Προγραμμα συμβατο για windows 7

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 07 Ιαν 2010 16:32

παιδια καλησπερα.μπορειτε να μου πειτε ποια προγραμματα επεξεργασιας βιντεο ειναι συμβατα για windows 7; θα ηθελα αν γινετε να μοιαζει με το windows movie maker των vista.θελω οποσδηποτε να φτιαχνει τιτλους στην αρχη κ τελος.και το βασικοτερο να ειναι ελευθερου κατεβασματος.σας ευχαριστω πολυ.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 07 Ιαν 2010 17:00

Εγώ πάντως ότι πρόγραμμα έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής σε W7 έχουνε παίξει κανονικά, ακόμα και κάποια που στα Vista δεν δουλέψανε.

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, αλλά γιαυτό υπάρχουν και τα DEMO.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 07 Ιαν 2010 18:05

δεν έχουν τα windows 7 movie maker?
αποκλείεται, ίσος είναι σαν extra στο cd σου...

πάντως ναι, δουλεύουν σχεδόν όλα τα προγράμματα στα 7, όπως τις adobe και άλλα γνωστά
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 07 Ιαν 2010 20:40

ειχα κατεβασει το movie maker 2.6 το ελληνικο.τις φωτο μπορω να τις φτιαξω.το βιντεο ομως που ειναι σε κομματια μου τα βγαζει σαν jpeg.εκει ειναι το προβλημα μου.παντως ευχαριστω για τις απαντησεις.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Ιαν 2010 00:19

κάνεις export το βίντεο και αντί για wmv σου βγάζει σειρά από .jpg?

ίσος είναι δικό σου λάθος κατά την εξαγωγή αν και μου φαίνεται extreme για το movie maker να κάνει export σε σειρά από εικόνες...
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 08 Ιαν 2010 15:47

Zizo έγραψε:κάνεις export το βίντεο και αντί για wmv σου βγάζει σειρά από .jpg?

ίσος είναι δικό σου λάθος κατά την εξαγωγή αν και μου φαίνεται extreme για το movie maker να κάνει export σε σειρά από εικόνες...
ευχαριστω για την απαντιση σου.μπορεις να με καθοδηγισεις πως να αλλαξω το jpeg αρχειο σε αναγνωρισιμο;διοτι ειμαι και λιγο ασχετος!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Ιαν 2010 17:35

:-? δεν υπάρχει εξαγωγή σε .jpg εμένα, και έχω την έκδοση 6...
όταν κάνεις εξαγωγή δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις...
σίγουρα πατάς σε .wmv?
αν θες στείλε ένα printscreen στις ρυθμίσεις να δούμε...
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 08 Ιαν 2010 18:45

Zizo έγραψε::-? δεν υπάρχει εξαγωγή σε .jpg εμένα, και έχω την έκδοση 6...
όταν κάνεις εξαγωγή δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις...
σίγουρα πατάς σε .wmv?
αν θες στείλε ένα printscreen στις ρυθμίσεις να δούμε...
εχεις την ελληνικη εκδοση την τελευταια;εχεις windows 7; εντωμεταξυ εχω περασει και το live movie maker,εκει την δεχετε την επεξεργασια αλλα μου βγαζει στην εικονα κατι σαν ελαφριες γραμωσεις!!!!!! το printscreen τι ειναι;ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Ιαν 2010 20:13

έχεις γνήσια windows?
δοκίμασε να κατεβάσεις και το καινούργιο movie maker απτην επίσημη σελίδα της microsoft...

ειδικά στο movie maker 2 δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κάνεις εξαγωγή σε σειρά από εικόνες...

ίσος στο ολοκαίνουργιο με τα windows 7 να βάλαν κάτι...

το live movie maker δεν το ξέρω, πρώτη φορά το ακούω...

αφού πας στις ρυθμίσεις για εξαγωγή πατάς το printscreen, είναι τέρμα πάνω απτα βελάκια στο πληκτρολόγιο, μάλλον γράφει Prt Scr.

Αφού το πατήσεις, αυτό βγάζει φωτογραφία την οθόνη σου, μετά πάνε στην ζωγραφική και κάνε επικόλληση, σώσε την εικόνα και κάντην upload μαζί με το μήνυμα σου εδώ...

αν και μου φαίνονται λίγο κινέζικα, δεν είναι νορμάλ οι γραμώσεις και η εξαγωγή σε εικόνες...
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 09 Ιαν 2010 20:16

Zizo έγραψε:έχεις γνήσια windows?
δοκίμασε να κατεβάσεις και το καινούργιο movie maker απτην επίσημη σελίδα της microsoft...

ειδικά στο movie maker 2 δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κάνεις εξαγωγή σε σειρά από εικόνες...

ίσος στο ολοκαίνουργιο με τα windows 7 να βάλαν κάτι...

το live movie maker δεν το ξέρω, πρώτη φορά το ακούω...

αφού πας στις ρυθμίσεις για εξαγωγή πατάς το printscreen, είναι τέρμα πάνω απτα βελάκια στο πληκτρολόγιο, μάλλον γράφει Prt Scr.

Αφού το πατήσεις, αυτό βγάζει φωτογραφία την οθόνη σου, μετά πάνε στην ζωγραφική και κάνε επικόλληση, σώσε την εικόνα και κάντην upload μαζί με το μήνυμα σου εδώ...

αν και μου φαίνονται λίγο κινέζικα, δεν είναι νορμάλ οι γραμώσεις και η εξαγωγή σε εικόνες...
οκ φιλε μου.εκανα κατι αλλο.τα αρχεια αυτα του βιντεο που ηταν jpeg,τα μετετρεψα σε avi,με ενα προγραμμα.ετσι τα δεχτηκε το movies maker!!αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως απο την καμερα μου ληψης μπηκαν στον υπολογιστη σαν αρχεια jpeg;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2010 22:41

όπα τόση ώρα άλλα πράματα κατάλαβα :S
χαχαχα :D

νόμιζα ότι έχεις απλές φωτογραφίες που τράβηξες με την μηχανή και έτσι λοιπόν αποφάσισες να κάνεις ένα βίντεο που θα δείχνεις εικόνες, και τελικά το movie maker αντί να σου βγάλει ένα .wmv σου έβγαζε το βίντεο σε εικόνες...

ενώ θες να πεις ότι από την κάμερα τράβηξες βίντεο και αντί να μπει στο pc σαν βίντεο μπήκε σαν σειρά από εικόνες, σωστά?

και όλα ξεκήνησαν από δω
giorgos1966 έγραψε:ειχα κατεβασει το movie maker 2.6 το ελληνικο.τις φωτο μπορω να τις φτιαξω.το βιντεο ομως που ειναι σε κομματια μου τα βγαζει σαν jpeg.εκει ειναι το προβλημα μου.παντως ευχαριστω για τις απαντησεις.
έπρεπε να πεις ότι η κάμερα βγάζει το βίντεο σε κομμάτια από εικόνες, εγώ κατάλαβα το movie maker ;)

χμμμ... Σίγουρα τραβάς βίντεο? Σε πολλές μηχανές υπαρχή μια επιλογή που τραβάει πολλές φωτογραφίες στην σειρά, συνήθως για γρήγορα αθλήματα...
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 09 Ιαν 2010 22:48

Zizo έγραψε:όπα τόση ώρα άλλα πράματα κατάλαβα :S
χαχαχα :D

νόμιζα ότι έχεις απλές φωτογραφίες που τράβηξες με την μηχανή και έτσι λοιπόν αποφάσισες να κάνεις ένα βίντεο που θα δείχνεις εικόνες, και τελικά το movie maker αντί να σου βγάλει ένα .wmv σου έβγαζε το βίντεο σε εικόνες...

ενώ θες να πεις ότι από την κάμερα τράβηξες βίντεο και αντί να μπει στο pc σαν βίντεο μπήκε σαν σειρά από εικόνες, σωστά?

και όλα ξεκήνησαν από δω
giorgos1966 έγραψε:ειχα κατεβασει το movie maker 2.6 το ελληνικο.τις φωτο μπορω να τις φτιαξω.το βιντεο ομως που ειναι σε κομματια μου τα βγαζει σαν jpeg.εκει ειναι το προβλημα μου.παντως ευχαριστω για τις απαντησεις.
έπρεπε να πεις ότι η κάμερα βγάζει το βίντεο σε κομμάτια από εικόνες, εγώ κατάλαβα το movie maker ;)

χμμμ... Σίγουρα τραβάς βίντεο? Σε πολλές μηχανές υπαρχή μια επιλογή που τραβάει πολλές φωτογραφίες στην σειρά, συνήθως για γρήγορα αθλήματα...
ελα βρε φιλε παλι προβλημα!!!!!!!!οπως ειπα παραπανω το επεξεργαστηκα το βιντεο (μετατροπη),αλλα στο επαναγραψιμο dvd που το εγραψα δοκιμαστικα μου το βγαζει θολο στην tv.μηπως την μετατροπη να την κανω αλλιως;δηλαδη οχι σε avi, αλλα σε κατι αλλο;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιαν 2010 23:20

για να μην καιες και πολλά cdάκια τζάμπα...
ίσος φταίει ότι το έχεις σε μικρές διαστάσεις...

αν έχει κάποιες αποθηκευμένες ρυθμίσεις κατά την εξαγωγή τότε διάλεξε DVD PAL

το οποίο είναι γύρο στα 720χ576 και 1024χ576 σε wide οθόνη, πρέπει να το κοιτάξω δεν θυμάμαι...

αν δεν έχει έτυμα preset θα σου πω λεπτομέρειες...
σε dvd τα γράφεις ε? με μορφή dvd επίσης, όχι σε ένα άδειο dvd απλά έγραψες το avi, σωστά?
Εικόνα
What you waiting for?

giorgos1966

Δημοσίευση από giorgos1966 » 09 Ιαν 2010 23:28

Zizo έγραψε:για να μην καιες και πολλά cdάκια τζάμπα...
ίσος φταίει ότι το έχεις σε μικρές διαστάσεις...

αν έχει κάποιες αποθηκευμένες ρυθμίσεις κατά την εξαγωγή τότε διάλεξε DVD PAL

το οποίο είναι γύρο στα 720χ576 και 1024χ576 σε wide οθόνη, πρέπει να το κοιτάξω δεν θυμάμαι...

αν δεν έχει έτυμα preset θα σου πω λεπτομέρειες...
σε dvd τα γράφεις ε? με μορφή dvd επίσης, όχι σε ένα άδειο dvd απλά έγραψες το avi, σωστά?
ναι σωστα.εχεις κανενα καλο μετατροπεα σε ελληνικα;αυτο που βρηκα ειναι μαλλον μπερδεμενο.ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 10 Ιαν 2010 22:12

μπαα... :-? δεν νομίζω πως έχει δει καν στα ελληνικά...
Βασικά αν θες το βίντεο που έβγαλες να το βάλεις στον μετατροπέα για να αλλάξεις τις διαστάσεις που σου είπα δεν θα δουλέψει...*

ο κανόνας είναι: ότι είναι μικρό δεν μπορεί να μεγαλώσει, και ότι είναι μεγάλο μπορεί να μικραίνει...

αν είναι αυτό δηλαδή που θες να κάνεις... ελπίζω να κράτησες κάποιο save απτο movie maker γιατί μόνο από κει θα μπορέσεις να το κάνεις στις διαστάσεις που θες...

***Αυτό συμβαίνει στην tv σου, το μικρό βίντεο το μεγαλώνει τόσο για να πιάνει στην οθόνη και στην τελική φαίνεται θολά, αυτό θα κάνει και ο μετατροπέας...
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες