Πρόβλημα με το spry menubar

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
troumeliotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από troumeliotis » 09 Ιαν 2010 22:47

Γεια σας. Είμαι νέος στην δημιουργία web sites και ξεκίνησα με την βοήθεια κάποιων tutorials να κατασκευάσω την δικιά μου ιστοσελίδα. Πρέπει να επισημάνω ότι ουδέποτε είχα ξαναασχοληθεί με το αντικείμενο και μόνο τις τελευταίες τρεις εβδομάδες ασχολούμαι νύχτα μέρα... :o
Το πρόβλημά μου εντοπίζεται στην εμφάνιση του menu bar. Στον firefox εμφανίζεται όπως το θέλω (σε ότι αφορά το κυρίως μενού), αλλά στο ie μεγαλώνει το πλάτος και η τελευταία ταμπέλα πηγαίνει στην επόμενη σειρά.
Στον firefox τώρα το 1ο υπομενού εμφανίζεται κανονικά κάτω από το κύριο, αλλά το 2ο αντί να είναι στο ύψος του parent υπομενού που μπορεί να είναι τρίτο ή τέταρτο, πάει και κρέμεται από το πρώτο.
Επίσης αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει για το πως κάνω ανάρτηση της εικόνας στο παρών θέμα θα βοηθούσε για να του ρίξετε και μια ματιά.

troumeliotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από troumeliotis » 11 Ιαν 2010 00:57

Το δοκίμασα αλλά όχι μόνο δεν έστρωσε ο ie αλλά χάλασε και ο firefox. Επίσης όπως παρατήρησε και ο φίλος στο δικό σου θέμα, θα εμφανιστεί το τελευταίο Hack που θα θέσεις. Από ότι είδα βέβαια στο τέλος του κώδικα, το πρόγραμμα έβαλε αυτομάτος κάποια hack για ie και το δοκίμασα και αυτό παραπάνω και πάλι τα ίδια μου έκανε. Γινόταν πολύ μικρές οι ταμπέλες στον ie και επίσης στον firefox.
Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα ήταν ότι μου εμφανίζει και διαφορετικό font-size. Λες επειδή το δίνω σε em να είναι λάθος?
Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

troumeliotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από troumeliotis » 18 Ιαν 2010 01:41

Η λύση στο πρόβλημα του μεγέθους ήταν ότι έδινα em τελικά για το πλάτος της κάθε ταμπέλας. Μεγάλωνε και άλλαζε σειρά η τελευταία. Το έδωσα σε ποσοστό και εμφανίζεται κανονικά και σε ie και σε firefox

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 18 Ιαν 2010 02:33

Όταν τα δίνει σε em αρχικά και μετά παρακάτω ξαναδώσεις άλλο em προσθέτονται και όλο και μεγαλώνουν!! Βάζε ποσοστά ή px!! Εμένα πάντως το hack \9 δουλεύει κομπλέ!!

troumeliotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από troumeliotis » 18 Ιαν 2010 02:42

βασικά εμένα μου χαλούσε το firefox και έφτιαχνε o ie. Ελπίζω να τελειώσω κάποια στιγμή και να μου πείτε τη γνώμη σας. Ευχαριστώ και για την συμβουλή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες