Γεια... Δε μπορω να συνδεθω στη βαση μου(ORACLE 8i) απο form

Συζητήσεις για την Oracle, Oracle Forms και Oracle Reports

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
tassos

Δημοσίευση από tassos » 01 Ιούλ 2003 14:44

εχω κανει Install την oracle 8ι στο εξης Path: E:\oracle\ora81\bin\.
και μετα εκανα install την Oracle forms 6i στο εξης path: E:\oracle\ora81\tassos\BIN\.
στην oracle 8i δεν εχω προβλημα connect(sql plus,dba studio κλπ)
δε μπορω ομως να συνδεθω στη βαση μου απο το form builder.
εχω κανει καποιες ενεργειες με το Net8 Configuration Assistant(listener κλπ) αλλα τιποτα!
το μηνυμα που μου βγαζει ο form builder οταν εισαγω username και password και παω να κανω connect ειναι: ora-12203:TNS:unable to connect to destination(οταν βαζω τα ιδια και που βαζω στον sql plus,την τριτη επιλογη την αφηνω κενη). και..
ora-12154:TNS: could not resolve service name(οταν βαζω τα ιδια και που βαζω στον sql plus και στην τριτη επιλογη εισαγω το ονομα τησ βασης).
φταιει το installation?
το configuration που κανω;
η λυση στο προβλημα μου ειναι πολυτιμη για μενα λογω της εργασιας που πρεπει να κανω για τη σχολη μου.
ευχαριστω!!![/list]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2003 15:07

bres pou iparxei ston ypologisti soy to arxeio TNSNAMES.ORA ean yparxei pano apo mia fora tha prepei ta periexomena kai ton dyo na einai idia...

basika se ayto to arxeio antistixeis kapoion server Oracle me ean TNSNAME gia na kaneis connect...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Oracle”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες