Γλώσσα Προγραμματισμού με Ελληνικές Εντολές Μ2000

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 21:06

Μπα, βρήκα κώδικα με το απλό κόσκινο του Ερατοσθένη και κάνει κάτι μαγικά που δεν τα κατανοώ. Τρεις γραμμές ένα μπέρδεμα. Άστο. Ή όταν είσαι στο desktop δες τι μπορείς να κάνεις.

http://stackoverflow.com/questions/2068 ... 48#2068548
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bugman την 23 Ιουν 2016 21:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 21:11

0.94s για 10000 στοιχεία; Δηλαδή για 1δις θες 26+ ώρες; Για βάλε κάνα πράσινο νήμα να πάει πιο γρήγορα...
...you can run, but you can't hide!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 21:15

Ρε φιλαράκι γιατί είδες πώς πήγε η Python; Πως κατάλαβες τη σύγκριση; Καλά κρασιά! Γύρνα στο Insomnia, σε έχουν ανάγκη γιατί τσακώνονται με το αν είναι ή όχι άχρηστο το ΕΚΠΑ σε σχέση με το ΤΕΙ Αθήνας..(μιλάμε για πολύ γέλιο)...

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 21:18

Η C# για 10.000 πρώτους κάνει ένα εκατοστό του δευτερολέπτου.

Συμπέρασμα. Η Μ2000 είναι για τα πανηγύρια. Άντε να πούμε τίποτα πιο χρήσιμο.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 21:26

Μπα δεν είναι χαρακτηριστικό αυτό για να είναι μια γλώσσα για τα πανηγύρια. Εξάλλου δεν με πειράζει να κάνω τον αλγόριθμο σε C να δώσω τον πίνακα και σε χιλιοστά να πάρω το αποτέλεσμα, μέσα στην Μ2000. Δηλαδή η δυνατότητα να γράψω γρηγορότερο κώδικα σε C μέσα από την Μ2000 με χρήση του gcc δεν με χαλάει! Ούτε παίζει εδώ το "pure"...(γιατί μπορεί να έχεις θέμα με το αν είναι "καθαρή Μ2000") αν έχεις θέμα ταχύτητας η Μ2000 έχει την λύση! Συνάρτηση σε C...άψογη!

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 21:29

Αν είναι να γράψω κώδικα σε C τι την θέλω τη γλώσσα σου; Για να έχω έναν wrapper στον δεύτερο wrapper;

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις γράψει μια πάναργη βλακεία κι όταν στριμώχνεσαι το ρίχνεις στη παλαβή (θα καλέσω κώδικα σε C).

Άστο, ασχολήσου καλύτερα με το πιγκ πογκ. Πιο στρωτό.

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 21:30

Δηλαδή έφτιαξες μια γλώσσα που κάνει wrap μια άλλη γλώσσα που κάνει wrap C calls;

Μπορείς πάντως να κάνεις ένα port για Linux και να το ονομάσεις L2000 (ή Μ2000L, εσύ διαλέγεις) που να κάνει wrap τη Μ2000. Έτσι άμα θέλω να κάνω κάτι γρήγορα να χρησιμοποιώ την L2000, που θα καλεί Μ2000, που θα καλεί VB6 που θα καλεί C.
Και μην ξεχνάμε και την J2000 για το JVM.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DansGame την 23 Ιουν 2016 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 21:37

Αφού δεν ξέρεις, με το δίκιο σου, να σου απαντήσω:
Στα windows μπορούμε να φορτώνουμε dll. Τα dll είναι βιβλιοθήκες ρουτινών αλλά μπορεί να είναι και ActiveX αντικείμενα, ή μπορεί να είναι απλά resources.
Ο διερμηνευτής είναι ένα dll και αυτός! Αλλά είναι ActiveX δηλαδή εξάγει ιδιότητες και μεθόδους. Ένα μικρό πρόγραμμα σε Vb6 κάνει late binding το dll του διερμηνευτή και επειδή και τα δύο θέλουν το dll της Vb6 το φέρνουν και αυτό. Έτσι σε ένα χώρο μνήμης έχουμε την εφαρμογή που τρέχει το αντικείμενο το διερμηνευτή. Τώρα ο διερμηνευτής με το που ξεκινάει φορτώνει και αυτός μερικά αντικείμενα, όπως για παράδειγμα το ADO (και αυτός φορτώνεται με late binding). Όταν ένα πρόγραμμα ορίσει με την Όρισε (ή Declare) ότι ένα αναγνωριστικό είναι μια συνάρτηση από ένα dll τότε ο διερμηνευτής κοιτάει αν είναι φορτωμένη η βιβλιοθήκη και την φορτώνει αν δεν είναι. Όταν λοιπόν θέλω να καλέσω την συνάρτηση, τη έχω ήδη (μου έχει δώσει το addressOf στο βήμα του Όρισε ή Declare) και τότε γίνεται το C call...

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 21:38

Ωραία, γράφτο λοιπόν σε C, εκτέλεσε το και πες μας πόση ώρα κάνει. Βάλε κι ένα screenshot να δούμε. Και μετά θα το τρέξουμε εμείς απευθείας σε C χωρίς wrapper κι αηδίες να δούμε διαφορές.

Αν η διαφορά είναι μεγάλη θα παραδεχτείς ότι λες βλακείες ή θα αρχίσεις πάλι τα παλαβά;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 21:46

Έχεις την γνώμη σου. Αν δεν παραδεχθείς ότι και εγώ έχω το προνόμιο, όπως και συ να λες τη γνώμη σου, τότε γιατί συζητάμε εδώ;
Δεν μας ενδιαφέρει η ταχύτερη γλώσσα! Διότι έτσι θα δουλεύαμε όλοι με assembler. Άλλα πράγματα εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν με τη γλώσσα Μ2000. Ο καθένας θα βρει το δικό του λόγο για να την χρησιμοποιήσει ή να την απορρίψει.
Κάθε άλλη συζήτηση πεζοδρομίου με "βλακείες" και "παλαβά" να τα πεις εκεί που σε παίρνουν. Αν με έβλεπες μπροστά σου προφανώς δεν θα τα έλεγες. Κάνε λοιπόν όπως θα έκανες ως πολιτισμένος.

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 21:47

Απ' όλα έχει το κατάστημα. Πάρε πάρε πάρε, εδώ η καλή C!

crossover

Δημοσίευση από crossover » 23 Ιουν 2016 21:56

Έλα λοιπόν πάρε τον κώδικα σε Python:

Κώδικας: Επιλογή όλων

lower = int(input("Enter lower range: ")) 
upper = int(input("Enter upper range: ")) 

for num in range(lower,upper + 1): 
   # prime numbers are greater than 1 
   if num > 1: 
       for i in range(2,num): 
           if (num % i) == 0: 
               break 
       else: 
           print(num)
Γράψε τον σε M2000 που την κατέχεις και κάνε την σύγκριση να δούμε χρόνους. Έχω αγωνία!

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 23 Ιουν 2016 22:09

Δεν υπάρχει καμία γνώμη. Εδώ έχουμε μετρήσιμα μεγέθη. Έχεις φτιάξει μια γλώσσα που είναι τουλάχιστον εκατό φορές πιο αργή από τη C#. Αν η διαφορά ήταν ας πούμε 50% πιο αργή να το συζητήσουμε. Αλλά εκατό;

Πες ότι θες, κάνε τον θιγμένο, τον ενοχλημένο, ή βάλε και τα κλάματα. Η ουσία δεν αλλάζει. Η γλώσσα σου είναι πάναργη. Και κάτι που εν έτη 2016 κάνει ένα δευτερόλεπτο για να βρει 10.000 πρώτους είναι επιεικώς τραγικό. Το "βλακεία" είναι πολύ λίγο για να περιγράψει αυτό που έχεις φτιάξει.

Και σε C να το γράψεις πάλι θα είναι πεντακόσιες φορές πιο αργό από την ίδια τη C. Μέχρι να φορτώσει ο interpreter να παρσάρει όλο το κείμενο και να το εκτελέσει θα μας πάρει ο ύπνος.

Άστο πουλάκι μου. Ο κόσμος προχωρά μπροστά. Δεν έχουμε χρόνο να ασχολούμαστε με πράγματα που έχουν μείνει είκοσι χρόνια πίσω.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 23 Ιουν 2016 22:10

@DansGame
Άσχετα θέματα!
Δηλαδή μπαίνεις εδώ, πότε συζητάς σοβαρά, πότε δείχνεις αηδία για τη Μ2000, για μένα προσωπικά και τσουπ πετάς για να μην ξεχνάμε την αποστολή σου, από το Insonmia και ένα σύνδεσμο που δείχνει τι;
Για εξήγησε τι ακριβώς θέλεις να δείξεις; Τι είναι αυτό που σου έκανε κλικ και θέλεις να "κατατοπίσεις" το κόσμο εδώ (που δεν ξέρεις, αλλά έχεις την ευαισθησία, τώρα να παρουσιαστείς ως καλοθελητής ή πρόσκοπος ή σταυροφόρος της αλήθειας...)....
Και τέλος πάντων εγώ προτείνω μια γλώσσα που έφτιαξα να τη δει ο καθένας και να την αξιολογήσει.
Εσύ τι προτείνεις..."να μη δει και να μην αξιολογήσει αυτό που δείχνει ο άλλος"....

@ailouros
Δεν γνωρίζω τι παίζει με το DansGame, ούτε ποιος είναι από το Insomnia, αλλά μην σε "φτιάχνει" η συμμαχία με τέτοια άτομα. Δεν έχουν τον θεό τους.
Ρίξε μια ματιά στο Insomnia.
Έργο που έχουν παρουσιάσει; 0
Δίνουν συμβουλές του πιο γρήγορου googlista...
Από αυτό έχουν βγάλει μεταξύ τους την ιδέα ότι είναι γνώστες.
Και που είναι το προβαλλόμενο έργο;
Ό,τι έχω δει είναι παιδικά προγράμματα..(αλά Μ2000 μικρά προγράμματα που φτιάχνω σε αυτή)
Ας μην τα ισοπεδώνω βέβαια, αλλά όλοι αυτοί κρύβονται και δεν χαρίζουν ούτε στην μάνα τους!
Ουδέν σοβαρό (από τους ενεργούς χρήστες πάντα)
Μόλις μπήκα με κάτι "σοβαρό" άρχισαν τον πόλεμο. Και τι είναι αυτό και τι είναι εκείνο, και εγώ το ήθελα έτσι και εκείνος το θέλει αλλιώς.
Φτιάξτε το...όπως θέλετε..
Χόρτασα κριτική...αλλά δουλειά δεν είδα!

Η Μ2000 δεν είναι καθόλου είκοσι χρόνια πίσω...(είπαμε δεν έχει σχέση με την VB6), απλά δεν το ξέρεις!
@crossover
Κάποια στιγμή αύριο θα το δω και αυτό, έχω σε άλλο υπολογιστή με Windows την Python (απλά δεν φορτώνω και αυτό στο περιβάλλον που έχω το κώδικα της Μ2000) όσα λιγότερα τόσο καλύτερο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bugman την 23 Ιουν 2016 22:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

DansGame

Δημοσίευση από DansGame » 23 Ιουν 2016 22:12

Όχι, απλώς επισπεύδω τη διαδικασία της γνωριμίας σου με τα παιδιά εδώ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης