Γλώσσα Προγραμματισμού με Ελληνικές Εντολές Μ2000

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
crossover

Δημοσίευση από crossover » 27 Ιουν 2016 14:03

Θεωρείς ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ 30Κ+ γραμμές σε VB6, για ένα κατά τη γνώμη μου (αλλά απ'ότι έχεις συνειδητοποιήσει εδώ και 13 χρόνια σχεδόν όλων όσων έχεις προσεγγίσει) άχρηστο project;

Έχω και εγώ BBC Master, Commodore 64, Spectrum ZX, Amiga 500, Atari STFM στο σπίτι μου...ΑΛΛΑ η διαφορά μας είναι ότι αντιλαμβάνομαι ότι όση νοσταλγία και να τρέφω για αυτά τα μηχανήματα τα κρατάω σαν μουσειακά κομμάτια! Η εποχή έχει αλλάξει, η τεχνολογία έχει προχωρήσει και οι γλώσσες κατά προέκταση! Έχεις μείνει κολλημένος 15+ χρόνια πίσω και δυστυχώς το μόνο που καταφέρνεις είναι να γίνεσαι γραφικός...Αν αυτό θες, πάω πάσο!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 14:29

Το κατά πόσο είμαι γραφικός, είναι άλλο θέμα. Ο γραφικός είναι και υπαρκτός συνάμα, ο μη ενεργός άρα και μη γραφικός, είναι ανύπαρκτος...Λάθη κάνουν όποιοι δουλεύουν, οι υπόλοιποι κάνουν κουβέντες και είναι πάντα σωστοί!!!!!

Αλλά ας αφήσουμε τις αμπελοφιλοσοφίες. Κάτι έχει η Μ2000 και διαφέρει. Αλλά δεν θα το εξετάσουμε εδώ και τώρα. Όποιος θέλει και "γουστάρει" θα το κάνει στο χώρο του και την ώρα που θέλει. Δεν υπάρχει ανάγκη να δηλώνει υπέρ ή κατά, ιδιαίτερα όταν έχει να συγκρίνει μια δουλειά με το τίποτα. Γιατί εδώ η Μ2000 δεν έχει ανάλογο να συγκριθεί.
Αν από την μια μεριά δεν είναι γλώσσα η Μ2000 τότε με τι την συγκρίνουμε; Με έναν οποιοδήποτε +30Κ γραμμών κώδικα; Αυτό είναι εντελώς έξω από κάθε λογική. Ο κώδικας δεν συγκρίνεται με την έκταση, αν πρώτα δεν συγκριθεί με το τι κάνει!
Αν από την άλλη μεριά είναι γλώσσα η Μ2000 τότε ας συγκριθεί με μια γλώσσα. Εδώ δεν μας ενδιαφέρει το πώς γράφτηκε αλλά το τι κάνει. Σίγουρα εδώ μπορεί κανείς να αναπτύξει ιδέες. Αλλά δεν πρέπει πρώτα να ξέρει κανείς τι κάνει αυτή η Μ2000; Ασφαλώς και πρέπει. Προς το παρόν δεν βλέπω κανέναν να ξέρει τι κάνει η Μ2000! Αντί να εστιάσουμε εκεί, μείναμε να συζητάμε για την ταχύτητα. Λες και ο νέος που θα φτιάξει έναν αλγόριθμο έχει θέμα στο πόσο γρήγορα τον εκτελεί η μια ή η άλλη γλώσσα! Δεν συμβαίνει αυτό. Γνώρισα πολλούς υπολογιστές που η ταχύτητά τους ήταν υποδεέστερη και οι γλώσσες ήθελαν πολύ περισσότερο χρόνο να εκτελέσουν ένα πρόγραμμα από ότι η Μ2000. Άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για "ανυπόφορη" αργοπορία, η Μ2000 έχει την ταχύτητα που χρειάζεται. Μάλιστα έχει εντολή για πιο αργή ταχύτητα ώστε να μπορεί κανείς να παρακολουθεί την εξέλιξη (και μέσω μιας φόρμας που δείχνει μια προς μια τις εντολές που εκτελούνται, να μπορεί κανείς να σταματάει να ελέγχει μεταβλητές και να συνεχίζει αργά ή να διακόπτει).
Πάμε όμως στο θέμα του "γιατί να χρησιμοποιήσουμε κάτι που γράφτηκε από έναν Έλληνα, με γλώσσα που το Ide της δεν υποστηρίζεται από τα τελευταία λειτουργικά, και έχοντας ελληνικές και αγγλικές εντολές, τις οποίες δεν ζητάει κανείς και όχι μια γλώσσα που σήμερα τη μαθαίνει και αύριο βγάζει κανείς το ψωμάκι του με αυτό"; Η απάντηση είναι απλή: Και μαθαίνοντας τόρνο βγάζεις το ψωμί σου μεγαλώνοντας αλλά δεν θα κάνουμε τα παιδιά να δουλεύουν όπως οι μεγάλοι. Δεν θα κάνουμε τα παιδιά εργάτες δίνοντάς τους ένα εργαλείο που κανονικά χειρίζονται επαγγελματίες.
Το συμπέρασμά μου λοιπόν είναι απλό: Η Μ2000 μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο στάδιο της εκπαίδευσης, έχοντας πολλές ιδέες σε πολλά προγραμματιστικά παραδείγματα, και είναι αρκετή για να κρατήσει το ενδιαφέρον ακόμα και των εξυπνότερων μαθητών. Παράλληλα δεν αποτελεί ένα επαγγελματικό εργαλείο.

Αν λοιπόν εδώ ακόμη ασχολείται κανείς με τη Μ2000 ως επαγγελματικό εργαλείο, κάτι που δεν είναι, τότε είναι εκτός πραγματικότητας. Αν τώρα η Μ2000 έχει ρετρό στυλ...δεν είναι τυχαίο, είναι επιδίωξη, είναι επιλογή.
Η Μ2000 έχει αντικείμενα, νήματα και παράθυρα και γεγονότα ώστε να καλύψει αρχές πάνω στις χρήσεις τους. Αν ποτέ δεν χρησιμοποιηθεί, δεν σημαίνει σίγουρα ότι "δεν χρειάστηκε" αλλά σίγουρα θα σημαίνει ότι "δεν βρέθηκε κανείς άξιος να την χρησιμοποιήσει". Γιατί εν τέλει το πρόβλημα δεν είναι του δημιουργού αλλά του αποδέκτη, αν είναι σε θέση να το κατανοήσει και να το εκμεταλλευτεί.
Και είναι γνωστό ότι στην εκμετάλλευση της αξίας μας χάνουμε στην Ελλάδα.
Αν στηριχθούμε σε "προγραμματιστές" που ξέρουν να γράφουν κώδικα, όπως λένε τα βιβλία, χωρίς να έχουν ιδέες να προχωρήσουν...όπως δεν λένε τα βιβλία, γράφοντας τα δικά τους βιβλία...τότε δεν θα πάμε μπροστά!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 16:30

Σε Wine σε Ubuntu Studio
(εδώ είναι ένα παράδειγμα BASIC όπως μεταγράφτηκε σε M2000, από το εγχειρίδιο της πρώτης BASIC το 1964)

Εικόνα

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 27 Ιουν 2016 19:20

Ωραία, ας μιλήσουμε για το τι κάνει η Μ2000. Μπορώ να φτιάξω έναν asynchronous crawler σε Μ2000;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 20:05

Ναι βέβαια!

Εδώ είναι μια εφαρμογή με νήματα, ασύγχρονη λειτουργία.
http://m2000.forumgreek.com/t10-topic

Εδώ είναι ένα πιάνο, όπου στο κάτω μέρος είναι ένα crawler που δείχνει τις νότες και τον αριθμό των ενεργών φωνών.

http://m2000.forumgreek.com/t7-topic

Το παρακάτω δεν είναι "ασύγχρονο", αλλά έχει σχέση με το crawler, από την άποψη ότι έχει τρια καταγραφικά που ολισθαίνουν με διαφορετική βάση χρόνου (άλλο γράφει γρήγορα άλλο αργά, αλλά στον ίδιο χρόνο, άρα αλλάζουμε ανάλυση ανά mm γραφήματος)

http://georgekarras.blogspot.gr/2015/11 ... st_10.html
Εικόνα

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 27 Ιουν 2016 20:16

Με το μπαρδόν αλλά όταν λέμε crawler εννοούμε ένα πρόγραμμα που μπαίνει και κατεβάζει web pages.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 20:37

Δεν το ξεκαθάρισες. Crawler είναι κσι το κείμενο που τρέχει στην οθόνη. Άρα όταν θα λες crawler θα πρέπει να λες σε τι.
Αυτό τελικά που ζητάς δεν το έχω βάλει στη γλώσσα, εκτός και αν δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει ρουτίνες του λειτουργικού, ή καλύτερα κάποιο com αντικείμενο με events, οπότε να έχει ασύγχρονη λειτουργία.
Δεν το έχω ψάξει όμως.
Γενικά το internet δεν είναι στο πεδίο εφαρμογής της γλώσσας.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 20:50

Λοιπόν γίνεται:
(αυτός είναι κώδικας της Μ2000, ανοίγουμε ένα αντικείμενο XMLHTTP)

Κώδικας: Επιλογή όλων

Declare  xml "Microsoft.XMLHTTP"
testUrl$ = "https://www.test.com/test.html"
Method xml "Open", "POST", testUrl$, False
Method xml "send"
With  xml, "responseText" AS AA$
Report AA$
Declare xml Nothing

crossover

Δημοσίευση από crossover » 27 Ιουν 2016 20:54

Για εξήγησε μου αν θες, γιατί να χρησιμοποιηθεί η Μ2000 στο στάδιο της εκπαίδευσης και όχι πχ, η Python; Σε τι υπερέχει η M2000; Πες μου γιατί κάποιος να την προτιμήσει; Γιατί να μάθει μια γλώσσα που και ο ίδιος λες ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί επαγγελματικά;

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 27 Ιουν 2016 21:01

Πόση ώρα κάνει να κατεβάσει την πρώτη σελίδα από το microsoft.com;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Ιουν 2016 21:13

Είναι προφανές πλέον πως αποσκοπείτε απλά σε μια στείρα επίθεση εναντίον ενός ανθρώπου που το μόνο του έγκλημα είναι πως δούλεψε χρόνια για κάτι για το οποίο είναι περήφανος. Καλό ή κακό, σημασία έχει πως έφτασε σε κάποιο αποτέλεσμα.
Δεν έπιασε κανέναν από το λαιμό να το χρησιμοποιήσει και σας τονίζει πως είναι μια κατά τη γνώμη μου αξιέπαινη ερασιτεχνική προσπάθεια.

Μήπως οι κρίνοντες να αντιπαραθέσουν και αυτοί ποιο είναι το καλύτερο project τους για το οποίο είναι υπερήφανοι επειδή το δημιούργησαν από μηδενική βάση;

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 27 Ιουν 2016 21:35

Δεν έπιασε κανέναν από το λαιμό μόνο που μπήκε στο insomnia και σπάμαρε ασύστολα σε κάθε thread για τη γλώσσα του, συχνά σε off topic θέματα εξοργίζωντας τους πάντες. Έκανε κάποιος μια ερώτηση για Python τσουπ εμφανιζόταν ο Μ2000 να δώσει κώδικα με τη δική του γλώσσα ο οποίος 9/10 φορές ήταν εντελώς άσχετος με το θέμα της συζήτησης. Και παρά τις εκατοντάδες παρατηρήσεις που του έγιναν συνέχιζε ακάθεκτος. Μόνο όταν τον πήραν στο ψιλό αποχώρησε.

Αν σας κάνει το forum κωλοχανείο τα ξαναλέμε.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 21:38

Δεν χρειάζεται. Απλά προσπαθούν να βρουν τρόπο να αποδείξουν ότι καλώς έφυγα από το Insomnia. Π.χ. Ο ailouros δεν νοιάζεται για το insomnia, και καλά δεν έχει σχέση με αυτό! Απλά η γνώση περί του Δελαπόρτα ενός μέλους που έχει το φάει το κράξιμο της ζωής του στο Insomnia, του ήρθε από το διάστημα. Δεν ήταν ούτε συνεχίζει να είναι θαμώνας εκεί. Απλά είχε γραφτεί εδώ από το 2015...
ailouros έγραψε:Θα 'ναι κάνας άλλος γίγαντας που φτιάχνει καινοτόμα προϊόντα. Σαν τον Δελαπόρτα.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 27 Ιουν 2016 21:41

Εντέλει κωλοχανείο το κάνουν αυτά τα άτομα. Μια βόλτα στο Insomnia, στο Προγραμματισμός θα δείξει τι παίζεται. Αλλά και μόνο που αποκαλύπτεται η ύπουλη δράση του, δείχνει το ποιόν των ανθρώπων.
Δεν έχει να κάνει βέβαια η γλώσσα που έχω γράψει με αυτά τα άτομα. Μου έδωσαν τον χρόνο να φανερώσω τη γλώσσα, μάλιστα κάποιος την δοκίμασε και έτρεξε ένα benchmark, και αυτοί ακόμα νομίζουν ότι "δουλεύουν" εμένα!
Ο καθένας κάνει αυτό που καταλαβαίνει. Εγώ συζητώ για τη γλώσσα μου και αυτοί το χαβά τους!

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 27 Ιουν 2016 21:41

Ο Δελαπόρτας είναι γνωστός κι εκτός Insomnia. Κι έτσι όπως το πας θα γίνεις κι εσύ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες