Mεταπτυχιακό στο Web (Master in Web)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Ιαν 2010 21:00

alexsoft έγραψε: Εγώ στα 20 χρόνια που προγραμματίζω ένα έχω μάθει....... άμα κόβει η κούτρα σου..... ούτε πτυχία μετράνε ούτε τίποτε...... αρκεί να κόβει το μυαλό σου, να το αγαπάς το άθλημα και να έχεις πολλά κουράγια.... [...]

Φίλε Klix στο πανεπιστήμιο ναι, αποκτάς ακαδημαϊκές γνώσεις, μαθαίνεις θεωρεία...... αλλά άλλο η θεωρεία και άλλο η πράξη..... απέχει όσο η γη από τη Σελήνη.... την θεωρεία εάν διαβάσεις και κόβει το μυαλό σου την εμπεδώνεις..... το να εφαρμόσεις όμως στην πράξη αυτά που έμαθες είναι μια άλλη επιστήμη που δεν στη μαθαίνει κανένα πανεπιστήμιο ή πτυχίο....
Συμφωνώ με κάποια από όσα λες αλλά όχι με όλα... Και εξηγούμαι: αν έχεις θεωρητικό υπόβαθρο σε πχ αλγορίθμους και γνωρίζεις και από εφαρμοσμένα πράγματα είναι σχεδόν βέβαιο ότι μπορείς να βγάλεις όχι μόνο καλύτερο κώδικα από την άποψη της τεχνολογίας λογισμικού αλλά ότι είναι πολύ πιθανό να δώσεις πολύ πιο έξυπνη και αποδοτική λύση από την λύση που θα μπορούσε να δώσει κάποιος χωρίς αυτές τις γνώσεις. Βέβαια, δεν αποκλύεται και κάποιος που δεν ακολούθησε αυτή την περπατημένη να έχει ανάλογες ικανότητες στο να λύνει προβλήματα. Θέλω να πώ όμως πως και το να μάθεις τεχνολογία λογισμικού και να μπορείς να δίνεις απλώς λύσεις που δουλεύουν χωρίς απαραίτητα να είναι προϊόν κάποιας ιδιαίτερης προεργασίας είναι επίσης σε απόσταση από τη Γη ώς την Σελήνη που λες, μιάς και υπάρχουν 2 σημεία αναφοράς εδώ. Επίσης, διαφωνώ με την άποψή σου ότι όσον αφορά τη θεωρία το point είναι ότι πρέπει απλώς να σου κόβει για να την μάθεις. Η θεωρία εξυπηρετεί άλλο σκοπό και μπορώ να πώ ανώτερο από το να φτιάχνεις προϊόντα λογισμικού, και ειδικά στο CS δεν υπάρχει για να είναι απλώς υποκατάστατο της πράξης, η θεωρία υπάρχει για να βελτιώνεις τις υπάρχουσες λύσεις μιάς και δεν μιλάμε για μηχανική! Δεν υπάρχει για να υπάρχουν 2 μη επικοινωνούντες κατηγορίες ανθρώπων που δουλεύουν στο αντικείμενο της πληροφορικής. Και προφανώς η ικανότητα να μπορείς να βελτιώνεις πράγματα από λειτουργική άποψη (πχ την απόδοση) αφορά και τους μη bsc/msc/phd της πληροφορικής. Από την βελτιστοποίηση του κώδικα σε έναν compiler μέχρι ό,τιδήποτε άλλο, πράγματα που ένας απλώς αυτοδίδακτος προγραμματιστής δεν θα είχε επαρκείς ικανότητες λόγω θεωρητικών γνώσεων να ικανοποιήσει ώστε να μπορεί να δίνει καλύτερες λύσεις πέρα από τα τετριμμένα. Επίσης η θεωρία δεν είναι απλώς γνώση που την αποκτάς, αλλά σου δίνει ικανότητες και σίγουρα ένα αρκετά ανοικτό μυαλό για να λύνεις προβλήματα γενικότερα. Ακόμα θέλω να πω ότι υπάρχουν και πρακτικές εφαρμογές που δεν μπορεί να δουλέψει κάποιος αυτοδίδακτος που δεν εχει τουλάχιστον "γενική" παιδεία πάνω σε ένα αντικείμενο ή ακόμα και ευρύτερες γνώσεις στο πεδίο της Πληροφορικής, και μπορώ να σου πω και μερικά παραδείγματα που δεν γίνονται κατανοητά σε κάποιον που ασχολείται με την τεχνολογία λογισμικού από μόνος του. Ο καθένας έχει περιορισμένες ικανότητες, και ώς προς αυτό δεν βάζω σε καμία σειρά αυτοδίδακτους και άτομα που σπουδάζουν το αντικείμενο, εφόσον είναι εξίσου δυνατό να μπορεί ένας χομπίστας να δώσει πολύ αξιόλογες λύσεις σε προβλήματα όσο και ένας που ασχολείται με το αντικείμενο πχ σε ένα πανεπιστήμιο. Αλλά είναι επίσης πολύ πιθανό ο ίδιος αυτοδίδακτος να στερείται βασικές γνώσεις σε πράγματα που κανονικά θε "έπρεπε" να γνώριζε και που θα του εξασφάλιζαν πολλά +, άσχετα αν είναι ικανός να μπορεί να αναπαράγει τις ικανότητές του αποδοτικά για κάποιο έργο. Επίσης, αυτός ο αυτοδίδακτος πιθανόν να μην είναι σε θέση να βρεί έναν καλύτερο τρόπο στο να λύνει πιο αποδοτικά το πρόβλημα που έλυσε πιο πριν. Και πιστεύω πως αυτή είναι η κύρια διαφορά από τους μεν και τους δε, αλλά προφανώς αυτό δεν είναι ο κανόνας για όλες τις περιπτώσεις.

Τέλος θεωρώ πως την αξία του να αποκτήσεις επιστημονικές γνώσεις και όχι απλώς εμπειρική τριβή (ασχέτως αν μιλάμε για ικανούς προγραμματιστές) με το αντικείμενο θα φανεί αν κάποια στιγμή κι εδώ στην Ελλάδα υπάρξει σοβαρή ανάγκη για R&D ή να κατασκευάζονται μεγάλης κλίμακας λογισμικά πχ για το Web, μιας και για αυτό μιλάμε, και από μικρομεσαίες επιχειρήσεις, και που επομένως θα εμφανιστούν προβλήματα στα οποία δεν θα μπορεί ένας που ξέρει τέλεια την C++ ή την PHP ή που ακόμα κατάφερε να γράψει το linux kernel από την αρχή, να δώσει λύσεις! Και επομένως κάποιοι θα πρέπει να αποκτήσουν και άλλα χόμπυ...

Σε μεγάλες σοβαρές επιχειρήσεις του εξωτερικού, και συγκεκριμένα σε αυτές που ασχολούνται με το Web, υπάρχει σαφής διαχωρισμός σε αυτό, ακόμα και για εξειδικευμένους επιστήμονες, και δεν "χώνεται" ο ένας στα χωράφια του άλλου, και όχι από θέμα δεοντολογίας αλλά από άποψη "καλής πρακτικής" ( ίσως;; ). Στην Google ή στην Υαhoo πχ, που ασχολούνται με το Web, υπάρχουν ολόκλήρα research groups που αυτά εν τέλει δίνουν κατευθύνσεις στα "κατώτερα" στρώματα μηχανικών λογισμικού. Γιατί; Γιατί εκεί διαρκώς λύνουν νέα προβλήματα και βελτιώνουν τις λύσεις τους και δεν αναμασούν τα λυμένα προβλήματα, και επομένως οι πληροφορικογνώστες δεν αρκούν. Αντίθετα, εδώ λίγο-πολύ αναμασάται η υπάρχουσα γνώση/. Και για αυτό προφανώς αυτοί που ασχολούνται ερευνητικά παίρνουν και πολύ μεγαλύτερους μισθούς από τους μηχανικούς... Δεν σκαρφίστηκαν οι προγραμματιστές της Google τις ιδέες για να κάνουν καλύτερο το Pagerank και εν τέλει το Google search, αλλά αυτοί που συνείσφεραν σε αυτό λόγω της ερευνητικής τους δραστηριότητας πάνω στα θέματα που ασχολήθηκαν!

Με δεδομένα όλα αυτά, λοιπόν, απορώ πώς ακόμα μερικοί αρνούνται πεισματικά να παραδεχτούν πως παρόμοια πράγματα ισχύουν και στο θέμα που συζητάμε εδώ, παρόλο που στην Ελλάδα δεν ισχύουν οι ίδιες συνθήκες σε σχέση με άλλες περιπτώσεις! Και επίσης απορώ πώς μερικοί αρνούνται τόσο εγωιστικά να παραδεχθούν τα όριά τους, προβάλλοντας την δική τους επιτυχημένη πορεία στο αντικείμενο για την οποία εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αμφιβάλλω - κάθε άλλο μάλιστα!

Πιθανόν αυτό οφείλεται στο ότι εδω πέρα η γνώση αναμασάται, και επομένως ο κάθε σοβαρά ενδιαφερόμενος έχει άπλετο χρόνο να κάτσει και να μάθει όσα χρειάζονται για να γίνει καλός και να αποκτήσει ικανότητες. Κανείς φυσικά δεν είναι αρνητικός σε αυτό, αλλά αυτός ο τάδε γνωρίζει άραγες μέχρι που μπορεί και που δεν τον παίρνει; Για να καταλάβουμε δηλαδή τι είναι το πτυχείο και τί το φτυχείο πέρα από την οπτική γωνία του τί είναι να έχεις ένα χαρτί κολημένο στον τοίχο!

Επομένως alexsoft νομίζω πως κάνεις μία κατά πολύ λανθασμένη αλλά και άδικη (!) εξίσωση μεταξύ των μηχανικών λογισμικού που κατέχουν τεχνολογία λογισμικού και των επιστημόνων πληροφορικής που αν όχι ξέρουν πάντα να λύνουν προβλήματα στο αντικείμενο ασχολίας τους, αλλά έχουν (τουλάχιστον!) την απαραίτητη επιστημονική γνώση να προσπαθήσουν να τα λύσουν. Και δυστυχώς στην σύγκριση αυτή μπαίνουν και πρακτικά μή μηχανικοί λογισμικού, χομπίστες, που ναι μεν ξέρουν να γράφουν κώδικα αλλά να σαι σίγουρος δεν κατέχουν πάντα ακόμα και την τεχνολογία λογισμικού σε πολύ καλό βαθμό, πράγμα για το οποίο δεν θα πιστώ ακόμα και αν έγραψαν και το μισό μέρος του phpbb στην πορεία τους.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Ιαν 2010 23:33

Επειδή έγραψες αρκετά και πυκνογραμμένα και είναι δύσκολο να απαντήσω σε όλα....

1) Εγώ μίλησα γενικά. Όχι ότι το να πάρεις ένα πτυχίο δεν είναι θετικό (είναι και παρά είναι), αλλά ότι δεν είναι και πανάκεια η απόκτηση πτυχίου ή απόκτηση πτυχίου ανωτέρου επιπέδου.

Μπορεί να μη λάβεις κάποιες μικρολεπτομέρειες που θα σου δίδασκαν οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο αλλά με σωστό διάβασμα, και κοφτερό μυαλό μπορείς να αντισταθμίσεις σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό τις γνώσεις που άλλοι τις παίρνουν έτοιμες...... και αυτό είναι πολύ καλύτερο διότι τις αφομοιώνεις δια παντός στο μυαλό.

Και βέβαια ο άνθρωπος πρέπει να σπουδάζει και να λαμβάνει όσες περισσότερες γνώσεις μπορεί...... εγώ άλλο σπούδασα αλλά άλλο με τράβηξε τελικά.

Γράφεις καταλήγοντας:
Επομένως alexsoft νομίζω πως κάνεις μία κατά πολύ λανθασμένη αλλά και άδικη (!) εξίσωση μεταξύ των μηχανικών λογισμικού που κατέχουν τεχνολογία λογισμικού και των επιστημόνων πληροφορικής που αν όχι ξέρουν πάντα να λύνουν προβλήματα στο αντικείμενο ασχολίας τους, αλλά έχουν (τουλάχιστον!) την απαραίτητη επιστημονική γνώση να προσπαθήσουν να τα λύσουν. Και δυστυχώς στην σύγκριση αυτή μπαίνουν και πρακτικά μή μηχανικοί λογισμικού, χομπίστες, που ναι μεν ξέρουν να γράφουν κώδικα αλλά να σαι σίγουρος δεν κατέχουν πάντα ακόμα και την τεχνολογία λογισμικού σε πολύ καλό βαθμό, πράγμα για το οποίο δεν θα πιστώ ακόμα και αν έγραψαν και το μισό μέρος του phpbb στην πορεία τους.
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ "τίτλων".... όταν κάνεις σωστά αυτό που πρέπει και το οποίο σου έχει ανατεθεί, είσαι άξιος και ικανός είτε έχεις πτυχίο είτε όχι........

Επειδή και τα δικά μας οπίσθια έχουν λιώσει στα υψηλόβαθμα θρανία.... μπορώ μετά βεβαιότητας να σου πω ότι το πτυχίο είναι κυρίως για να δείχνεις στους άλλους ότι κατέχεις το άθλημα...... το πόσο όμως μπορείς να αθληθείς το δείχνει μόνο η πορεία στο "καμίνι του στίβου".

Τέλος δε λέω πολύ καλή η έρευνα..... αλλά αυτό δεν έχουν το κουράγιο να το κάνουν όλοι και κυρίως δεν έχουν όλοι τα χρήματα να σπουδάζουν στο Harvard και τα άλλα μεγάλα Πανεπιστήμια και κολέγια του κόσμου και άρα και τις διασυνδέσεις που χρειάζονται για να βρίσκονται αργότερα σε υψηλόβαθμες θέσεις των μεγάλων εταιρειών ή ερευνητικών κέντρων...... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο άξιοι, ικανοί και γνώστες σε σχέση με αυτούς που κατέχουν ένα χαρτί στο χέρι τους....... πολλές φορές είναι πολλοί πιο γνώστες...... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ...... ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ (ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΗΣ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ WEB ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ...... ΑΡΑ ΟΣΑ MASTER ΟΣΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΛΑΘΟ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ.....

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙ ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟ Ή Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΣΕΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...... ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ....

ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ......
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ...... ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟΣ....... ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 08 Ιαν 2010 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

klix

Δημοσίευση από klix » 07 Ιαν 2010 01:33

alexsoft, αρχικά επειδή έχω διαβάσει το topic που είναι σχετικό με το CMS σου, εύχομαι καλή επιτυχία γιατί είναι αρκετά επίπονο αυτό που ξεκίνησες να κάνεις και σίγουρα απαιτεί άπειρες ώρες λιωσίματος.

Όπως είπα και σε προηγούμενο post είναι ο κλάδος μας τέτοιος που και ένας άνθρωπος χωρίς πτυχίο μπορεί να σταθεί στην αγορά και να ζήσει.Αλίμονο, είναι τόση η γνώση που περιέχεται στο internet που μπορείς να διαβάσεις και να μάθεις οτι θέλεις. Αλλά πιστεύω ως εκεί. Ο καθένας μπορεί να μάθει να προγραμματίζει και να γίνει καλός σε αυτό αλλά επιστήμη είναι κάτι πάνω απ' το στεγνό προγραμματισμό.

Για να επιτευχθεί αυτό που σήμερα λέμε web και μας επιτρέπει να βγάζουμε τα προς το ζήν χρειάστηκαν ατέλειωτες ώρες μελέτης,φυσικής,ηλεκτρονικής,ατέλειωτα μαθηματικά μοντέλα,σχεδιασμός και υλοποίηση για πρωτόκολλα επικοινωνίας...είχα την τύχη να έχω καθηγητή έναν άνθρωπο απο την ομάδα εργασίας για την ανάπτυξη του πρωτόκολλου LAPD που χρησιμοποιείται στις κινητές επικοινωνίες. Και ο ίδιος με παρακινούσε να πάρω και το πτυχίο μου, να κάνω και master αν και δεν ανήκω στιν τάξη των πλουσίων του Harvard.
To συμπέρασμα της γνωριμίας και επαφής μου με το άτομο αυτό είναι οτι ναι , ένας αυτοδίδακτος άνθρωπος μπορεί να κάνει πολλά, πάρα πολλά, αλλά για την υλοποίησή των, θα βασιστεί σε πράγματα ανεπτυγμένα απο κάποιους που είναι επιστήμονες και ασχολούνται με αυτό αξιοποιώντας τις γνώσεις τους και τη δημιουργικότητά τους και σπαταλώντας εξίσου ατέλειωτες ώρες προάγοντας την επιστήμη και αναπτύσσοντας τεχνολογία, όχι προϊόντα τεχνολογίας.

Δεν τα λέω αυτά για να μηδενίσω τα άτομα που δεν έτυχε να έχουν κάποιο συναφές πτυχίο απλά η γνώμη μου είναι οτι και το πτυχίο παίζει το ρόλο του.

Και πάλι καλή επιτυχία στο project σου και ελπίζω να το δω να χρησιμοποιείται ευρέως γιατί πέρα απ όλα τ άλλα είναι μια Ελληνική προσπάθεια απο ένα άτομο που -όπως φαίνεται- αγαπάει αυτό που κάνει,και προσωπικά χαίρομαι όταν μου δίνεται η ευκαιρία να μαθαίνω για τέτοιου είδους προσπάθειες .
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Ιαν 2010 19:59

klix έγραψε:Δεν τα λέω αυτά για να μηδενίσω τα άτομα που δεν έτυχε να έχουν κάποιο συναφές πτυχίο απλά η γνώμη μου είναι ότι και το πτυχίο παίζει το ρόλο του.
Πάντα ένα πτυχίο έχει την σημασία του αλλά δεν είναι πανάκεια.
Δηλαδή έχοντας το πτυχίο δεν σημαίνει και ότι γνωρίζεις..... ξέρω ανθρώπους που πήραν πτυχίο επί πληρωμή και όμως αυτοί είναι σε υψηλές θέσεις εταιρειών, χωρίς να έχουν τα ουσιαστικά προσόντα.

Θυμάμαι είχα στη σχολή έναν καθηγητή που μας έκανε Marketing έχοντας στη φαρέτρα του μόνο ένα μεταπτυχιακό τίτλο για το αντικείμενο αυτό ή παραπλήσιο αυτού (κάτι με διαχείριση ανθρώπινων πόρων αν θυμάμαι καλά ήταν το μεταπτυχιακό του), ενώ οι σπουδές του ήταν Φυσικός και μόνο αυτό......
Αυτός λοιπόν δίδασκε Marketing σε τριτοβάθμιο ίδρυμα....... !!!!!!!!!

Επίσης αυτό που ανέφερες για την τεχνολογία λογισμικού....... αυτή εάν καθίσεις να διαβάσεις μπορείς να την μάθεις......

Η πλήρης γνώση όμως είναι συνδυασμός πραγμάτων..... π.χ. ο προγραμματιστής πρέπει να ξέρει μαθηματικά, φυσική, ηλεκτρονικά, τεχνολογία λογισμικού κλπ.....

Γενικά να ξέρει να προσεγγίζει το πρόβλημα από επιστημονική αλλά και πρακτική σκοπιά και παράλληλα να γνωρίζει την συμπεριφορά και τις δυνατότητες του υλικού που έχει να προγραμματίσει εάν πρόκειται για λογισμικό υλικού.

Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων που θέλει κουράγιο, μελέτη και πολύ προσπάθεια....

Δεν νοείται για παράδειγμα να θέλεις να δημιουργήσεις μια Web Εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης και να μη γνωρίζεις πως λειτουργεί π.χ. ένα δίκτυο ή μια σειριακή θύρα ή πως λειτουργεί και πως προγραμματίζεται μια Φορολογική μηχανή σήμανσης.....

Είναι σαν να λέμε ότι ο οδοντίατρος δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ο οδοντιατρικός τροχός......

Άρα καλό είναι ένα πτυχίο και δη Μεταπτυχιακό ή master αλλά χρειάζεται μελέτη... Αυτά τα πτυχία σου δίνουν συνήθως μια συγκεκριμένη γνώση πάνω στο αντικείμενο που κάνεις το μεταπτυχιακό ή το Master σου. Αλλά δεν σου τα μαθαίνουν όλα..... εκεί μετά έρχεται το διάβασμα και η προσωπική ενασχόληση - προσωπική έρευνα.

Γενικά το δικό μου δόγμα είναι ότι εάν αγαπάς κάτι, κόβει το μυαλό σου και έχεις όρεξη για ενασχόληση (θεωρητική και πρακτική) τότε μπορείς να πετύχεις τα πάντα ακόμη και αν δεν έχεις τα πτυχία.

Όμως για το οικονομικό του πράγματος; Πάρε 10000000 πτυχία και δούλεψε στο εξωτερικό.

Στην Ελλάδα έχεις δεν έχεις πτυχίο, το αφεντικό είναι αφεντικό και γνωρίζει τα πάντα..... οπότε πάντα θα είσαι ο μαθητευόμενος του και θα παίρνεις όσα αξίζει σε αυτή τη θέση.....

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 12 Ιαν 2010 17:56

Ένα μεταπτυχιακό είναι πάντα καλό, αλλά όπως και όλα τα πτυχία του κόσμου, σου δίνει ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ για να ασχοληθείς παραπάνω μόνος σου. Κανένας δε μπορεί να σου βάλει τις γνώσεις στο κεφάλι. Πάντα θα υπάρχουν τα άτομα που πήραν το μεταπτυχιακό τους (τα ίδια ισχύουν και για τα προπτυχιακά) είτε πληρώνοντας, είτε με την minimum προσπάθεια που απαιτείται για να το πάρουν. Αυτοί που θα ξεχωρίσουν είναι αυτοί που θα ξεφύγουν από αυτά που διδάσκονται και ζητούνται στο μεταπτυχιακό και τις εργασίες του και θα διαβάσουν/δημιουργήσουν τα 3πλάσια (5πλάσια κ.ο.κ.).

Προσωπικά, το μεταπτυχιακό μου το είδα σαν μία ευκαιρία να ανεβάσω σε άλλο επίπεδο τις γνώσεις μου (και θεωρητικά και πρακτικά), κυρίως μέσα από τη δική μου προσπάθεια, όντας σε μια πιο ώριμη ηλικία (και ..σωματική αλλά κι "εγκεφαλική") σε σχέση με το προπτυχιακό μου ώστε να το καταφέρω ευκολότερα.

Σε μία εταιρεία, το μεταπτυχιακό ως τίτλος και χωρίς την απαραίτητη προϋπηρεσία δε θα σου δώσει πολλά. Αν το αξιοποιήσεις όμως για προσωπικό όφελος (βάση των όσων προείπα), έχει τη δυνατότητα να σε απογειώσει και στη δουλειά σου.

Προσωπική άποψη και πάλι, έχοντας κάνει μεταπτυχιακό (και καθώς ετοιμάζομαι και για διδακτορικό δουλεύοντας παράλληλα), πιστεύω πως περισσότερα πράγματα έμαθα σαν αυτοδίδακτος, παρά από τα μαθήματα και τις εργασίες που έκανα στη ζωή μου. Όλα αυτά ήταν απλά "πατήματα" για να τα αξιοποιήσω κατάλληλα από μόνος μου. Απλά θεωρώ ότι ήταν πιο εύκολο να το κάνω (και ίσως βρήκα απαντήσεις κι υλικό πιο εύκολα) επειδή άνηκα στον συγκεκριμένο ακαδημαϊκό κύκλο. Όλη αυτή η γνώση όμως που έλαβα (και θα λάβω στο μέλλον), είναι εκεί έξω, αποτυπωμένη σε βιβλία, ελεύθερη για τον καθένα.
miltelo έγραψε:Α!! τα θετικα τις ισανιας ειναι καιρος, τιμες στα master και γενικα φτηνη ζωη σχετικα με λονδινο.
Αγγλία δεν είναι μόνο το Λονδίνο ;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες