Φωτογραφία σε Video

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
dchatzi

Φωτογραφία σε Video

Δημοσίευση από dchatzi » 10 Ιαν 2010 21:27

Καλησπέρα.
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε πως μπορώ να βάλω φωτογραφία πάνω σε Video και στη συνέχεια να ακολουθεί τη ροή του Video? (κάτι ανάλογο με αυτό που κάνει ο Λαζόπουλος βάζοντας άλλο κεφάλι σε μερικά clip). Έχω pinnacle studio, aν και χρησιμοποιώ μόνο τα βασικά...
Σας Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Φωτογραφία σε Video

Δημοσίευση από Zizo » 10 Ιαν 2010 22:18

θέλει λίγο χρόνο...
με το pinnacle δεν ξέρω αν γίνετε να βάλεις και keyframes σαυτόν τον τρόπο... :-?

αλλά επειδή παλιά είχα δουλέψει μαυτό, το να βάλεις μια εικόνα μέσα στο βίντεο λέγετε Picture in Picture... Σίγουρα κάπου θα το βρεις, ένα κουμπί είναι...

αλλά με το pinnacle δεν μπορείς να κόψεις την εικόνα ώστε να μείνει μόνο το κεφάλι απτην φώτο για να ταιριάζει στο βίντεο, θα είναι μια τετράγωνη φωτογραφία.
Πρέπει να την περάσεις από photoshop και να κάνεις alpha channel ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως after effects...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
3dViRuS
Επικοινωνία:

Φωτογραφία σε Video

Δημοσίευση από 3dViRuS » 02 Φεβ 2010 07:26

κοιτα αυτο που θες ειναι motion tracking υπαρχουν πολλα προγραμματα που το κανουν αλλα ειναι απο αρκετα εως πολυ δυσκολο αναλογα με το τι θελεις να κανεις
δες εδω http://www.youtube.com/watch?v=yWojp9MFMCY

το ποιο ευκολο που θα σου προτεινα ειναι να φτιαχεις μια μασκα to κεφαλι και μετα με keys να το κουνας ανα καμποσα καρε συνχρονιζοντας με την ταινια

οσο για τον λαζοπουλο που λες αστο μην το ψαχνεις με

Autodesk Inferno
Autodesk Flare
Autodesk Flint
Autodesk smoke
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc ... d=11018640
το κανεις ανετα αλλα αντε βρες μηχανημα να το τρεχεις ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης