Κατασκευη guestbook

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
lolek

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από lolek » 07 Ιαν 2010 17:52

Θα ήθελα να φτιάξω ένα guestbook, σαν forum, για μια σελίδα με υψηλή επισκεψιμότητα, με τα εξής χαρακτηριστικά.

1) Ο χρήστης να μην κάνει εγγραφή και login για να γράψει.

2) Να υπάρχει ένα 3ψήφιος αριθμός επιβεβαίωσης, πριν την προσθήκη σχολίου ως δεικλίδα ασφαλείας για τα "κακόβουλα μηχανάκια".

Δυστυχώς, οι γνώσεις μου σε php είναι μηδαμηνές και θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια.

Επίσης, αν κάποιος μπορεί να αναλάβει αυτή την απλή κατασκευή, είμαι πρόθυμος να τους προσφέρω και μια συμβολική αμοιβή.

Ευχαριστώ.
web

lolek

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από lolek » 07 Ιαν 2010 21:30

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά και τα 3 έχουν διαφημίσεις και δεν μου κάνουν.

Θα ήθελα να προσαρμόσω στο site μου κάτι απλό, αλλά χωρίς διαφημίσεις.

Όλα όσα βρεί (ψάχνοντας και παλαιότερα θέματα του freestuff) δεν μου κάνουν. Δυστυχώς δεν έχω και γνώσεις MSQL και PHP.

Αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί μία ωρίτσα για να το κάνει, είμαι πρόθυμος να τον πληρώσω για τον κόπο του.

Ευχαριστώ και πάλι!
web

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από korgr » 08 Ιαν 2010 09:34

lolek έγραψε: Αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί μία ωρίτσα για να το κάνει, είμαι πρόθυμος να τον πληρώσω για τον κόπο του.

Ευχαριστώ και πάλι!
Πως μπορεις να αξιολογησεις ποση ωρα χρειαζεται για να φτιαχτει κατι τετοιο, αν δεν γνωριζεις πως γινεται? Απλα απορια :)

alexsoft

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Ιαν 2010 09:45

πόσο θα έδινες δηλαδή; 10, 20, 30, 40, 100, 200, 500..... Ευρώ;

Καταρχάς πες μας με τι είναι φτιαγμένο το site..... (Joomla, Wordpress, Drupal...)

lolek

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από lolek » 08 Ιαν 2010 15:59

Το site είναι φτιαγμένο με joomla.

Η αξιολόγηση της εργασίας, σε κάθε περίπτωση (στη ζωή) είναι σχετική.

Ασφαλώς, η διαδικασία δε θέλει πάνω από μία ωρίτσα, άντε δύο.

Δε θέλω κάτι σπουδαίο και πρωτότυπο. Ενδεχομένως και μία φόρμα που μπορεί να έχει κάποιος έτοιμη, με μία μικρή προσαρμογή, μπορεί να μας κάνει.

Βασικά ζητάω βοήθεια και όχι "σύμβαση έργου" ( !! ), όπου υπάρχει η δυνατότητα σε όποιον μπορεί να προσφέρει αυτή τη βοήθεια, αντί χρηματικής αμοιβής (αν δεν επιθυμεί), να γίνει μια τοποθέτηση μπάνερ σε 2 web site, για κάπιο χρονικό διάστημα, τα οποία καταλαμβάνουν τις εξής θέσεις, στην alexa.

360.000 και 600.000

Σε κάθε περίπτωση, όποιος επιθυμεί να βοηθήσει, δίνω και το mail μου. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαδίζει με τους κανόνες του forum. Αν όχι, ζητάω προκαταβολικά συγνώμη:

laytip@gmail.com

και πάλι ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον...
web

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Ιαν 2010 17:11

lolek έγραψε:

Μέχρι να αρχίσουν να ασχολούνται οι developers με startups και επηχειρηματικά μοντέλα άλλου τύπου και για να ασχοληθούν με κάτι να ζητάνε 10.000+... Αλλά έρχεται ο καιρός, στο εξωτερικό συμβαίνει αυτό...

Εκεί να δούμε την "αξιολόγηση εργασίας στη ζωή"

alexsoft

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Ιαν 2010 17:15

lolek έγραψε:Το site είναι φτιαγμένο με joomla.

Φίλε μου lolek:

Την αξιολόγηση της εργασίας δεν θα την κάνεις εσύ αλλά αυτός που αναλαμβάνει σε πέρας το έργο. Μπορεί εσύ που είσαι έξω από τον χορό να λες ότι θέλει 1-2 ώρες αλλά ο χρόνος είναι σχετικός στον προγραμματισμό. άλλος μπορεί να θέλει 10 λεπτά, άλλος 10 ώρες. Επίσης η ποιότητα είναι και συνάρτηση του χρόνου...... όσο πιο προσεγμένη δουλειά τόσο περισσότερος χρόνος. Άλλος χρόνος απαιτείται για έτοιμη επέκταση και άλλος για custom component.

Εφόσον λοιπόν μιλάς και ορίζεις χρόνο, άρα γνωρίζεις και πως να το φτιάξεις.......

Εμπρός λοιπόν...... φτιάξε custom component σε 1-2 ώρες....... εγώ σου δίνω και όλη τη μέρα...... αύριο λοιπόν που θα το έχεις φτιάξει περιμένουμε να το δούμε.

Εάν όμως τα χρονικά όρια που θέτεις, τα αναφέρεις έτσι, εν τη ερήμην του λόγου, τότε καλύτερα να ψάξεις στο http://extensions.joomla.org να βρεις ένα free guestbook component, διότι τα custom κοστίζουν......

Άβαταρ μέλους
cosmoscores_gr

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από cosmoscores_gr » 09 Ιαν 2010 07:32

lolek.

Αυτο που ζητας δεν ειναι πανω απο 20 λεπτά.
Τα 10 ειναι για το Design και τα CSS και τα 10 ειναι για να φτιαχεις 2-3 SQL queries.
και επειδή διακρίνω μια ευγένεια στον τρόπο που το ζητάς αν θες βοήθεια Βρες με στο Skype. XXXXXXX απλα πες μου αν ο σερβερ σου ειναι λινουξ ή γουίντοους. :)
ι διαχείρηση του CMS γίνετε πανευκολα με 2 κλικς και θα χαρώ να σε βοηθήσω χωρίς αντάλαγμα.
Εικόνα

alexsoft

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από alexsoft » 09 Ιαν 2010 12:42

cosmoscores_gr έγραψε:lolek.

Αυτο που ζητας δεν ειναι πανω απο 20 λεπτά.
Τα 10 ειναι για το Design και τα CSS και τα 10 ειναι για να φτιαχεις 2-3 SQL queries.
και επειδή διακρίνω μια ευγένεια στον τρόπο που το ζητάς αν θες βοήθεια Βρες με στο Skype. XXXXXXX απλα πες μου αν ο σερβερ σου ειναι λινουξ ή γουίντοους. :)
ι διαχείρηση του CMS γίνετε πανευκολα με 2 κλικς και θα χαρώ να σε βοηθήσω χωρίς αντάλαγμα.
Εννοείς να κάνεις το Design σε έτοιμο (εμπορικό ή free) guestbook component (ή κάποιο άλλο που θα το ενσωματώσεις μέσω wrapper) και να του το εγκαταστήσεις.....

Σε διαφορετική περίπτωση........ θα πρέπει να είσαι ο guru των προγραμματιστών και δη του Joomla....

Άβαταρ μέλους
cosmoscores_gr

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από cosmoscores_gr » 09 Ιαν 2010 16:49

alexsoft έγραψε:
cosmoscores_gr έγραψε:lolek.
Εννοείς να κάνεις το Design σε έτοιμο (εμπορικό ή free) guestbook component (ή κάποιο άλλο που θα το ενσωματώσεις μέσω wrapper) και να του το εγκαταστήσεις.....

Σε διαφορετική περίπτωση........ θα πρέπει να είσαι ο guru των προγραμματιστών και δη του Joomla....

Φιλε με κούφανες.
Και νόμιζα οτι στο διαδύκτιο υπάρχει ανωνυμία.
Ευγε.!!!
Εικόνα

alexsoft

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από alexsoft » 09 Ιαν 2010 17:09

cosmoscores_gr έγραψε:Φιλε με κούφανες.
Και νόμιζα οτι στο διαδύκτιο υπάρχει ανωνυμία.
Ευγε.!!!
γιατί σε κούφανα φίλε μου

Εάν μπορεί κάποιος να φτιάξει custom component (μαζί με το design του component αυτού) για το joomla σε 20 λεπτά τότε όλοι θα πρέπει να τα παρατήσουμε......

Μη τρέφουμε λοιπόν φρούδες ελπίδες ότι μπορεί αυτό να είναι πραγματικότητα. Και κυρίως μη δίνουμε την εντύπωση σε κάποιον που πράγματι ζητά την βοήθεια μας, ότι αυτά που λέει μπορούν να γίνουν στο χρόνο που λες......

Εάν μπορείς μπράβο σου....... να σε έχω στα υπόψη μου να σου δίνω δουλειές, να μου φτιάχνεις 16 custom components την ημέρα......

ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ CUSTOM COMPONENT ΣΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ...... Module μπορεί αλλά component σε τόσο χρόνο αποκλείεται....

Το θέμα της ανωνυμίας και το Εύγε που κολλάει;

Άβαταρ μέλους
cosmoscores_gr

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από cosmoscores_gr » 09 Ιαν 2010 23:11

Ακου φίλε οπως θα ειδες απο την υπογραφή μου δεν ασχολούμε ουτε με joomla ουτε με χαζομάρες.

Αν θέλει ο Lolek μπορει να σου δείξει οταν μπει online και τα Gustbook του και τα forum του και βασικά αυτα του εδειξα να τα κανει install μόνος του.
τώρα αν μουτ βγαζεις καπέλα η οχι λίγο με νοιάζει.

οσον αφορά για δουλειά βρες με στο skype να σου αναθέσω 1 δουλεια και οχι 20 και αν μπορεις να την κάνεις
θα πληρωθείς για 30.

Υ.Γ
Και δεν εχει σχέση με Reservations αλλα με πιο απαιτιτικά πράγματακια.
εδώ ειμαι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από korgr » 09 Ιαν 2010 23:21

Μια κοντρα γεννιεται? :roll:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Κατασκευη guestbook

Δημοσίευση από fafos » 09 Ιαν 2010 23:24

korgr έγραψε:Μια κοντρα γεννιεται? :roll:
tsou.. enas erotas... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες