Προβολή εικόνων σε νέο παράθυρο - Dreamweaver CS4

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikos-manias

Δημοσίευση από nikos-manias » 16 Ιαν 2010 10:30

Καλημέρα σε όλους!

Φτιάχνω μια ιστοσελίδα με το dreamweaver cs4 και θέλω να προβάλλω κάποιες εικόνες που θα τοποθετήσω μέσα σε αυτήν. Η λειτουργία που θέλω να πετύχω είναι, όταν ο χρήστης πατάει πάνω σε κάποια εικόνα αυτή να ανοίγει σε ένα μικρό παράθυρο στο κέντο του browser ενώ το υπόλοιπο site παίρνει ένα πιο σκούρο χρώμα.
Και επίσης άν γίνεται να υπάρχουν και κουμπια πλοήγησης next/prev/close πάνω στο παράθυρο αυτό.

Καθώς είμαι καινούριος στο web designing δέν γνωρίζω καθόλου και προς ποια κατεύθυνση να ψάξω (flash,javascript,και τα 2;;;). :( :cry:

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 16 Ιαν 2010 13:07

Να σου πω πως το κάνω εγώ στο dreamweaver 8 που χρησιμοποιώ ακόμα, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει παρόμοια επιλογή στην έκδοση σου.

Πρώτα διάλεξε την εικόνα που θέλεις να έχει αυτό το εφέ (απλά κλικ πάνω της). Στην δεξιά στήλη στον Tag Inspector (κάπου θα το έχεις κι εσύ), άνοιξε το και πάτα το +. Διάλεξε την επιλογή Open Browser Window, βρες την εικόνα που θέλεις και είσαι οκ. Εγώ συνήθως τσεκάρω και Status bar κα Resize handlers. Μη ξεχάσεις να θέσεις πλάτος και ύψος του παραθύρου.

Τέλος φρόντισε στην στήλη με τα Behaviours (στα δεξιά σου) να διαλέξεις <Α>OnMouseDown δηλαδή το εφέ να ισχύει όταν κάνει κλικ κάποιος πάνω στην εικόνα.

Όσο για βελάκια περιήγησης θέλει scripting. Μήπως είναι καλύτερα να πας σε joomla;

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 16 Ιαν 2010 15:33

korgr να κάνω μια ερώτηση για το lightbox.
Άμα βάλεις rel=lightbox[roadtrip] αλλά δεν βάλεις τις εικόνες στην σειρά πχ εχεις 3 εικόνες κείμενο άλλες 2 εικόνες κείμενο κ.ο.κ. Θα δουλεύει το next previous ??

troumeliotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από troumeliotis » 16 Ιαν 2010 19:33

Εγώ πάντως το φτιάχνω στο Bridge πολύ γρήγορα. Σου δίνει έτοιμη σελίδα που απλά βάζεις ένα λινκ πάνω της. Έχει πολλά layouts και styles μέσα από τα οποία μπορεί να βρεις κάποιο που να σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 17 Ιαν 2010 13:49

andreaskor έγραψε:korgr να κάνω μια ερώτηση για το lightbox.
Άμα βάλεις rel=lightbox[roadtrip] αλλά δεν βάλεις τις εικόνες στην σειρά πχ εχεις 3 εικόνες κείμενο άλλες 2 εικόνες κείμενο κ.ο.κ. Θα δουλεύει το next previous ??
Φυσικα και θα δουλεψει μια χαρα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες