Αγορα νεου laptop plz Help

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vi_cto_ria

Δημοσίευση από vi_cto_ria » 06 Ιαν 2010 12:39

Καλημερα. Ειμαι καινουργια στο forum και επειδη δεν εχω εμπειρια με τα λαπτοπ θα ηθελα την βοηθεια σας!

Αρχικα να σας πω οτι διαθετω μεχρι 600 ευρω διοτι εχω ηδη εναν desktop και το λαπτοπ το θελω για να με διευκολυνει ή για να το παιρνω μαζι μου..Κυριως το θελω για internet, gaming και για καμια ταινια.

Εχω δει αρκετα μοντελα, κυριως μεσω internet, και αυτο που μου φανηκε καλυτερο με βασει τα χαρακτηριστικα του ειναι ο Dell Inspiron 1545 VGA http://www.public.gr/products/computer/ ... 902_2.html . Στο ιδιο καταστημα δινουν το ιδιο laptop με 320 GB σκληρο και ειναι πιο φθηνο και οχι με 500 GB οπως αυτο στ λινκ. (πλεον διατηθενται και με windows 7).

Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον, αν γνωριζετε φυσικα,
1) το ποσο καλο ειναι αυτο το λαπτοπ ή γενικα ενα λαπτοπ της DELL?
2)ποσο καλα εναι σε θεματα αντοχης και service?
3)Αν μαζι με την αγορα του λαπτοπ δινουν και τα βασικα προγραμματα για την λειτουργια του ή πρεπει να τα αγορασω extra?
4)Aν εχετε να προτεινετε κατι αλλο καλο σε αυτη την τιμη.

Σας ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να μου απαντησετε! :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Ιαν 2010 15:27

Καλό φαίνεται το Dell, σαν μάρκα είναι πολύ αξιόπιστη ιδιαίτερα Αμερική μεριά έχουν καλό μερίδιο στην αγορά....
Δες και αυτά (αλλά βγάλε από τη λίστα τα turbo-x)

Να κάνεις και στο http://www.skroutz.gr μια αναζήτηση για όσα μοντέλα βρεις μήπως πετύχεις και αλλού καλύτερες τιμές.

Αν θυμηθείς γράψε μας εντυπώσεις όταν καταλήξεις και αγοράσεις κάποιο φορητό. Καλή αγορά!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 06 Ιαν 2010 17:39

- Για gaming και ταινίες ξέχνα το. Θα σου βγούν τα μάτια.
Εκτός αυτού είμαστε στην εποχή του blue ray και του hdmi.
- Dell: θεωρητικά καλή εταιρεία/ καλό service/εγγύηση/καλή ποιότητα κατασκευής κ.λ.π.
Το αν θα μείνεις ικανοποιημένη εξαρτάται απο την φύση της βλάβη που τυχόν θα πάθεις,αν υποστηρίζεται ακόμα το μοντέλο από την εταιρεία, αν υπάρχουν ανταλακτικά και σε ποιά χώρα βρίσκονται και πότε θα έρθουν κ.λ.π. κ.λ.π.
Στην πράξη, δηλαδή, ότι και οι άλλοι.
- Αντοχή: απο τον 3ο όροφο και πάνω όλα ίδια είναι.
Με κανονική χρήση θα το βαρεθείς και θα το ξεφορτωθείς χαρίζοντάς το στο ανηψάκι σου.
- Προγράμματα: σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω οτι θα πάρεις κανένα σημαντικό πρόγραμμα.Μάλλον κανένα trial των 60 ημερών.
Ούτως η άλλως αυτά τα αναθεματισμένα είναι σαν τα ναρκωτικά. Συνεχεια θέλεις κι άλλα.

Εν κατακλείδει, για τα λεφτά που δίνεις καλή αγορά (μαζί με τα Vaio) απο την άποψη οτι παίρνεις μάρκα και οτι αυτές οι "μεγάλες" εταιρείες έχουν την άνεση να βάλουν ποιοτικότερα components.
Θεωρητικά πάντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες