10 λόγοι που δεν πρέπει η σελίδα σου να ειναι σε Joomla.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
geo87

Δημοσίευση από geo87 » 24 Ιαν 2010 02:16

fafos έγραψε:
geo87 έγραψε:
telas έγραψε:lol ρε! γιατί αρπάζεστε; Πάντα είναι καλό να ακούγονται οι απόψεις όλων.
Όταν είσαι ικανός να αποδεχθείς την άποψη του άλλου όπως εσύ ναι. Αν όμως έχεις να κάνεις με άτομο χωρίς παιδεία θα αρχίσεις να κάνεις τον Μουρατίδη (Θεά Θεά και άλλες βλακείες).... ;)
h paideia fainete apo to poios parakolouthei ton Mouratidh kai apo to poios fytronei ekei pou den ton spernou....

:respect: Συμφωνώ απόλυτα! Τότε μη μου μιλάς. Αφού έφυγα γιατί συνεχίζεις τα σχόλια προς το πρόσωπο μου σαν κακομαθημένο 8χρονο;

-------

Σχετικά με το θέμα:

@sibas έχεις δίκιο αφού κυλάνε τα πράγματα σιγά σιγά αυτό γίνεται και λογικό αφού ο μέσος άνθρωπος έχει οικονομικά προβλήματα.

@Figaro έχεις δίκιο και από εκεί υπάρχουν απατεώνες. Αφού στη μέση μπαίνουν χρήματα είναι λογικό να υπάρχει αυτό το πράγμα. Που δεν υπάρχει;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιαν 2010 02:19

File mou.. se allous tomeis kai oi apatewnes zitan ta idia xrimata me tous swstous epagkelmaties :)

Sto web opws swsta anafere o sibas ... "stineis" :P

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 24 Ιαν 2010 02:27

έχεις δίκιο. Αν είναι ο άλλος απατεώνας δεν κολλάει στα χρήματα.

Είναι μια πραγματικότητα όμως. Το joomla και το κάθε joomla σίγουρα για τους developers είναι κάτι πρόχειρο για τον απλό χρήστη όμως είναι μια φθηνή λύση αν του το φτιάξει κάποιος που γνωρίζει (και δεν είναι απατεώνας) ή δωρεάν αν καταφέρει να το φτιάξει μόνος του. Σίγουρα το να κάτσεις να κάνεις install ενα joomla δεν σε κάνει developer όμως είναι κάτι που θα προχωρήσει γιατί πλέον η πρόσβαση στο ιντερνετ είναι κάτι σχετικά φθηνό και πλέον κάθε οικογένεια έχει σύνδεση. Κι είναι και κάτι νόμιμο αφού είναι free (joomla, wordpress κ.τ.λ.).

*Μακάρι να υπήρχαν χρήματα και να ήταν όλα custom. Ετσι θα υπήρχε και μια μεγαλύτερη ποικιλία και σιγουρα το ιντερνετ θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 02:51

Μαζί σου figaro, συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες.

sibas η τρέλα είναι ότι από ότι φαίνεται έχουμε κόσμο που κάνει undersell στον χώρο :) Δεν μπορεί να κοστολογείς εξειδικευμένη εργασία με 5 ευρώ την ώρα ή και λιγότερα... ούτε οι ινδοί δεν το κάνουν δηλαδή...

Σαφώς και οι εταιρείες προσαρμόζονται και κινούνται διαφορετικά. Αν περιμένει εταιρεία με προσωπικό, γραφεία, έξοδα και όλα τα νόμιμα (και όχι ένα άτομο που τα κάνει όλα μόνος του από το σπίτι του), να βγάλει κέρδος πουλώντας sites των 79 ευρώ-399 ευρώ που γίνετε πλέον χαμός σε αυτό το εύρος τιμών, θα κλείσει σε χρόνο ντετέ...

Είναι να βγουν καμιά 50αριά να πουν "στήνουμε το site σας σε joomla ή άλλα cms δωρεάν ή σας δίνουμε δωρεάν οδηγίες να το στήσετε μόνοι σας" (χωρίς κρυφά έξοδα π.χ. υποχρεωτικό hosting 200 euro κλπ) να δούμε μετά ποιοί θα γκρινιάζουν... να γράψουμε αν είναι κανένα tutorial πως εγκαθιστάς μέσα από το plesk ή άλλο control panel joomla και πως φτιάχνεις την database και έπειτα από που βρίσκεις templates και πως τα ανεβάζεις + extentions; Πλάκα δεν θα έχει... ένα ολοκληρωμένο φωτο ή video tutorial με όλα τα βήματα δημιουργίας ενός joomla site όλα τζάμπα....

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Ιαν 2010 12:10

dimsis έγραψε:Καταρχήν εφόσον μιλάμε για custom CMS - δυναμική εφαρμογή, δεν θα είχε σημασία αν θα ήταν 3 οι υπηρεσίες και 5 τα προϊόντα... εγγραφές σε μια βάση είναι και η παρουσίαση κοινή, όσες θέλει ας βάλει, περιορισμούς στο hosting μόνο αν είχε.

Με μια προσωπική εκτίμηση τιμής και σε custom ανάμεσα σε 600 και 1200 πιστεύω θα έπαιζε κάτι τόσο απλό και δεν θα ήταν φορτωμένο με 12 mb bloat κώδικα όπως το joomla...
Η τιμή σαφώς έχει να κάνει και με το εικαστικό.
Τις σελίδες τις έβαλα γιατί εγώ θα κάνω το data entry. Φαντάσου να σου έλεγα 50. Το ίδιο θα ήταν;

Πάμε στα δύσκολα τώρα. Έστω λοιπόν ότι χρώνεις το ελάχιστο που έβαλες (600€). Τα πήρες και όλα καλά και ωραία. Μετά από δύο μήνες χτυπάει το τηλέφωνο και σου λέει ο πελάτης "Ξέρεις θέλω να μου βάλεις και μία φώτο γκάλερι και κάτω από το περιεχόμενο των σελίδων οι χρήστες να αφήνουν σχόλια αφού συνδεθούν". Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Φυσικά θα χρεώσεις αλλά το θέμα είναι πόσο. Και πόσο χρόνο θα σου φάει αυτό.

Εκ πείρας ξέρω ότι όλα αυτά στο joomla θα μου πάρουν περίπου 1-2 ώρες, άρα και η χρέωση θα είναι ανάλογη.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 12:19

Αν δεν έχω ήδη κάτι δικό μου έτοιμο θα χρεωθεί αναλόγως των ωρών που θα εργαστώ πάνω στην gallery και θα πάρει αυτό που ζητάει.
Εσένα αν σου δώσει συγκεκριμένες προδιαγραφές για την gallery που δεν καλύπτονται από έτοιμο τζάμπα extention τι θα κάνεις;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Ιαν 2010 12:29

Τα extensions δεν είναι όλα τζάμπα. Οπότε θα βρω αυτό που πλησιάζει πιο πολύ σε αυτό που θέλω (είτε τζάμπα είτε εμπορικό) και θα το παραμετροποιήσω.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω να γράφω κώδικα, όχι ότι δεν ξέρω να διαβάζω και να πειράζω.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 12:34

Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε, και το πείραγμα, ΑΝ βρεις κάτι παραπλήσιο, θα σου φάει κάποιες ώρες να το παραμετροποιήσεις που λες. Δεν θα τις χρεώσεις; Και αν είναι εμπορικό το extension δεν θα το χρεώσεις στον πελάτη; Από την τσέπη σου θα τα βάλεις;

Και επαναλαμβάνω... με μαγειρέματα και στο περίπου αν κάτσει κάτι σαν αυτό που ζητάει ο πελάτης, όχι ακριβώς πάνω στις προδιαγραφές του.
Άλλο να το λες "κοίταξε έχω αυτό εδώ, που είναι περίπου σαν αυτό που ζήτησες, πιθανών να έχει και παραπάνω από όσα ζήτησε, bloatcode που συνηθίζεται στο joomla από όσο είδα, σου κάνει;
Και άλλο να του λες πάρε αυτό που ζήτησες, όπως το ζήτησες...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 24 Ιαν 2010 12:48

dimsis οι ινδοί το κάνουν με 5 euro την ώρα γιατί η αναλογία του νομίσματος με το euro έχει μια μεγάλη διαφορά και βγάζουν τα έξοδα τους +-

Οι δικοί μας οι "ινδοί και πακιστανοί" να δεις το κάνουν και με λιγότερα από 5 euro την ώρα και έχουν και γραφεία και προσωπικό, οι περισσότεροι που ξεκινάνε με χαμηλή κοστολόγηση είναι για να πιάσουν τους αρχικούς πελάτες, να κάνουν portfolio, να γίνουν γνωστοί, etc

Όπως και να έχει ή όποιος και να είναι ο λόγος αυτοί υπήρχαν και θα υπάρχουν, οι επαγγελματίες θα παραμείνουν επαγγελματίες και οι ινδοί θα παραμείνουν ινδοί.

Στην τελική όμως η κατάσταση είναι η ίδια όλοι προσπαθούν να έχουν μια θέση στον ήλιο οι επαγγελματίες που θα τους έρθει ένας πελάτης με χαμηλό budget θα του στήσουν ένα έτοιμο cms με μια έτοιμη template και ο φαύλος κύκλος ξεκινάει από τους ίδιους…

Ας σκεφτούν πρώτα αυτοί οι επαγγελματίες τη στήνουν και μετά να λένε ότι η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο, γιατί ο νέος που θα ξεκινήσει να είστε σίγουροι ότι θα έχει πιο φρέσκες ιδέες από τους παλιούς του χώρου και ασφαλώς θα έχει και τις ανάλογες τιμές.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 24 Ιαν 2010 12:53

btw i hate joomla

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 14:14

"οι περισσότεροι που ξεκινάνε με χαμηλή κοστολόγηση είναι για να πιάσουν τους αρχικούς πελάτες, να κάνουν portfolio, να γίνουν γνωστοί, etc"
Συμφωνούμε από όσο κατάλαβα ότι αυτό ακριβώς που αναφέρεις και εσύ είναι μια εντελώς λανθασμένη τακτική που τελικώς βλάπτει και τους ίδιους και την αγορά. Να πουλάς δηλαδή κάτω του κόστους, πάντα βάση χρόνου απασχόλησης και εξόδων που τρέχουν, απλώς και μόνο για να πιάσεις πελάτες ρημάζοντας την αγορά;

Και στο εμπόριο που το βλέπετε να συμβαίνει, πέρα από τον χώρο του web deSelopment δηλαδή, είναι κάτι που σας αρέσει και συμφωνείτε ή το συζητάτε με τις παρέες σας και σας κακοφαίνεται; Σκεφτείτε το λίγο πάνω στην δική σας δουλειά ή την δουλειά φίλων και συγγενών σας, όσοι δεν είστε στο χώρο του web development και design, να έρθει απέναντι από το μαγαζί σας και να ανοίξει ένα μαγαζί με Κινέζικα που λέει και ο fafos που όλοι γκρινιάζουμε για αυτά, και να πουλάει σε ξεφτίλα τιμές αυτό που πουλάτε και εσείς απλώς και μόνο για να πιάσει πελατεία... ο κόσμος θα πάει, είτε γιατί είναι τσιγκούνης, είτε γιατί υπάρχει οικονομική κρίση, είτε γιατί θα θέλει να δοκιμάσει, είτε γιατί θα σου πει στα @@ μου η ποιότητα όταν κερδίζω στην τσέπη μου κλπ. Κρατήστε την εικόνα με τα Κινέζικα τώρα και πολλαπλασιάστε την επί χιλιάδες (να μην πω εκ.) για να κατανοήσετε το πρόβλημα στο web developmet / web design χώρο που ο αντίστοιχος Κινέζος είναι πολύ συχνά και παράνομος χωρίς άδεια πώλησης (κάτι σαν τους μικροπωλητές), που κοιτάει να βγάλει ένα έξτρα μεροκαματάκι στις ελεύθερες ώρες του και η αγορά είναι παγκόσμια και όχι μόνο αυτή του οικοδομικού σας τετραγώνου… Αυτό το πράμα παρασύρει στην τελική όλο τον χώρο και ο σωστός επιχειρηματίας όταν θα ζοριστεί για να ανταπεξέλθει στα έξοδα και να μη κλείσει τη δουλειά του ή θα πρέπει να προσαρμοστεί, είτε να ρίξει και αυτός την ποιότητα του και τους χρόνους του για να πουλάει φθηνά, είτε να το γυρίσει και αυτός στο έτοιμο που δεν νομίζω να αμφιβάλει κανείς πως οποιοσδήποτε ασχολείται πραγματικά επαγγελματικά με προγραμματισμό και web θα δυσκολευτεί να στήσει και να προσαρμόσει το joomla ή το wordpress ή άλλα έτοιμα web applications ; …

sibas Ακόμα και ο νέος με τι φρέσκιες ιδέες αν ακολουθήσει τέτοιες τακτικές κατά τη γνώμη μου κάνει μια πολύ κακή αρχή. ΠΟΥΛΑ όσο πραγματικά πιστεύεις ότι αξίζει η δουλειά σου και όχι κάτω του κόστους για να χτυπήσεις την αγορά, γιατί κάποια στιγμή θα σου γυρίσει μπούμερανγκ και έπειτα θα σε ενοχλούν οι αλεξιπτωτιστές που πουλάνε sites από 79 ευρώ καλή ώρα όπως βλέπω στα google ads! Αν πραγματικά πιστεύεις ότι το κόστος ενός website μπορεί να είναι 79 ευρώ, ε τι να πω, μπράβο σου, μαγκιά σου και τα συγχαρητήρια μου!
Το ότι είναι ελεύθερη και ανοιχτή η αγορά, δεν πάει να πει πως πρέπει να την ρημάξουμε κιόλας! Γιατί έτσι όπως πάει το πράμα στο τέλος εκεί έχει φτάσει η φάση. Να σκοτώνονται μεταξύ τους εταιρείες και εταιρείες μαϊμούδες για το ποιος θα σηκώσει πιο φθηνά το επόμενο joomlosite για να πάρουν 100 ευρώ χαρτζιλίκι … Εγώ το βλέπω σαν κατάντια, αν εσάς σας αρέσει αυτό που βλέπετε και πιθανών να συμμετέχετε κιόλας μεγειά σας με χαρά σας. Όταν αύριο μεθαύριο θα δείτε ακόμα χαμηλότερες τιμές από τον «Κινέζο» που έφτιαξε ένα installation όπου κάνει 5-6 κλικ και ανεβαίνει το site του πελάτη σε 10 λεπτά, να δω τι θα λέτε και τι θα κάνετε. Η αν στο τέλος ΟΛΟΙ αρχίζουμε και σηκώνουμε sites μόνο με τα έτοιμα και δεν κάθετε κανένας να γράψει μια γραμμή κώδικα μια και ήδη όπως είπατε τα κάνουν όλα αυτά που έχουμε.

Kαι εννοείται πως δεν έχουν σχέση με εσένα ή με τον Μανώλη, basilakis κλπ όσα γράφω, εσείς ξέρω πως το καταλαβαίνετε , το διευκρινίζω και για τους υπόλοιπους. Και ειλικρινά προσωπικά ΔΕΝ το μισώ το joomla, ούτε καμιά άλλη εφαρμογή. Μαγκιά τους και απεριόριστος σεβασμός σε όσους έχασαν και χάνουν χρόνο από τη ζωή τους για να προσφέρουν δωρεάν λύσεις σε αυτούς που πραγματικά το χρειάζονται και όχι για τα λαμόγια και τους εξυπνάκηδες που το εκμεταλλεύονται για να κονομήσουν τα μικροποσά τους. Αν στην τελική θέλεις να βοηθήσεις και να συνεισφέρεις δώσε και πίσω στο community όπως κάνει και ο basilakis, και ο Μανώλης και ο korgr και ο fafos και δεν ξέρω και εγώ και ποιοι άλλοι και από εδώ μέσα αλλά και εκτός. Ο Μανώλης έγραψε το βιβλίο του και δίνει την δυνατότητα σε όσους έχουν τις βασικές γνώσεις να σηκώσουν μόνοι τους το site τους, χωρίς να πληρώσουν κανέναν. Βοηθάει και πόσο κόσμο εδώ μέσα δωρεάν και από όσα διάβασα και εδώ μέσα, βλέπω ότι προσπαθεί να κοστολογήσει την δουλειά του ρεαλιστικά και όχι να την ξεφτιλίσει. Όταν κάτι λες πως το κάνεις επαγγελματικά ο χρόνος σου πρέπει να αμείβεται, αν πάλι θέλεις να συνεισφέρεις καλύτερα κάντο δωρεάν παρά να δημιουργείς πρόβλημα σε μια αγορά.
Καταλαβαίνω και κατανοώ πως σε εποχές με τέτοια ζόρια και ο επαγγελματίας και ο ιδιώτης ψάχνει να βρει κανέναν τρόπο είτε να μειώσει τα έξοδα του, είτε να αυξήσει τα έσοδα του και τα ζόρια του καθενός είναι διαφορετικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μου αρέσει κόλας ή να μην λέω την γνώμη μου ανοιχτά όπως ακούω και των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιαν 2010 14:47

Ena offtopic...
Anaferthike kapou prin oti merikoi simvaloun stis diafores kinotites me modules kai addons se diafora scripts.

Tixenei na kserw prosopika ta paidia pou kanoun develop (outsource fisika) ena apo ta pasignwsta scripts pou poloi apo emas xrisimopioume.

De mporeite na fantastite ti xrima vgazoun (customize, modules, design) ta amerikanakia (kai kala kanoun) apo to "free script" tous kai stelnoun kai merikes xiliades euro kathe mina stous programatistes pou kanoun oloi ti doulia.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Ιαν 2010 16:38

Τι μου ήρθε τώρα...

Αν ένας που γράφει custom μπορεί να κάνει 100 πράγματα και ένας που χρησιμοποιεί έτοιμο script μπορεί να κάνει τα ίδια 100 πράγματα τότε εγώ τους θεωρώ εξίσου καλούς προγραμματιστές. Αν κάποιος απο τους 2 μένει κάτω απο τα 100 τότε εκεί υπάρχει πρόβλημα...

Μια καλή αρχή θα ήταν να αλλάξουμε και τους όρους. Να υπάρχουν δλδ :
Developers
Joomla Developers
Wordpress Developers
"Something" Developers

Έτσι θα ξέρει ο άλλος απο τον τίτλο και μόνο ότι ο Joomla Developer παράγει κώδικα για το Joomla, ο WP για το wordpress κτλ κτλ. Ο Developer (σκέτο) παράγει κώδικα για όλα :P

Για παράδειγμα σε custom κώδικα μπορεί κάποιος να φτιάξει μια εφαρμογή που να σου ψήνει καφέ όπως εσύ τον θέλεις. Αν μπορεί να σου το κάνει αυτό και κάποιος που χρησιμοποιεί joomla τότε κανένα πρόβλημα... Έτσι κι αλλιώς σε ελεύθερη αγορά είμαστε και ο δυνατότερος επιβιώνει.
Απλά μερικές φορές τα μπερδεύουμε και θεωρούμε ότι όλες οι δουλειές είναι blogs και portals. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις site που δεν στήνονται με Wordpress ή Joomla αν δεν είσαι ικανός να κάνεις αλλαγές στον κώδικα τους ώστε να δουλεύουν όπως εσύ τα θέλεις.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 17:45

Μη πάς μακριά figaro, του Φώτη της joomlaworks το slideshow να δει κανείς μόνο φτάνει. Το έχω πετύχει σε πάρα πολλά sites, Ελληνικά και μη. Ίσως μας γράψει και ο ίδιος, μια και μπαίνει και εδώ, πόσες συνολικές εγκαταστάσεις έχει. Η και το k2 που έγραψαν τα παιδιά και δεν ξέρω και τι άλλο. Αλλά τα παιδιά αυτά που λες δεν πουλάνε 100 ευρώ sites, ξέρουν τι κάνουν. Φτιάχνουν ένα extension που πιστεύουν ότι θα πιάσει και βγάζουν τόσα σε κάθε μια του εγκατάσταση. Ξεκάθαρες δουλειές και από ότι φαίνεται με μεγαλύτερο κέρδος.

Βασίλη συμφωνώ, ελεύθερη αγορά είμαστε, αλλά έτσι όπως πάει έχει γίνει και ανεξέλεγκτη αγορά και αν συνεχίσει έτσι, ιδιαίτερα στο επίπεδο των μικρών sites που αλληλοσκοτώνονται, δεν θα μείνει καν αγορά στο τέλος :)
Τώρα ο τίτλος προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το πώς θα αυτοαποκαλείται ο καθένας, αρκεί να σέβονται τις δουλειές και τον κόπο των άλλων και όταν χρησιμοποιούν ξένες δουλειές να ενημερώνουν τους πελάτες τους ότι μπορεί να πετύχουν site κλώνο του δικού τους όσο σερφάρουν στο web και να αφήνουν – δίνουν τα εύσημα σε αυτούς που το αξίζουν. Έχει πλέον χιλιάδες αυτοαποκαλούμενους developers από ότι βλέπω η μόνη αλλαγή που γνωρίζουν να κάνουν στον κώδικα είναι να αφαιρούν τα licenses γιατί ντρέπονται να μη φανεί ότι χρησιμοποιούν έτοιμες εφαρμογές ή έτοιμα templates ή για να μη τα δει ο πελάτης τους και καταλάβει ότι υπάρχουν και άλλα sites ίδια με το δικό του.
Διαφορετικά να το κάνουμε σαν τους τιμοκαταλόγους, πως υποχρέωσαν τις ταβέρνες να γράφουν αν χρησιμοποιούν φρέσκα ή κατεψυγμένα, τι είδους λάδι κλπ; έτσι :p

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 24 Ιαν 2010 22:41

$kataliksi_customatzidwn='oti pathane ta fotografeia otan bghkan oi pshfiakes' . 'oti pathane ta videoclubs me ta torrents';

:D
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες