Γλώσσα Προγραμματισμού με Ελληνικές Εντολές Μ2000

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 22 Ιουν 2016 20:06

Με το θέμα μας τι θα γίνει;
...you can run, but you can't hide!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 22 Ιουν 2016 22:00

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το Insomnia, με τα άτομα που έχει τώρα και τον λογαριασμό τον έχω κλείσει. Δεν υπάρχει σεβασμός. Έχω ζητήσει να σβηστούν ότι γραπτό έχω εκεί, ακόμα και αν έχει βγει σε quote. Να δούμε πόσο σέβονται τις επιθυμίες των μελών, και αν τα γραπτά μας ανήκουν σε αυτούς που έχουν το Insomnia ή σε μας που τα γράφουμε!

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 22 Ιουν 2016 22:57

Δεν είναι λίγο επιπόλαιο αυτό; Δηλαδή αποφασίζεις τόσες γνώσεις να τις κρατάς για τον εαυτό σου επειδή κάποιοι μικρόνοες δε μπορούν να καταλάβουν αυτά που λες;
Bugman έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το Insomnia, με τα άτομα που έχει τώρα και τον λογαριασμό τον έχω κλείσει. Δεν υπάρχει σεβασμός. Έχω ζητήσει να σβηστούν ότι γραπτό έχω εκεί, ακόμα και αν έχει βγει σε quote. Να δούμε πόσο σέβονται τις επιθυμίες των μελών, και αν τα γραπτά μας ανήκουν σε αυτούς που έχουν το Insomnia ή σε μας που τα γράφουμε!
Scripta manent.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 01:32

Υπάρχουν και άλλα φόρουμ. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν λείψω από το Insomnia. Όταν κάπου δεν σε πάνε για τους δικούς τους λόγους και στο δείχνουν καθημερινά, είναι ξεροκεφαλιά να χαρίζεις το χρόνο σου σε αυτούς.
Φυσικά δεν ήταν όλα τα μέλη έτσι, αλλά δεν κάνω το χωροφύλακα εγώ. Εφόσον δεν τα "βρήκα" με τους moderators, και αποφάσισαν να με κόψουν για δέκα μέρες, επειδή "κακώς" είπα δυο άτομα κοπρόσκυλα (αλλά δεν με ειδοποίησαν να σβήσω την ανάρτηση) και με το πέναλτι άφησαν το θέμα μου να γεμίζει ένα σωρό κακίες, και αυτό δεν προβλημάτισε τους υπεύθυνους, θεώρησα και θεωρώ ότι δεν έχω καμία σχέση με αυτό το φόρουμ. Ζήτησα να διαγραφεί άμεσα ο λογαριασμός και να σβηστούν τα πάντα, και ωστόσο έσβησαν τον λογαριασμό και άφησαν το θέμα ανοικτό και έγραφαν ακόμα προσβολές, είχαν πιάσει και το μέρος που μένω να το κοροϊδεύουν! Ζήτησα να κλειδωθεί το θέμα και ευτυχώς έγινε. Ε! τώρα δεν υπάρχει μια στο εκατομμύριο να γυρίσω και θέλω όλα να σβηστούν!
Τώρα μπορείτε να συζητάτε με την εμπειρία των under 18...καθώς και την εμπειρία των experts, που δίνουν λύσεις...σε χαζές ερωτήσεις

(καλά εγώ βάλθηκα να ζουρλάνω κόσμο με μια γλώσσα που έφτιαξα, αλλά οι experts του Insomnia που βάλθηκαν να το κάνουν Stackoverflow...δεν παίζονται με τίποτα...)

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 11:46

Δεν νομίζω ότι θα ζουρλάνεις κανέναν με τη γλώσσα που έφτιαξες. Από ότι βλέπεις δεν ενδιαφέρεται κανείς. Για τα υπόλοιπα που γράφεις περί insomnia επίσης δεν μας ενδιαφέρουν.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 12:03

Βέβαια κάθε μέρα γλώσσες γράφουν, σιγά μια δουλειά ετών να έχει αξία.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 12:33

Καταρχήν δεν έχεις έχεις γράψει γλώσσα. Έχεις φτιάξει έναν wrapper για την VB6. Αν θες να φτιάξεις δική σου γλώσσα θα πρέπει να γράψεις και δικό σου compiler/interpreter.

Και ναι, υπάρχουν χιλιάδες γλώσσες. Οι οποίες συνήθως φτιάχονται από ανθρώπους που έχουν και το απαιτούμενο υπόβαθρο. Τι σπουδές/εμπειρίες έχεις από σχεδιασμό γλωσσών;

Από τη στιγμή που αυτό το πράγμα δεν το χρησιμοποιεί κανείς άλλος εκτός από εσένα δεν θεωρείται δοκιμασμένο σε πραγματικές συνθήκες. Στήσε έναν web server με τη γλώσσα σου, ανέβασε τον σε ένα site, κάνε μετρήσεις και πες μας τα αποτελέσματα. Ή φτιάξε έναν mailer. Φτιάξε τέλος πάντων μια εφαρμογή που να δείχνει τη χρησιμότητα της. Όχι σκόρπια κομμάτια κώδικα. Αυτά δεν ενδιαφέρουν κανέναν και δεν αποδεικνύουν τίποτα.

Για την ιστορία υπάρχει ήδη γλώσσα που λέγεται Μ2001. Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις κι όνομα.
https://en.wikipedia.org/wiki/M2001

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 12:45

Άμα φύγεις και απ' το freestuff πες μου πού θα πας ε, μη σε ψάχνω πάλι! Μπορείς να πας σε κάνα forum για L2 και να τους γράφεις πώς μπορούν να φτιάξουν botάκια και hacks με Μ2000.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 12:55

1. Όχι δεν έχω γράψει wrapper. Το συμπέρασμά σου είναι λανθασμένο. Η vb6 είναι η τελευταία γλώσσα που γράφτηκε ο διερμηνευτής και τα αντικείμενά του. Αρχικά είχε γραφεί σε vb5, που έχουν πολλά κοινά.
2. Δεν έχει σχέση με server ή client, δεν είναι javascript. Οι εφαρμογές σχετίζονται με γραφικά, βάσεις δεδομένων και πολυμέσα. Desktop εφαρμογές.
Δεν με ενοχλεί η έλλειψη ενός παραδείγματος mailer. Δεν έχω γνώσεις σε τομείς δικτύου.
3. Όχι δεν αλλάζει το όνομα.

@Dansgame
Κάνε κάτι δημιουργικό. Το εύχομαι.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 13:11

1) Όταν δεν έχεις δικό σου compiler δεν έχεις δική σου γλώσσα. Simple as that.
2) Αυτό που λες για την JavaScript δείχνει άγνοια. Η JavaScript δεν έχει καμία σχέση με server ή client. Δεν έχει sockets. Το DOM χειρίζεσαι με τη JavaScript.
3) Αφού σχετίζεται με πολυμέσα φτιάξε μια εφαρμογή που να κάνει face recognition από φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα motion detection από κάμερα. Σύγχρονα πράγματα. Όχι προβλήματα και case studies δεκαπενταετίας και βάλε. Ή αφού σχετίζεται με databases πες μας πως φτιάχνεις typed datasets με τη «γλώσσα» σου. Με ποιο τρόπο βελτίωσες το ADO;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ailouros την 23 Ιουν 2016 13:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 13:19

ailouros έγραψε:1) Όταν δεν έχεις δικό σου compiler δεν έχεις δική σου γλώσσα. Simple as that.
2) Αυτό που λες για την JavaScript δείχνει άγνοια. Η JavaScript δεν έχει καμία σχέση με server ή client. Δεν έχει sockets. Το DOM χειρίζεσαι με τη JavaScript.
3) Αφού σχετίζεται με πολυμέσα φτιάξε μια εφαρμογή που να κάνει face recognition από φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα motion detection από κάμερα. Σύγχρονα πράγματα. Όχι προβλήματα και case studies δεκαπενταετίας και βάλε. Ή αφού σχετίζεται με databases πες μας πως φτιάχνεις named datasets με τη «γλώσσα» σου. Με ποιο τρόπο βελτίωσες το ADO;
Οι σοβαρές ερωτήσεις και η επαναφορά στην πραγματικότητα απαγορεύονται. Ακούς εκεί να λέει ότι ο Μ2000 έχει άγνοια για κάτι...

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 13:33

1) Δεν συμφωνώ. Υπάρχουν γλώσσες που δεν έχουν compiler. Στην Μ2000 δεν γίνεται να έχουμε compiler. Αν θες θα στο αναλύσω.
2) Λέω για την javascript σε σχέση με το σκοπό που φτιάχτηκε, όχι για το πώς λειτουργεί. Εσύ μου προσάπτεις άγνοια, εγώ σου προσάπτω μη κατανόηση (άντε να δούμε που θα βγει)
3) Σκοπός της Μ2000 είναι η εισαγωγή και όχι η τεκμηρίωση όλων των προγραμματιστικών παραδειγμάτων και κάθε λογής εφαρμογής. Μέσω Μ2000 μπορούμε να καλούμε συναρτήσεις σε C (dll), δίνοντας και παίρνοντας στοιχεία (έχει και η Μ2000 structures). Η Μ2000 δεν εξαιρεί τη χρησιμότητα άλλων γλωσσών, αντίθετα η χρήση πολλών γλωσσών είναι επιθυμητή.

Έχω δώσει παραδείγματα με χρήση javascript, vbscript και c μέσα από την Μ2000.
Το αν άλλες γλώσσες κάνουν παρόμοια ή και καλύτερα δεν με ενοχλεί. Η Μ2000 έχει το δικό της τρόπο, και δεν υπάρχει γλώσσα που να κάνει αυτά που κάνει η Μ2000. Π.χ. ο τρόπος περάσματος μεταβλητών είναι διαφορετικός στην Μ2000 από άλλες γλώσσες.

@DansGame
το flame απαγορεύεται σε αυτό το φόρουμ!

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 13:36

Πού είδες το flame;

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 13:48

Η κλήση συναρτήσεων C είναι built-in functionality της VB6. Μην οικειοποιείσαι τεχνολογίες τρίτων λες κι ανακάλυψες την πυρίτιδα.

Σε ρωτάω απλά πράγματα. Τι κάνει καλύτερα η γλώσσα σου από μια Python ή τη VB.NET; Είναι πιο γρήγορη; Έχει καλύτερες βιβλιοθήκες; Έχεις γράψει plugin για editors;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 14:08

@DansGame
Γιατί απαγορεύονται οι σοβαρές συζητήσεις για σένα;
Εγώ πάντα σοβαρά συζητώ. Όταν υπάρχει αντίλογος δεν γίνεται η συζητήση μη σοβαρή. Ασφαλώς ο καθένας έχει την άποψή του. Ίσως υπάρχουν ασάφειες και με την συζήτηση θα βγουν ή υπάρχουν παγιομένες αντιλήψεις που δεν πρόκειται να αλλάξουν, αλλά τουλάχιστον θα μείνουν εδώ ως αντιεπιχειρήματα (και αυτά δίνουν ιδέες)

Νομίζω ότι το insomnia έχει κάνει ζημιά στα μέλη, και μάλιστα έκανα μια βόλτα σήμερα από εκεί και έπεσα σε περίπτωση, πάλι στον προγραμματισμό, όπου έχουν βρει άτομα να κάνουν "μη σοβαρή συζήτηση" και το διαφημίζουν (κάποιος socket μπερδεύτηκε, πήγε να πιάσει σοβαρή συζήτηση...και του το εξήγησαν, για να κάνει στην άκρη...)

@ailouros,
1. Δεν μιλάμε για τεχνολογία της VB6. Ο τρόπος κλήσης δεν είναι της VB6. Στον διερμηνευτή κάνω χρήση λειτουργικού και εκεί υπάρχει τρόπος να κάνεις Invoke συναρτήσεις με διάφορους τρόπους π.χ. Fastcall, StdCall. Ορθώς θα ήταν να λέμε ότι η Μ2000 χρησιμοποιεί τεχνολογίες του λειτουργικού. Αυτό γιατί είναι κακό;
2. Έχω γράψει τον editor, και είναι ενσωματωμένος στον διερμηνευτή. Όπως είναι ενσωματωμένα τα "πράσινα" νήματα (τρέχουν όλα σε ένα), και ένα παραθυρικό περιβάλλον που δεν χρησιμοποιεί τα common controls της VB6, αλλά ένα δικό μου framework για παράθυρα το οποίο είναι όμορφο και λειτουργικό. Π.χ. στην VB δεν μπορείς να έχεις πίνακες φορμών, ενώ στη Μ2000 μπορείς. Πώς γίνεται να φτιάξεις κάτι που η γλώσσα που το φτιάχνεις δεν το έχει; Ακριβώς αυτό γίνεται στο προγραμματισμό! Απλές εντολές κάνουν κάτι πιο σύνθετο.
Η κονσόλα της Μ2000 είναι ανώτερη από την κονσόλα της Python. Δεν χρειάζεται να έχουμε εξωτερικό διορθωτή. Επίσης όταν φτιάχνεις κάτι σε Python, ενσωματώνεται σε αυτήν και δεν σου δίνει λίστα (εκτός αν έχεις ειδικό πρόγραμμα πάνω σε αυτήν). Σε αντίθεση στη Μ2000 έχεις λίστα, τρέχεις και διορθώνεις, μέσα από το ίδιο περιβάλλον.
Ασφαλώς η Python έχει αρκετά πράγματα που έχουν γράψει για αυτήν, και σε αυτά δεν συγκρίνεται με την Μ2000. Δεν μου αρέσει να βάζω σε καλύτερη ή χειρότερη μοίρα μια γλώσσα. Όλες κάνουν τον κύκλο τους. Και καμιά φορά βλέπουμε και αναβίωση όπως η Cobol.
Αυτά που γράφω εκφράζουν εμένα και δεν αποτελούν "επιστημονική μελέτη". Κάθε διαφωνία είναι καλοδεχούμενη!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες