Web 3.0 και Web 4.0

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Ιαν 2010 14:45

ΔΙάβαζα σε ένα άρθρο πως ανα 10ετείες, κλείνουν οι κύκλοι και προχωράμε σε νέους κύκλους στο Web. Έτσι θεωριτικά με αυτά που μας λένε οι θεωρητικοί (τι είπα πάλι), αυτοί θα αρχίσουν να χτυπάν το ντέφι και εμείς να χωρεύουμε...

Ας κάνουμε εμείς μόνοι μας μερικές προβλέψεις για το τι θα έρθει στο μέλλον...

My 2 cents...

Mobile Design
Πολλές σελίδες θα αρχίσουν να μετατρέπονται και σε mobile εκδόσεις. Οι πωλήσεις κινητών τηλεφώνων έχουν αυξηθεί και αυτός είναι ένας βασικό παράγοντας.

CMS based sites
Θα δούμε όλο και περισσότερα web sites να βγαίνουν και να βασίζονται σε δημοφιλείς CMS. Οι εταιρίες που πουλάνε Templates θα αυξήσουν τις πωλήσεις τους.

XHTML / HTML 5 / CSS3

Περιμένουμε να δούμε νέες τεχνολογίες. Προσωπικά θεωρώ πως η HTML5 είναι μια μίξη πραγμάτων τα οποία προσπαθούν να δώσουν στους designers μεγαλύτερο έλεγχο. Validation Forms, API me JS κτλ είναι λίγα από αυτά που έρχονται! Πιστεύεται θα πιάσουν; Θα καταφέρουν να τραβήξουν ή θα είναι μαι version που απλώς θα συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε για να ακολουθούμε το "Sematic Web".

Geolocation
Υπηρεσίες που θα εντοπίζουν την περιοχή που βρίσκεστε είτε μέσω GPS είτε άλλων λειτουργιών και θα παρέχουν περιεχόμενο ποίο συγκεκριμένο.

3D Web
ταινίες όπως το avatar και τεχνολογίες όπως το flash θα δώσουν στο web μια άλλη ματιά. Αυτό που λέγετε τώρα, είναι πως ο άνθρωπος θα αναπαριστάτε με ένα Avatar (με την έννοια του χαρακτήρα) και θα κινητέ μέσα στη σελίδα. Θα σας άρεσε κάτι τέτοιο; Προσωπικά θεωρώ πως εάν ένα web site μετατραπεί σε MMO χάνει όλη του την αξία!

TV web
Πλέον το web θα μεταφερθεί και σε τέτοιες συσκευές. Θα μπορείς να χαζέψεις ένα web site μέσα απο μια τηλεόραση τρέχοντας το λειτουργικό που επιθυμείς.

Η δικιά σας η γνώμη;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από dimsis » 10 Ιαν 2010 15:27

Για τα κινητά η γνώμη μου παραμένει σταθερή από όταν πρωτοκυκλοφόρησαν και άρχισαν να συνδέονται με το web. Πιστεύω πως αυτά σιγά σιγά θα αρχίσουν να προσαρμόζονται στο web και όχι το αντίθετο. Θα πρέπει δηλαδή να υποστηρίζουν 1) μεγαλύτερες αναλύσεις 2) τους πιο σύγχρονους media players + flash 3) syndication feeds
Να φτιάχνουμε διαφορετικές έξτρα σελίδες για να παίζουν μόνο στα κινητά δεν έπιασε επί wap και δεν θα πιάσει ποτέ. Αν θέλουν απλώς να διαβάζουν ειδήσεις ας τις παίρνουν από τα RSS feeds ή κάτι αντίστοιχο που θα μπορεί να δείξει και το πλήρες άρθρο (όχι μόνο μικρές περιγραφές) σε plain format. Αλλά επιμένω και πιστεύω πως έτσι θα γίνει κάποια στιγμή, τα κινητά σύντομα θα προσφέρουν ότι τα σημερινά netbooks.

Τα CMS υπήρχαν από το '95-‘96 που πρωτομπήκα στο web και κάπου από το 2000 που έγιναν της μόδας με το phpnuke να είναι τότε κάτι αντίστοιχο του joomla τώρα… τα πιο πρόσφατα χρόνια μετά και την μόδα των blogs και social networks είδαμε και χιλιάδες παραλλαγές τους και ταχύτατη εξέλιξη. Αν το δούμε ακόμα πιο σφαιρικά και θεωρητικά, από όταν άρχισε να χρησιμοποιεί την γραφή η ανθρωπότητα υπάρχει η ανάγκη οργάνωσης του περιεχόμενου και υποστήριξης του (για να γελάσουμε λίγο θυμίζω το: http://www.youtube.com/watch?v=pQHX-SjgQvQ ), οπότε τα CMS κατά κάποιο τρόπο υπήρχαν ανέκαθεν και θα υπάρχουν και στο μέλλον εκμεταλλευόμενα πάντα τα μέσα και τα trends της κάθε εποχής και πάντα κάποιοι θα προσπαθούν να αντιγράψουν ότι υπάρχει ήδη ή να εκμεταλλεύονται τα υπάρχοντα ή να προτείνουν και να αναπτύσσουν δικές τους λύσεις. Κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως δούμε λύσεις διαχείρισης περιεχομένου που δεν θα φορτώνουν όλη τη σάρα και τη μάρα κώδικα μήπως και τυχών τα χρειαστεί ο χρήστης και θα πλησιάζουν πιο πολύ στις custom λύσεις.

Οι συγκεκριμένες τεχνολογίες του web HTML5 και CSS3 πιστεύω πως αναπτύσσονται με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς. Δεν θα μου φαινόταν περίεργο να βλέπαμε μελλοντικά ένα νέο είδος web με νέα πρωτόκολλα και νέες τεχνολογίες.

Το geolocation είναι πάρα πολύ καλή υπηρεσία, αλλά σκοντάφτει στην προστασία προσωπικών δεδομένων. Από τη στιγμή που μιλάμε πάντως για τεχνολογίες σαν αυτή του κινητού και του λειτουργικού της google ή των άλλων κινητών, κάμερες, φωτογραφικών μηχανών με ενσωματωμένα GPS εφόσον είναι επιλογή του χρήστη κατά πόσο θα χρησιμοποιεί την τεχνολογία δεν θα υπάρχει και πρόβλημα. Οι υλοποιήσεις όμως στο web όπου π.χ. μπαίνω σε ένα site και μου δείχνει διαφημίσεις από διαφημιζόμενους στην περιοχή μου / πόλη μου, θα συναντήσει σίγουρα αντιδράσεις. Στο web ανέκαθεν βλέπαμε προσπάθειες για customization, personalization και localization και προσωπικά δεν θα με χαλούσαν καθόλου online υπηρεσίες όπου αναγνωρίζουν την ip μου και μου σερβίρουν περιεχόμενο που θα με ενδιαφέρει. Για μένα και αυτό προσφέρει φιλικότητα χρήσης και είναι επιθυμητό. Ένα άλλο παράδειγμα πέρα της targeting διαφήμισης και marketing που είναι και ο τομέας που (δυστυχώς) ενδιαφέρει τους περισσότερους, μπορώ να σκεφτώ υπηρεσίες όπου μπαίνω σε έναν πανελλήνιο επαγγελματικό οδηγό και μου δείχνει με τη μια τους επαγγελματίες της πόλης μου, ή τον καιρό της πόλης μου ή τα νέα – ειδησεογραφία της πόλης μου κ.ο.κ.

Επίσης αυτό που προσωπικά βλέπω να αλλάζει στο προσεχές μέλλον, είναι μια έκρηξη στο κομμάτι των user interfaces και των websites και των εφαρμογών γενικότερα όπου θα επικρατεί το K.I.S.S. όπως και ο τρόπος χρήσης μέσω touchscreens, iphone, wii controller, natal style, gestures, movement capture και άλλων πιο φιλικών από ότι το πληκτρολόγιο και το ποντίκι συσκευών για το data entry και το interactivity συσκευών με χρήστη. Βοήθησε πολύ η Apple σε αυτήν την τάση …

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Ιαν 2010 15:33

Ξέχασα να αναφέρω και τα Agregators...
Πολλά απο αυτά θα φάνε φούντο αφού είδη μεγάλα ειδησιογραφικά portals απαγορεύουν την αναδημοσίευση των πληροφοριών του (ακόμη και απο μηχανές αναζήτησης)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιαν 2010 17:03

Ta exoume ksanapei.. to web einai se ekdosh beta 0.00009... ola ta alla einai moufes gia na oikonomane kapoioi sta seminaria..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

alexsoft

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από alexsoft » 10 Ιαν 2010 17:10

fafos έγραψε:Ta exoume ksanapei.. to web einai se ekdosh beta 0.00009... ola ta alla einai moufes gia na oikonomane kapoioi sta seminaria..
Ρε fafos, για θύμισε μου θα είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 1000000000000 % μαζί σου ή έχουμε συμφωνήσει και άλλες φορές :D

Το Web ακόμη κάνει τα πρώτα του βήματα, σταθερά μεν αλλά αργά..... θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να φτάσουμε όχι στο Web 3.0 και 4.0 αλλά ακόμη και σε αυτό το web 2.0

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Ιαν 2010 17:12

Τεχνολογικής άποψης, προγραμματιστικής λογικής, σχεδιαστικής; τι απο όλα; :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιαν 2010 17:17

alexsoft έγραψε: Ρε fafos, για θύμισε μου θα είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 1000000000000 % μαζί σου ή έχουμε συμφωνήσει και άλλες φορές :D

Το Web ακόμη κάνει τα πρώτα του βήματα, σταθερά μεν αλλά αργά..... θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να φτάσουμε όχι στο Web 3.0 και 4.0 αλλά ακόμη και σε αυτό το web 2.0
exoume symfonhsei kai se alla, aplos den to edeixna gia na mhn sou doso tharos :kaloe:

Basilakis pantou... apo pou na ksekinhso? apo thn symvatothta ton browsers? apo tis apaithseis pou exei apo ton xrhsth? (javascript, flash, java applets klp klp) apo thn mhdaminh asfaleia se epitheseis (vlepe xakarismata, DoS attacks klp klp)..
an htan autokinhto den tha perpatage oute 100 metra..

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από burnmind » 11 Ιαν 2010 01:30

dimsis έγραψε:Επίσης αυτό που προσωπικά βλέπω να αλλάζει στο προσεχές μέλλον, είναι μια έκρηξη στο κομμάτι των user interfaces και των websites και των εφαρμογών γενικότερα όπου θα επικρατεί το K.I.S.S.
Τι εστί K.I.S.S.?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από fafos » 11 Ιαν 2010 01:36

Keep It Super Simple

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Ιαν 2010 01:38

η μπορείς και

Keep It Simple Stupid :P

είναι μια μετάφραση που χρησιμοποιείται ως προς "χαβαλέ" για να τονίσει ;)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Web 3.0 και Web 4.0

Δημοσίευση από burnmind » 11 Ιαν 2010 02:15

ψαγμένο! :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες