dapanhs einai theorhmena stoixeia tou KBS.. den einai dynaton na mhn exeis enarksh kai na koveis tetoies apodeikseis.. ektos autou, den nomizo pos tha yparxei kapoios pelaths sou pou tha paei na ekdosei tetoies apodeikseis mono kai mono gia na plhronei esena gia kapoia diafhmish sto net..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 04 Ιαν 2010 20:13

Για να εκδόσεις αποδείξεις δαπάνης πρέπει να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία. Αυτο με τα 5.000 είναι διαφορετικό πράγμα!

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 04 Ιαν 2010 21:23

Άρα ο λογιστής μου απλά το έχει κάψει εντελώς???
fafos έγραψε:oi apodeikseis dapanhs einai theorhmena stoixeia tou KBS.. den einai dynaton na mhn exeis enarksh kai na koveis tetoies apodeikseis..
Εδώ μου λέει ότι οι αποδείξεις δαπάνης δεν χρειάζεται να είναι θεωρημένες / τρυπημένες ... και ότι απόδειξη δαπάνης μπορεί να κόψει όποιος θέλει ..

...αλλά δεν υπάρχει λόγος να κόψει οποιοσδήποτε,
γιατί μόνο οι αποδείξεις δαπάνης από αυτούς που έχουν κάνει έναρξη μπορούν να χρησιμοποιηθούν νόμιμα σε δήλωση κτλ.

fafos έγραψε:ektos autou, den nomizo pos tha yparxei kapoios pelaths sou pou tha paei na ekdosei tetoies apodeikseis mono kai mono gia na plhronei esena gia kapoia diafhmish sto net..
για αυτό
**εκτός του ότι κάποιος πρέπει να πάει να εκδώσει αποδείξεις ** (σε αυτό επιμένει ότι δεν χρειάζεται θεώρηση κτλ)

...μόνο δηλαδή για να μην υπάρχει γκρίνια και τρέξιμο από την μεριά του πελάτη

μου είπε να πάρω ένα μπλοκάκι "απόδειξη δαπάνης" από ένα βιβλιοπωλείο και να "προετοιμάζω" την απόδειξη (με τα στοιχεία τα δικά μου και του πελάτη)

ώστε ο πελάτης απλά να υπογράφει, να του δίνω το κίτρινο και το ροζ χαρτάκι (αντί να μου δίνει αυτός το άσπρο) και φυσικά να του εισπράττω (ας πούμε ότι μια διαφήμιση κάνει 100) όχι 100 αλλά

20% + 3,6% (χαρτόσημο) = 23,6%

άρα 100 - 23,60% = 76,40

Δηλαδή στην ουσία να αντιστραφεί η διαδικασία για να μη τρέχει ο πελάτης, αλλά και να είναι σαν να την έκοψε αυτός.

Ο πελάτης μετά κάνει ότι θα έκανε με μια απόδειξη δαπάνης (κάτι για την απόδοση του 20 και του 3,6 %)

Μετά εγώ απλά θα δηλώνω τα ποσά και μετά θα μου επιστρέφεται ένα μέρος του 20% (του αρχικού)

Κινέζικα έτσι?

Μου έκανε και ένα προσχέδιο σε μία απόδειξη δαπάνης ... άμα βρω scanner θα την ανεβάσω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιαν 2010 23:17

mhpos exei mperdepsei tis apodeikseis EISPRAKSHS me tis apodeikseis dapanhs?

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 05 Ιαν 2010 00:56

αυτή εδώ είναι!!!
http://www.paperless.gr/images/600X0012 ... _233B_.JPG

Μάλλον αντί να ψάχνω για λογιστή ίσως είναι καλύτερο να πάω στην εφορία να κατασκηνώσω ...

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 05 Ιαν 2010 02:28

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά κι εγώ αν θυμάμαι σωστά θες έναρξη επαγγέλματος για να κόβεις αποδείξεις δαπανών [ ΝΑΙ, δεν είναι θεωρημένες ]

Συνήθως με αυτές δουλεύουν εταιρίες μετάφρασης με τους μεταφραστές, πληρώνοντας τους ανά κομμάτι.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 05 Ιαν 2010 02:55

ChaniaMania έγραψε: Εδώ μου λέει ότι οι αποδείξεις δαπάνης δεν χρειάζεται να είναι θεωρημένες / τρυπημένες ...
Πολύ σωστά σου είπε ο λογιστής σου.

Οι αποδείξεις Δαπάνης είναι αθεώρητες, όπως και οι αποδείξεις πληρωμής, είσπραξης κλπ.

Η χρήση της Απόδειξης Δαπάνης είναι για περιπτώσεις που ο αποδέκτης της δαπάνης σου δεν έχει υποχρέωση τήρησης στοιχείων (αγρότες, ιδιώτες, κλπ).

Εσύ όμως πρέπει να έχεις κάνει έναρξη για να μπορέσεις να τις ενσωματώσεις στο βιβλίο εσόδων - εξόδων σου.

Όσο αφορά για την παρακράτηση του 20%..... ο αποδέκτης της δαπάνης σου έχει την επιστροφή φόρου (καθώς την συνυπολογίζει στα έσοδα του) και όχι εσύ....

Εσύ το 23,6% θα πρέπει να το δηλώσεις και το αποδόσεις στην Εφορία..... άρα στον αποδέκτη θα δώσεις μειον 23,6% (το παρακρατηθέν ποσό)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιαν 2010 03:37

To thema na kovei autos tis apodeikseis to teleiosame.. an einai na kanei enarksh tha kovei timologia PY..

oi apodeikseis dapanhs eina atheorhtes otan den kovontai mhxanografika alla kai pali prepei na dhlonontai kai isxyoun ypo merikes synthikes (gia diafhmish den exo akousei).

Epanalamvano omos.. oti an pas se kapoion kai tous peis "na se diafhmiso sto site mou alla na mou kopseis apodhksh dapanhs" den prokeitai na to dextei.. mono kai mono h fasaria na feiaxnei katastaseis gia xartoshma kai katavoles eidikou forou den nomizo na ton symferei..

ektos auton.. h eforia mporei na mhn tis dextei kai na se steilei na kaneis enarksh.. phgaine sthn eforia.. pes tous akrivos ti thes na kaneis kai tha sou apanthsoun autoi..

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 05 Ιαν 2010 05:25

Τώρα μόλις διάβασα το αρχικό μήνυμα.....

Άρα εσύ θέλεις να λάβεις απόδειξη Δαπάνης και όχι να κόψεις.

1) Το όριο για μη υπαγωγή σε έναρξη και θεώρηση βιβλίων, άρα και όριο λήψης αποδείξεων Δαπάνης από επιτηδευματία, απ' ότι θυμάμαι είναι 5000 Ευρώ.

Διάβασε το άρθρο 15 του Κ.Β.Σ.

2) Κάτω των 2000 κατοίκων έχεις απαλλαγή.. Αλλά και πάνω από τόσους εάν έχεις άλλον ενεργό ασφαλιστικό φορέα (π.χ. ΙΚΑ) μπορείς εντός του 1ου εξαμήνου να δηλώσεις επιλογή του φορέα ασφάλισης, δηλαδή να κρατήσεις αυτόν που έχεις.

3) Το τέλος διαφήμισης είναι άλλο από την απόδειξη Δαπάνης. Ισχύει μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Όσο αφορά την παρακράτηση του 20% + 3.6% αυτό το δηλώνεις στην Φ.Δ. στους κωδικούς παρακράτησης φόρου του πίνακα 8 και όλο το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη στα εισοδήματα του πίνακα 4-Δ (εισοδήματα που δεν αναφέρονται σε άλλη πηγή).

τώρα σε αυτά που λέει ο fafos.... έχει απόλυτο δίκαιο..... πολύ δύσκολα θα βρεις επιτηδευματία να σου κόψει απόδειξη δαπάνης. καθώς πρέπει να αποδώσει την παρακράτηση, να ενημερώσει τα βιβλία......

Έλληνες βλέπεις.....

Πάντως μια από τις προϋποθέσεις μη έναρξης είναι τα εισοδήματα που θα προέρχονται από την δραστηριότητα αυτή να μην είναι επαναλαμβανόμενα και να μη ξεπερνούν το όριο που είπαμε...... δηλαδή εάν ο έφορος δει 5-6 παρόμοιες υπηρεσίες..... το πιο πιθανό είναι να σε καλέσει να κάνεις έναρξη.

Άβαταρ μέλους
ChaniaMania
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChaniaMania » 05 Ιαν 2010 13:55

Ευχαριστώ πολύ παλικάρια!!

@alexsoft σωστά! (απλά η "πατέντα" που πρότεινε ο λογιστής μας μπέρδεψε όλους αλλά τελικά έχει βάση)

Άρα ανακεφαλαιώνω :hammer:

Καταλήγουμε στο ότι τα είπε σωστά ο τελευταίος λογιστής που μίλησα (ο οποίος θα είναι και η επιλογή μου για συνεργασία)!

...συμφωνούμε ότι η λύση αυτή (απ. δαπ.) είναι "αγγούρι" για τους περισσότερους !!
οπότε πάμε για κλασική έναρξη (τρεις του κλέφτη!)

Όπου με την κλασική έναρξη θα παίζω με τιμολόγια 19% (όπως παλιά) αλλά και το extra 0.02% (όπως είπε ο fafos) και τέλος! :)

για το ΤΕΒΕ
alexsoft έγραψε:
2) Κάτω των 2000 κατοίκων έχεις απαλλαγή.. Αλλά και πάνω από τόσους εάν έχεις άλλον ενεργό ασφαλιστικό φορέα (π.χ. ΙΚΑ) μπορείς εντός του 1ου εξαμήνου να δηλώσεις επιλογή του φορέα ασφάλισης, δηλαδή να κρατήσεις αυτόν που έχεις.

Μάλλον άκυρο αν ισχύσει αυτό
Panagioths έγραψε:Επίσης σιγά σιγά ο ΟΑΕΕ άρχισε να στέλνει επιστολές στους ασφαλισμένους που είχαν εξαίρεση οτι είναι υποχρεωτική η ασφάλισή τους στον ΟΑΕΕ γιατί άλλαξε η απόφασή του για επαγγέλματα των οποίων οι υπηρεσίες και προϊόντα λαμβάνουν πελάτες εκτός της έδρας της επιχείρησης... Περαστικά μας :)
Θα πάω αύριο να ρωτήσω :)

Να είστε καλά!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιαν 2010 15:34

To TEBE-OAEE exei xronia pou kanei parapona gia authn thn rythmish me to kato ton 2000 katoikon kai kapou exei dikio. Gia paradeigma enas giatros exei dikaioma se mia tetoia perioxh na anhkei ston OGA kai na plhronei ekei tis eisfores tou xoris ypoxreosh pros ton OAEE.
O giatros omos mporei na fygei apo to xorio kai na paei sta Xania eksaskisei to epaggelma! den einai manaviko pou den mporei na kounhthei apo thn thesh tou :lol:
To sosto gia mena einai oti osoi dinoun yphresies meso web na ypagontai oloi ston OAEE giati oi yphresies den exoun geografika oria opote den exoun kai statherh vash opou paei o pelaths na tous vrei alla to magazi paei ston kathe pelath.
Aplos gia logous apokentroshs tha prepei na dothoun kapoia alla kinhtra stous epixeirhmaties alla oxi h apallagh apo ton OAEE..

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 05 Ιαν 2010 18:36

alexsoft έγραψε: 3) Το τέλος διαφήμισης είναι άλλο από την απόδειξη Δαπάνης. Ισχύει μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Από πού προκύπτει αυτό;

Για δες εδώ καλύτερα:
http://www.taxgr.com/news/news-17112009/
http://www.taxgr.com/news/nomos-3801-2009/
Ισχύει παντού!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες