Μήπως το όνομα τελικά παίζει ρόλο???

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
klix

Δημοσίευση από klix » 06 Ιαν 2010 19:55

Παίδες συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά στον τομέα του internet marketing δεν είδα κανένα post που να αφορά τελικά το όνομα της εταιρείας/υπηρεσίας που θα προσφέρεις...
Αν υπάρχει κάπου αλλού σχετικό post sorry για την επανάληψη...

Βλέπω διάφορες εταιρείες κατά καιρούς και στη διάρκεια ψαξίματος που μπορεί να κάνω και τι διαπιστώνω: Όταν ψάχνω για μια εταιρεία px hosting λεμε τώρα και η αναζήτησή μου διαρκεί ξέρω γω μια ώρα στο τέλος θυμάμαι την εταιρεία που ξεχώρισα σκεπτόμενος "ρε συ την είχα δει κάπου δεύτερη στη διάρκεια της αναζήτησης, ήταν ελληνική και έδινε το πακέτο ονόματι τάδε με τάδε τιμή". Που θέλω να καταλήξω χρησιμοποιώντας αυτό το άκυρο ίσως παράδειγμα?
Οτι ελάχιστες εταιρείες υπάρχουν που το όνομά τους μένει στο μυαλό μου και τις θυμάμαι μόνο απ' αυτο!

Και μη το θεωρούμε ασήμαντο, για όσους έχουν αμφιβολίες πχ προσωπικά το όνομα Google και 2 φορές στη ζωή μου να το είχα δει ακόμη θα το θυμόμουν ή το όνομα Youtube επίσης θα μου χτύπαγε αν το έβλεπα πριν γίνουν γνωστές αυτές οι εταιρείες.

Μήπως λοιπόν μεγάλο μερίδιο απο την επιτυχία - πέρα απο την υπηρεσία που εννοείται πως πρέπει να έχει ποιότητα - παίζει και το όνομα μιας εταιρείας?

Αν θεωρήσουμε 2 εταιρείες του ιδιου ακριβώς επιπέδου παροχής υπηρεσίας και η μια έχει όνομα webDesignPro και η άλλη blackSheep Design...(καλά οτι να ναι ονόματα έβαλα αλλά οκ :P ) μπορεί το δεύτερο όνομα να μην είναι τόσο "σοβαρό" αλλά σας διαβεβαιώνω οτι στο δικό μου μυαλό θα έμενε για πολύ περισσότερο καιρό απ το πρώτο και αυτό ίσως να έκανε τη διαφορά για το ποιά τελικά θα προτιμούσα...
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιαν 2010 13:52

Ασε ρε εδώ κάτι άσχετοι πήγαν να ξεκινήσουν εταιρεία με το ηλίθιο όνομα γκουγκλ και απέτυχαν παταγωδώς :)

Κοίτα, το brand name δεν έχει τόση σημασία όση θέλουν να προβάλλουν οι marketers για δικούς τους λόγους. Εσύ δεν απομνημόνευσες το όνομα μιας εταιρείας επειδή δεν βρήκες κάτι αξιόλογο σε αυτή. Η ουσία είναι που σε κάνει να θυμάσαι κάτι, όσο κοινότοπο ή παράξενο και αν είναι. Αν το ψάξεις βαθύτερα και πειραματικά θα το επαληθεύσεις αυτό που σου λέω.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

klix

Δημοσίευση από klix » 07 Ιαν 2010 16:28

cdhyper , το όνομα δεν παίζει κυρίαρχο ρόλο σίγουρα, αλλά κάποιο ρόλο,έστω ένα 5% πιστεύω παίζει...τι να πώ,δεν είμαι ειδικός,γι αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα για να δω και τη δική σας άποψη...

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 07 Ιαν 2010 22:05

Όσο πιο μυστήριο,παράξενο,καινοτόμο,ηλίθιο,χαζό,επιβλητικό(κ.α.) είναι ένα όνομα τόσο πιο πιασάρικο είναι...
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιαν 2010 23:03

Εικόνα
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 07 Ιαν 2010 23:06

Έγραψε ο τύπος....
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

klix

Δημοσίευση από klix » 07 Ιαν 2010 23:16

Πολύ θα ήθελα να δω και πλατφόρμα e-banking για τη συγκεκριμένη τράπεζα... :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιαν 2010 23:25

Έτσι όπως είναι λυγισμένα και τα μαχαιροπήρουνα στο logo θα μπορούσε να λέγετε και URIbank :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 08 Ιαν 2010 09:31

dimsis έγραψε:Έτσι όπως είναι λυγισμένα και τα μαχαιροπήρουνα στο logo θα μπορούσε να λέγετε και URIbank :)
lol :lol:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 08 Ιαν 2010 19:02

Δεν παίζει ρόλο η ονομασία. Σκέψου το απλά. Φαντάσου το 1998-9 να ήσουν σε ένα γκαράζ με 2 φίλους σου που θα ξεκινούσαν μια εταιρεία και την έλεγαν google. Εγώ θα έλεγα, ε... εντάξει ξέρω γω, σιγά το όνομα. Στην πραγματικότητα όμως το google σου αρέσει γιατί από πίσω κρύβεται ένα happy-colored μεγαθύριο του web! :)

Άβαταρ μέλους
tsimpouri
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsimpouri » 08 Ιαν 2010 21:09

Παίζει ρόλο πιστεύω αλλά όχι τον κύριο λόγο πολλές φορές συναντάμε site με ωραία ονόματα και μπαίνουμε μόνο και μόνο για να δούμε τι είναι αλλά μόλις δούμε ένα site κενό και χωρίς την πρωτοτυπία του ονόματος του δεν ξαναμπαίνουμε...
Οπότε μάλλον περισσότερη σημασία έχει το περιεχόμενο και η εμφάνιση...

Αν γνώριζες την monica bellucci αλλά την λεγαν Αφροξυλάνθη θα σε πείραζε καθόλου ;)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Ιαν 2010 21:58

Αν θέλεις να κάνεις ένα δυνατό brand πρέπει να σκεφτείς και ένα δυνατό domain. Το θέμα είναι πως το Brand τώρα με τα social media, μπορεί να λέγετε και biskoto και εσύ να το κάνεις Coca cola με την δύναμη που έχεις

freefotos

Δημοσίευση από freefotos » 25 Φεβ 2010 10:41

klix έγραψε: Όταν ψάχνω για μια εταιρεία px hosting λεμε τώρα και η αναζήτησή μου διαρκεί ξέρω γω μια ώρα στο τέλος θυμάμαι την εταιρεία που ξεχώρισα σκεπτόμενος "ρε συ την είχα δει κάπου δεύτερη στη διάρκεια της αναζήτησης, ήταν ελληνική και έδινε το πακέτο ονόματι τάδε με τάδε τιμή". Που θέλω να καταλήξω χρησιμοποιώντας αυτό το άκυρο ίσως παράδειγμα?
Από ένα σωστό παραδειγμα που έδωσες....κάνεις λάθος συμπεράσματα στη συνεχεια!

Δε σου μένει το ΟΝΟΜΑ αλλά η υπηρεσία!!!! (κόκκινα γράμματα) Για τον απλό λόγο οτι δεν εψαχνες να αγοράσεις με βαση το Branding αλλά με κατι που θα είναι κοντα σε αυτό που θέλεις

Οταν κανεις αναζήτηση μιας ωρας.... δηλαδή μπαινεις και ψιλοξεσκίζεις τα αποτελέσματα δε μπορει να σου μενει ονομα αλλά αυτο ακριβως που εγραψες!!!!

Το domain είναι πολυ σημαντικο (Portals, web directories, vortals)! Το νουμερο ενα αν θες, αλλά οχι για ολους τους κλαδους !!!

Δε θα κλεισεις ποτέ ξενοδοχείο με βάση το ωραίο domain!!!! Θα κλεισεις με βάση όμορφη σελίδα και ομορφο δωματιο και αν θες και τιμη!!!!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 25 Φεβ 2010 12:37

freefotos έγραψε:Δε θα κλεισεις ποτέ ξενοδοχείο με βάση το ωραίο domain!!!! Θα κλεισεις με βάση όμορφη σελίδα και ομορφο δωματιο και αν θες και τιμη!!!!
Αντίστροφα πιστεύω...

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 25 Φεβ 2010 13:52

Είναι πολύ απλό. Αν θες να ξεκινήσεις κάτι καινούριο και να πετύχει, θα πρέπει να προσέξεις την κάθε λεπτομέρεια, τα πάντα! Όλα να είναι ότι καλύτερο υπάρχει, οπότε και το όνομά της εταιρίας σου θα πρέπει να είναι σημαντικό για 'σένα, ακόμα κι αν παίζει 5% ή 1% ή οτιδήποτε άλλο.

Τώρα αν μετράει ή αν δε μετράει έχει να κάνει με το τι προσφέρει η εταιρεία. Εγώ πιστεύω ότι μετράει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες