C++ CGI --- Perl CGI

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

C++ CGI --- Perl CGI

Δημοσίευση από xultimatex » 14 Ιαν 2010 18:30

Καλησπέρα παίδες!
Εχουμε ένα μάθημα που αφορά σχεδιασμό ιστοσελίδων (κούφια η ωρα που το πήρα) και ο καθηγητής αντί να διδάξει php διδάσκει cgi. Θα ήθελα να ρωτήσω:
Εμείς το cgi το γράφουμε σε c++. Βλέπω όμως στο net οτι συνηθίζεται να το γράφουν και με perl. Αν εγώ πάρω ένα perl cgi και το κάνω compile θα μπορεί να το τρέξει ο server του εργαστηρίου(που σίγουρα τρέχει τα c++;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

C++ CGI --- Perl CGI

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Ιαν 2010 13:47

Κατα 90% ναι... το περίεργο είναι πως απο ότι ξέρω cgi γράφανε με perl και κάποτε ήταν πάρα πολύ της μόδας (ακόμη θυμάμαι μια φόρμα επικοινωνίας γαμάτη που κυκλοφορούσε :P)

Old days... Μήπως έχετε και μάθημα C++ για αυτό κάνετε και cgi σε C++?

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

C++ CGI --- Perl CGI

Δημοσίευση από xultimatex » 17 Ιαν 2010 15:09

Ναι επειδή ο ίδιος κάνει και c++ σε προηγούμενο εξάμηνο το γράφουμε σε αυτήν...
Το θέμα είναι γιατί κάνουμε CGI γενικώς.. Θα μπορούσαμε να κάνουμε php και όλα ΟΚ! Αλλά τί περιμένεις από καθηγητή που όταν μας μάθαινε την javascript μας έδειξε πως μπορείς να προστατέψεις με κωδικό τη σελίδα χρησιμοποιώντας javascript!!!
Είπα να πάρω το μάθημα για να το περάσω γρήγορα - γρήγορα κι έχω σιχαθεί τη ζωή μου.. :-?
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

C++ CGI --- Perl CGI

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Ιαν 2010 22:09

xultimatex έγραψε:Είπα να πάρω το μάθημα για να το περάσω γρήγορα - γρήγορα κι έχω σιχαθεί τη ζωή μου.. :-?
Μήπως το βλέπεις από λάθος οπτική γωνία; Αντί να προσπαθείς απλώς να το περάσεις στα γρήγορα (που φαντάζομαι δεν είναι και τίποτα δύσκολο), δεν προσπαθείς να μάθεις κάτι από αυτό το μάθημα; Το θέμα είναι να ξέρεις τι δυνατότητες και τι περιορισμούς έχει η κάθε γλώσσα ή κάθε τεχνολογία και η κάθε τεχνική που χρησιμοποιείς.

Εχεις ας πούμε μια εφαρμογή, ένα λεξικό, που κάνει μεταφράσεις από τα ελληνικά στα αγγλικά. Η εφαρμογή πέρα από το περιβάλλον που διαθέτει για να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σαν desktop εφαρμογή, έχει υλοποιημένη τη λειτουργικότητα και την εξάγει:
α) μέσα από COM objects.
β) μέσα από exported functions που υπάρχουν σε κάποια dlls - shared libraries - dynamic link libraries.
γ) μέσα από exported functions που υπάρχουν σε static link libraries.

1)Τι τεχνικές/τεχνολογίες/γλώσσες θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα που να υλοποιεί ένα αντίστοιχο λεξικό;
2)Τι τεχνικές/τεχνολογίες/γλώσσες θα χρησιμοποιήσεις ώστε αυτό που θα φτιάξεις να τρέχει όσο πιο γρήγορα γίνεται;
3)Τι τεχνικές/τεχνολογίες/γλώσσες θα χρησιμοποιήσεις αν δεν θέλεις να ανακαλύψεις τον τροχό από την αρχή αλλά να χρησιμοποιήσεις/εκμεταλλευτείς την έτοιμη λειτουργικότητα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και php, αλλά, όχι μόνο php*. Αντίθετα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο cgi ή μόνο fast cgi.

*Μόνο στην περίπτωση που είσαι σε windows μηχάνημα με windows web server και η λειτουργικότητα βγαίνει μέσα από com objects (α) σου φτάνει να χρησιμοποιήσεις μόνο php. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πρέπει να συνδιάσεις γλώσσες, τεχνικές και τεχνολογίες, και σε μια τέτοια περίπτωση το cgi με c++ δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημη λύση, για την ακρίβεια αν το προχωρήσεις λίγο ακόμα σε fast cgi μου φαίνεται μια πολύ δυνατή λύση.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

C++ CGI --- Perl CGI

Δημοσίευση από xultimatex » 20 Ιαν 2010 21:51

Να είσαι σίγουρος ότι αν μάθαινα όλα αυτά που λες θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος (και παθιασμένος ίσως - όπως είχε γίνει πέρισυ).
Δυστυχώς σε αυτό το μάθημα δεν γίνεται τίποτα σωστά. Εγώ έτυχε να ξέρω τα βασικά από php αλλά οι υπόλοιποι έρχονται πρώτη φορά σε επαφή με server sided γλώσσα. Ακόμα δεν έχουν ιδέα που θα βάλουν το cgi, πώς θα το καλέσουν και πώς συμπεριφέρεται.

Αυτά τα μαθήματα του προγραμματισμού κάθε εξάμηνο είναι αυτά που απολαμβάνω περισσότερο και τα περνάω σχετικά εύκολα. Έτσι το εννοούσα εγώ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες