10 λόγοι που δεν πρέπει η σελίδα σου να ειναι σε Joomla.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Ιαν 2010 11:18

mechpanos σωστό σε βρίσκω για την προφορά και πως θα εξηγούσες τι χρεώνεις στον πελάτη σου, θα διαφωνήσω μόνο σε δυο πραγματάκια.
1) ποιότητα
2) ο τροχός αν είχε εφευρεθεί γιατί να βγάζουν και άλλα cms τότε; ας χρησιμοποιούν joomla όλοι. Γιατί βγήκε και το drupal, το wordpress και βγαίνουν και άλλα τόσα καθημερινά; Γιατί γράφουμε τα δικάς μας; Κορόιδα μας/τους θεωρείς όλους αυτούς;

Κάποιοι ΠΡΕΠΕΙ να καινοτομούν και να υπάρχουν πολλές επιλογές / ανταγωνισμός γιατί αλλιώς ο τροχός μπορεί να ήταν τώρα τετράγωνος...

Τέλος για το οικονομικά και τον χρόνο παράδοσης του project, είναι σχετικά αναλόγως το project. Αν χρειάζεσαι αλλαγές στα extentions του joomla πάλι θέλεις χρόνο, πόσο μάλιστα όταν δεν γνωρίζεις (όχι εσύ γενικώς μιλάω) να γράφεις κώδικα και πρέπει να ψάχνεις τον developer του extention ή να ρωτάς σε forums και γνωστούς...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 22 Ιαν 2010 11:30

Μάλλον το Joomla ενοχλεί επειδή είναι δωρεάν με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν είχε κάποιο κόστος ίσως να είχε περισσότερο σεβασμό.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιαν 2010 11:33

Για μικρές δουλειές η ποιότητα ειναι υπεραρκετή, ενώ δεν αξίζει να ασχοληθεί κανεις με κάτι απο το 0... Για μεγάλες αλλάζει!
Εαν τίθεται θέμα innovation, μαζί σου! Είπαμε, το joomla είναι καλό αλλά δεν μπορεί να τα κάνει και όλα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Ιαν 2010 11:40

Δεν έχει τόσο σχέση με το κόστος Μανώλη. Προσωπικά έχω αναφέρει αρκετές φορές τι με "ενοχλεί", μερικά έγραψα και τώρα. Το τζάμπα έχει το κακό ότι πηδάει τα commercial... ίσα ίσα που αν ήταν commercial το joomla πιστεύω δεν θα είχε ούτε το 1% των εγκαταστάσεων που έχει τώρα.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 22 Ιαν 2010 11:44

Και το gimp είναι δωρεάν αλλά δεν βλέπω να έχει πηδήξει το photoshop

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιαν 2010 11:51

Δεν νομίζω πως είναι μόνο το κόστος Μανώλη...

Το θέμα είναι πως για τους προγραμματιστές είναι ποίο δύσκολο απο άλλα CMS για να το πειράξουνε ποίο πολύ... Για αυτό και τσιγκλάνε πολλές φορές...
Επίσης για τους προγραμματιστές που έχουν δικό τους CMS, είναι δύσκολο να χάνουν δουλειές που άλλοι τις κάνουν είτε μόνοι τους ή τις κάνουν DESIGNERS χρησιμοποιώντας για προγραμματιστικό εργαλείο, κάτι άλλο...

Δεν χρειάζεται καν να αναλωθούμε ξανά σε μια τέτοια συζήτηση... ΕΓλω θα προτιμούσα οι προγραμματιστές να αρχίσουν να δίνουν ποίο πολύ στο community (βλέπετε fafos, dimsis και korgr που γράφουν tutorials, απαντάνε σε ερωτήσεις με παραδείγματα κώδικα κτλ) και μακάρι να χρησιμοποιούσαν και αυτοί το open source προγραμματιστικό μοντέλο για να βγάλουν χρήματα :)

xml

Δημοσίευση από xml » 22 Ιαν 2010 12:12

Basilakis έγραψε:Δεν νομίζω πως είναι μόνο το κόστος Μανώλη...

Το θέμα είναι πως για τους προγραμματιστές είναι ποίο δύσκολο απο άλλα CMS για να το πειράξουνε ποίο πολύ... Για αυτό και τσιγκλάνε πολλές φορές...
Επίσης για τους προγραμματιστές που έχουν δικό τους CMS, είναι δύσκολο να χάνουν δουλειές που άλλοι τις κάνουν είτε μόνοι τους ή τις κάνουν DESIGNERS χρησιμοποιώντας για προγραμματιστικό εργαλείο, κάτι άλλο...

Δεν χρειάζεται καν να αναλωθούμε ξανά σε μια τέτοια συζήτηση... ΕΓλω θα προτιμούσα οι προγραμματιστές να αρχίσουν να δίνουν ποίο πολύ στο community (βλέπετε fafos, dimsis και korgr που γράφουν tutorials, απαντάνε σε ερωτήσεις με παραδείγματα κώδικα κτλ) και μακάρι να χρησιμοποιούσαν και αυτοί το open source προγραμματιστικό μοντέλο για να βγάλουν χρήματα :)

Basilaki.
Εχεις μπερδεψει τις εννοιες.

προγραμματιστης = Φτιάχνω τα παντα μόνος μου με ενα text editor.
Χειριστης = Μαθαίνω εργαλεία οπως το joomla,drupal, office κλπ

Μην παθαίνεις σύνχυση.
ειναι λεπτες οι εννοιες

Δηλαδη ερώτηση τώρα
την δεκαετία του 80 o peter norton εφτιαχνε Hex Disk Editors και διαβάζαμε ολοι τα βιβλία του για τον 8086 και μαθαίναμε programming.

Αυτον δικαιωματικα τον αποκαλούμε προγραμματιστη.

Αν αυτος ειναι προγραμματιστης δεν νομίζεις ειναι ΑΔΙΚΟ να καλούμε και ολα αυτα τα ατομα που στην ουσία εκμεταλευονται την αγνοια των πελατών τους ( γιατι ειμαι σιγουρος οτι κατσεις και εξηγήσεις σε καποιον τις διαφορες μετα θα σου πει δεν θελω Joomla )
και που εχουν μάθει να κάνουν ενα Install και ενα create dataabase και μετα αγοράζοντας 2-3 templates να ρίχνουν τις τιμές στα 200 eyro to σιτε giati sta @@ toys 10 lepta toys pernei

Για πες μου τι ειναι ο ενας και τι ειναι ο αλλος δώσε εσυ ονομασίες.
Απλα ο ενας παράγει τεχνολογια ενω ο αλλος την χρησιμοποιεί.
ξεχώριζε τις εννοιες λοιπον και να αποδίδουμε τα του καισαρα του καισαριςςςςς.

Δηλαδη για να καταλαβώ.
Αν ο Dimsis η εγώ Η ο φαφος ασχολεείτε 25 χρονια και εχει δεί το εργο απο μέσα και απο εξω δεν νόμίζεις οτι δεν μπορεις να τους βαζεις ολους σε ενα τσουβάλι?

Τώρα θα σου πώ και ενα τελευταίο λόγω πείρας μιας και ειμε 50αρης.
Ολοι αυτοι οι "ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ" που παίρνουν μερικά φραγκάκια για δήθεν υπηρεσίες μετα παο 1-2 χρονια δεν θα εχουν δουλεια.
ο λόγως ειναι απλος.
ο καθε πελατης εχει εναν γιο η μια κόρη που αργα η γρηγορα θα μαθει να το κάνει μόνος του και απλα τα σε φτύσει εσένα.
τοπε θα παίρνεις το laptop και θα κατεβαίνεις στις εθνικες οδούς και θα ζητας απο την κυβερνησ να σου δώσει χρήματα.

Αυτο το εχεις σκεφτει?

καθε βδομάδα στην εταιρεία που ειμαι εχουμε 2-3 sites για ανακατασκευη.
το 70% ειναι joomla.και ειναι λυπηρο ακόμα και το www.nd.gr σε Joomla ειναι.
γιατι λες ολοι αυτοι να φευγουν απο το joomla? γιατι ειναι ικανοποιημένοι?

kai bebea an grafeis greekenglish 25 xronia tote kaneis kai polla orthografika lathi.
opote sixoreste ta lathakia moy bgalte noima apo ta simfrzomena. lol

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 22 Ιαν 2010 12:35

Έχω πάνω από 20 joomla sites που διαχειρίζομαι τα τελευταία 2 χρόνια και δεν μου έχει φύγει κάνενας. Για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Αν εγκαταστήσεις ένα joomla 1.5.1 και το αφήσεις στο έλεος του θεού είναι λογικό να στο διαλύσουν. Αν κάνεις όμως όλα τα απαραίτητα τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Όπως είπε και ο mechpanos δεν θα ξανανακαλύψουμε τον τροχό. Αν εγώ πάω σε μία εταιρεία να δουλέψω η οποία χρησιμοποιεί το δικό της cms που τις το έχει φτιάξει κάποιος ο οποίος απολύθηκε τι πρέπει να πω; Αυτό είναι αλλουνού και δεν το χρησιμοποιώ, θα φτιάξω ένα μόνος μου; Είναι τουλάχιστον αστείο.

Το θέμα είναι ότι με τα open source ελαχιστοποιείται το κόστος και αυτό είναι που ενοχλεί. Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να χρεώσει ότι θέλει.

Και τέλος καλό θα ήταν να μην αποκαλείς "ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ" κάποιους επαγγελματίες που κάνουν τη δουλειά τους πιο φτηνά από εσένα. Είναι ανταγωνιστές και έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζεις.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιαν 2010 13:07

xml έγραψε: Basilaki.
Εχεις μπερδεψει τις εννοιες.

προγραμματιστης = Φτιάχνω τα παντα μόνος μου με ενα text editor.
Χειριστης = Μαθαίνω εργαλεία οπως το joomla,drupal, office κλπ
Δεν μπερδεύω καμία ένοια. Ειδικά όταν αυτές οι ένοιες είναι η δουλειά μου, και τις έχω σπουδάσει.

Απλώς ξεχωρίζω κάποια πράγματα, όπως και έκανα.
Όπως και ο Μανώλης έτσι και εγώ χρησιμοποιώ, σχεδιάζω και γράφω σε ένα Open Source εργαλείο, το Wordpress. Ευχαριστημένος πελάτης, σημαίνει WOM, περισσότεροι πελάτες κτλ κτλ...

Εάν εσένα σε ενοχλεί να δουλεύουν στο χώροι αυτοί που χρησιμοποιούν ανοιχτού λογισμικοί εργαλεία, θα χαρώ πολύ να τα πούμε απο κοντά σε κάποια μάζωξη στην Θεσσαλονίκη :)

EDIT:
Και η nd, και το pasok χρησιμοποιούν ανοιχτό λογισμικό. Και στην αμερική, drupal χρησιμοποιούν γιατί "προσβεύει" κάποιες αρχές.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιαν 2010 13:10

Ό,τι μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα έχει το να αγοράσεις ένα έτοιμο κοστούμι από το να πας στον ράφτη, το ίδιο ισχύει και εδώ. Αν είσαι κωλόφαρδος και σου κάτσει γάντι το έτοιμο κοστούμι μην το πεις ούτε του παπά. Αν μετά παχύνεις και θες να το μεγαλώσεις το έτοιμο κοστούμι ή αδυνατίσεις και θες να το μαζέψεις την πούτσισες. Πάντα η ζωή ίδια είναι, οι έννοιες αλλάζουν. Οπότε είναι θέμα πελάτη. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το joomla αλλά και για οποιοδήποτε έτοιμο CMS το οποίο δεν το έχει αναπτύξει η ίδια η εταιρεία που δίνει το site στον πελάτη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

xml

Δημοσίευση από xml » 22 Ιαν 2010 13:18

manolism έγραψε:Έχω πάνω από 20 joomla sites που διαχειρίζομαι τα τελευταία 2 χρόνια και δεν μου έχει φύγει κάνενας. Για τον απλούστατο λόγο ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Αν εγκαταστήσεις ένα joomla 1.5.1 και το αφήσεις στο έλεος του θεού είναι λογικό να στο διαλύσουν. Αν κάνεις όμως όλα τα απαραίτητα τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Όπως είπε και ο mechpanos δεν θα ξανανακαλύψουμε τον τροχό. Αν εγώ πάω σε μία εταιρεία να δουλέψω η οποία χρησιμοποιεί το δικό της cms που τις το έχει φτιάξει κάποιος ο οποίος απολύθηκε τι πρέπει να πω; Αυτό είναι αλλουνού και δεν το χρησιμοποιώ, θα φτιάξω ένα μόνος μου; Είναι τουλάχιστον αστείο.

Το θέμα είναι ότι με τα open source ελαχιστοποιείται το κόστος και αυτό είναι που ενοχλεί. Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να χρεώσει ότι θέλει.

Και τέλος καλό θα ήταν να μην αποκαλείς "ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ" κάποιους επαγγελματίες που κάνουν τη δουλειά τους πιο φτηνά από εσένα. Είναι ανταγωνιστές και έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζεις.

μανώλη μου.
και τον αδερφό μου που ειναι εξαρχης joomler και εχει φτιαξει 400 sites με joomla Τυχοδιώκτη τον αποκαλώ.
Ανταγωνιστής μου δεν ειναι αυτος που χειρίζετε το joomla αλλα οι developers του joomla.

Και το mysql einai dorean kai polla alla.
o mssql express κανεις δεν τα κατηγορεί όμως. μπορώ να σου αναφρω 100αδες software.

αναρωτήσου γιατι.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Ιαν 2010 13:49

Αν μια ωραία πρωία αποφασίσουν να αρχίσουν να χρεώνουν για το Joomla έστω και 50 $ θα δούμε μετά τι θα γίνει. Οι παλιότεροι το είδαμε το παραμύθι και με το phpnuke που ήταν από τα πρώτα open free cms μέχρι που το γύρισε και εξαφανίστηκε ...

Μανώλη ρώτα την adobe για το gimp αν θεωρούν ότι τους "πηδάει" την αγορά ή όχι, εγώ όταν γράφω "το τζάμπα έχει το κακό ότι πηδάει τα commercial" εννοώ από άποψη τιμών ότι κάνουν ζημειά στην αγορά, όχι από θέμα λειτουργιών των εφαρμογών. Δεν συγκρίνω features...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 22 Ιαν 2010 14:03

Ναι άλλα με την ίδια λογική και η mysql θα μπορούσε αύριο το πρωΐ να έλεγε θέλω 100€ για κάθε χρήση ενώ μία άλλη να έβγαινε δωρεάν. Ή ακόμα χειρότερα να κοστολογούσαν τη χρήση της γλώσσας php (δεν ξέρω με ποιον τρόπο). Τότε τι θα γινόταν;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιαν 2010 14:16

Δεν είναι έτσι...

Αυτοί που δημιουργούν με ανοιχό λογισμικό, οποιοδήποτε CMS δηλαδή, πολλές φορές δίνουν πίσω στο community ακόμη και με donations. Δεν θα με ένοιαζε και 100ε να δίνω στο Wordpress, αρκεί να παρέχει ότι τώρα βρίσκω απο άλλους Developers.

Βλέπε Magento... Είμαστε πολύ αυτοί που δίνουμε χρήματα το Magento για να το χρησιμοποιούμε σε commercial projects...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Ιαν 2010 14:26

Αυτό λέω και εγώ.... Το ίδιο θα γινόταν αν αποφάσιζε η mysql (oracle) να αρχίσει να χρεώνει αύριο μεθαύριο ή η google ή οποιαδήποτε εταιρεία...
μετά θα ψάχνανε ποιός άλλος ανακάλυψε τον τροχό πάλι και το προσφέρει τζάμπα.
basilakis άλλο το donation και άλλο σε κάθε εγκατάσταση να τα σκας.
Και ξαναρωτάω .. είναι μλκς όσοι φτιάχνουν CMS δηλαδή από το joomla και μετά;
Το wordpress π.χ. που το έφτιαξαν μετά το joomla κακώς παιδεύτηκαν... ας χρησιμοποιούσαν το joomla με extentions.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες