Ελληνικά sites με AdSense Revenue Sharing

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 11 Ιαν 2010 14:53

Υπάρχουν ελληνικες ιστοσελιδες στις οποίες ο καθένας μπορεί ελευθερα να γράφει και να βάζει τον AdSense κωδικα του; Είτε ιστοσελίδες συγγραφής άρθρων, είτε forum;

Ένα παράδειγμα που ξέρω είναι το www.postokano.gr .. υπάρχουν όμως και άλλα;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Ιαν 2010 16:31

τι εννοεις με αυτο ?
δηλαδη σου φιλοξενω αρθρο και σου βαζω και ενα adsense εκει ?

δεν νομιζω οτι ειναι καλο να παιζουμε με τετοια !

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 11 Ιαν 2010 18:24

Ναι, κάπως έτσι. Γράφω δηλαδή εγώ άρθρα, και στα συγκεκριμένα άρθρα εμφανίζονται διαφημίσεις του adsense μου, στα δικά σου άρθρα δικές σου διαφημίσεις κτλ..

Τι εννοεις δεν είναι καλο να παίζουμε; Δεν είναι κάτι παράνομο αφού υπάρχει API ( http://code.google.com/intl/el-GR/apis/ ... aring.html ) της γοογλε αλλά είναι μόνο για ιστοσελίδες με αρκετά ημερήσια pageviews.. Δεν είναι παράνομο σε μια ιστοσελίδα να εμφανίζονται adsense απο διάφορους λογαριασμούς, φτάνει να μην εμφανίζονται ταυτόχρονα σε μια σελίδα της ιστοσελιδας διαφημίσεις απο διαφορετικούς λογαριασμούς.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Ιαν 2010 18:43

Προσωπικά το βρίσκω και πολύ δημοκρατικό και δίκαιο το σύστημα που περιγράφεις. Από τη στιγμή που σου στέλνουν ειδήσεις ή ακόμα και αν αντιγράφεις είδηση από αλλού, καλό θα ήταν το κέρδος από τις διαφημίσεις να το έπαιρνε ο συντάκτης εφόσον το ήθελε και είχε κάποιο account.
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα κιόλας, απορώ πως δεν έχει καθιερωθεί γενικότερα στο παγκόσμιο web... και σαν ιδέα για project είναι πολύ καλή...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιαν 2010 18:55

michalis1984 έγραψε:Δεν είναι παράνομο σε μια ιστοσελίδα να εμφανίζονται adsense απο διάφορους λογαριασμούς, φτάνει να μην εμφανίζονται ταυτόχρονα σε μια σελίδα της ιστοσελίδας διαφημίσεις από διαφορετικούς λογαριασμούς.
σωστά μόνο το ταυτόχρονα απαγορεύετε. αν κι εκεί ακόμα δε είναι σαφές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

starfish

Δημοσίευση από starfish » 11 Ιαν 2010 19:28

To google το επιτρέπει κανονικά γιαυτο και το βάλαμε στο postokano.gr

Γενικά υπάρχουν πάρα πολλές σελίδες που το χρησιμοποιούν (στο εξωτερικό)

Ετοιμάζουμε και κάτι νέο αλλά θα αργήσει λόγω υποχρεώσεων.

Επίσης υπάρχει και στο e-write.gr αλλα εκεί το έχουμε πιο πολύ συμβολικά λόγω του ότι είναι προσωπικά blog και δεν θέλουμε να βγάζουμε χρήματα απο τα post των μελών.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 13 Ιαν 2010 20:08

υπάρχει το www.deals24.gr , εκεί μπορεί ο καθένας να γραφτεί και να βάζει προσφορές που βρίσκει στα e-shops. Σε κάθε προϊόν που προσθέτει χρήστης υπάρχει ποσοστιαία προβολή των διαφημίσεων του αρκεί κατα την εγγραφή (ή μετέπειτα) να έχει δηλώσει τα στοιχεία του.

Άβαταρ μέλους
marfi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marfi » 23 Ιαν 2010 17:45

Η αλήθεια είναι ότι δεν απαγορεύεται, αλλά και δεν προωθείτε από το google, και έχω ακούσει ιστορίες για προβλήματα στα adsense account, payments on hold, κλπ. Και η αίτια ήταν αυτή.

Στο εξωτερικό όντως το χρησιμοποιούν πολύ, έχει και wordpress plugins για αυτό.

Αυτή η τακτική μου φαίνεται καλή μόνο όταν ξεκινάς κάποιο site - για να είναι πιο motivated αυτοί που γράφουν τα άρθρα και να σου στέλνουν και κόσμο παραπάνω (επειδή έχουν και οφέλη)

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 23 Ιαν 2010 20:06

γιαυτό άποψη μου είναι οτι δεν πρέπει να γνωρίζουν οι χρήστες την αναλογία εμφάνισης των δικών τους διαφημίσεων

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιαν 2010 01:54

Erwtisi..

An ginei to site banned apo adsense ti ginete me ton adsense kodika tou 3ou ???

Prosopika... to p***i, ipografi kai adsense mou de to vazw opou na nai :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 13:05

Figaro γιατί βρε φίλε δεν μπορώ να κάνω ένα view source να δω τον κώδικα από τις διαφημίσεις σου και να τον βάλω σε όποιο site θέλω;

Όπως έχει γεμίσει ο ντουνιάς με sites του copy paste που πιο πολύ σε aggregator μοιάζουν παρά σε ειδησεογραφικά, όπου αντιγράφουν το άρθρο σου και το αναδημοσιεύουν στο δικό τους, πολλές φορές χωρίς καν να σε ρωτήσουν, ας έπαιρναν και τον κώδικα των διαφημίσεων σου και στο χώρο των διαφημίσεων του δικού σου άρθρου να πρόβαλλαν τις δικές σου διαφημίσεις. Τι πιο δίκαιο;

Θα μπορούσε να δουλέψει ως εξής το σύστημα και πιστεύω πως θα υπήρχε άμεση παγκόσμια διάδοση / υλοποίηση του εφόσον γινόταν γνωστό και προς τα έξω:
Οποιοσδήποτε χρήστης που ανεβάζει περιεχόμενο οπουδήποτε να μπορεί να αποκτήσει adsense account και έπειτα όπου ποστάρει να μπορεί να ενσωματώσει και τις δικές του διαφημίσεις εκεί. Άντε το πολύ με δυνατότητα επιλογής ενεργοποίησης ή όχι του "μηχανισμού" αυτού από το κάθε site / εφαρμογή.
π.χ.
Εδώ στο freestuff στο προφιλ μου, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που συμπληρώνω, δίνω και τον μοναδικό κωδικό adsense μου, και έπειτα σε κάθε μου δημοσίευση αποκτώ το δικαίωμα, όταν προβάλλεται η δημοσίευση μου, να προβάλλονται παράλληλα και οι διαφημίσεις του δικού μου account σε μια κοινή περιοχή, πέραν αυτής των διαφημίσεων του ίδιου του site που μας φιλοξενεί. Αν δημοσιεύσει και άλλος ας πούμε απάντηση στο θέμα που άνοιξα, να μπορεί και αυτός να ενεργοποιήσει τον μηχανισμό και στην ίδια περιοχή των διαφημίσεων των χρηστών/μελών θα παίζουν random rolling text ads.

Λίγο καλό έλεγχο (ή moderation) των λαμογιών που θα πόσταραν μηνύματα τύπου "+1", μόνο και μόνο για να παίξουν οι διαφημίσεις τους χρειάζεται και έτοιμο ένα δημοκρατικότατο σύστημα που πληρώνει τον οποιονδήποτε χρήστη που ανεβάζει το περιεχόμενο του στο web.
Προσωπικά σαν ιδέα το βρίσκω επαναστατικό και καινοτόμο πάντως και θα έδινε και ένα παραπάνω κίνητρο για περισσότερο – με σωστό έλεγχο και ποιοτικότερο – περιεχόμενο στο web.

Martin εσύ που έχεις το team του favit από πίσω ρίξτο σαν ιδέα όποτε βρεθείς μαζί με τα παιδιά να δούμε τι θα πούνε;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιαν 2010 13:39

dimsis έγραψε:Figaro γιατί βρε φίλε δεν μπορώ να κάνω ένα view source να δω τον κώδικα από τις διαφημίσεις σου και να τον βάλω σε όποιο site θέλω;
E nai.. an thelei kapios na sou kanei p**stia ginete... alla poli diskola na ftasei se tetio simio.

Pios poles einai pithanotites na sou blockaroun to adsense an arxiseis na mirazeis monos sou to kodika se diafora site.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 24 Ιαν 2010 14:23

όχι σε όλο το φόρουμ αλλα στις ειδήσεις να προβάλλονται οι διαφημίσεις κατ'αναλογία του ατόμου που έβαλε την είδηση, το βρίσκω δίκαιο

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 24 Ιαν 2010 16:09

dimsis έγραψε: Θα μπορούσε να δουλέψει ως εξής το σύστημα και πιστεύω πως θα υπήρχε άμεση παγκόσμια διάδοση / υλοποίηση του εφόσον γινόταν γνωστό και προς τα έξω:
Οποιοσδήποτε χρήστης που ανεβάζει περιεχόμενο οπουδήποτε να μπορεί να αποκτήσει adsense account και έπειτα όπου ποστάρει να μπορεί να ενσωματώσει και τις δικές του διαφημίσεις εκεί. Άντε το πολύ με δυνατότητα επιλογής ενεργοποίησης ή όχι του "μηχανισμού" αυτού από το κάθε site / εφαρμογή.
π.χ.
Εδώ στο freestuff στο προφιλ μου, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που συμπληρώνω, δίνω και τον μοναδικό κωδικό adsense μου, και έπειτα σε κάθε μου δημοσίευση αποκτώ το δικαίωμα, όταν προβάλλεται η δημοσίευση μου, να προβάλλονται παράλληλα και οι διαφημίσεις του δικού μου account σε μια κοινή περιοχή, πέραν αυτής των διαφημίσεων του ίδιου του site που μας φιλοξενεί. Αν δημοσιεύσει και άλλος ας πούμε απάντηση στο θέμα που άνοιξα, να μπορεί και αυτός να ενεργοποιήσει τον μηχανισμό και στην ίδια περιοχή των διαφημίσεων των χρηστών/μελών θα παίζουν random rolling text ads.

Αυτό που λες γίνεται ήδη στο εξωτερικό. Ένα παράδειγμα forum τέτοιου είδους είναι το forums.digitalpoint.com .. στην ελλάδα όμως ακόμη δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 18:20

Δεν μπορώ να καταλάβω από αυτά που είδα στο forum που ακριβώς το κάνουν, αλλά μαγκιά τους και μπράβο τους αν το εφαρμόζουν ήδη.

Όπως το σκέφτομαι εγώ πάντως, χρειάζονται και αλλαγές στον κώδικα και από την μεριά της google... αλλά δυστυχώς στη google από ότι κατάλαβα μόνο από εσωτερικό προσωπικό δέχονται ιδέες. Θα επιχειρήσω να στείλω κάτι αλλά χλωμό το βλέπω να βρει ανταπόκριση / στόχο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης