Ερωτήσεις για GPS

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιουν 2010 22:49

Θα σου γράψω για το σύστημα Destinator που έχει το δικό μου το MLS 4800.

1) Τα σημεία ενδιαφέροντος (POIs) μπορείς να τα βάλεις συνήθως σε ομάδες (groups). Αυτό σημαίνει πως αν εσύ ας πούμε είσαι τεχνικός του ΟΤΕ και θέλεις να έχεις έναν χάρτη με σημεία ας πούμε από ΚΑΦΑΟ που επισκέπτεσαι συχνά, φτιάχνεις μια ομάδα που την ονομάζεις π.χ. kafao και αυτή περιλαμβάνει όλα τα pois που πρόσθεσες. Αυτήν την ομάδα μπορείς να την ενεργοποιείς ή να την απενεργοποιείς από τις επιλογές του προγράμματος.

Έτσι όταν χρειαστεί ας πούμε να κάνεις την ίδια διαδρομή, απλώς ενεργοποιείς τα σημεία ενδιαφέροντος kafao και σου εμφανίζονται ως σημεία στον χάρτη της διαδρομής σου.

2) Μπορούν να κάνουν import / export από / σε Google Earth (KML) με διάφορες εφαρμογές όπως http://www.poiedit.com/compatibility.htm οπότε μετά μπορείς να τα περάσεις και σε Google Maps ( π.χ. http://www.ehow.com/how_5856034_import- ... -maps.html )

Έπειτα δες εδώ: http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=520
Είναι μια ομάδα 225 συνολικά σημείων ενδιαφέροντος για Parking Πόλεων. Τα εικονιδιάκια που βλέπεις κάτω είναι και τα διάφορα γνωστά συστήματα / εφαρμογές των συσκευών GPS, μεταξύ τους αν παρατηρήσεις έχει και το Google Earth.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από hik-hok » 26 Ιουν 2010 18:21

Thanks dimsis

και υπάρχει η δυνατότητα οταν είσαι αναμεσα σε 2 σημεία να σου πεί την απόσταση σου απο αυτά οχι σε ευθεία αλλά μέσω της διαδρομής που έχεις ορίσει ?
Επίσης αν μπορείς εκτός απο όνομα να αποθηκεύσεις και κείμενο σχετικά με το κάθε σημείο ενδιαφέροντος ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιουν 2010 18:39

Να μπορεί, αν και τις διαδρομές σου τις προτείνει αυτό εξορισμού. Με το που ανοίγεις και πιάσει σήμα από δορυφόρο σου ζητάει έναν προορισμό και με το που τον δίνεις σου βγάζει απόσταση και ώρα που χρειάζεσαι (Μ/Ο πάντα) για να φτάσεις. Το ίδιο και αν φτιάξεις custom διαδρομές.

Το σκηνικό που θέλεις να κάνεις πιστεύω μπορεί να παίξει ως εξής. Ενεργοποιείς τα σημεία ενδιαφέροντος σου που ήδη έχεις αποθηκεύσει.
Ξεκινάς από όπου είσαι και δίνεις ως προορισμό το πρώτο σημείο ενδιαφέροντος. Σου δίνει κατευθείαν τα στοιχεία (απόσταση / ώρα). Με το που φτάνεις, δίνεις ως προορισμό το επόμενο κ.ο.κ.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από hik-hok » 26 Ιουν 2010 18:44

βασικά εμένα δεν μ ενδιαφέρει καμία πόλη :P
θέλω να περάσω ένα δίκτυο οπτικών ινών περίπου 150 χιλιόμετρα και να έχω σημαδέψει τα φρεάτια (κάθε χιλιόμετρο περίπου) και τα τερματικά σημεία (περίπου 24)
όταν λοιπόν τύχει μια βλάβη και είμαι ανάμεσα σε 2 φρεάτια θέλω να ξέρω την απόσταση μου απο αυτά μέσω συγκεκριμένης διαδρομής.

Επίσης για κάθε φρεάτιο θα ήθελα να αποθηκεύσω κάποια στοιχεία π.χ. πλήθος ινών , αν τι μούφα έχει μέσα κλπ, βασικά πιστεύω και ένα απο τα παλιά τα ασπρόμαυρα θα έκανε δουλειά ίσα ίσα να με ενημερώνει που ακριβώς βρίσκομαι πάνω σε συγκεκριμένη διαδρομή.
Βέβαια και ένα export σε google maps θα βόλευε για επεξεργασία στο γραφείο
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Ερωτήσεις για GPS

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιουν 2010 19:11

Το κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο είχες στο νου σου. Ναι λογικά και από τα παλιά σε καλύπτουν. Το λογισμικό που έχει φορτωμένο ή τα φορτώνεις εσύ είναι που σου κάνει τη δουλειά βασικά. Αποστάσεις δίνουν όλα αφού υπολογίσουν διαδρομές.
Τώρα δεν ξέρω πως θα γίνει η συσχέτιση του POI με τόσα data που γράφεις. Αν δηλαδή χρειάζεσαι αρκετό κείμενο για κάθε POI παίζει να μη χωρέσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες