Designer vs Developer

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
klix

Designer vs Developer

Δημοσίευση από klix » 04 Ιαν 2010 20:05

Παίδες γεια σας, δεν είμαι σίγουρος αν η ενότητα αυτή είναι η σωστή γι αυτό το post, αλλά είναι κάτι που με απασχολεί και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Πας σε μια εταιρεία που προσφέρει υπηρεσίες web και ψάχνει designer(λέμε τώρα,εγώ designer δεν είμαι)...και σε μια άλλη που ψάχνει άτομο να εργαστεί στο developing κομμάτι(εκεί είμαι πιο κοντά). Δεν έχω καταλάβει - βάσει των ζητούμενων - που σταματά το ένα και που αρχίζει το άλλο και εξηγούμαι:

Μπορεί να προγραμματίζω μια εφαρμογή,ένα tool σε περιβάλλον web που εκτελεί κάποια εργασία, η εταιρεία στην οποία θα το παραδώσω όμως το θέλει παρουσιασμένο και με έναν Α τρόπο. Δεν είπα τα data να τα πετάξεις απο δω και απο κει όπως να ναι, αλλά αν η δουλειά της εφαρμογής είναι μια απλή εξόρυξη δεδομένων και παρουσίασή τους, την παρουσίαση εγώ τη δουλεύω μέχρι το σημείο που μπορώ,δεν μπορώ όμως να ανταγωνιστώ έναν γραφίστα ή ένα designer...Δεν θα ήταν πιο σωστό να διαχωρίζονται λίγο οι ρόλοι? Και για να βγεί καλύτερο το τελικό προϊόν εμφανισιακά και για να μην είναι ημιτελές λειτουργικά.

Ξέρω οτι μια εταιρεία ίσως να μη θέλει να προσλάβει ένα επιπλέον άτομο αλλά η "πασπαρτού" λύση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τη βολεύει.Προτιμάς δηλαδή να δώσεις ένα προϊόν όπως να ναι παρά να είναι προσεγμένο σε όλους τους τομείς?

Απλά τη γνώμη σας θα ήθελα να ακούσω γιατί βρέθηκα σε τέτοια θέση όπου το developing ήταν η καρδιά της εφαρμογής(γιατί δεν επρόκειτω για ένα site απλό) αλλά κατέληξα να βγάζω τα μάτια μου και να σπαταλάω ώρες για να μπορέσω να το ρετουσάρω σχεδιαστικά. Και το "ώρες" μη σας φανεί υπερβολικό,για κάποιον που δεν γνωρίζει χρειάζονται ώρες...πρώτα για να μάθει και μετά για να σχεδιάσει...
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Designer vs Developer

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Ιαν 2010 20:13

Το ιδανικό είναι πρώτα να κάτσει ο αναλυτής με τον web designer και να σχεδιάσουν όλη την εφαρμογή στατικά. Έπειτα θα σου δώσουν τα templates και θα τα κάνεις να λειτουργήσουν. Ωστόσο για low budget δουλειές, φτιάχνεις ένα minimal interface (που οφείλεις ούτως ή άλλως να ξέρεις να φτιάχνεις) και μετά ζητάς από τον designer να το εμπλουτίσει εικαστικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

klix

Designer vs Developer

Δημοσίευση από klix » 04 Ιαν 2010 21:02

cdhyper δίκιο έχεις, στο minimal δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όταν πρόκειται για site και έτοιμο template θα πάρω είτε θα φτιάξω και minimal δικό μου δεν έχω πρόβλημα. Απλά μια εφαρμογή θέλει το εικονιδιάκι της θέλει τα μενού της , τα εικονίδια στο μενού κλπ...αυτά εννοώ όταν δεν είναι low budget καλύτερα να τα αναλαμβάνει ένας γραφίστας γιατί και τα δικά μου ωραία είναι οκ αλλά οχι τόσο pro :P

Hik

Designer vs Developer

Δημοσίευση από Hik » 08 Ιαν 2010 21:59

Η δουλειά του designer είναι τελείως διαφορετική από αυτή του developer. To μόνο σημείο που τέμνονται είναι στο HTML/CSS που και οι δύο πρέπει να έχουν γνώση. Ο designer ίσως όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο ο developer.

Όπως σου ανέφερε και ο cdhyper, φυσικά σε μια εταιρεία του χώρου που θέλει να παίρνει το εαυτό της σοβαρά (σπάνιο), πρώτα γίνεται ο σχεδιασμός (ακόμα και αν είναι εφαρμογή, το GUI interface παίζει τεράστιο ρόλο) και μετά πάει σε developer για να το υλοποιήσει. O developer πρέπει να έχει απλώς ένα στοιχειώδες επίπεδο αισθητικής.

klix

Designer vs Developer

Δημοσίευση από klix » 08 Ιαν 2010 23:49

Hik συμφωνώ με αυτά που λες, γι αυτό άνοιξα το topic αυτό γιατί στις Ελληνικές εταιρείας - όχι σε όλες αλλά σε μεγάλο ποσοστό - δεν ξέρω κατά πόσο αυτά διαχωρίζονται γιατί πολλές ψάχνουν τον υπάλληλο-πασπαρτού...

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Designer vs Developer

Δημοσίευση από fusion » 09 Ιαν 2010 12:49

O web designer (όχι γενικά ο κάθε γραφίστας) έχει υποχρέωση να γνωρίζει τα πάντα μέχρι εκεί που ξεκινάνε τα ajax calls / template methods.
Αντίστοιχα, ο ρόλος του developer ξεκινάει εκεί που καταλήγει το ajax call. :P

Ας πάρουμε για παράδειγμα 2 συνεργάτες, τότε θα είχαμε τις εξής αρμοδιότητες:

Web Designer: html markup, seo-frienldy markup, css design, usability/accessibility testing, javascript

Web Developer: project analysis, framework/cms development, seo-friendly urls, bussiness-logic development, database management

Εγώ έτσι το βλέπω σχετικά με τις αρμοδιότητες...
Σε περίπτωση βέβαια web application, μάλλον κάποιος ειδικός πρέπει να αναλάβει και το user experience. (front-end developer?)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Designer vs Developer

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιαν 2010 14:38

Αν και πάλι μπορούμε να τα διαχωρίσουμε...

Web Design
|- Γραφίστας
|- Font End Developer

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Designer vs Developer

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιαν 2010 15:14

Τα γραφικά - σχεδίαση και τη μετατροπή (κόψιμο) τους σε template ξέχασες στους designers fusion... εκτός και αν μιλάμε για εταιρείες που έχουν άλλους γραφίστες, άλλους για όσα ανέφερες και άλλους για development κλπ

klix το πιο ωραίο είναι ότι ο ένας σε όλα που ζητάνε συνήθως καταλήγει να στήνει sites σε έτοιμα scripts όπως κάνει ένα 80-90% όσων εταιρειών θα δεις να ισχυρίζονται ότι κάνουν web design & development σε μια λίστα όπως π.χ. εδώ: http://guide.pathfinder.gr/index.php?cat=175 Όταν έχεις όρεξη και χρόνο, βάλε καφέ και πιάσε μια μια από τη λίστα (όσες υπάρχουν ακόμα) και δες στα portfolio τους αν είναι custom τα sites που φτιάχνουν ή βασίζονται σε έτοιμες πλατφόρμες...
klik ίσως βρεις χρήσιμο και αυτό http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42128

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες