μη αποσπώμενη μπαταρία macbook pro

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 18 Ιαν 2010 20:59

Connor MacLeod έγραψε:Την μπαταρια την Βγαζεις σε αυτα τα λαπτοπ. Το δύσκολο κοματι ειναι να βγαλεις όλα τα υπόλοιπα αν χρειαστεί.... ( ο μη γενιτο)

:roll:
Ασ' τα αυτά, ένα κατσαβίδι χρειάζεσαι, δεν είναι και πυρηνική φυσική! :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Ιαν 2010 21:02

Φυσικά και μπορείς να την αλλάξεις μόνος, αλλά με κίνδυνο να χάσεις την εγγύηση.
Γιατι οι αλλοι κατασκευαστές τι σου λενε? Σου δινουν εγκυηση για το laptop και σου λενε ότι επιτρέπετε να κανεις remove την battery και δε χανεις την εγγύηση, αλλα αν το ανοιξεις για να αλλαξεις πχ το δισκο, εκει χανεις την εγγύηση?

Connor MacLeod ανέφερε:
Την μπαταρια την Βγαζεις σε αυτα τα λαπτοπ. Το δύσκολο κοματι ειναι να βγαλεις όλα τα υπόλοιπα αν χρειαστεί.... ( ο μη γενιτο)

Ασ' τα αυτά, ένα κατσαβίδι χρειάζεσαι, δεν είναι και πυρηνική φυσική!
Στα απλα τα laptop?
Ξερεις ποσες φορες είχα κόψει ταινιες οθόνης, και λοιπες για να τα ανοιξω???

Θελουν πολυ προσοχη για να τα ανοιξεις. Το macbook ενα καπακι εχει. τιποτε άλλο. Ουτε να ψαχνεις να βρεις αν θα συναντήσεις καμια ταινια, ουτε κατι άλλο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 18 Ιαν 2010 21:12

Connor MacLeod έγραψε: Γιατι οι αλλοι κατασκευαστές τι σου λενε? Σου δινουν εγκυηση για το laptop και σου λενε ότι επιτρέπετε να κανεις remove την battery και δε χανεις την εγγύηση, αλλα αν το ανοιξεις για να αλλαξεις πχ το δισκο, εκει χανεις την εγγύηση?
Όλοι οι άλλοι κατασκευαστές σου επιτρέπουν να αλλάξεις τη μπαταρία μόνος σου χωρίς κανένα φόβο για την εγγύηση. Κάτι που και ο πιο ανίδεος χρήστης μπορεί να κάνει χωρίς να πιάσει κατσαβίδι. Αλλά για τη μπαταρία δε μιλάμε; Ο σκληρός που κολλάει;
Connor MacLeod έγραψε:Στα απλα τα laptop?
Ξερεις ποσες φορες είχα κόψει ταινιες οθόνης, και λοιπες για να τα ανοιξω???

Θελουν πολυ προσοχη για να τα ανοιξεις. Το macbook ενα καπακι εχει. τιποτε άλλο. Ουτε να ψαχνεις να βρεις αν θα συναντήσεις καμια ταινια, ουτε κατι άλλο.
MacBook δεν έχω ανοίξει. Έχω ανοίξει όμως πάνω από 20 άλλα laptops (Acer, Sony, Fujitsu-Siemens κλπ) κατά την 6μηνη "θητεία" μου ως τεχνικός για να αλλάξω μνήμες, σκληρούς, επεξεργαστές κλπ και ποτέ δεν έχω κόψει τίποτα, ούτε έχω δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Στον άνθρωπο είναι.

Αλλά και πάλι ξεφύγαμε από τη συζήτηση. Υποστήριξες πως δεν είναι μονοπωλιακή/άθλια (ή ό,τι άλλο ακούστηκε) η πολιτική της Apple σχετικά με τη μπαταρία, αλλά δεν έδωσες καμία απάντηση επί του θέματος και το πήγες σε άλλα μη-σχετικά θέματα.

Οπότε είτε δώσε κάποια απάντηση επί του θέματος και μόνο (το οποίο επαναλαμβάνω είναι η πολιτική της Apple με το να μην αφήνει τον χρήστη να αφαιρέσει τη μπαταρία του laptop του), είτε άστο να περάσει γιατί θα βγούμε πολύ off-topic :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Ιαν 2010 22:03

Αλλά και πάλι ξεφύγαμε από τη συζήτηση. Υποστήριξες πως δεν είναι μονοπωλιακή/άθλια (ή ό,τι άλλο ακούστηκε) η πολιτική της Apple σχετικά με τη μπαταρία, αλλά δεν έδωσες καμία απάντηση επί του θέματος και το πήγες σε άλλα μη-σχετικά θέματα.
λολ

Ειπα κατι τετοιο εγω? Σαφως και δεν συμφωνώ με αυτο το πραγμα, και δεν ξερω γιατι το κανει. Μαλλον για σχεδιαστικούς λογους φαντάζομαι. Απλα είπα 2 πράγματα. Ότι εγω και να μου επέτρεπε να αλλάξω μπαταρία, ποτέ δεν θα κουβαλούσα δεύτερη πρωτον λόγο βαρους και δεύτερον λόγο χώρου, και επίσης είπα ότι η μπαταρία αλλαζει ευκολα ασχετα αν ειναι εσωτερική. Παω απο 1λεπτό δεν χρειάζεται καποιος για να την αλλάξει.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 18 Ιαν 2010 22:30

Δε μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις, αλλά θα το κάνω για να με καταλάβεις: Δεν το είπες καθαρά, αλλά το υπονόησες, καλύτερα τώρα; ;-)
telas έγραψε:σε κάθε περίπτωση, η μη δυνατότητα αλλαγής μπαταρίας από τον χρήστη είναι απλά αισχρή!
όπως και στο iphone...
Connor MacLeod έγραψε:Mε πια λογικη το λες αυτο?
Δηλαδη αν σε άφηνε να το κανεις, εσυ κα θα κουβαλούσες και δευτερη μπαταρια μαζι σου να την αλλάζεις??
:-?
Αν εδώ βγαίνει από τα συμφραζόμενα ότι συμφωνείς με το ότι η πολιτική της δεν είναι σωστή, πάω πάσσο!
Connor MacLeod έγραψε:Μαλλον για σχεδιαστικούς λογους φαντάζομαι.
Σύντομη απάντηση: κλικ!

Περιεκτική απάντηση:
Δυσκολεύομαι να πιστέψω βλέποντας κι άλλες κινήσεις της (όπως για παράδειγμα το να μην επιτρέπει σε χρήστες windows/linux να χρησιμοποιούν το API της ώστε να γράψουν εφαρμογές για iPhone) ότι το κάνει για σχεδιαστικούς λόγους. Πιο πιθανοί λόγοι μου φαίνονται οι εξής: Για να τα αρπάζουν οι επίσημοι αντιπρόσωποι για αλλαγές μπαταριών, για να πολεμήσει την κατασκευή μπαταριών για τα μοντέλα της από τρίτους κατασκευαστές κλπ.

Δυστυχώς μια άκρως συμπαθητική εταιρεία (παλιότερα έστω) πασχίζει για να βάλει με κάποιον τρόπο το $ στο όνομά της, όπως η MicroSoft (M$ ή Micro$oft) έκανε με επιτυχία παλιότερα!

Αλλά και πάλι βγαίνω off-topic, οπότε ας σταματήσω! :D

mania_mac

Δημοσίευση από mania_mac » 19 Ιαν 2010 09:52

Η μη αποσπώμενη μπαταρία ήταν το μοναδικό μείον στα χαρακτηριστικά του macbook pro αλλα τελικά δεν αντιστάθηκα και το πήρα....

πολυ απλή μου φαινεται η αντικατασταση της μπαταριας απο το βιντεάκι connor, θα μπορούσα να το κάνω.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Ιαν 2010 10:10

πολυ απλή μου φαινεται η αντικατασταση της μπαταριας απο το βιντεάκι
Nice!

Εντάξει τωρα burNMind??

Δε μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις, αλλά θα το κάνω για να με καταλάβεις: Δεν το είπες καθαρά, αλλά το υπονόησες, καλύτερα τώρα;
Εγω παιζω με τις λεξεις? Εσυ λες κατι το οποιο δεν είπα ποτε! Ακου εκει "υπονομεψες"
Ουτε καν ξερω τι σημαίνει η λέξη.
Connor MacLeod ανέφερε:
Mε πια λογικη το λες αυτο?
Δηλαδη αν σε άφηνε να το κανεις, εσυ κα θα κουβαλούσες και δευτερη μπαταρια μαζι σου να την αλλάζεις??

Αν εδώ βγαίνει από τα συμφραζόμενα ότι συμφωνείς με το ότι η πολιτική της δεν είναι σωστή, πάω πάσσο!
Εσυ αλλα διαβαζεις, και αλλα νομιζεις ότι λεει ο αλλος?
Λεω καθαρά ότι εγω και να με αφινε να αλλαξω on-the-fly ματαρια, δεν θα το έκανα.
Θα σε δώσω ενα παράδειγμα. Μεχρι και το 2003 επερνα samsung κινητά. Στα ακριβα τα μονδελα σου έδινε 2 μπαταρίες(Α100,Α300, Μ100, etc). Μια μεγάλη, μια μικρή. την δευτερη μπαταρία (την μικρή) δεν την χρεισμοποιησα ποτε μου σε κανενα απο όλλα όσα είχα πάρει.

Αν απο αυτο βγαζεις το συμπέρασμα ότι ειμουν αντίθετος στο να αλλάζει καποιος μπαταρία στο κινητό του, τι να σε πω. Οκ.
:(

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 19 Ιαν 2010 14:33

Connor MacLeod έγραψε:
πολυ απλή μου φαινεται η αντικατασταση της μπαταριας απο το βιντεάκι
Nice!

Εντάξει τωρα burNMind??
Κατ'αρχήν μην αρπάζεσαι, forum είναι, συζήτηση κάνουμε! :wink:

Από εκεί και πέρα, από έναν χρήστη που έχει τη λογική κι υπομονή να μπει σε ένα τεχνολογικό forum και να κάνει ερωτήσεις, είναι αναμενόμενο να καταφέρει να κάνει κάτι τόσο απλό (απλό για εμένα, εσένα και ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών ΕΔΩ ΜΕΣΑ). Αυτό δεν αναιρεί όμως το εξής που έγραψα σε προηγούμενο post:
burnmind έγραψε:Ούτως ή άλλως, ούτε το 5% (και πολύ βάζω) των χρηστών δε θα τολμήσει να αλλάξει τη μπαταρία μόνο του.
Και για να τελειώνουμε με τα off-topic:
Connor MacLeod έγραψε:
Δε μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις, αλλά θα το κάνω για να με καταλάβεις: Δεν το είπες καθαρά, αλλά το υπονόησες, καλύτερα τώρα;
Εγω παιζω με τις λεξεις? Εσυ λες κατι το οποιο δεν είπα ποτε! Ακου εκει "υπονομεψες"
Ουτε καν ξερω τι σημαίνει η λέξη.
Λέγοντας παίζεις με τις λέξεις αναφέρομαι στο ότι στηρίζεσαι σε συγκεκριμένους όρους που (δεν) ανέφερες και όχι στο γενικό νόημα που βγάζουν τα όσα έγραψες.

Κατά τα άλλα δεν έγραψα καν "υπονόμευσες", έγραψα "υπονόησες". Όπως και να 'χει, το ότι αγνοείς μία σχετικά απλή λέξη που χρησιμοποιείται καθημερινά από μεγάλο αριθμό ανθρώπων που μιλούν Ελληνικά τι σημασία προσθέτει στη συζήτηση;
Connor MacLeod έγραψε: Εσυ αλλα διαβαζεις, και αλλα νομιζεις ότι λεει ο αλλος?
Λεω καθαρά ότι εγω και να με αφινε να αλλαξω on-the-fly ματαρια, δεν θα το έκανα.

Αν απο αυτο βγαζεις το συμπέρασμα ότι ειμουν αντίθετος στο να αλλάζει καποιος μπαταρία στο κινητό του, τι να σε πω. Οκ.
:(
Δε νομίζω ότι έχω πρόβλημα αντίληψης. Δε μίλησες καθόλου καθαρά και από τα συμφραζόμενά σου κατάλαβα ότι είσαι αντίθετος. Συγκεκριμένα το "με πια λογικη το λες αυτο?", συγνώμη αλλά ΔΕΝ κάνει κάποιον να πιστεύει πως συμφωνείς μαζί του! Τέλος πάντων, διευκρίνησες το τι εννοούσες και τελείωσε. Ας μη συνεχιστεί άλλο μια τέτοια ανούσια συζήτηση. Αν θες να συνεχίσουμε τέτοια συζήτηση, στείμε μου pm :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες