Γλώσσα Προγραμματισμού με Ελληνικές Εντολές Μ2000

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 24 Ιουν 2016 16:12

Το 2007. Από τότε έχουν περάσει 9 χρόνια. Μήπως να προσαρμοστείς λίγο στην εποχή;

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2016 16:17

tha do :p

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 16:59

Γενικά με τα greeklish είμαι εντελώς κάθετος. Έχουμε τόσο ωραία αλφάβητο που δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιούμε λατινικούς χαρακτήρες και η γλώσσα μας να φαίνεται το λιγότερο γελοία! Πως θα σου φαινόταν να γράφουμε Προγραμμινγκ Λανγκουιτζ; Δυσανάγνωστο και γελοίο ε; Ε το ίδιο είναι και με τα greeklish!!!

Άσε που σε βάθος χρόνου ξεχνάμε να γράφουμε με σωστή ορθογραφία! Φαινόμενο που συναντάς με όλα τα 15χρονα+

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 24 Ιουν 2016 17:08

@Alice_Cooper
Η πλήρη οθόνη ήταν από την αρχή στο σχέδιο της Μ2000. Στην ουσία είναι μια φόρμα της VB πάνω στην οποία είναι ένα PictureBox. Αυτό που έχω κάνει επιπλέον είναι η "χωριστή οθόνη", ή split screen, δηλαδή να ορίζει κανείς την γραμμή χαρακτήρων από την οποία από κει και κάτω κάνει ολίσθηση (χάνονται οι γραμμές που βγαίνουν εκτός). Επιπλέον η κονσόλα έχει διάστιχο, απόσταση η μια γραμμή από την άλλη. Μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό.
Όμως με κατάλληλο προγραμματισμό μπορούμε να αλλάξουμε διαστάσεις στη φόρμα, να την μετακινήσουμε, να την κάνουμε διάφανη.
Η Μ2000 έχει παράθυρα ξεχωριστά, στα οποία βάζουμε στοιχεία ελέγχου και μέσα από την γλώσσα διαβάζουμε τα events..H κονσόλα όταν ξεκινάει εφαρμογή σε Μ2000 δεν βγαίνει αν δεν την "ανάψουμε" με μια εντολή ΑΝΑΨΕ.
Εδώ είναι ένα notepad με στοιχεία της Μ2000, και χρωματίζει κώδικα σε VB6.

https://www.youtube.com/watch?v=LuA_CsbcIGs

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:17

Ρε Μ2000, το έκανες...άντε ΟΚ, ξόδεψες 15 χρόνια...άντε ΟΚ, δεν πέτυχε ρε φίλε όμως, τι να κάνουμε! Μπορεί να συμβεί, συμβαίνει πολλές φορές και μάλιστα κοστίζει, με σένα ήταν μόνο χρόνος ευτυχώς!

Κατάλαβε το, πάρε το απόφαση και ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ, ΞΕΚΟΛΛΑ από αυτόν τον καρκίνο!!! Βάλτο στο χρονοντούλαπο ως μέρος των project σου και ΤΕΛΟΣ! Σε πάει πίσω! Γελοιοποίησε συνέχεια από την επιμονή σου να μη θες να παραδεχθείς τα προφανή, ειλικρινά δεν το βλέπεις! Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Το γεγονός ότι γυρνάς από το ένα φόρουμ στο άλλο και δεν έχεις βρει ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ 13+ χρόνια να σε υποστηρίξει θα έπρεπε να σου λέει κάτι! Όλοι οι άλλοι είναι εμπαθείς, τρελοί, έχουν προσωπικά μαζί σου, είναι άσχετοι και δεν καταλαβαίνουν και εσύ είσαι σωστός; Δεν γίνεται! Στατιστικά δεν γίνεται, εσύ είσαι λάθος ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ!

Επένδυσε το χρόνο που τρως με τη βλακεία αυτή και μάθε νέες γλώσσες, νέες τεχνικές, διάβασε! Ξεκίνα κάτι καινούριο, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις κάτι που να έχει ενδιαφέρον στη σημερινή εποχή που ζούμε να αναπτύξεις και έλα να συζητήσουμε σοβαρά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crossover την 24 Ιουν 2016 17:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2016 17:20

to katalaveno afto ... alla tosa xronia pou grafo etc ... otan pao na grapso kati me ellinikous xaraktires kano 80 ores ....

οπότε χάριν συντομίας .... greeklish ;p

συν του ότι δεν πιστεύω οτι υπάρχουν ενοχλητικά πράγματα αλλά κόσμος που ενοχλείται με συγκεκριμένα...

εμένα ας πούμε με ενοχλεί η trans ....
αλλα είδες σε αρκετούς αρέσει :p

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 24 Ιουν 2016 17:24

@crossover
Μπα, δεν έχω άλλη ασχολία. Κάνω αυτό που με ευχαριστεί. Δεν πήρα από κάποιον παραγγελία, έβαλα ένα στόχο και μένω στο στόχο αυτό.
Στα 50 φίλε μου δεν αλλάζεις ρότα...βελτιώνεις αυτό που γνωρίζεις. Είναι θέμα ηλικίας!

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:28

Alice_Cooper έγραψε:to katalaveno afto ... alla tosa xronia pou grafo etc ... otan pao na grapso kati me ellinikous xaraktires kano 80 ores ....

οπότε χάριν συντομίας .... greeklish ;p

συν του ότι δεν πιστεύω οτι υπάρχουν ενοχλητικά πράγματα αλλά κόσμος που ενοχλείται με συγκεκριμένα...

εμένα ας πούμε με ενοχλεί η trans ....
αλλα είδες σε αρκετούς αρέσει :p
Εντάξει ρε συ το καταλαβαίνω αυτό, αλλά δες πόσο γελοίο φαίνεται να γράφεις "αυτό"->afto + ότι μιλάμε για τη γλώσσα μας που σίγουρα έχει άλλη βαρύτητα απο προσωπικές επιλογές μουσικής, φαγητού, ντυσίματος, κλπ

Κάποτε πριν μια 10ετια έγραφα greeklish, συνειδητοποίησα σε κάποια φάση που χρειάστηκε να γράψω Ελληνικό κείμενο ότι δεν θυμόμουν βασική ορθογραφία και φρίκαρα! Κάπου εκεί το έκοψα μαχαίρι (σαν το τσιγάρο ένα πράγμα!) και παρότι δυσκολεύτηκα για κανένα μήνα μετά επανήλθα!

Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο!

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:34

Bugman έγραψε:@crossover
Μπα, δεν έχω άλλη ασχολία. Κάνω αυτό που με ευχαριστεί. Δεν πήρα από κάποιον παραγγελία, έβαλα ένα στόχο και μένω στο στόχο αυτό.
Στα 50 φίλε μου δεν αλλάζεις ρότα...βελτιώνεις αυτό που γνωρίζεις. Είναι θέμα ηλικίας!
Αυτό και μόνο που λες είναι πάρα πολύ λάθος! Ο άνθρωπος πρέπει να εξελίσσεται και να αντιλαμβάνεται πότε κάτι έφτασε στο τέλος του, δε πέτυχε, πρέπει να αλλάξει και να κάνει κάτι άλλο. Αυτό που συνεχίζεις πεισματικά να κάνεις, θεωρώντας ότι επειδή είσαι ηλικιακά στα 50 δεν μπορείς να αλλάξεις τώρα, είναι σίγουρα λάθος! Μια χαρά είναι τα 50 και μπορείς να κάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα, σίγουρα πολλά περισσότερα από το να μένεις κολλημένος σε κάτι που και ίδιος γνωρίζεις ότι ΔΕΝ θα βγάλει κάτι! Με ακούσεις ΔΕΝ με ακούσεις εγώ δεν έχω κάτι να χάσω...Εσύ σε κάποια φάση σε 15 χρόνια από τώρα ίσως να το καταλάβεις...αλλά τότε θα είναι πολύ αργά πλέον για να κάνεις κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 24 Ιουν 2016 17:42

Φίλε έχω ένα παιδί στο ΕΚΠΑ, ένα στο πολυτεχνείο και φέτος περιμένω το τρίτο να δω που θα περάσει..Και μου λες να ασχοληθώ με προγραμματισμό για βιοπορισμό;
Ούτε μια στο εκατομμύριο!

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:45

Bugman έγραψε:Φίλε έχω ένα παιδί στο ΕΚΠΑ, ένα στο πολυτεχνείο και φέτος περιμένω το τρίτο να δω που θα περάσει..Και μου λες να ασχοληθώ με προγραμματισμό για βιοπορισμό;
Ούτε μια στο εκατομμύριο!
Με είδες να λέω πουθενά σε όλα αυτά που έγραψα "για βιοπορισμό"; Δηλαδή απ'ολα αυτά που σου έγραψα αυτό κατάλαβες εσύ; ΟΚ, τι να πω, ή δε γράφω καλά Ελληνικά ή εσύ έχεις δυσκολία να αντιληφθείς τι σου λένε, ένα από τα δυο συμβαίνει!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 24 Ιουν 2016 17:47

Τι άλλο να κάνω με τον προγραμματισμό; Ή θα ασχολούμαι με τις ιδέες μου ή θα δουλεύω για άλλον.
Είπαμε για άλλον δεν γίνεται! Μετά που πάμε; Να αλλάξω κατά παραγγελία ιδέα;
Εσύ το έχεις πετύχει αυτό;

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:50

Αυτό σου είπα λοιπόν! Άλλαξε ιδέες! Βρες κάποια καινούρια! ΞΕΚΟΛΑ από το προτζεκτ Μ2000, έφτασε εκεί που έφτασε, ΤΕΛΟΣ! Ξεκίνα κάτι καινούριο!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 24 Ιουν 2016 17:53

Ο διερμηνευτής πράγματι έχει τελειώσει πια. Και αυτό που κάνω είναι:
1. Γράφω ένα μικρό εγχειρίδιο, κατατοπιστικό για τη γλώσσα, τελειώνει πιστεύω την άλλη βδομάδα.
2. Μικρές εφαρμογές παραδείγματα. Όπως αυτό που ανέβασα για την Basic του 1964, στο Blog.

crossover

Δημοσίευση από crossover » 24 Ιουν 2016 17:55

Κάνε και αυτό και μετά ARCHIVE IT και ξεκίνα κάτι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ και όχι με VB6!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες