Ενισχυση σηματοσ (repeater)

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
geradas

Δημοσίευση από geradas » 10 Ιαν 2010 01:25

Καλησπέρα.
Εχω εγκαταστήσει ενα access point με κατευθυνόμενη κεραία και λαμβάνω κανονικά το σήμα σε εξωτερικο χώρο και σε αποσταση 500 μέτρων. Επειδή θέλω να ενισχύσω το σήμα και να εχω επικοινωνία μέσα απο τα γύρω κτίρια τι πρέπει να χρησιμοπιήσω? Τι repeater θα μου προτείνατε? Μπορώ να εγκαταστήσω εξωτερική κεραία πού θα λαμβάνει το σήμα και μετά την ενισχυσή του θα το αναμεταδίδει πάλι , ωστε να λαμβάνεται και να επικοινωνεί κανονικά μεσα απο γύρω δωμάτια?
Ευχαριστώ.

vraxos

Δημοσίευση από vraxos » 13 Ιαν 2010 01:02

Θεωρητικά θα σου απαντήσω αν δε κάνω λάθος. Αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος.
Λοιπόν χρειάζεσαι repeater για να αναμεταδώσεις το σήμα. Τώρα αν δε θές να πάει σε άλλη μεγάλη απόσταση, χρησιμοποποιείς ένα access point σε client mode και ένα ακόμα access point με κεραία για να το δώσεις στα γύρω κτιρια. Προσοχή στη συμβατότητα για την επικοινωνία τους μόνο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιαν 2010 16:30

Ξέχνα το να περάσεις μέσα από κτίρια.

Και παράνομος θα είσαι (λόγω απαιτούμενης ισχύς για να παίξει) και δουλειά δεν θα κάνεις.

Και στα 2 άκρα τα Access Points/Κεραίες θα είναι σε εξωτερικό χόρο με κατευθυντικές κεραίες και από τις 2 μεριές.

Εσωτερικά τραβάς utp από την συσκευή έξω προς το χώρο μέσα και βάζεις ένα AP με το κεραιάκι του να καλύψεις τον χώρο που θες.

Το repeater αφενώς σου μειώνει την ταχύτητα στο μισό (του ήδη μισού μιας και οι ταχύτητες των wifi είναι ονομαστικές και όχι πραγματικές) και αφετέρου δεν θα παίξει σωστά γιατί θα χρειαστείς omni για να καλύψει και τον εσωτερικό χώρο και να παίζει και το λινκ με απέναντι.

Με άλλα λόγια τα repeaters είναι απάτη και δεν μπορώ να βρω σοβαρή χρήση. (προσωπική άποψη :P)

Επομένως το ορθό setup είναι:

1 Access Point με κατευθυντική κεραία στο 1ο κτίριο.
1 Access Point (σε client mode) με κατευθυντική κεραία στο 2ο κτίριο.
1 Access Point με το κεραιάκι του στον εσωτερικό χώρο που θες να καλύψεις στο 2ο κτίριο.

Τα 2 Access Points του 2ου κτιρίου συνδέονται με UTP.

Αν θες να καλύψεις κιάλλους χώρους στο 2ο κτίριο τότε βάζεις ένα switch και ρίχνεις όσα Access Points θες εκει πάνω (θεωρητικά όσα θες καθώς παίζει και επικάλυψη των καναλιών).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης