10 λόγοι που δεν πρέπει η σελίδα σου να ειναι σε Joomla.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Ιαν 2010 10:39

Μανολιό εγώ το είπα ότι κάνει πολλά αλλά δεν τα κάνει όλα, όταν τέθηκε θέμα καινοτομίας.
Σαν μηχανικός που είμαι, έχω μάθει να σκέφτομαι λίγο out of the box... όταν θέλω να κάνω κάτι κοιτάζω τί λύσεις υπάρχουν, αν υπάρχει κάτι έτοιμο και μου κάνει θα το χρησιμοποιήσω.
Ωστόσο, αν η ιδέα είχε να κάνει με κάτι πολύ περίπλοκο, πχ ένα site στυλ facebook/twitter κλπ, κάτι το πρωτοποριακό που θα ξεχωρίσει και δεν θα έχει την στάνταρ δομή μιας ιστοσελίδας περιεχομένου, πρέπει εξαρχής να σχεδιαστεί σε μια ειδική γι αυτόν τον σκοπό πλατφόρμα.
Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, που αν χρησιμοποιήσεις έτοιμες λύσεις πολύ γρήγορα θα σε ξεπεράσει κάποιος άλλος, που απλά θα βρει τον τρόπο να κάνει το ίδιο πράγμα καλύτερα και ποιοτικότερα...γιαυτό λέω το joomla κάνει για πολλά, αλλά όχι για όλα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 10:48

Σαφώς και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά έχεις δει πολλά πρωτοποριακά projects να ξεκινάνε από την Ελλάδα. Όλα κλώνοι είναι.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Ιαν 2010 10:52

Basilakis έγραψε:Here some examples

Μερικά Brand όπως
CNN, ebay, Digg Blog, Yahoo, Ford, Samsung, Playstation, NYTimes, Mozilla Firefox, Flickr
http://www.wpbeginner.com/showcase/21-p ... wordpress/

Ορίστε και μερικά παραδείγματα απο εξεραιτικά designs περασμένα σε Wordpress
http://www.problogdesign.com/inspiratio ... -as-a-cms/

http://www.tripwiremagazine.com/2009/11 ... press.html

Τώρα γιατί οι Flickr, ebay, Mozilla developers δεν επέλεξαν costum...

Έ μάλλον τα παιδιά, δεν είχα ικανότητες και γνώση προγραμματισμού να καθίσουν να φτιάξουν κάτι δικό τους... Κρίμα τα παιδιά, τα λυπήθηκα τώρα
Μην μπερδεύεσαι... τα 9 στα 10 είναι blogs. Αυτό ακριβώς δλδ που κάνει το WP. Δεν είδα το κύριο site του ebay να είναι φτιαγμένο ούτε με wp ούτε με joomla... Φτιάχνεις την πλατφόρμα σου και χρειάζεσαι ένα blog... έ περνάς το wp.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 11:09

Βασίλη αυτό λέει ο άλλος Βασίλης :P . Γιατί χρησιμοποιήσαν το wordpress και δεν φτιάξανε το δικό τους blog engine. Δεν είχαν τις γνώσεις ή δεν είχαν τα κονέ για να τους το φτιάξουν;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 11:17

Το γιατί έφτιαξαν όμως οι developers του το ίδιο το wordpress και δεν χρησιμοποίησαν και αυτοί το joomla δεν το απάντησε κανείς βλέπω...
Γιατί αυτοί δηλαδή ξανα ανακάλυψαν τον τροχό ;
Αφού το joomla ή το wordpress - στα οποία παρεπιπτόντως αναφερόμαστε συχνότητερα γιατί σε αυτά αναφέρονται οι περισσότεροι από όσους τα χρησιμοποιούν εδώ μέσα - τα κάνουν όλα, γιατί υπάρχουν ακόμα κορόιδα που αναπτύσσουν νέες εφαρμογές; Να σταματήσει κάθε ανάπτυξη και να μείνουμε με αυτά.

basilakis υπάρχουν προγραμματιστές που χρησιμοποιούν και τα έτοιμα, υπάρχουν και αυτοί που δεν ξέρουν από προγραμματισμό και επίσης τα χρησιμοποιούν. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Στην τελική ο προγραμματιστής μπορεί να στήσει ΚΑΙ το έτοιμο αλλά να γράψει και το custom, ο στησιματάκιας που δεν ξέρει να προγραμματίζει όμως όχι...
Να το γράψω για χιλιοστή φορά; "Το να ξέρεις πως θα στήσεις ένα site με το joomla, το wordpress ή άλλη έτοιμη εφαρμογή και έτοιμα templates που απλώς τα ψιλοαλλάζεις ΔΕΝ σε κάνει developer ή designer.". Αν γράφεις κώδικα για αυτό, έστω extensions, modules, themes ή οτιδήποτε custom αλλάζει.
Είναι σαν να μοιράζει ένας τζάμπα φυλλάδια στο δρόμο με οδηγίες, να τα παίρνω εγώ και να πηγαίνω παρακάτω και να τα πουλάω, άντε να προσθέτω και άλλο ένα φύλλο με τις δικές μου @@ιές. Μεταπωλητής είμαι που εκμεταλλεύομαι την ξένη δουλειά για να κερδίσω, όχι δημιουργός.

Τέλος καλά sites μπορείς να βρεις στημένα πάνω σε οποιαδήποτε πλατφόρμα. Custom ή μη. Πάει αναλόγως των ικανοτήτων αυτών που τα στήνουν ή τα αναπτύσσουν.

mechpanos σωστά τα γράφεις, "Η κόντρα των developers κλπ μεταξύ τους και με τους "αλεξιπτωτιστές", προσωπικά σαν χρήστη αλλά και σαν καταναλωτή γενικότερα, δεν με αφορά!"
έτσι ακριβώς είναι.

manolism εννοείται πως είναι και το οικονομικό ένα μεγάλο θέμα, αλλά υπάρχουν και άλλα: ασφάλεια, ποιότητα, επεκτασιμότητα, ομοιότητες με άλλα sites ή πρωτοτυπία, δυνατότητες (features), ευκολία χρήσης, ευκολία ανάπτυξης, ταχύτητα και πολλά.

Κοιτώντας την οικονομική πλευρά του το πρόβλημα είναι πως χάρη στο Joomla και τα υπόλοιπα έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές στο χώρο και έχει εκατοντάδες πλέον "μπακάληδες" που πλέον πουλάνε και sites μαζί με τα ζαραβατικά τους και τις περισσότερες φορές χωρίς νόμιμα παραστατικά. Ισχύει αυτό ή όχι;

Και θέλω κάποτε να μου εξηγήσουν ΝΤΟΜΠΡΑ όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν τα έτοιμα γιατί βγάζουν τα copyright και τα links προς τους δημιουργούς των templates και των εφαρμογών που χρησιμοποιούν.

Μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας με ιστορίες για αγρίους για δήθεν λόγους ασφάλειας λες και αυτός που θα θέλει να χακέψει ένα site και θα έχει τις γνώσεις, δεν θα βρει αν είναι σε joomla , wordpress ή drupal το site ακόμα και αν δεν έχει copyright...
Στο μεγαλύτερο ποσοστό των έτοιμων ισχύει αυτό που γράφω με τα copyrights. Από τη μια χρησιμοποιούν το έτοιμο και από την άλλη ντρέπονται να το δείξουν; Γιατί;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Ιαν 2010 11:36

Μα κανείς τους δεν το χρησιμοποίησε για κάτι διαφορετικό. Είναι κλασσικό παράδειγμα του "do not reinvent the wheel" κάτι που οι προγραμματιστές γενικά ακολουθούν. Αν θέλαν όμως να φτιάξουν φόρουμ δεν θα έβαζαν το wp, ούτε λογικά το joomla.. θα έβαζαν κάποιο άλλο πρόγραμμα που κάνει αυτή τη δουλειά. Έτσι και ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής καλό είναι να επιλέγει το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά. Δεν έχω πρόβλημα με τα cms (αλίμονο :P ) αλλά μερικά πράγματα θα πρέπει να έχουν τα όρια τους... Γιατί να βάλει wordpress κάποιος που το μόνο που χρειάζεται είναι μια static page? ή γιατί να βάλει joomla κάποιος που χρειάζεται ένα blog?

Το πήραμε το wp και λέμε ότι κάνει τα πάντα, ναι τα κάνει πλέον αλλά αυτό οφείλεται σε κάποιους προγραμματιστές που έκατσαν και τα έφτιαξαν όλα αυτά για να ικανοποιήσουν κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες οι οποίες δεν σημαίνει ότι καλύπτουν τις ανάγκες του Α ή του Β.

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 23 Ιαν 2010 11:38

Κοιτώντας την οικονομική πλευρά του το πρόβλημα είναι πως χάρη στο Joomla και τα υπόλοιπα έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές στο χώρο και έχει εκατοντάδες πλέον "μπακάληδες" που πλέον πουλάνε και sites μαζί με τα ζαραβατικά τους και τις περισσότερες φορές χωρίς νόμιμα παραστατικά. Ισχύει αυτό ή όχι;
ισχύει φυσικά και οι λόγοι είναι ίδιοι με αυτούς σε όλη την αγορά η οποία προωθεί φτηνιάρικες λύσεις, μη ποιοτικές και όπου δυνατόν χωρίς παραστατικά, φπα κλπ είτε αυτό αφορά το προϊόν είτε τον εργαζόμενο τον ίδιο που το παράγει/πουλάει!
είναι ένα φαινόμενο λοιπόν που υπάρχει σε όλους τους κλάδους εργασίας και είναι συστημικό. με την έννοια πως έτσι δουλεύει η ελεύθερη αγορά
Και θέλω κάποτε να μου εξηγήσουν ΝΤΟΜΠΡΑ όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν τα έτοιμα γιατί βγάζουν τα copyright και τα links προς τους δημιουργούς των templates και των εφαρμογών που χρησιμοποιούν.
ο λόγος είναι πολύ απλός: για να μην φαίνεται στους επισκέπτες των εν λόγω σάητ το κατά πόσο είναι ετοιματζίδικα ή όχι και συνήθως το λόγκο του joomla πχ αντικαθιστάτε κάποιο άλλο του στυλ "developed & designed by ..." για λόγους πρεστιζ άσχετα αν πρόκειται για έτοιμο template /κώδικα!

επίσης μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο αν το να βγάζεις τα logos/comments απο έναν έτοιμο κώδικα συνιστά παραβίαση της άδειας χρήσης του κώδικα αυτού?
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 11:43

Για μένα δεν τίθεται θέμα τίτλων (web designer, web developer ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο). Εάν στήσω ένα στατικό site full css με απόλυτη προσβασιμότητα από όλους τους browsers και xhtml και css valid, τι τίτλο αποκτώ. Μάλλον του Web developer αφού όλα τα έχω φτιάξει custom. Αν στήσω joomla με πρωτότυπο template που το πήρα από το photoshop το έκοψα το έραψα και το εφάρμοσα στο joomla τότε προφανώς δεν είμαι web developer. Άρα στην τελική είμαι ή δεν είμαι;

Ευτυχώς που δεν με ενδιαφέρουν οιι τίτλοι.
dimsis έγραψε:manolism εννοείται πως είναι και το οικονομικό ένα μεγάλο θέμα, αλλά υπάρχουν και άλλα: ασφάλεια, ποιότητα, επεκτασιμότητα, ομοιότητες με άλλα sites ή πρωτοτυπία, δυνατότητες (features), ευκολία χρήσης, ευκολία ανάπτυξης, ταχύτητα και πολλά.
Αν χρησιμοποιήσεις custom template τα υπόλοιπα νομίζω ότι το joomla τα καλύπτει.
dimsis έγραψε:Και θέλω κάποτε να μου εξηγήσουν ΝΤΟΜΠΡΑ όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν τα έτοιμα γιατί βγάζουν τα copyright και τα links προς τους δημιουργούς των templates και των εφαρμογών που χρησιμοποιούν.
Γιατί η άδεια χρήσης σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό.

Για το θέμα του hacking μην τα ρίχνουμε όλα στο joomla γιατί έχουμε δει πολλές σελίδες με custom κώδικα να σωριάζονται σαν χάρτινοι πύργοι. Και όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο. Οπότε και το επιχείρημα της ασφάλειας καταρρίπτεται.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 11:46

Και επιπλέον θέλω και εγώ μία ΝΤΟΜΠΡΑ απάντηση. Γιατί οι web developers χρησιμοποιούν php mysql και οποιοδήποτε άλλο εργαλείο που τα έχουν φτιάξει άλλοι και όχι οι ίδιοι;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 12:05

manolism έγραψε:Βασίλη αυτό λέει ο άλλος Βασίλης :P . Γιατί χρησιμοποιήσαν το wordpress και δεν φτιάξανε το δικό τους blog engine. Δεν είχαν τις γνώσεις ή δεν είχαν τα κονέ για να τους το φτιάξουν;
Υπάρχουν και άλλοι πόσοι όμως που φτιάξανε τα δικά τους. Αυτοί είναι προγραμματιστές και οι άλλοι χρήστες. Έτσι πάει το πράμα. Οι προγραμματιστές φτιάχνουν για τους χρήστες και ενίοτε και για την πάρτι τους.

"Εάν στήσω ένα στατικό site full css με απόλυτη προσβασιμότητα από όλους τους browsers και xhtml και css valid, τι τίτλο αποκτώ". web designer, ακόμα και αν ΔΕΝ έχει απόλυτη προσβασιμότητα valid κλπ κάθισες σχεδίασες και έκοψες μόνος σου.

Τα περί ασφάλειας δεν τα έθεσα ως επιχείρημα, το αντίθετο, το έγραψα γιατί είναι η μοναδική αιτιολόγηση που έχω δει στην ερώτηση γιατί βγάζετε τα licences.
Το "Γιατί η άδεια χρήσης σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό" ασφαλώς δεν είναι απάντηση στο γιατί το κάνεις ...

Προσωπικά δεν είπα να μην χρησιμοποιούνται τα έτοιμα - ιδιαίτερα από τους τελικούς χρήστες. Το αντίθετο, καλά κάνουν εφόσον δεν διαθέτουν χρόνο, γνώσεις, χρήμα κλπ ας το κάνουν. Λόγους για τους οποίους μπορείς και να μη τα χρησιμοποιείς αναφέρω και προβλήματα που προκύπτουν στον χώρο τα οποία εννοείται πως τα κοιτάει ο καθένας από την πλευρά του.
Αν πουλάω joomla μια χαρά θα το βρίσκω και θα το υπερασπίζομαι, αν πουλάω custom το ίδιο, αν πουλάω λίγο από όλα επίσης...
Και τα προβλήματα στο οικονομικό κομμάτι δεν τα δημιουργεί ο μαθητής που έστησε site για την παρέα του ή για το σχολείο του ή και ο έμπορος ακόμα που έχει τις βασικές γνώσεις και μπόρεσε και σήκωσε ένα site σε οποιοδήποτε έτοιμο, αλλά ο επιτήδειος παράνομος που πουλάει κάτι ως εξειδικευμένος. Πόσες φορές είδατε εδώ μέσα μηνύματα του "δεν μπορώ να κόψω τιμολόγιο αλλά θα κάνω site", "είμαι αρχάριος αλλά φτιάχνω ένα site για έναν επαγγελματία" κλπ.
Αν θέλετε να κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας κανένα πρόβλημα από εμένα να δεχθώ ότι όλοι πρέπει να στήνουμε με joomla και wordpress και με τίποτε άλλο και να περιμένουμε πότε κάποιος πραγματικός developer ή designer θα φτιάξει νέο extension ή template για να ανανεωνόμαστε.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 23 Ιαν 2010 12:11

Το joomla είναι για σχετικά μεγάλα sites (πιο enterprise) γι' αυτό και έχουν τόσες επιλογές και τόσα plugins, γιατί η φιλοσοφία του open και του free είναι να φτιαχτεί κάτι που να καλύπτει όσο περισσότερο κόσμο γίνεται. Απλά έτυχε να καλύπτονται και τα μικρότερα sites αφού καλύπτονται τα μεγαλύτερα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται στις εξής περιπτώσεις:

1) Όταν εσύ θες κάτι απλό σε CMS (απλή, γρήγορη ανανέωση σελίδων, καλό cache, όχι πολλά requests από τη βάση για να είναι γρήγορο το site κλπ.). Εκεί είναι overkill να χρησιμοποιείς joomla, γιατί και θες αρκετό χρόνο να το μάθεις (είναι αρκετά περίπλοκο το administration panel του, για να μη πω λάθος σχεδιασμένο) και γιατί δεν είναι η λύση που θα καλύψει σωστά τις ανάγκες σου (άσχετα αν εσύ στηρίζεσαι αποκλειστικά στο τι βλέπεις και έχεις σαν οπτικό αποτέλεσμα το ίδιο).

2) Αν προκύψει μια νέα ανάγκη ή αν θες κάτι λίγο διαφορετικό και δεν υπάρχει σε plugin (πιστεύω όλα τα sites είναι κάπως διαφορετικά και θέλουν κάτι ξεχωριστό συνήθως), τότε την έκατσες γιατί ο developer για να κάτσει να στο φτιάξει και να μπλέξει με τη spaghetti κώδικα του joomla θα στο χρεώσει παραπάνω απ' ότι σε ένα πιο απλό CMS που θα κάλυπτε τις ανάγκες σου.

Για ποιούς είναι το joomla κατά τη γνώμη μου:
Για αρκετά μεγαλύτερα sites από τα συνηθισμένα, που δε θέλουν απλά νέες σελίδες, υποσελίδες και ανανέωση σελίδων. Που θέλουν να μπορούν να φτιάχνουν πολλές σελίδες custom, με διάφορες δυνατότητες η καθεμία, να έχουν π.χ. blogs, διαφορετικούς ρόλους ανά σελίδα, διαφορετικούς ρόλους στο panel, περίεργα plugins κλπ. κλπ. Sites δηλαδή που τα κάνουν όλα και συμφέρουν.

Για ανθρώπους που δε φοβούνται να βάλουν και λίγο χέρι στον κώδικα αν χρειαστεί ή να πειράξουν κάτι πιο βαθιά. Τι να κάνουμε, όσο κι αν θέλουμε να λέμε οτι όλα είναι απλά και μερικά clicks, η πραγματικότητα δεν είναι έτσι, προκύπτουν και απρόβλεπτες καταστάσεις και αν δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο και δε θες και να έχεις την έβαψες, γιατί το joomla για να φτιαχτεί enterprise έχει πολύ κώδικα από πίσω.

Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν πάρα πολλά CMS (free και open) γιατί υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες, πριν διαλέξεις CMS, δες τις ανάγκες σου και μετά κοιτάξε τι καλύπτει το καθένα προσπαθώντας να καλύπτει αυτά και όχι να τα κάνει όλα και να συμφέρει. Υπάρχουν και μικρότερα CMS που κάνουν αυτά που θες και είναι free και open.

Προσωπικά είμαι οπαδός του free και του open, αρκεί να ξέρεις τις ανάγκες σου και γιατί χρησιμοποιείς το καθένα. Το καλό με τα custom είναι οτι έχεις "σύμβούλους" να σου φτιάξουν αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου χωρίς να χρειαστείς να μπλέξεις και να ψάχνεις ανάμεσα στα CMS και να σε βοηθήσουν να πάρεις κάτι ποιοτικό σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 12:20

dimsis έγραψε:"Εάν στήσω ένα στατικό site full css με απόλυτη προσβασιμότητα από όλους τους browsers και xhtml και css valid, τι τίτλο αποκτώ". web designer, ακόμα και αν ΔΕΝ έχει απόλυτη προσβασιμότητα valid κλπ κάθισες σχεδίασες και έκοψες μόνος σου.
Δεν είπα ότι το σχεδίασα. Απλά το έκοψα και έγραψα τον κώδικα html και css. Άρα δεν είμαι web designer. Τι είμαι;
dimsis έγραψε:Το "Γιατί η άδεια χρήσης σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό" ασφαλώς δεν είναι απάντηση στο γιατί το κάνεις ...
Από τη στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο ή μη θεμιτό είναι μία απάντηση. Μπορεί να μην σου αρέσει αλλά είναι μία απάντηση.
dimsis έγραψε:Και τα προβλήματα στο οικονομικό κομμάτι δεν τα δημιουργεί ο μαθητής που έστησε site για την παρέα του ή για το σχολείο του ή και ο έμπορος ακόμα που έχει τις βασικές γνώσεις και μπόρεσε και σήκωσε ένα site σε οποιοδήποτε έτοιμο, αλλά ο επιτήδειος παράνομος που πουλάει κάτι ως εξειδικευμένος. Πόσες φορές είδατε εδώ μέσα μηνύματα του "δεν μπορώ να κόψω τιμολόγιο αλλά θα κάνω site", "είμαι αρχάριος αλλά φτιάχνω ένα site για έναν επαγγελματία" κλπ.
Και εγώ μαζί σου. Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία.
dimsis έγραψε:Αν θέλετε να κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας κανένα πρόβλημα από εμένα να δεχθώ ότι όλοι πρέπει να στήνουμε με joomla και wordpress και με τίποτε άλλο και να περιμένουμε πότε κάποιος πραγματικός developer ή designer θα φτιάξει νέο extension ή template για να ανανεωνόμαστε.
Με την ίδια λογική ας συνεχίζουν οι developers να γράφουν σε php 5.x.x και να περιμένουν πότε κάποιοι πραγματικοί developers θα φτιάξουν νέα έκδοση για να ανανεωθούν.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Ιαν 2010 12:30

Άρα η ταμπακέρα είναι στα γκαφρά, όπως είπε ο μανολιός, όχι στο τι μπορεί ή το τι δεν μπορεί να κάνει το ανοιχτό λογισμικό!
Και σε τελική, οι πραγματικοί developpers κονομάνε από την υλοποίηςη και υποστήριξη του office automation σε επιχειρήσεις, όχι από το στήσιμο ενός blog ή ενός ενημερωτικού portal περιεχομένου που θέλει να κάνει κάποιος...ε joomla θα βάλει χαζός είναι;
Για μένα δεν υπάρχει λόγος να μην βάλει κάποιος joomla και το θέμα έχει λήξει.
END
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 13:18

Δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σε πείσω Μανώλη, από τη στιγμή που έχουμε εντελώς διαφορετική αντίληψη του όλου θέματος. Αν εσύ και οι υπόλοιποι θεωρούν ως απάντηση το "γιατί μου επιτρέπετε να αφαιρέσω τα licences" τι να πω παραπάνω.

Για τα περί php 5.5 ... Αυτός που θα γράψει τον κώδικα της php ΕΙΝΑΙ προγραμματιστής. Αυτός που θα γράψει κώδικα php επίσης είναι προγραμματιστής. Πως τα συγχέεις και τα συγκρίνεις όλα αυτά τώρα με το web development και το web design δεν μπορώ να το καταλάβω, αλλά μπορώ να πάω πάσο και να το σεβαστώ χωρίς να επιμείνω παραπάνω. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε δηλαδή και εφόσον πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, το να το συζητάμε παραπάνω δεν βλέπω να βγάζει τίποτε. Εδώ είναι τα γραπτά και μένουν και κρίνει / κρίνετε ο καθένας μας για όσα διαβάζουμε και γράφουμε στην τελική.

Περί ταμπακιέρας απαντώ αργότερα ..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες