Εξωτερικός Δίσκος με πρόβλημα usb

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ourgreektv

Δημοσίευση από ourgreektv » 07 Ιαν 2010 00:35

Καλησπέρα. Μόλις μου προέκυψε ένα πρόβλημα και ειπα να ζητήσω τα φώτα σας!!
Μου χάλασε η μοναδική υποδοχή usb του εξωτερικού μου δίσκου και φυσικά θέλω τα δεδομένα μου.
Τι μπορεί να γίνει;
Έχω τον Seagate 500gb

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιαν 2010 09:37

ourgreektv έγραψε:Καλησπέρα. Μόλις μου προέκυψε ένα πρόβλημα και ειπα να ζητήσω τα φώτα σας!!
Μου χάλασε η μοναδική υποδοχή usb του εξωτερικού μου δίσκου και φυσικά θέλω τα δεδομένα μου.
Τι μπορεί να γίνει;
Έχω τον Seagate 500gb

Ευχαριστώ
1) Το "χάλασε" είναι κάτι τόσο γενικό όσο το 'κάνω' και το 'γίνομαι'. Τι ακριβώς συνέβη; Την έσπασες με κάποιο άτσαλο χειρισμό; Βραχυκύκλωσε;...Τι;
2) Seagate 500gb: Θα βοηθούσε ίσως λίγο περισσότερο και το μοντέλο του δίσκου σου. :wink:
3) Ωστόσο, όπως τα υποψιάζομαι τα πράγματα, έχεις δύο εναλλακτικές:
α) Είτε τον πας μια βόλτα από το Service της αντιπροσωπίας, τον πληρώνεις (βασικά τα Data σου πληρώνεις), και σ'τον διορθώνουν, ----είτε
β) Τον ανοίγεις και τον διορθώνεις εσύ. Αυτό σημαίνει ότι:
Βεβαιώνεσαι ότι διαθέτεις όλα τα κατσαβίδια -τουλάχιστον- που χρειάζονται, κολλητήρι-κόλληση (καλλάι) για τις αποσυνδέσεις/συνδέσεις τυχόν της USB, και φυσικά μια USB υποδοχή βάσης ανάλογη με αυτήν που υπάρχει).

Δεν ξέρω αν τον δίσκο, που θα βρεις μέσα στη θήκη, μπορείς να τον συνδέσεις σε κάποια συνηθισμένη εξωτερική θήκη δίσκων.
Αυτό -ως τρίτη εναλλακτική- αν γίνεται, θα ήταν θαύμα, και θα γλύτωνες -με τη μία- απ'όλη τη φασαρία κολλήσεων κλπ. Όμως εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του δίσκου (τροφοδοσία, συνδέσεις κλπ), την πείρα σου πάνω στις μετρήσεις τάσεων κλπ.

Αυτά τα ολίγα σε πρώτη φάση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Χρόνια σου Πολλά και Καλή Χρονιά :D :D

[Edit(09:45):] Αν ο δίσκος σου είναι αυτός που φαντάζομαι, και που έχω κι εγώ, την κάτσαμε τη βάρκα.
Είναι σφραγισμένος κάπως, ώστε ν'ανοίγει με 'ειδικό' (μη χε..) μηχανάκι της WD.
Οπότε:
1) Είτε -κυριλέ- τον πας στο Service 8)
2) Είτε 'κανιβαλίζεις-ρισκάρεις' σπάζοντας τη σφραγίδα, ώστε να κάνεις τα 'δικά σου'. :-? [/Edit]
PC-Ponemenos
Εικόνα

ourgreektv

Δημοσίευση από ourgreektv » 07 Ιαν 2010 20:26

Ναι, όντως δεν ήμουν κατατοπιστική!
Μπλέχτηκαν τα καλώδια και έπεσε ο εξωτερικός κάτω.
Το πήγα στο Multirama γιατί είχα εγγύηση και θα ξέρω αύριο.
Εγώ τα δεδομένα μου θέλω :)

Ευχαριστώ πάντως!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης