.com VS .gr και backlinks

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 21 Ιαν 2010 13:24

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Τελικα τι μας συμφερει? .com ή .gr από τη στιγμή που θέλουμε να πιάσουμε keywords και σε ελληνικά και σε αγγλικά? Υπαρχουν και τα 2 domains απλά θέλουμε να κρατήσουμε το ένα ουσιαστικά, δηλαδή το άλλο να κάνει forward. Επί μήνες υπήρχαν και τα 2 live ξεχωριστά...

Επίσης τι γίνεται με τα backlinks? Δηλαδή ας πούμε πως κραταμε το .com Πρέπει να ξανακαταχωρίσω σε καταλόγους που υπήρχε το gr αυτή τη φορά το com ώστε να βοηθηθώ από άποψη backlinks και pagerank? Οκ από άποψη κίνησης είναι το ίδιο. Αλλά τα links τα θέλω και για seo (pagerank κλπ)

Thanks

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 21 Ιαν 2010 18:19

Εκανα την ερωτηση και στο forum της Google Webmaster Central και η απάντηση ήταν η εξής

Google will likely pass the LinkValue, PR etc through the 301 Redirects......

If Google has data about a site that gets redirects, it will likely associate that data to the new destination.
How much of the "value" that is passed is unknown (thought it appears to be at least "most of it").

The believe there is a condition; that the Redirects should land on "relevant" pages.
If you redirect a site about Rabbits to a site about Cars - I wouldn't expect the values to last that long.

You will of course have to wait for G to crawl and find the 301's.
You will then have to wait for it to do the Math and catchup ...
and sort the rankings out etc.
This may take a while (depending on how popular your site is, how large it is, internal link structure etc.).

You can also consider using hte Change of Address tool in GWMT.
This may help grab G's attention - and at least help get the SERPs updated.
(It is not a 301, jsut a way to let G know you would prefer Site1 in the SERPs rather than Site2)

Δηλαδή good news!!

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 01 Μαρ 2010 11:26

Και επανερχομαι στην αρχικη ερωτηση μου. Τελικα οταν εχουμε ενα σαιτ που θελει να εχει καλα αποτελεσματα τοσο στο google.com όσο και στο google.gr, μας συμφερει να εχουμε domain σε .com η .gr?

freefotos

Δημοσίευση από freefotos » 01 Μαρ 2010 14:58

Φίλε προσωπικά δεν πιστευω πως η κατάληξη θα σου καθορίσει τόσο το ranking!

Στη θέση σου πάντως θα επέλεγα το .gr (προσωπικά μου κάθετε πιο καλά για branding )

Μην περιμένεις όμως το ακατόρθωτο...(;) keywords ελληνικά και αγγλικά, σε google.com και google.gr και σε όλα πρωτιές με συνηθισμένα keywords.

Εστίασε κάπου και ξεκίνα!
Να θυμάσαι πως το περιεχόμενο αποτελεί το πιο δυνατό χαρτί στα αποτελέσματα του Google
Δε τα ξαναβάζω με ηλίθιους! Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε νικάνε άνετα λόγο έδρας!

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 01 Μαρ 2010 15:41

Σ ευχαριστω για την απαντηση (και ειμαι γενους θηλυκου :hammer: )
Γενικα και εγω gr επιλεγω για τον λογο που ανεφερες απλα δεν ξερω κατα ποσο τα τοπικα TLD επηρεαζουν αρνητικα το google.com και τα υπολοιπα τοπικα google (fr,ru κλπ)... ειναι κατι που το ψαχνω μηνες αλλα ακομα δεν εχω βγαλει συμπερασμα τι παιζει
Ψαχνοντας παντος βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο...ριξτε μια ματια http://searchengineland.com/global-vs-l ... site-36192

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 01 Μαρ 2010 23:12

εγω σου προτεινω παρε και τα 2 ονοματα .gr + .com ανεπτυξε το site στο .com και κανε redirect το .gr στο .com για να μην χασεις το type-in traffic που πολλοι Ελληνες γραφουν παντα την καταληξη του ονοματος σε .gr

Αν στοχευεις πιο πολυ σε Ελληνικο κοινο και traffic απο Ελλαδα κανε το αντιθετο, ανεπτυξε στο .gr και κανε redirect το .com στο .gr
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2010 23:25

πολύ σωστό αυτό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 01 Μαρ 2010 23:41

Όχι δεν έχει σημασία το TLD για το google. Τα αποτελέσματα θα δημιουργηθούν με βάση το αν το site είναι σχετικό με την χώρα του χρήστη ή της χώρας που χρήστης έχει επιλέξει να ψάξει. Για του λόγου το αληθές διaβάστε το blog του Matt Cutts από το Google. http://www.mattcutts.com/blog/more-abou ... k-results/

Το παράδειγμα αφορά την Αγγλία αλλά το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 02 Μαρ 2010 00:31

Αυτο που λεει στο βιντεο ειναι οτι τα .com ειναι universal και μπορουν να εχουν καλο ranking στο .co.uk, .gr και οπουδηποτε εφοσον ειναι σχετικα με την αναζητηση...αυτο που λεμε ειναι οτι τα .gr εχουν μεγαλυτερη στοχευση στην ελλαδα και αυτο ευκολα αποδυκνειεται αν γραψεις την λεξη " hotels" στο google.gr οπου θα δεις το greekhotels.gr στην 3η θεση που σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικο στο .com..εχει καλο ranking επειδη ειναι στο .gr και στα Ελληνικα
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 03 Μαρ 2010 10:55

Αρα απ οτι καταλαβαινω, τα TLD παιζουν ρολο στα rankings...

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 10 Μαρ 2010 12:34

Επίσης θέλω να ρωτήσω και το εξής...Εστω οτι στοχευω παγκοσμιο κοινο και εχω domains τοσο σε com οσο και σε gr.
Ερωτηση 1) Αν το gr εχει μεγαλυτερο pagerank και περισσοτερα backlinks με συμφερει να κρατησω αυτο ως βασικο domain (με το gr να κανει 301) η οχι? Διοτι απ οτι καταλαβαινω το com εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βγει καλα στο google com. Apo την αλλη ομως το gr εχει περισσοτερα links

2)Εστω οτι κραταω ως βασικο domain το gr (με το com να κανει 301). Το οτι το com domain κανει 301 βοηθαει στα rankings του google com? Η εφοσων δεν ειναι αυτο το βασικο μου domain ειναι σαν να μην υπαρχει καν? Σαν να μην το εχω καν?

Ειδικα η ερωτηση 2 με εχει προβληματισει αρκετα :hammer:

Άβαταρ μέλους
seijeto
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seijeto » 07 Οκτ 2011 10:56

Το θέμα είναι το region που θες να επεκταθείς!!

Η καλύτερη λύση για το παγκόσμιο κοινό είναι το .com είναι το εύρος αναζήτησης
& περιεχομένων,,, και βέβαια αυτό όταν θες να επεκταθείς σωστά προς τα έξω.

και η καλύτερη λύση για το Ελληνικό κοινό - εμπόριο είναι το .gr προφανώς το
όλο concept της google π.χ είναι να κάνει locate τον customer της που κάνει την
σχετική αναζήτηση και του δείχνει πρώτα τα αποτελέσματα της χώρας του!!

Οπότε κοιτάζεις πρώτα τι σε ενδιαφέρει κυρίως π.χ Ελλάδα οπότε ξεκινάς με .gr &
στην συνέχεια δημιουργείς ένα .com με redirect.. το redirect ασφαλώς και έχει
pagerank!! το redirect είναι μια αλλαγή στο αποτέλεσμα του www.paradeigma.com
το paradeigma.com παραμένει ίδιο και αλλάζει απλά ο server που σηκώνει το περιεχόμενο
του...

Και βέβαια αν έχεις ένα υψηλό pagerank στο gr το .com με το ανάλογο marketing θα
φτάσει σύντομα ψηλά!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης