Γλώσσα Προγραμματισμού με Ελληνικές Εντολές Μ2000

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
crossover

Δημοσίευση από crossover » 28 Ιουν 2016 04:54

Το έσβυσες;

Stefos

Δημοσίευση από Stefos » 28 Ιουν 2016 09:37

Bugman έγραψε:Πάλι θες να βγεις και από πάνω. Πρώτον η επιθετική συμπεριφορά σου βγήκε από μέλη του φόρουμ αυτού, όχι από μένα. Δεύτερον με την εξυπνάδα σας βοηθήσατε να δει και άλλος κόσμος την γλώσσα, μέχρι και στο Insomnia διαφήμιση μου κάνατε! Βάλατε και το βίντεο που δείχνει την Μ2000 πιο γρήγορη από την Python (δεν είναι γενικά αλλά εκεί ήταν).
O Stefos την χρησιμοποίησε (αυτός είναι άσχετος με την παρέα σας). Οπότε είμαι ικανοποιημένος.
Εσύ ailouros θα έλεγα έγινες ρόμπα όταν σε μια φάση έλεγες ότι ο κώδικας είναι (γτπ) και μετά ζήταγες "που είναι ο κώδικας" και μετά είδες το εισαγωγικό προγραμματάκι και έμεινες εκεί! Μόνο από το χεράκι δεν σε πήγα να βρεις τον διερμηνευτή...
Φωστήρα μου!
Δεν θα πρεπε να ησουν ικανοποιημενος γιατι ενα προιον εχει επιτυχια οχι απο τα Dowloads αλλα απο τους daily active users. Το να κατεβασω κατι να το δοκιμασω και να το ξηλωσω αμεσως ειναι αποτυχια οχι επιτυχια. Δεν θα επρεπε απλα να κοιτας νουμερα downloads αλλα νουμερα χρηστων.

Δεν ειναι καθολου πιο γρηγορη απο την Python και αν κοιταξεις λιγο στο google θα δεις οτι ο IDE ειναι πολυ πιο αργος (πραγματικα δεν ξερω κανεναν που να χρησιμοποιει τον IDE για python) και η ταχυτητα του ειναι αργη λογο IDE οχι λογο γλωσσας οποτε για να κανεις συγκριση θα πρεπει να τρεξεις απο terminal γιατι εσυ αυτη τη στιγμη αυτο που εχεις κανει ειναι να συγκρινεις ποσο γρηγορο ειναι ενα GTi συγκριτικα με ενα Jeep σε ασφαλτο (θελω να πω οτι ειναι φτιαγμενο για αλλο τερεν οποτε ειναι λογικο να χασει σε τετοια συγκριση)

Και προσωπικη αποψη περι του θεματος σου. Ονομασε αυτο που εφτιαξες γλωσσα προγραμματισμου,wrapper,rapper,παστιτσιο οπως θες, δεν νομιζω κανεις να μην σου δωσει τα ευσημα για το προσωπικο σου Project αλλα μονο σαν προσωπικο project και μεχρι εκει. Το προβλημα που εχεις και στο λεω σε τελειως φιλικο επιπεδο ειναι οτι νομιζεις πως ολοι ειναι εναντιον σου γιατι κατι εχουν μαζι σου αλλα το ολο προβλημα ειναι στο οτι ενω σου εξηγουν/με οτι το project εχει λαθη και δεν προσφερει κατι ουσιαστικο (και αν μου πεις για παιδια υπαρχει η Scratch που ειναι πολυ πιο ενδιαφερον για αυτα) εσυ προσπαθεις με νυχια και με δοντια να πεισεις (τον εαυτο σου/τους παντες) οτι εχεις φτιαξει κατι καλο που εχει περαση.

Ενας προγραμματιστης ειναι καλος οχι μονο οταν ξερει να γραφει κωδικα και να λυνει προβληματα αλλα οταν μπορει να ακολουθησει βασικους κανονες προγραμματισμου οπως σχολια, παραγραφοποιηση κτλ. Και αυτο δεν το εχεις καταφερει ουτε στο ελαχιστο. Εστω οτι θελει καποιος να σε βοηθησει πως θα μπορεσει οταν ο κωδικας σου ειναι μη αναγνωσιμος απο καποιον τριτο!?

Ωραιο το project σαν προσωπικη δουλεια αλλα μεχρι εκει δεν εχουμε κατι μαζι σου ουτε μας τρως τη δουλεια (και ενας προγραμματιστης δεν περιμενει να βγαλει λεφτα απο ενα φορουμ ).

Οσο για αποψεις/απαντησεις σε ερωτηματα εισαι λαθος γιατι οταν καποιος μπαινει σε ενα φορουμ ή καπου τελος παντων γιατι εχει ενα προβλημα περιμενει να λαβει απαντηση σχετικη με το προβλημα του οχι μια θεωρια που μπορει να ειναι σωστη μπορει και οχι. Φαντασου να πηαινεις στο γιατρο για ενα προβλημα και αντι να σου απανταει ο γιατρος να σου λενε αποψεις οι ασθενεις που περιμενουν για εξεταση και να βασιζεσαι σε αυτους. Οποτε ναι σε τετοια θεματα απαντας μονο οταν ξερεις και οταν εισαι σιγουρος και αν αποδειχθει *αρκουδίτσα* αυτο που ειπες τοτε το αναγνωριζεις και σταματας δεν επιμενεις προσπαθωντας να αποδειξεις οτι εισαι σωστος.

My 2 cents

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 10:05

Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Και έχει το λόγο του να του αρέσει κάτι, ή όχι. Ασφσλώς δεν είδες τη γλώσσα. Ότι πρόλαβες. Έμεινες στην ταχύτητα. Οκ. Ότι νοιάζει τον καθένα.
Περί του πως και τι έγραψα στο insomnia, μη βιάζεσαι να κρίνεις. Το φόρουμ είναι καφενείο. Ρωτάνε κάποιοι και τις περισσότερες φορές οι απαντήσεις είναι..τράβα διάβασε, ή γιατί δεν το έψαξες και τα σχετικά. Δεν υπάρχει απάντηση. Σε πολλές περιπτώσεις που ήξερα έδωσα απαντήσεις σε άλλες έδωσα ιδέες και αυτό δεν άρεσε. Αυτά έγιναν εκεί και δεν δικαιολογούν την στάση των τριών φίλων που κάνουν τους σταυροφόρους, για να κοινοποιήσουν περί του ποιος είμαι, 13 χρόνια μετά...από την εγγραφή μου στο φόρουμ....

Stefos

Δημοσίευση από Stefos » 28 Ιουν 2016 10:25

Δεν έμεινα στην ταχύτητα αλλά όλο το σκηνικό ήταν στην καλύτερή δύσχρηστο καιντάσου ότι μου φάνηκε δύσκολο εμένα που έχω και μια Α εμπειρία φαντάσου Πώς θα ήταν σε ένα παιδί, στοστο στο χα πει και σε προηγούμενο ποστ μου.

Μπορεί να ρωτήσεις κάτι και να σου δώσω τη λύση έτοιμη η να σου πω αυτό που ζητάς είναι αυτό και θα το βρεις εκεί οπότε θα πρέπει να διαβάσεις,κατανοήσεις και εφαρμόσεις. Τι από τα δύο πιστεύεις ότι θα σε κάνει να μάθεις κατι;

Όσο για τις ιδέες στο έγραψα και Πριν σε τεχνικά θέματα το να πεις μια ιδέα χωρίς να ξέρεις και να είναι άσχετη τελείως μόνο θα μπερδεψεις αυτόν που ρωτάει και ειδικά αν είναι αρχάριος για αυτό σε κράζουν για το συγκεκριμένο. Ανταλλαγή απόψεων σε ένα γενικό θέμα περί προγραμματισμού Ναι αλλά Όχι σε συγκεκριμένες έρωτησεις/προβλήματα

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 12:25

Ας μην μακρυγορούμε, η σοβαρότητα του insomnia φαίνεται, όπως φαίνεται και το freestuff.gr πόσο πιο σωστό είναι. Οι άνθρωποι κανουν την διαφορά.
Οι συμπεριφορές σχετίζονται με κίνητρα. Μπορεί κσνείς να αποδόσει σε μένα πονηρό κίνητρο;
Ακόμα και η ιδέα μου να ήταν άσχετη, επειδή δεν κατάλαβα, ας πούμε, δεν μπορούν κάποιοι να λένε κάνε στην άκρη γιατί εμείς ξέρουμε τι λέμε. Στην ουσία αυτός που ρωτάει δεν ξέρει αν η απάντηση είνσι σωατή, ούτε ξέρει αν του δώσουν τρεις ή τέσσερις ποια είναιη πιο σωστή. Άσε που το ερώτημα μπορεί να μην ανταποκρίνεται στο πρόβλημα, είτε γιατί ξέχασε να αναφέρει κάτι, είτε γιατί δεν είναι σε θέση να επικοινωνήσει σωστά.
Οπότε τι γίνεται στο insomnia; Σφάζονται ως οπαδοί της μόνης αλήθειας. Και ποιος είπε ότι ένα πρόβλημα έχει μια λύση; Με παραξένεψε αυτό. Μια λύση δέν θέλει υποστηρικτές. Από μόνη της είναι τεκμήριο αν είναι σωστή ή όχι.Άρα εδώ δεν έχουμε ζήτημα ως προς την λύση αλλά από άλλα κίνητρα. Ποια είναι;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 12:50

Για το τρόπο που ξεκινάει η Μ2000:
Η επιλογή της κονσόλας (έχει και γραφικά στον ίδιο χώρο) και η απουσία στοιχείων όπως μενού για επιλογή αρχείου, δεν είναι τυχαία. Θέλω ο χρήστης, το παιδί να γράφει εντολές με το πληκτρολόγιο. Στην ουσία η γραμμή εντολών είναι κάτι σαν bash. Με βελάκια πας στις προηγούμενες εντολές, με edit ανοίγει η λίστα εντολών που έχεις δώσει και έχεις χρωματισμένες εντολές κσι με shift F1 βλέπεις τον ορισμό.
Τα τμήματα που φτιάχνεις από την γραμμή εντολών είναι γενικά, δηλαδή μπορούν να κληθούν από οπουδήποτε, ενώ ότι φτιάχνεται σε κάθε τμήμα όταν τρέχει...ζει μέχρι να τερματίσει, και το βλέπει μόνο αυτό που το έφτιαξε. Με μια εντολή modules ή τμήματα, βλέπεις ότι έχεις φορτωμένο και ότι υπάρχει στον εξ ορισμού φάκελο του χρήστη.
Αν θέλει κανείς αλλάζει χρήστη, δεν υπάρχουν συνθηματικά, γράφεις Χρήστης Αννα και τώρα αλλάζει ο φάκελος χρήστη με τα τμήματα της Άννας. Όταν κάνεις την αλλαγή βλέπεις το όνομα χρήστη.
Η γλώσσα δηλαδή στοχεύει στην ασχολία με τον προγραμματισμό.
Εγώ διατηρώ με τη γυναίκα μου επιχείρηση με 150 μαθητές, με ξένες γλώσσες και πληροφορική και έχω επαφή με όλες τις ηλικίες. Τους αρέσει η Μ2000. Τα γραφικά αρέσουν. Δεν δίνουν βάση στον αλγόριθμο, και σκοπός μου είναι να μην δίνουν, αλλά να αντιλαμβάνονται το τι διαδέχεται τι, άρα έμμεσα κάτι τους μένει.
Από τη νέα εκπαιδευτική χρονιά στο φόρουμ της Μ2000 θα ανεβάζουν οι μαθητές μου προγράμματα.

Stefos

Δημοσίευση από Stefos » 28 Ιουν 2016 13:18

Σε καποια θεματα υπαρχει μονο μια λυση και σε ολα τα θεματα υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση(λυση). Αν δεν εχεις καταλαβει δεν απαντας ή ζητας διευκρινησεις τον να μην εχεις καταλαβει και να απαντας παρ'ολα αυτα βλεπεις οτι εκει καπου εχεις λαθος. Ακριβως επειδη δεν ξερει πρεπει να του δωσεις σιγουρες και σωστες οδηγιες και οχι "αποψεις".
Οι συμπεριφορες σχετιζονται με ολα, οπως εσυ θες να προσφερεις με αυτο που φτιαχνεις ετσι και οι αλλοι θελουν να προσφερουν βοηθεια με αυτα που ξερουν. Εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι ολοι οσοι λες οτι σου πανε κοντρα γιατι δεν εχουν το ιδιο θεμα με καποιον αλλο? Οταν ολοι ειναι ετσι και ενας ειναι αλλιως σκεψου ποιος ειναι ο λαθος κατα 99%!!

Τωρα αυτο που λες οτι θες να μαθεις προγραμματισμο σε παιδια αλλα δεν σε νοιαζει να καταλαβουν τον αλγοριθμο ειναι κατι το οποιο δεν επιδεχεται σχολιασμου. Θελω να μαθω στα παιδια φυσικη αλλα δεν με νοιαζει να ξερουν τους διαφορους βασικους νομους,μαθηματικα κτλ.

Το πως θα πρεπε να δουλευει ειναι απλο ανοιγεις->γραφεις κωδικα->εκτελεις. Το να γραφεις κατι για να γραψεις κωδικα να πας πισω να εκτελεσεις ειναι να χαμε να λεγαμε

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 28 Ιουν 2016 13:37

Bugman έγραψε:Δεν δίνουν βάση στον αλγόριθμο, και σκοπός μου είναι να μην δίνουν, αλλά να αντιλαμβάνονται το τι διαδέχεται τι, άρα έμμεσα κάτι τους μένει.
Τίποτα δεν τους μένει. Γαλουχείς μια γενιά προγραμματιστών οι οποίοι θα είναι εντελώς ανίκανοι να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της εποχής τους. Προγραμματιστής ο οποίος δεν καταλαβαίνει πως λειτουργεί ένας αλγόριθμος είναι άχρηστος. Σα να λέμε ένας μηχανικός αυτοκινήτων που δεν ξέρει πως λειτουργεί ο κινητήρας.

Ευτυχώς που τα λες αυτά για να βλέπουν όλοι ποιο είναι το πρόβλημα με εσένα. Δίνεις διαρκώς λάθος συμβουλές σε ανθρώπους που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον προγραμματισμό. Πόσο μάλλον σε παιδιά.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 13:43

@srefos
Σιγά που ήμουν ο πρώτος που είχαν θέμα. Το πρόβλημα το είχαν συγκεκριμένα άτομα. Για αυτό συζητώ για άλλα κίνητρα. Εσύ συζητάς θεωρητικά;
Ο τρόπος διδασκαλίας που εφαρμόζω δεν ξεκινάει από την περιγραφή του αλγόριθμου. Ο μαθητής ούτε καν ξέρει τι θα δει. Ξεκινάμε με κάτι απλό κσι μετά βάζουμε και άλλα. Δεν πρόκειται να ρωτήσω να μου κάνουν περιγραφή του τι έγινε. Δεν είναι σε θέση να το περιγράψουν και θα τους κολλήσει το μυαλό στη προσπάθεα. Η εκμάθηση γίνεται με ερωτήσεις του τύπου, τι άλλο να κάνουμε, ή να βάλουμε εδώ έναν κύκλο ή μια σειρά από κύκλους....Δεν κάνεις ανάλυση της επανάληψης...αλλά το δίνεις ως μια ευκολία, όταν δει την δυσκολία. Να γιατί το γράψιμο είναι βασικό. Είναι η κούραση, ότι κάτι κάνει. Όχι πέντε κλικ..σε ένα μενού.
Με νοιάζει να τα καταλάβουν όλα, αλλά όχι να είναι σε θέση να τα περιγράψουν λες και γράφουν εγχειρίδιο προγραματισμού. Δεν εξετάζω σε αυτά τα μαθήματα, μόνο η συμμετοχή μετράει, η εμπειρία.

Βέβαια θα ακούσουμε ότι να είναι εδώ..από άτομα που μόνο με τη σκέψη έχουν κατακτήσει όλο το κόσμο...βλέπε ailouros...

Stefos

Δημοσίευση από Stefos » 28 Ιουν 2016 13:46

Για ολα αυτα που λες για τις ηλικιες που λες υπαρχει η Scratch ξαναλεω. Και ναι το νοημα ειναι να κατανοησει τι κανει η επαναληψη και οχι να βλεπει κυκλους.

Αυτο που λες εσυ στην ουσια ειναι "με νοιαζει να μαθει οτι 2+2=4 αλλα δεν με νοιαζει να κατανοησει την προσθεση"

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 13:58

Η scratch δεν είνσι καλή! Αποτυχία σκέτη. Χαοτικό σύστημα.(προσωπική άποψη, και απόψεις από μαθητές)
Την πρόσθεση δεν την μαθαίνεις με τα σύμβολα. Τα σύμβολα βοηθούν αυτόν που γνωρίζει την ιδέα από πριν. Η Μ2000 έχει καρτεσιανές και πολικές συντεταγμένες (ούτε αυτά τα εξηγείς αλλά τα χρησιμοποιείς). Μαθαίνεις πρόσθεση με ευθύγραμμα τμήματα. Ούτε αυτά τα ονομάζεις έτσι, λες απλά γραμμές. Η αφαίρεση είναι η αρχή της μάθησης και του προγραματισμού. Ασφαλώς είναι και η επανάληψη.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 28 Ιουν 2016 14:09

Προγραμματισμό μαθαίνεις όταν λύνεις συγκεκριμένα προβλήματα. Όλοι ας πούμε ξεκίνησαν φτιάχνοντας μια ατζέντα με τηλέφωνα. Δεν ξέρω κανέναν που να έμαθε προγραμματισμό σχεδιάζοντας κύκλους.

Τέλος πάντων, είναι προφανές από τον τρόπο που εκφράζεσαι ότι δεν έχει ειρμό η σκέψη σου. Ακατάλυπτα παραλληρήματα χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Μια ατελείωτη τσαντίλα σαν 15χρονος που τα έχει με όλους και με όλα.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 14:18

Καλά κατέβα στη γη...πρώτα.
Έφτιαξες εσύ ατζέντα με τηλεφωνα! Έλα ρε σε τι γλώσσα;

Α! Προγραμματισμό ξέρεις όταν γνωρίζεις τουλάχιστον μια γλώσσα προγραμματισμού. Δυστυχώς η φροντιστηριακή εκπαίδευση...κάνει το μαθητή κινητή βιβλιοθήκη παραδειγμάτων και του στερεί τη δημιουργία, να μπορεί να εκφράζεται προγραμματιστικά. Γιατί στην ουσία ένα πρόγραμμα είναι ο λόγος μας, η σκέψη μας, σε εντολές προγράμματος.
Άμα ποτέ δεν δουλέψαμε το μυαλό μας..γινόμαστε αποθήκες λύσεων. Να γιατί υπάρχει θέμα...με αυτά τα άτομα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bugman την 28 Ιουν 2016 14:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 28 Ιουν 2016 14:27

giati na mhn eftiakse???
ego thimame apo ta prota mou htan kati san vash dedomenon
gia na grafei ena filaraki tis kasetes tou kai ta tragoudia pou eixe h kathemia ..... se qbasic

molis apofasiseis na ftiakseis kati tote vriskesai antimetopos me problimata kai anagkazesai na ta liseis

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2016 14:32

@Alice_cooper...
Ασφαλώς την έκανε,σε ποια ηλικία, και σε ποια γλώσσα, με τη βοήθεια τίνος;

Άντε ailouros...απάντησε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bugman την 28 Ιουν 2016 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης