Γιατί να είμαστε πολίτες αυτής της χώρας;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Ιαν 2010 16:22

Κι εγώ τόσο τη βλέπω. 28 είμαι. Έχω πάρει και δίπλωμα χειριστή ταχύπλοου αλλά δεν ξέρω γιατί. Μάλλον για τις καταιγίδες στο Περιστέρι να ανεβαίνω ευκολότερα τον Κηφισό :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 14 Ιαν 2010 16:27

3 ειναι τα προβληματα αυτης της χωρας.
Τα γεωστρατηγικα συμφεροντα τριτων, η "Δημοκρατια" και η Παιδεια. Αν και αρχιζω να πιστευω οτι ακομη και με σωστη παιδεια δεν προκειται να αλλαξει η νοοτροπια του Ελληνα ποτε δεν ξες..

Οποτε δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει κατι. Γι'αυτο ας αφησουμε τα ουτοπικα μετρα και ας κανουμε την Ελλαδα ενα θερετρο ονειρεμενων διακοπων και αποσυρσης συνταξιουχων ευρωπαιων να ερχονται να κτιζουν σπιτια και να μας ακουμπανε τα λεφτα τους. :D
Ηobby: Shooting photons

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Ιαν 2010 16:49

Γιατί πολύ απλά κάτι μας δένει στην χώρα αυτή...... και δεν μπορούμε να πάρουμε τα μπογαλάκια μας και να του δίνουμε......

Θα γίνει όμως και αυτό που θα πάει.......

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 14 Ιαν 2010 20:21

Ξέρεις τι μας δένει, είναι πολύ χαλαρά για να πάμε σε άλλες και να είμαστε σαν στρατιωτάκια! Εγώ αυτό πιστεύω...

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 14 Ιαν 2010 22:05

Γιατί θέλω να είμαι πολίτης αυτής της χώρας; Δε ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια, αλλά είναι κάτι που με τραβάει να μείνω εδώ. Ενώ θέλω να σπουδάσω έξω (και είμαι half-way through για να το πετύχω), θέλω όσο τίποτα να γυρίσω πίσω και να βοηθήσω τα αβοήθητα.

Είμαι αισιόδοξος. Είμαι ονειροπόλος. Είμαι πεισματάρης. Kαι χαίρομαι που έχω βρει αρκετούς φίλους με ειλικρινές πάθος και όρεξη να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα.

"You may say I'm a dreamer, but I'm not the only one."

Άβαταρ μέλους
3dViRuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 3dViRuS » 15 Ιαν 2010 01:09

πιστευω πως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι !!
1 στους 3 ειναι δ.υ. .....
ασχετα που οι περισσοτεροι ειναι κοπροσκυλα και τους πληρωνουμε τσαμπα, επιδη ενα βυσμα τους βολεψε ,ειναι και αυτοι που συντηρουν αυτο το αθλιο συστημα και ψηφιζουν τους ιδιους και τους ιδιους για να μεινουν βολεμενοι στην ξαπλωστρα τους ...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Ιαν 2010 12:07

πιστευω πως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι !!
1 στους 3 ειναι δ.υ. .....
1/3 δ.υ
1/3 ανεργος
0.5/3 ημιαπασχόλιση/εποχιακοί υπάλληλοι
0.5/3 ι.υ

:D

μια χαρα μοιρασμένα ποσοστά. Τι παραπονιέστε!
:D
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιαν 2010 12:41

emphasy έγραψε:Αν λοιπόν σηκωθώ και φύγω και πάω σε μια χώρα που δεν χρωστάει πχ. Αμερική
Η Αμερική χρωστάει από τότε που η Εθνική Τράπεζα της έγινε Ιδιωτική (το 1910κάτι, μαζί με όλη την οικονομία της χώρας) υπό το όνομα Federal Reserve Bank όπου είναι τόσο 'Federal' όσο η Federal Express.

Το οικονομικό σύστημα (Fractional Reserve Banking System) λειτουργεί με τέτοιο τρόπο όπου οι τράπεζες πάντα μα πάντα έχουν κέρδος από κάθε κατάθεση και δανειοδότηση και στην προκειμένη περίπτωση της Αμερικής, ότι χρήματα παίρνει από την Federal Reserve Bank, είναι με τόκο, επομένως πάντα θα χρωστάει μέχρι να καταρεύσει όλη η οικονομία...

Σχετικά με την βαριά βιομηχανία, σαφέστατα είναι καλύτερα να γίνει εδώ από το να παίρνουμε πορτοκάλια από Ισπανία, ντομάτες από την χονολουλού και πατάτες από την Ιαπωνία.
Αν κάποιος ξεκινήσει τώρα κάτι τέτοιο εδώ στην Ελλάδα, δεδομένου ότι για να έρθουν όλα τα πράγματα απέξω χρειάζεται πετρέλαιο και το πετρέλαιο τελειώνει (με ότι αυτό συνεπάγεται), σε λίγα χρόνια και θα παρέχει δουλειές λιγότερο επιβλαβείς (έμεσα ή άμεσα) στο περιβάλλον, και η διανομή των οποιονδήποτε προϊόντων θα είναι πιο εύκολη εντός της Ελλάδος και ποιο οικονομική εν τέλη, όταν θα φορολογείται κάθε εκπομπή διοξιδείου του άνθρακα και το να πάρεις κάτι απέξω ενώ υπάρχει ήδη Ελλάδα, θα φορολογείται παραπάνω.

Η ρίζα του κακού σε ότι γίνεται στον κόσμο σήμερα είναι η προβληματική οικονομία που έχει εφαρμοστεί με το έτσι θέλω από τα τραπεζικά καρτέλ από τα τέλη του 19ου αιώνα.

Η Αμερική που ανέφερες ως καλύτερη λύση συγκριτικά με την Ελλάδα ξεπουλήθηκε παντελώς στις Τράπεζες και ο κόσμος εκεί δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα γιατί όλοι είναι απασχολημένοι στο να παίρνουν τα Hummer και να μολύνουν τον πλανήτη όσο περισσότερο μπορούν με το να ζουν το 'Αμερικάνικο Όνειρο'...
Το Αμερικάνικο όνειρο όμως είναι ένα υπνωτικό ναρκωτικό. Σε βομβαρδίζουν με 'ψυχαγωγία' κρατώντας το μυαλό σου απασχολημένο διαρκώς με βλακείες όσο οι 'ελίτ' κάνουν τα δικά τους κάτω από την μύτη του κόσμου (πολέμους, σκάνδαλα, διαθφορά, αφαίρεση συνταγματικών δικαιωμάτων).

Όσο ο πλανήτης πιστεύει στην θρηκεία της Οικονομίας τόσο θα πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο.
Πλέον το χρήμα έχει μεγαλύτερη αξία απότι ο ίδιος ο πλανήτης σε όποιο επίπεδο να το δούμε.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Ιαν 2010 20:47

Βασικά την Αμερική την ανέφερα χωρίς στοιχεία, ως μια δυνατή χώρα. Θα μπορούσα να αναφέρω την Αγγλία (που επίσης χρωστάει πολλά) για παράδειγμα, απλά κάποιες χώρες σου δίνουν περισσότερες ευκαιρίες.

Δεν το εννοούσα με καθαρά οικονομικούς σκοπούς αλλά ως μεγαλύτερες χώρες, σε σύγκριση με την Ελλάδα πάντοτε, οι οποίες μπορούν να σου παρέχουν περισσότερες ευκαιρίες και αυτό είναι κοινώς αποδεκτό. Άλλο να κάνεις μια εταιρεία στην Ελλάδα και άλλο στην Αγγλία, στην Αμερική, στην Ιαπωνία και δεν ξέρω εγώ που αλλού.

Πάντως aflex και εγώ το σκεφτόμουν να φύγω κατευθείαν έξω για σπουδές, αλλά τελικά αποφάσισα να κάτσω 1-2 χρονάκια εδώ να δω τι παίζει και αν δεν με ικανοποιεί να την κάνω για άλλες παραλίες.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 19 Ιαν 2010 08:29

hik-hok έγραψε: ορίστε?

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Ιαν 2010 23:01

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι όλοι τις οι κάτοικοι νομίζουν ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα από όλους και κανένας δεν έχει τα @@ να σηκωθεί από τον καναπέ του και να κάνει πράξη αυτά που λέει...

Από ιδέες και θεωρίες είμαστε τίγκα... Από πράξη έχουμε γεμίσει κότες και σταρχιδιστές...

Με πολιτικούς, εκκλησίες και ιδεολογίες δεν είχα ποτέ σχέση και δεν έχω τώρα χρόνο για χάσιμο για να ασχοληθώ με κανένα από αυτά...

Και όποιος νομίζει ότι εκτός Ελλάδας κάτι είναι διαφορετικό απλά δεν έχει ζήσει, και εργαστεί, ποτέ έξω... Αν κάποιος το έχει κάνει και θέλει να μου αλλάξει την γνώμη ας το κάνει... Open to suggestions...

Η αδιαφορία και η έλλειψη πρωτοβουλίας είναι αυτό που μας έχει γαμίσει σαν χώρα... Το "άσε μωρέ, θα το κάνει ο παραδίπλα, που να τρέχω τώρα..."

Ας μην τα ρίχνουμε όλα στους πολιτικούς και στο χρήμα... Εμείς φταίμε που ψηφίζουμε, και που καθόμαστε να μας πηδάνε και αντιδρούμε σαν λιμάρια κάθε φορά που ο κάθε προεκλογικός χείμαρος υποσχέσεων παίρνει όλες τις αμφιβολίες μας παραμάζωμα...

Φωνές, κακό για τον Αλέξη, στα παπάρια μας τώρα...
Φωνές, κακό για το ασφαλιστικό, στα παπάρια μας τώρα...
Φωνές, κακό για τις γονικές παροχές, στα παπάρια μας αύριο...
Θα πέσει ο στρατός στους 9!!! Με βολεύει!!! Πάμε δυνατά...

Πάντα φταίνε οι άλλοι... Φταίει το κράτος, φταίει η κοινωνία, φταίει μια πεταλούδα στην Ασία...

Εσύ γιατί δέχεσαι να δουλέψεις ανασφάλιστος???
Γιατί δέχεσαι ένα πολιτικό καθεστώς που σε πηδάει???
Γιατί παρασύρεσαι από το Χρηματιστήριο και τώρα είσαι στο δρόμο???
Γιατί το μυαλό σου είναι στην πουστία???
Γιατί πάντα κατηγορείς τους άλλους???
Τι έκανες σήμερα καλό για το κοινωνικό περιβάλλον σου???
Διάβασες τα εργασιακά σου δικαιώματα???
Ε?Ε?Ε?

Όποιος έχει την θέληση ας φύγει εξωτερικό, να δει πως είναι να σε πηδάνε και αλλά UK Style να έχει και μια σφαιρική άποψη... Να δει πως είναι να είσαι γρανάζι στο US Corporate και στο India - Kuala Lumbur Offshoring να μάθει και το Asian style...

Μην κάνετε τίποτα... Απάθεια... Εγκαταλήψτε το πλοίο...

So long and thanks for all the fish...

Α.. και να μην ξεχάσω, όταν σταματήσουμε όλοι να κλαίμε και να βοηθάμε τα θύματα στην Αϊτί να πάμε να δούμε τους πεινασμένους και τα παιδάκια στο "Παιδικό Χωριό ΣΟΣ"... Ελπίζω πριν τα επόμενα Χριστούγεννα... Να μας βρει καλά παιδάκια ο άγιος Βασίλης...

Ναι, πάλι νεύρα έχω...

Όποιος θέλει να λέγεται πολίτης μιας χώρας πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβει ότι έχει και υποχρεώσεις, όχι μόνο δικαιώματα και απαιτήσεις...

Αυτά... Κάτοικος Αγγλίας Χρόνια 4...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Ιαν 2010 02:13

Geo, swsta ola kai mazi sou alla gia na allaksoun ola afta prepei na perasoun kamia 10aria genies.

Pros to parwn de tha me xalouse:
- Na allaksei o foros apo to 48% tou misthou epipleon pou plirwnw gia to kathe ipalilo na ginei 20% (de kserw poso akrivos einai stin Ellada, alla edw 48% einai)
- To FPA na pesei sto 10-12%
- Na dioksoun apo to dimosio ta rousfetia tous
- Na xrisimopoiisoun me mialo ta xrimata pou pernoun apo tous forous kai na min pigenoun stis tsepes apo ta vismata tous
- Na dwsoun voithia se megales etairies pou theloun na ependisoun sti xwra (anaferthike pio prin)
- Na kopsoun merika midenika apo tis treles sintakseis tou dimosiou
- Na katargisoun tin ipoxreotiki thitia kai na stiloun ta lefta pou tha perisosoun pros tin ipodomi tis xwras kai tin anaptiksi ths eparxias.
- H Ellada akoma "pernaei" san onoma sto tourismo giati na mazevoume tous rwsous, oukranous, sintaksiouxous afragkous germanous, agglakia pou pernan 2 evdomades diakopes me 100 euro gia fai kai 500e gia mpires ?

Yparxoun perioxes me terastia pososta anergias giati de meiwnoun tous forous twn etairiwn pou epilegoun mia apo aftes tis polhs gia ti paragwgh tous ?

Prepei na kopei i spatalh tou dimosiou, na anaptiksoun ipodomi kai nomous wste na traviksei kosmo kai xrima apo eksw.

Mporei o giorgakis kai o kathe giorgakhs politikos na exoun idees kai na mporoun na kanoun pola. Alla apo pisw tous exoun merika simferonta pou valan to kathe giorgakh na katsei sti karekla wste na tous eksipiretisei.

O monos tropos gia na mpei to aggouri vathia sto kolo tous kai na anagkastoun na kanoun kati einai na antidrasei o idiotikos tomeas (pou taizei olous).

To idio einai an apolisei to dimosio 200k ipalilous kai to idio an gia X logous xasoun ti doulia tous 200k ipaliloi tou idiotikou tomea ??

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 20 Ιαν 2010 05:02

Όχι φυσικά στο τελευταίο αν γίνει στο δημόσιο χάνονται 200κ ψήφοι ενώ αν γίνει στον ιδιωτικό, απλά ανέβηκε η ανεργία.
GeoStuff έγραψε: Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι όλοι τις οι κάτοικοι νομίζουν ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα από όλους και κανένας δεν έχει τα @@ να σηκωθεί από τον καναπέ του και να κάνει πράξη αυτά που λέει...
Οκ συμφωνώ σε αυτό, αλλά όπως έχουμε ιδέες και λύσεις για τα προβλήματα αυτός, εσύ και εγώ έτσι έχουν και αυτοί που μπορούν να τις εφαρμόσουν, γιατί δεν εφαρμόζονται ποτέ;
GeoStuff έγραψε: Εσύ γιατί δέχεσαι να δουλέψεις ανασφάλιστος???
Γιατί δέχεσαι ένα πολιτικό καθεστώς που σε πηδάει???
Γιατί παρασύρεσαι από το Χρηματιστήριο και τώρα είσαι στο δρόμο???
Γιατί το μυαλό σου είναι στην πουστία???
Γιατί πάντα κατηγορείς τους άλλους???
Τι έκανες σήμερα καλό για το κοινωνικό περιβάλλον σου???
Διάβασες τα εργασιακά σου δικαιώματα???
Ε?Ε?Ε?
Πουθενά δεν είναι όλα ωραία και ρόδινα αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Μα όλοι συμφωνούν ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία των πολιτών αυτής της χώρας, αλλά ξέρεις που τα χαλάνε; Όταν εγώ είμαι στο δημόσιο π.χ. στην εφορία και δεν λαδώνομαι κτλ κτλ και ο δίπλα μου λαδώνεται, ε, δεν θα πω τι τίμιος που είμαι θα πω τι μαλ@κας που είμαι! Αφού δεν υπάρχουν πια ηθικές αξίες και δεν ξέρω για άλλες γενιές αλλά τουλάχιστον στην δικιά μου τα έχουμε καταργήσει όλα.

Ήμουν σε μια συζήτηση, ήταν ένα παλικάρι και λέει θα πάω ΕΠΟΠ και 8α παίρνω 1100€ και θα κάθομαι όλη μέρα ο πατέρας μου έχει πιάσει τον τάδε διοικητή και κανονίσαμε να τα ξύνω. Και του απαντάω, δεν σε τιμάει να είσαι 20 χρονών και θες να κάθεσαι και κοροϊδεύεις τον κόσμο ότι δουλεύεις και μου απαντάει, οι άλλοι πως το κάνουν εγώ μαλ@κας είμαι... να πάω να σπουδάσω και να μείνω άνεργος;

Ε πες τε μου τι του λες; Από την μία έχει δίκιο από την άλλη άδικο. Είμαστε μια αντιπαραγωγική χώρα σε μόνιμη κατάσταση υπολειτουργίας και γι αυτό δεν ευθύνεται η κάθε κυβέρνηση αλλά ο καθένας σε προσωπικό επίπεδο και προς Θεού αυτό δεν ισχύει για όλους τους πολίτες.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Ιαν 2010 09:14

Συμφωνώ με το Geostuff κατά 90%.

Μόνο που κάνεις ένα λάθος. Έχεις σχέση με ιδεολογίες.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2010 12:36

starfish έγραψε:Έχεις σχέση με ιδεολογίες.
Οι ιδεολογίες πάντα προσπαθούσαν να συμπεριλάβουν ελεύθερες σκέψεις ανθρώπων για να αισθανθούν πιο δυνατές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες