Mεταπτυχιακό στο Web (Master in Web)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 05 Ιαν 2010 18:30

Καλησπερα, θα ηθελα τη γνωμη σας για κατι.
Που θα μου προτεινατε να εκανα Μεταπτυχιακο και γιατι?.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι κατι που να συνδιαζει Business και web δηλαδη e-Business, e-Marketing, MBA in e-business ή αλλιως e-commerce. Τα πανεπιστημια που εχω κοιταξει μεχρι στιγμης ειναι στη Αγγλια και την Ισπανια.
Εχετε καποια γνωση πανω σε αυτο? Υπαρχει καποιος που εχει τελειωσει καποιο παρομοιο μεταπτυχιακο και εργαζεται αυτη τη στιγμη?Γιατι kai κατι αλλο που ενδιαφερει ειναι οτι θα βρω δουλεια τελειωνοντας αυτο το Μαστερ, και αν ναι θα περνω 700e???

ΥΓ: Θα ηθελα να προσθεσω οτι το πρωτο μου πτυχιο δεν εχει καποια σχεση με αυτο που θελω να κανω αυτη τη στιγμη.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 05 Ιαν 2010 18:50

Καλησπέρα,

Μπορεί να τελειώσεις οποιοδήποτε μεταπτυχιακό και να μην παίρνεις ούτε τα 700€. Στη δουλειά σημασία έχει το τι ξέρεις να κάνεις και όχι το τι χαρτιά έχεις, ένα χαρτί μεταπτυχιακού δεν λέει απολύτως τίποτα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιαν 2010 21:10

adiaforosgr έγραψε:Καλησπέρα,

Μπορεί να τελειώσεις οποιοδήποτε μεταπτυχιακό και να μην παίρνεις ούτε τα 700€.
Στη δουλειά σημασία έχει το τι ξέρεις να κάνεις
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο,
adiaforosgr έγραψε: και όχι το τι χαρτιά έχεις, ένα χαρτί μεταπτυχιακού δεν λέει απολύτως τίποτα
εδώ όμως έχεις απόλυτο λάθος, αν και φυσικά θα ήμουν μαζί σου σε περίπτωση που διέγραφες κάποιον με τέτοια προσόντα που δεν κάλυπτε γνωστικά και ώς προς τις ικανότητες τις ανάγκες σου για μία συγκεκριμένη δουλειά. Πέρα από αυτό όμως, δεν μπορεί ένα τέτοιο χαρτί να λέει για σένα πάντα "απλώς τίποτα". Γενικά μπορεί να έχεις και διδακτορικό σε κάποιο τομέα της Πληροφορικής αλλά για κάποια συγκεκριμένη δουλειά να είσαι ανίκανος. Μην είμαστε της λογικής ότι αν έχεις master ή PhD είσαι ένα τίποτα για το αντικείμενο. Υπάρχουν άτομα που δίνουν 50 και 60 χιλιάδες ευρώ σε τέτοια προγράμματα ετησίως ή έχουν υποτροφίες σε πανεπιστήμια της Αγγλίας και της Αμερικής και ξέρουν πολύ περισσότερα από το να φτιάχνουν καλές σελίδες. Πέρα από αυτό, στα master "τα καλά" πρέπει να αποκτήσεις τριβή για να τα ολοκληρώσεις, δεν την βγάζεις στο τσάμπα με ένα χαρτί. Αλλά και για να το φέρουμε τούμπα το ζἠτημα, ακόμα και PHP & MySQL να ξέρει τέλεια κανείς πιθανόν να κάνει απλά καλά την δουλειά σου, δεν σημαίνει ότι είναι κάτι πέρα από το ότι μπορεί να εξασφαλήσει μερικά ευρώ με τη δουλειά του. Εκτός αν η ποιότητα φτάνει μέχρι να βάζεις κάθε μήνα μόνο μερικά ευρώ στην τσέπη, ασχέτως αν τα χρήματα είναι το μόνο κυρίως output που περιμένει κανείς από την εργασία του. Εντάξει, μην ξεφτιλίζουμε και τους κόπους που απαιτούν αυτά τα χαρτιά (μιλώντας πάντα για τα "καλά" χαρτιά).

Και άς βάλουμε όσους παίρνουν όρκο για το ότι είναι αστέρια και δεν έχουν msc/phd σε ένα large scale internet software, σε μία εταιρία σαν την Google ας πούμε, να δούμε τι θα πιάσουνε απλώς ξέροντας να φτιάχνουν πινακάκια στην MySQL! Το γεγονός ότι πολοί εργοδότες εδώ στην Ελλάδα προσλαμβάνουν στις δουλίες τους ακόμα και αυτοδίδακτους στον προγραμματισμό, λόγου χάρη, δεν σημαίνει ότι τα επιπλέον ακαδημαϊκά προσόντα πρέπει να μην λαμβάνονται υπόψην. Εδώ άλλος και με διδακτορικό πληρώνεται το μισθό ανειδίκευτου και κάνει παπάδες γιατί έχει ανάγκη τα λεφτά! Και πέρα από αυτά, ας δούμε τι κάνουν πολλοί από τους ταλαντούχους και σωστούς έλληνες και μη προγραμματιστές που δεν έχουν msc/phd και που πήζουν στο copy/paste από έτοιμους κώδικες για να βγάλουν ένα project!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 05 Ιαν 2010 21:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Ιαν 2010 21:34

Αν το βαλουμε σε μαθηματικη βαση πιστευω πως θα ισχυε ο ακολουθος τυπος:

Πτυχιουχος με γνωσεις που ανταποκρινονται στο πτυχιο του > Μη πτυχιουχος που γνωριζει καλα το αντικειμενο > Πτυχιουχος που οι γνωσεις του δεν ειναι στην πραξη εφαμιλες του πτυχιου του

Οπου πτυχιο = οποιοδηποτε εγγραφο πιστοποιησης συγκεκριμενων γνωσεων

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιαν 2010 21:42

korgr, προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν φόρμουλες για να κατακερματίσεις έναν υποψήφιο σε ένα νούμερο ποιότητας, αν και μερικές κάνουν απλώς την δουλειά. Το θέμα είναι ο εργοδότης να ξέρει να ζυγίσει τον υποψήφιο, να έχει τα μέσα να πληρώσει τον εργαζόμενο για τις υπηρεσίες που θα του προσφέρει, και να ξέρει να αξιολογήσει την εμπειρία και τα προσόντα, όποια είναι αυτά, όταν μιλάμε για πρόσληψη σε μία επειχήρηση.

Ας μην υπήρχε το open source και τα Joomla ή βάλες ότι θες, να δούμε πόσοι καλοί προγραμματιστές θα μένανε από το σωρό που υπάρχει σήμερα. Πιστεύω ένα μεγάλο μέρος των προγραμματιστών έχουν κριτική ικανότητα στο να λύνουν προβλήματα μόνο κοιτώντας στα results του Google.

Με αυτήν την λογική δηλαδή, σε 2-3 χρόνια μπορώ να παρατήσω τον προγραμματισμό και την Πληροφορική και να γίνω κι εγώ καρδιοχειρούργος στο Ωνάσειο και να παίρνω 30000 ευρώ για κάθε επέμβαση, αφού φυσικά διαβάσω μερικά tutorials στο ιντερνετ για το πώς να τοποθετώ τα μοσχεύματα στον ασθενή και να αισθάνομαι πως είμαι και γιατρός γιατί απλά μπορώ να κάνω επεμβάσεις. Έτσι και το Ωνάσειο θα έχει χαμηλότερα έξοδα προς εμένα, αλλά θα κάνω και σίγουρη τύχη στη ζωή μου!

Στο εξωτερικό κανείς δεν θα σε προσλάβει στην επιxείρησή του για τέτοια πράγματα και πολλές φορές ακόμα κι αν είσαι αυτοδίδακτος, εκτός και αν είσαι ο Eric Raymond.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 05 Ιαν 2010 22:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Ιαν 2010 21:59

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο!
Φυσικα το τοποθετησα σε πιο ιδεατη κατασταση. Την πραγματικη αξια, ανεξαρτητα αν το αντιλαμβανεται ο εργοδοτης.
Οσο για το open source, αν ελειπε, απλα θα αναγκαζε το συστημα να παραγει περισσοτερους προγραμματιστες (ή web developers για την ακριβεια του θεματος μας).
Τωρα ετσι οπως εχει οδηγηθει η κατασταση, απλα δεν χρειαζεται να ειμαστε πολλοι. Πως οσοι ασχολουνται μονο με open source δεν ειναι developers δεν χωραει καμια αμφιβολια.

Αν ομως οι απαιτησεις ανεβουν αργοτερα και γινει στροφη προς πιο custom καταστασεις, ε ναι τοτε θα γινει ενας ψιλοχαμος στην αγορα :P

Η αληθεια ειναι πως καποτε (πριν 2-3 χρονια) ειχα εκδηλη την ανησυχια πως καποτε θα βρεθω σε αδιεξοδο, μην μπορωντας να αντιμετωπισω τον ανταγωνισμο των τιμων μεταξυ custom και ετοιμων cms. Ευτυχως οσο περναει ο καιρος, δημιουργω μια τεραστια custom βιβλιοθηκη κωδικα, που φτανω να μπορω να παραγω πολυ περισσοτερο εργο / εργατοωρα και συνεπως να μπορω να πουλαω σε πιο ανταγωνιστικες τιμες διατηρωντας τα πλεονεκτηματα των custom λυσεων.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιαν 2010 22:23

ΟΚ, αλλά πέρα από αυτά ας δούμε μερικά παραδείγματα απο "εξειδικευμένες" επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν τεράστια έργα με τεράστιες χρηματοδοτήσεις και με πολλές φορές ανειδίκευτο προσωπικό (πχ ώς εξωτερικούς συνεργάτες) που καλούνται να τα φέρουν εις πέρας...

Ποιες είναι οι διαδικασίες που ακολουθούν για να δώσουν τις λύσεις στους πελάτες;

Προσωπικά, αν και εγώ δεν έχω πάρει ακόμα καν το πτυχίο μου στην Πληροφορική για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου ώς επαγγελματία με όσα λέω ώς τώρα, μου έχει τύχει περίπτωση ενός πραγματικά ανειδικευτου ανθρώπου που εκτός από το να γνωρίζει "εμπειρικά" μερικά πράγματα και να βγάζει κουτσά στραβά τη δουλεία του και επιπλέον αρκετές δουλειές που έτυχε να ολοκληρώσει στο παρελθόν (όπως και να ρουφά απλώς δουλειές από την αγορά), μου υπένθύμισε (σε μία συνέντευξη όλα αυτά) ότι εγώ δεν είμαι ακόμα ένας "φτασμένος" προγραμματιστής επειδή τότε ήμουν ~ 20 χρονών και δεν είχα τις δικές του δουλειές στο portfolio μου (ασχέτως αν είχα αρκετή εμπειρία πάνω στην εφαρμογή που συζητούσαμε να συμμετάσχω), και στην πράξη δεν μπορούσα να ζητήσω ούτε καν τα αυτονόητα (σε λογικά πλαίσια) οικονομικά "δικαιώματα" εφόσον μου μιλούσε για συνεργασία. Ενώ ο τύπος, που στην πράξη ήταν και υποψήφιος εργοδότης μου, έψαχνε 10 μ*****ς φοιτητές δήθεν ώς εξωτερικούς συνεργάτες για να του βγάλουν την δουλειά (και χαμηλής ποιότητας να ήταν δεν τον ένοιαζε, αρκεί να "φαινόταν" ότι γίνεται σωστά η δουλειά) και που σε άλλη περίπτωση ο ίδιος και κάποιοι από τους τσοπάνηδες που είχε ώς υπαλλήλους θα έβγαζε με πολύ κόπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 05 Ιαν 2010 22:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Ιαν 2010 22:27

Αυτος ειναι ο ορισμος της σαπιλας της ελληνικης πραγματικοτητας στον τομεα μας!

klix

Δημοσίευση από klix » 05 Ιαν 2010 22:31

Για master γενικά στο web κοίτα και αυτό στην Uppsala στη Σουηδία www.uu.se/en/node605?pKod=SSY2M&lasar=10%2F11 .

Τώρα για τη συζήτηση περί πτυχίου κακά τα ψέματα παιδιά σε ένα AEI θα αποκτήσεις ακαδημαϊκές γνώσεις.Όταν λέμε ακαδημαϊκές γνώσεις εννοούμε πως θα αποκτήσεις ένα θεωρητικό υπόβαθρο πάνω στην επιστήμη που επέλεξες και θα σου δοθούν κάποιες κατευθύνσεις για να συνεχίσεις εκεί που θέλεις. Με λίγα λόγια δεν πρόκειται σε κανένα πανεπιστήμιο να σου δείξουν πως στήνεται το Joomla και πώς φτιάχνεις templates.Aπο την άλλη όμως μπορείς να μελετήσεις σχεσιακή άλγεβρα.

Σίγουρα κάποιος που θα ασχοληθεί με το τεχνικό του θέματος και χωρίς πτυχίο μπορεί να αρχίσει να βγάζει χρήματα πολύ πιο νωρίς,το θέμα είναι που στοχεύεις.Δεν θα πάς σε ένα πανεπιστήμιο αν θέλεις να δουλέψεις πωλητής στο οποιοδήποτε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, θα πας όμως αν θέλεις να μάθεις πως προσομοιώνω ένα σύστημα δικτύωσης σε ασύρματο περιβάλλον,πως θα διατάξω την κεραία για να έχω καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας και εντέλει τι σημαίνει και ποιότητα υπηρεσίας δουλεύοντας στο ασύρματο περιβάλλον.

Πάλι υπερβολικά το έθεσα το ξέρω απλά θέλω να πώ οτι η ακαδημαϊκή γνώση τελικά είναι κάτι που δεν μπορείς να αποκτήσεις μόνος σου εύκολα, τώρα το αν θα τη χρησιμοποιήσεις είναι άλλο θέμα...Δεν πας σε ένα πανεπιστήμιο για να στήσεις ιστοσελίδες , πας όμως για να σπουδάσεις τεχνολογία λογισμικού.Εξαρτάται τι σου αρέσει και τι ευκαιρίες θα σου παρουσιαστούν στο μέλλον για να ασχοληθείς ή όχι...
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιαν 2010 22:51

klix, συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες.

miltelo

Δημοσίευση από miltelo » 06 Ιαν 2010 14:05

Kαλημερα σε ολους!

Θα ηθελα να σας επαναφερω στο θεμα παρακαλω(το παιζω admin τωρα!!!).

Οσο για τα 700 Ε που ειπα πιο πριν, το ειπα γιατι ουσιαστικα θελω να ρωτησω αν το Μεταπτυχιακο που θα κανω θα εχει οικονομικη ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ. Ξερω οτι ενας οποιοσδηποτε εργοδοτης θα κοιταξει πρωτα την προυπηρεσια!Το δεχομαι, αλλα θα εχει καποια αξια? Ας πουμε οτι εχω κανει ενα ΜΒΑ sto e-Business και δεν εχω προυπηρεσια και ψαχνω δουλεια θα βρω καποιον που θα προτιμησει εναν με πτυχιο ή εναν που απλα εχει εμπειρια σαν προγραμματιστης?θα βρω δουλεια ή θα περασει κανας χρονος?το αναφερω γιατι ειμαι της αποψης οτι αν δεν εχεις καποιο πτυχιο δεν εισαι τιποτα στις μερες που ζουμε απο ακαδημαικης πλευρας αλλα και της αλλης, δηλαδη κατοχης καποιου πτυχιου.
Δηλαδη οι μελλοντικοι ανταγωνιστες μου θα ειναι τυποι που δεν εχουν καποιο τιτλο σπουδων? Αν ειναι ετσι τοτε τι κανω εδω?

Να σας θυμησω οτι μιλαμε για Business στο web και ειμαι της αποψης οτι επειδη οι business στο web στην ελλαδα ειναι πισω, καποια στιγμη θα γινει το μεγαλο μπαμ απο το οποιο θα εποφεληθουν οσοι ασχολουνται με το αντικειμενο αυτο. Θελω γνωμες πανω σε αυτο..

Συμφωνα λοιπον με τον klix:
Σίγουρα κάποιος που θα ασχοληθεί με το τεχνικό του θέματος και χωρίς πτυχίο μπορεί να αρχίσει να βγάζει χρήματα πολύ πιο νωρίς,το θέμα είναι που στοχεύεις.Δεν θα πάς σε ένα πανεπιστήμιο αν θέλεις να δουλέψεις πωλητής στο οποιοδήποτε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, θα πας όμως αν θέλεις να μάθεις πως προσομοιώνω ένα σύστημα δικτύωσης σε ασύρματο περιβάλλον,πως θα διατάξω την κεραία για να έχω καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας και εντέλει τι σημαίνει και ποιότητα υπηρεσίας δουλεύοντας στο ασύρματο περιβάλλον.

Με το οποιο συμφωνο αλλα θελω να το δειτε απο μια αλλη πλευρα (ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΩ ΕΓΩ) γιατι εσεις ως επι των πληστων ειστε προγραμματιστες ή web developers. Απο την πλευρα του μαρκετινγκ ή του Business στο web που ειναι κατι σχετικα καινουργιο στον κλαδο.Θα φαω τα μουτρα μου?Ειμαι και 26 ετων και δεν δουλευω καπου(διστοιχως) ενω τελειωσα (επιστημη κ τεχνολογια Υλικων)κατι το οποιο εχει να κανει με των κλαδο θετικων επιστημων δηλ φυσικους, χημικους,χημ. μηχανικους,μηχανολογους και ο ανταγωνισμος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Ετσι λοιπον που θα μου προτεινατε να κανω ενα master ή ΜΒΑ?
Αγγλια ή Ισπανια (μιλαω για αγγλοφωνο παντα) και τι?Ξερω τι θα μου πειτε για ισπανια αλλα ψαχνω εναν που ξερει τι παιζει εκει για να μου πει.
Α!! τα θετικα τις ισανιας ειναι καιρος, τιμες στα master και γενικα φτηνη ζωη σχετικα με λονδινο.

thanks..

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Ιαν 2010 17:28

korgr έγραψε:Αν το βαλουμε σε μαθηματικη βαση πιστευω πως θα ισχυε ο ακολουθος τυπος:

Πτυχιουχος με γνωσεις που ανταποκρινονται στο πτυχιο του > Μη πτυχιουχος που γνωριζει καλα το αντικειμενο > Πτυχιουχος που οι γνωσεις του δεν ειναι στην πραξη εφαμιλες του πτυχιου του

Οπου πτυχιο = οποιοδηποτε εγγραφο πιστοποιησης συγκεκριμενων γνωσεων
Και δηλαδή για να έχουμε καλό ερώτημα ποιος είναι αυτός που θα πιστοποιήσει ότι "έχεις" τα προσόντα που αναφέρονται στο πτυχίο σου..... κάποιος που θα τ' αρπάξει για να στο πιστοποιήσει..... με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε......

Εγώ στα 20 χρόνια που προγραμματίζω ένα έχω μάθει....... άμα κόβει η κούτρα σου..... ούτε πτυχία μετράνε ούτε τίποτε...... αρκεί να κόβει το μυαλό σου, να το αγαπάς το άθλημα και να έχεις πολλά κουράγια.... και γερό στομάχι και να είσαι άνθρωπος της νύχτας διότι θα πέσει πολύ ξενύχτι..... και πολύ μελέτη.

Φίλε Klix στο πανεπιστήμιο ναι, αποκτάς ακαδημαϊκές γνώσεις, μαθαίνεις θεωρεία...... αλλά άλλο η θεωρεία και άλλο η πράξη..... απέχει όσο η γη από τη Σελήνη.... την θεωρεία εάν διαβάσεις και κόβει το μυαλό σου την εμπεδώνεις..... το να εφαρμόσεις όμως στην πράξη αυτά που έμαθες είναι μια άλλη επιστήμη που δεν στη μαθαίνει κανένα πανεπιστήμιο ή πτυχίο....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 06 Ιαν 2010 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

klix

Δημοσίευση από klix » 06 Ιαν 2010 17:30

miltelo δηλαδή μιλάς για πιο πολύ μεταπτυχιακό στο οικονομικό κομμάτι του web και όχι στο development κομμάτι?
Αυτό που λες για τις μικρές επιχειρήσεις ίσως να ισχύει, δεν θα προτιμήσουν εσένα που έχεις πτυχίο και master και θα πρέπει να σε πληρώνουν παραπάνω αν κάποιος άλλος χωρίς αυτά τα προσόντα μπορεί να τους βγάλει τη δουλειά, αλλά όταν πάμε σε μεγαλύτερες εταιρείες, ορισμένες δεν κοιτάζουν κάν το βιογραφικό σου αν δεν έχεις master.
Kι εγώ στην ίδια φάση με σένα βρίσκομαι και σε μικρή ηλικία οπότε σίγουρα δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα "κάνε αυτό ή μην κάνεις το άλλο".
Πάντως σου προτείνω να κοιτάξεις το KTH university στη Σουηδία όπου το επίπεδο είναι πολύ καλό και δεν έχει δίδακτρα γιατί είναι δημόσιο, είναι λιγάκι δύσκολο να μπείς αλλά κοίταξέ το, αν και έχω κοιτάξει μόνο για άλλους τομείς του web σίγουρα υπάρχει κάτι και για επιχειρηματικά.
Το λονδίνο είναι κομματάκι ακριβό και αν δεν καταφέρεις να πάρεις υποτροφία ή αν δεν έχει χρήματα η οικογένειά σου είναι δύσκολο να πας αν και είναι μονοετές (σε αντίθεση με τη Σουηδία που είναι 2ετές).
Γενικά θα πρότεινα αν μπορείς να κάνεις master έξω μείνε έξω για δουλειά γιατί εδώ σίγουρα και αδικίες θα συναντήσεις και ανισότητες στο Ελλαδιστάν που ζούμε. Έστω κάποια χρόνια έξω και μετά έρχεσαι αν ξέρεις πως δεν θα απογοητευτείς. Εδώ έχουμε επιστήμονες και επιστήμονες που διαπρέπουν στο εξωτερικό γιατί εδώ απλά κανείς δεν τους αξιοποιούσε...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Ιαν 2010 18:19

miltelo έγραψε:...ουσιαστικα θελω να ρωτησω αν το Μεταπτυχιακο που θα κανω θα εχει οικονομικη ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...
To μεταπτυχιακό θα σου εξασφαλίσει τουλάχιστον ~50€ (εφόσον είναι σχετικό με την ειδικότητα).

klix

Δημοσίευση από klix » 06 Ιαν 2010 18:46

alexsoft νομίζω πως συμφωνούμε σε γενικές γραμμές...απλά το πανεπιστήμιο σου δίνει μια έξτρα διέξοδο για να ασχοληθείς και πιο ερευνητικά με κάτι.
Εντάξει ξέρω οτι στο forum αυτό λίγο πολύ οι περισσότεροι προγραμματίζουν αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τον τομέα της έρευνας ο οποίος ναι μεν στην Ελλάδα είναι άστα να πάνε αλλά είναι εξίσου σημαντικός.
Άλλοι ολοκληρώνονται ασχολούμενοι με τον προγραμματισμό και ώντας καλοί σε αυτό. Άλλοι όμως νιώθουν ολοκληρωμένοι κάνοντας έρευνα και ασχολούμενοι ακαδημαϊκά.Δεν πρέπει να εκμηδενίζουμε το ρόλο ενός πτυχίου επειδή απλά και χωρίς αυτό μπορείς να προγραμματίσεις καλά.
Πιστεύω οτι ο προγραμματισμός είναι απο τα λίγα πράγματα που μπορείς να είσαι καλός χωρίς κάποιο πτυχίο, αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να κάνεις άλλα πράγματα επίσης χωρίς πτυχίο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες