Ελληνικοί κατάλογοι για καταχώρηση ιστοσελίδων

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Φεβ 2010 22:12

Κάποτε όλα τα portals είχαν και directories :)
τώρα δεν ξέρω πόσοι τα χρησιμοποιούν ακόμα πραγματικά για να βρουν κάτι και όχι μόνο για link building.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Φεβ 2010 22:47

πάντως το http://directory.way.gr/ αλλά και το http://greekatalog.gr/ έχουν πολύ καλή κίνηση που αυτό φυσικά μεταφράζετε σε outgoing κίνηση προς τις σελίδες που είναι καταχωρημένες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Φεβ 2010 22:51

Μακάρι να είναι χρήσιμα. Ήταν ανέκαθεν από τις αγαπημένες μου εφαρμογές τα directories, απλώς από τον εαυτό μου κρίνω που μέσα σε πόσα χρόνια εδώ και καιρό άντε να έχω χρησιμοποιήσει directories 5-6 φορές, έτσι για να χαζέψω δηλαδή τι είναι καταχωρημένα σε κάποιες κατηγορίες.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 12 Φεβ 2010 12:33

cordis έγραψε:πάντως το http://directory.way.gr/ αλλά και το http://greekatalog.gr/ έχουν πολύ καλή κίνηση που αυτό φυσικά μεταφράζετε σε outgoing κίνηση προς τις σελίδες που είναι καταχωρημένες.

εμενα παντως απο το http://directory.way.gr/ συμφωνα με το αναλυτικς το προηγουμενο μηνα μου εστειλε 8,602 επισκεψεις σε ενα σαιτ μου που ειναι εκει και το 60% περιπου ηταν νεοι χρηστες.Το θεμα ειναι σε ποιον καταλογο βαζεις το σαιτ σου και με ποιον τροπο.Τωρα οσοι πιστευουν οτι δεν αξιζει,δεν θα προσπαθησω να τους πεισω :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 12 Φεβ 2010 12:46

dimsis έγραψε:τώρα δεν ξέρω πόσοι τα χρησιμοποιούν ακόμα πραγματικά για να βρουν κάτι και όχι μόνο για link building.
scoobby έγραψε:εμενα παντως απο το http://directory.way.gr/ συμφωνα με το αναλυτικς το προηγουμενο μηνα μου εστειλε 8,602 επισκεψεις σε ενα σαιτ μου που ειναι εκει και το 60% περιπου ηταν νεοι χρηστες.Το θεμα ειναι σε ποιον καταλογο βαζεις το σαιτ σου και με ποιον τροπο.Τωρα οσοι πιστευουν οτι δεν αξιζει,δεν θα προσπαθησω να τους πεισω :lol:

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 12 Φεβ 2010 13:04

dimsis έγραψε:
dimsis έγραψε:τώρα δεν ξέρω πόσοι τα χρησιμοποιούν ακόμα πραγματικά για να βρουν κάτι και όχι μόνο για link building.
scoobby έγραψε:εμενα παντως απο το http://directory.way.gr/ συμφωνα με το αναλυτικς το προηγουμενο μηνα μου εστειλε 8,602 επισκεψεις σε ενα σαιτ μου που ειναι εκει και το 60% περιπου ηταν νεοι χρηστες.Το θεμα ειναι σε ποιον καταλογο βαζεις το σαιτ σου και με ποιον τροπο.Τωρα οσοι πιστευουν οτι δεν αξιζει,δεν θα προσπαθησω να τους πεισω :lol:
Απο οτι βλεπεις εχω κανει quote το μηνυμα του κορντις για να αποδειξω του λογου το αληθες.Τωρα οσον αφορα αυτο που λες αυτο εχει παψει εδω και παρααα πολλα χρονια και εαν εξαιρεσουμε ενα 5% το πολυ που μπαινει για να βρει πληροφοριες που δεν βρισκει στις μηχανες αναζητησης.
οποτε συμφωνω με αυτα που λες :hammer:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 12 Φεβ 2010 15:53

Εγώ από καταλόγους έχω ένα ποσοστό 1%...αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί κάτσει και να έχεις καλή επισκεψιμότητα. Πάντως σε γενικές γραμμές απ' ότι έχω καταλάβει οι κατάλογοι έχουν φτιαχτεί από web developers για web developers και τελικά όλοι οι web developers έχουν και από ένα κατάλογο.

Άβαταρ μέλους
elmaz

Δημοσίευση από elmaz » 24 Φεβ 2010 10:25

Εγώ νομίζω ότι οι κατάλογοι χρειάζονται και βοηθούν στο να γίνει γνωστό το σαιτ. Μετά χρειάζεται συνεχή ενασχόληση με ανταλλαγή συνδέσμων, συγγραφή άρθρων, διαφήμιση κτλ

adiaforosgr έγραψε:Γενικά και εγώ πιστεύω ότι είναι ανούσια η ύπαρξη ενός καταλόγου

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Φεβ 2010 12:53

Πολλα sites τα βρισκει ο κοσμος μεσω του Google, αλλα οχι direct. Συνηθως μεσω του Google βρισκει την καταχωρηση του site σε καποιο καταλογο.

Ζωτικοτατη η υπαρξη σωστων καταλογων γιατι συνηθως λογω του ογκου πληροφοριας που συγκεντρωνουν, πλασαρονται καλα στα αποτελεσματα.

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 05 Μαρ 2010 17:09

Όταν ψάχνετε κάτι πηγαίνετε σε κάποιον κατάλογο ή κάνετε αναζήτηση στο google? Προσωπικά βρίσκω κάτι ποιό εύκολα από μηχανές αναζήτησης. Κατά την άποψή μου η κίνηση στους καταλόγους πέφτει λόγω αποτελεσμάτων απο google. Δηλαδή η διαδρομή του περιπλανώμενου είναι google>κατάλογος> site που τον ενδιαφέρει. Όπως και να έχει όμως σίγουρα βοηθάνε στο ranking σου...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2010 17:18

έτσι είναι, αλλά εάν ο κατάλογος έχει την 'δύναμη' να εμφανίσει την σελίδα που είσαι σε περισσότερα αποτελέσματα πιο ψηλά βγαίνεις και πάλι κερδισμένος.

γενικά χαμένος είναι δύσκολο να βρεθείς; ο μόνος τρόπος για να χάσεις είναι να μπεις επιθετικά σε πάρα πολλούς καταλόγους και να φας πέναλτι στα SERPS για κάποιο διάστημα 3-6 μηνών.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

freefotos

Δημοσίευση από freefotos » 05 Μαρ 2010 22:40

scoobby έγραψε:
εμενα παντως απο το http://directory.way.gr/ συμφωνα με το αναλυτικς το προηγουμενο μηνα μου εστειλε 8,602 επισκεψεις σε ενα σαιτ μου που ειναι εκει και το 60% περιπου ηταν νεοι χρηστες.Το θεμα ειναι σε ποιον καταλογο βαζεις το σαιτ σου και με ποιον τροπο.Τωρα οσοι πιστευουν οτι δεν αξιζει,δεν θα προσπαθησω να τους πεισω :lol:
8602 επισκέπτες σε ενα μηνα; κατι λιγοτερο απο 290 επισκέπτες τη μερα ;

Καταλαβαίνεις πως αυτό που λες απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ετσι;

Σαν διαφημισουλα να το δεχθω,οτι κάνεις, αλλά ως 300 επισκέπτες τη μέρα....
Δε τα ξαναβάζω με ηλίθιους! Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε νικάνε άνετα λόγο έδρας!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Μαρ 2010 22:44

freefotos έγραψε: 8602 επισκέπτες σε ενα μηνα; κατι λιγοτερο απο 290 επισκέπτες τη μερα ;

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όποτε ακούτε τέοια νούμερα παραξενεύεστε;

το jailbait.gr έχει καθημερινά 250~ και δεν το ανανεώνω τελευταία :P

freefotos

Δημοσίευση από freefotos » 06 Μαρ 2010 00:27

Basilakis έγραψε:
freefotos έγραψε: 8602 επισκέπτες σε ενα μηνα; κατι λιγοτερο απο 290 επισκέπτες τη μερα ;

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όποτε ακούτε τέοια νούμερα παραξενεύεστε;

το jailbait.gr έχει καθημερινά 250~ και δεν το ανανεώνω τελευταία :P
Φιλε Βασιλακης εμενα με παραξενεψε οχι οτι ενα site εχει 290 τη μέρα...αλλα αν διαβασεις πιο καλά οτι ενας καταλογος, και σχετικα αγνωστος (δεν τον απαξιωνω) εστειλε σε ενα site 8602 σε ενα μηνα...

Δηλαδη αν το away του στελνε μεσο ορο καθε μερα 290 8α πρεπε να ταν... το directory του in
Δε τα ξαναβάζω με ηλίθιους! Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε νικάνε άνετα λόγο έδρας!

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 06 Μαρ 2010 03:08

freefotos έγραψε:
scoobby έγραψε:
8602 επισκέπτες σε ενα μηνα; κατι λιγοτερο απο 290 επισκέπτες τη μερα ;

βγαινει πολυ ψηλα για καποια keywords πονηρα για αυτο μου στελνει τοσο πολυ τραφικ.... :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες