Σύστημα για NGO-Σύνδεσμο

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Σύστημα για NGO-Σύνδεσμο

Δημοσίευση από ledraweb » 11 Ιαν 2010 09:48

Πάρα πολύ καλή σας εσπέρα.

Θέλω να φτιάξω ένα ηλεκτρονικό σύστημα για ένα σύνδεσμο φοιτητών.

Λοιπόν,...
  • έχω φτιάξει μια σελίδα σε wordpress. Βρήκα ένα ωραιότατο template και το δούλεψα πολύ για να γίνει όπως το θέλω.
  • Είχα αποφασίσει να στήσω το poMMo για τα newsletters.
  • Ένα φόρουμ, μάλλον το phpBB, για την κοινότητα
Εκεί που κόλλησα είναι στο σύστημα συνεργασίας (collaboration tool/project manager) για τα μέλη του συμβουλίου. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι βρήκα αλλά τίποτα δεν μοιάζει να με ικανοποιεί. Ο συνδυασμός user friendly και απαραίτητων λειτουργιών δεν...

Έτσι, αποφάσισα να πάω σε Joomla. Η ιδέα είναι Joomla με extensions για newsletter, forum, και, εάν τα καταφέρω, το civicrm που δεν θα μπορούσα στο wordpress, και ένα project manager.

Ίσως να έπρεπε να το είχα σκεφτεί από την αρχή διότι έτσι μπορώ να δίνω στα μέλη του συμβουλίου πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες μέσω ενός συστήματος. Νομίζω είναι πολύ σημαντικό για αρχάριους.

Και αυτό με φέρνει στο τελευταίο μου πρόβλημα.

Τα emails. Το συμβούλιο έχει, ή πρέπει να έχει, περισσότερα από ένα email. Το ιδανικό είναι να υπάρχει ένα για κάθε θέση (του τύπου coordinator@..., info@..., events@...). Αυτά για την ώρα είναι στο Google Apps.

Απ' ότι ξέρω, εκεί, ο κάθε χρήστης έχει πρόσβαση μόνο στο δικό του email, συμπεριλαμβανομένου και του διαχειριστή. Εγώ θα ήθελα κάτι που να δίνει πρόσβαση όλων σε όλα, ή ίσως σχεδόν όλων σε όλα. Ο λόγος είναι διότι έτσι εάν μπει ο ένας να μπορεί να δει εάν έχουν και οι άλλοι εισερχόμενα και να τους ενημερώσει (πάντα υπάρχουν άτομα που δεν ελέγχουν συχνά το email τους :wink: ) ή να απαντήσει γι' αυτούς.

Η ιδέα του να στήσω το www.osTicket.com που έχει γραφτεί για κάτι εντελώς διαφορετικό πως σας φαίνεται;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Σύστημα για NGO-Σύνδεσμο

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Ιαν 2010 09:56

Μπορείς να κάνεις το όλο colloboration με το Wordpress...

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματία με το Buddypress γιατί κάνει αυτό που θέλεις... Just a sa note...

Τώρα όσο αναφορά το όλο σύστημα με όποιο έτοιμο CMS και να πας θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ handmad κώδικα...

Θα δώ εάν μπορώ να έχω πρόσβαση στο σύστημα της σχολής που είχα δημιουργήσει στην προηγούμενη σχολή μου να δώσω μερικές ιδέες.... Βασιζόταν όλο στο forum system του phpBB και παρίγαγε απο εκεί, έξτα options, mails κτλ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες