Ερωτήσεις για GPS

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιαν 2010 18:18

Κατ'αρχήν, δε μπορούσα να αποφασίσω σε ποια κατηγορία να βάλω το θέμα, οπότε αν δεν ταιριάζει εδώ, συγνώμη κι ας μεταφερθεί.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα GPS και είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

Θα το πάρω από Αγγλία όπου και θα το χρησιμοποιώ, οπότε προφανώς θα έχει τους χάρτες της Αγγλίας. Υπάρχει η δυνατότητα να του περάσω με κάποιον τρόπο αργότερα χάρτες της Ελλάδας; Αν ναι, θα σβηστούν αυτοί της Αγγλίας ή απλά θα είναι προσθήκη ώστε να λειτουργεί και στις δύο χώρες;

Τι θα μου προτείνατε να αγοράσω; Ένα σχετικά οικονομικό μοντέλο pls.

Επίσης, αν γνωρίζετε κάποιο forum ειδικευμένο σε τέτοια θέματα (σε περίπτωση που δε γνωρίζει να μου απαντήσει κάποιο μέλος του freestuff) παρακαλώ ενημερώστε με.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από dimsis » 15 Ιαν 2010 18:44

Εγώ έχω πάρει το MLS Destinator 4800 . Ικανοποιητικό αν και ακόμα και στην τελευταία έκδοση των χαρτών του για Ελλάδα υπάρχουν ελλείψεις πάνω σε κομμάτια της Εγνατία.

Μπορείς να βάλεις κανονικά μετά και άλλους χάρτες και επιλέγεις από το μενού του ποιον θα χρησιμοποιείς.
Τα κυρίαρχα συστήματα πλοήγησης που παίζουν στις περισσότερες συσκευές είναι:
Navigon
iGo
Tom tom
Garmin
όλα έχουν τους δικούς τους χάρτες που μπορείς να κατεβάζεις / αγοράζεις και από τα επίσημα site τους.
π.χ. http://www.ngi.gr/eshop_software.php
http://www.skroutz.gr/c/799/xartes-gps.html

Τα περισσότερα GPS που κυκλοφορούν στην αγορά είναι στην ουσία PDA συσκευές με κλειδωμένα λειτουργικά ώστε να μπουτάρουν κατευθείαν στο σύστημα πλοήγησης. Ανεπίσημα τις περισσότερες φορές, δουλεύουν και ως κανονικά pda.

Κοίτα αυτό που θα πάρεις να έχει από 4.3 inches και μεγαλύτερη οθόνη.

Sites που μπορούν να βοηθήσουν:
http://www.navimania.gr/
http://www.pois.gr/ (αυτό έχει βάσεις δεδομένων με σημεία ενδιαφέροντος πάνω στους χάρτες π.χ. βενζινάδικα, φανάρια, αξιοθέατα, ταβέρνες κλπ)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Ιαν 2010 19:13

Τα περισσότερα GPS που κυκλοφορούν στην αγορά είναι στην ουσία PDA
PNA ειναι. Οχι PDA. PDA ειναι τα ακριβά...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από dimsis » 15 Ιαν 2010 19:23

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_N ... _Assistant
Some PNA devices are PDAs with limited features and can be unlocked

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926307 ( ροεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows CE Net 5.0. )

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Ιαν 2010 19:58

ναι, Δεν το ειπα σωστα. εχουν OS και ειναι PDAs. Αυτο που ηθελα να πω ειναι ότι δεν ξεκλειδώνουν όλα. Απο αυτη την Άποψη. Δεν μπορεις όλα να τα χρησιμοποιήσεις σαν PDA.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Ιαν 2010 20:51

Καλή φάση... Δεν το ήξερα!!
Οπότε πριν παρουμε GPS σιγορευόμαστε οτι ξεκλειδωνει...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Ιαν 2010 10:21

Ναι αλλά άλλες δυνατότητες σου παρέχουν τα WindowsCE και άλλες τα Windows Mobile, που συναντάς στα κανονικά PDA.
Λοιπόν, αν το πάρεις από αγγλία, τσέκαρε να πάρεις κάποιο που να είναι συμβατό με καλούς ελληνικούς χάρτες.
Εγώ θα έλεγα μη δωσεις πολλά λεφτά, δεν αξίζει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από burnmind » 16 Ιαν 2010 13:58

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Δημήτρη, τα gps της MLS φαίνονται ωραία, αλλά δυστυχώς απ'ότι βλέπω είναι Ελληνική και μπορούν να αγοραστούν μόνο από Ελλάδα. Γνωρίζεις μήπως αν βασίζονται πάνω στο hardware κάποιας άλλης (ξένης) εταιρείας; Θα ρίξω μια ματιά και στα links που έδωσες.

mechpanos, γνωρίζεις μήπως πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι αυτό που θα πάρω είναι συμβατό με Ελληνικούς χάρτες; Τι πρέπει να γράφει στα specs του; Οι "καλοί" χάρτες που αναφέρεις ποιοι είναι; Αν και κυρίως με ενδιαφέρουν οι Αγγλικοί. Στην Ελλάδα μόνο στην Αθήνα που κατεβαίνω 1 φορά το χρόνο θα μου χρειαστεί μια και στη Βόρεια Ελλάδα που κυκλοφορώ, χαλαρά θα γινόμουν ταξιτζής σε 3 πόλεις της!

Όσο για τη χρήση του ως PDA δε με ενδιαφέρει μια και ήδη έχω ένα, το οποίο το έχω δουλέψει και σαν gps (με το κατάλληλο λογισμικό), αλλά θέλω να πάρω ένα κανονικό gps που να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά.

Από τα παρακάτω ποιο θα επιλέγατε;
Navman F45
Garmin Nuvi 200
MY GUIDE 4228

ΥΓ: Προσέξτε στο τελευταίο τη λίστα με τις χώρες.. Sorry για την έκφραση, αλλά χεσμένους μας έχουν!

papp0us

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από papp0us » 16 Ιαν 2010 16:20

2 garmin έχω αλλάξει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.. Στην κρήτη που το χρησιμοποιώ έχει σχεδόν όλους τους δρόμους, και σε συνεργασία με τους χάρτες του anavasi που αγόρασα πέρσι ,το επίπεδο της χαρτογράφησης έχει φτάσει ψηλά. Καλό μηχάνημα, πιάνει ευκολα δορυφόρους, και σπάνια χάνει το σημα.

Στο pda μου που έχω δοκιμάσει σχεδόν ολα τα προγράμματα, για να αγοράσω pna, το καλύτερο θεωρώ το Navigon.. δεν είμαι σίγουρος όμως τι χάρτες χρησιμοποιεί
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Ιαν 2010 09:39

Φίλε burnmind μην αγχώνεσαι για το hardware, αφού πάνω κάτω όλα τους ίδιους επεξεργαστές φοράνε (είναι 2-3 επεξεργαστές, στου οποίους βασίζονται όλα τα gps που είναι αποκλειστικά για αυτή την χρήση).
Το θέμα είναι το software, αν και για την χρήση που θες εσύ πιστεύω ότι οποιαδήποτε επώνυμη λύση θα σε καλύψει. Αλλά, μιας και θα το πάρεις, γιατί να μην έχεις κάλυψη και στο νησάκι που θα πας διακοπές το καλοκαίρι, και θα θες να πας σε μια ταβερνούλα παραέξω που σου σύστησε ένας ντόπιος, αλλά δεν θα ξέρεις πώς;...εκεί χρειάζεται μια καλή Ελληνική χαρτογράφηση! Γιαυτό, μπορείς να "δοκιμάσεις" διάφορα προγράμματα που κυκλοφορούν παγκοσμίως, στο pda όπου ήδη έχεις, και να δεις τι χάρτες έχουν για Ελλάδα.
Μετά αποφασίζεις!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2010 01:26

Τελικά αγόρασα το Garmin Nuvi 200. Το λειτούργησα το σαββατοκύριακο (με τους χάρτες της Αγγλίας που ήδη είχε φορτωμένους) και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Η οθόνη του είναι ευδιάκριτη και το λογισμικό πολύ εύκολο στη χρήση. Με το που ανοίγει βρίσκει δορυφόρο σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Δύο φορές που χρειάστηκε να επανυπολογίσει τη διαδρομή (ήταν κλειστός ο δρόμος λόγω έργων) το έκανε σχεδόν αμέσως χωρίς πρόβλημα. Επίσης έχει και φωνητική καθοδήγηση στα Ελληνικά. Γενικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

papp0us

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από papp0us » 26 Ιαν 2010 14:31

Ωραίος.. Πόσο το μαλλί αν επιτρέπετε;Μεγιά το μηχάνημα
http://www.angroid.gr | To android στα Ελληνικά

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2010 14:41

papp0us έγραψε:Ωραίος.. Πόσο το μαλλί αν επιτρέπετε;Μεγιά το μηχάνημα
£70 έκανε πριν 1 εβδομάδα, τώρα είδα ανέβηκε στις £72.50. Mε τη σημερινή ισοτιμία, η τιμή που το πήρα είναι 80 ευρώ.

richardos

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από richardos » 25 Ιουν 2010 15:52

Έχοντας και εγώ χρησιμοποιήσει πολλά Gps με πολλά s/w και χάρτες πήγα να δοκιμάσω την τύχη μου στα Tom tom τώρα που ήρθαν Ελλάδα. Παιδιά απλά εντυπωσιάστηκα. Εκπληκτικά γρήγορο interface και κορυφαίος ο χάρτης που έχει εγκατεστημένο. Δεν το περίμενα τόσο καλό. Θα παίξω σύντομα με το community map share που κάνουν updates στους χάρτες χρήστες και θα σας πώ εντυπώσεις.. Το ήξερα καιρό ότι οι χάρτες τους είναι πολύ καλή και χάρηκα που το μηχανηματάκι είναι αντάξιό τους. άντε γιατί είχα πήξει στο περίμενε γενικώς... να μην μιλήσω για κινητά... δράμα!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Ιουν 2010 17:17

μπορεί κάποιος σε αυτά τα GPS να αποθηκεύσει π.χ. 200 σημεία σε μία διαδρομή 150 χιλιομέτρων ?

Ετσι ώστε να έχει το στίγμα και να μπορεί να το εντοπίσει ακριβώς την επόμενη φορά?

Κάνουν export σε υπολογιστή για συνεργασία με google maps ?

Ξέρει κάποιος ? Thanks !
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης