10 λόγοι που δεν πρέπει η σελίδα σου να ειναι σε Joomla.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 20:41

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούμε να αναλύσουμε σε παρόμοιες συζητήσεις

1.000.000 φορές τώρα...

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό το θέμα...

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 23 Ιαν 2010 21:45

Πάντως για να πούμε την αλήθεια... το joomla και το wordpress έχουν χαλάσει την πιάτσα κι έχουν μειώσει την πελατεία των προγραμματιστών η πλειοψηφία των οποίων ζητά κάτι χιλιάδες ευρώ για να στήσει μια ταπεινή ιστοσελίδα. :P

Σαν πελάτης λοιπόν πως θα μπορούσα να σκάσω τόσα χρήματα για να διαφημιστώ (λέμε τώρα) όταν ο Μανώλης ή ο Βασιλάκης με ένα εξαιρετικά μικρότερο ποσό κάνουν αν όχι την ίδια, σχεδόν την ίδια δουλειά ( ? ). Αν ήμουν εφοπλιστής, εργοστασιάρχης, η γιάννα αγγελοπούλου κ.τ.λ. κ.τ.λ. να τα σκάσω για να έχω μια σελίδα της οποίας ο κώδικας είναι πρωτότυπος αλλά αφού δεν είμαι, γελάω μόνο με την ιδέα. :P

Δεν είμαι επαγγελματίας, δεν έχω φτιάξει σελίδες άλλων με πληρωμή και ναι το joomla όσο και να το κατηγορούν πολλοί έλυσε τα χέρια του κόσμου και φυσικά κινήθηκε η αγορά καθώς δημιουργήθηκαν σελίδες με εξαιρετικά μικρότερο κόστος.

* Ο ThyClub έχει απόλυτο δίκιο
** Η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά καθώς οι μεν προγραμματιστές υπερασπίζονται την δουλειά τους καθώς χάνουν χρήματα ενώ οι δε που στήνουν joomla, wordpress και και και επαγγελματικά ή μη υπερασπίζονται οι πρώτοι την δουλειά τους γιατί θίγονται και οι δεύτεροι την τσέπη τους γιατί σώζουν τα κουφα ποσά που θα τους ζητούσαν οι περισσότεροι προγραμματιστές (υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά αλλά οι περισσότεροι ζητάνε ΤΡΕΛΑ ποσά). :)

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 23 Ιαν 2010 21:52

O Geo έχει δίκιο, αυτός που θέλει custom και έχει το ανάλογο budget θα πάρει αυτό που πρέπει.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 22:30

geo87 δυστυχώς την δική σου νοοτροπία έχουν πλέον πολλοί που θέλουν να τους φτιάξουν site και για αυτό έχει δημιουργηθεί και το πρόβλημα.
Αυτό που εσύ αποκαλείς μια ταπεινή ιστοσελίδα λογικά το λες βάσει όσων έχεις δει από τα έτοιμα και θεωρείς είτε ότι αναπτύσσονται σε μικρό χρόνο ή ότι πρέπει να περιλαμβάνονται πολλές και διάφορες δυνατότητες παντού τζάμπα, όπως πιθανών έχεις δει να υπάρχουν και να παρέχονται μέσω των δωρεάν extensions στο joomla ...
Δες τις unique τιμές για τα templates του template monster http://www.templatemonster.com/category/last-added/ που στην ουσία είναι τιμές μόνο για τη μακέτα (εικαστικό) ,flash + HTML σελίδες. Χωρίς καν κώδικα δηλαδή.
Όποιος βολεύετε με τους κλώνους sites και τα έτοιμα μεγειά του με χαρά του, αλλά είναι άδικο να γράφεις «ζητά κάτι χιλιάδες ευρώ για να στήσει μια ταπεινή ιστοσελίδα».
Ακόμα και για custom template που θα σου φτιάξει κάποιος όταν θα φάει τις ώρες του για να σου φτιάξει κάτι πρωτότυπο θα θέλει να πληρωθεί αναλόγως. Μη το συγκρίνεις με το «κάνω install το joomla, ανεβάζω το template, βάζω και ένα logo» και τέλειωσα.
Δυστυχώς αυτό που γράφεις και εσύ, λόγω άγνοιας του χρόνου που χρειάζεται για να αναπτύξεις ή να σχεδιάσεις κάτι από το μηδέν, είναι πλέον που θεωρούν ως δεδομένο και πολλοί εκτός χώρου και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται και κάποιοι επιτήδειοι στησιματάκηδες και έπειτα όταν τους ζητάνε καμιά αλλαγή οι πελάτες τρέχουν να ρωτάνε σε forums και σε πραγματικούς developers για να βρουν λύση.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 22:48

dimsis έγραψε:δυστυχώς την δική σου νοοτροπία έχουν πλέον πολλοί που θέλουν να τους φτιάξουν site και για αυτό έχει δημιουργηθεί και το πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι οτι πέρνουν ίδιας ποιότητας σελίδες, βασισμένες σε ένα framework / CMS?

Αυτό που εσύ αποκαλείς μια ταπεινή ιστοσελίδα λογικά το λες βάσει όσων έχεις δει από τα έτοιμα και θεωρείς είτε ότι αναπτύσσονται σε μικρό χρόνο ή ότι πρέπει να περιλαμβάνονται πολλές και διάφορες δυνατότητες παντού τζάμπα, όπως πιθανών έχεις δει να υπάρχουν και να παρέχονται μέσω των δωρεάν extensions στο joomla ...
dimsis έγραψε: Ακόμα και για custom template που θα σου φτιάξει κάποιος όταν θα φάει τις ώρες του για να σου φτιάξει κάτι πρωτότυπο θα θέλει να πληρωθεί αναλόγως. Μη το συγκρίνεις με το «κάνω install το joomla, ανεβάζω το template, βάζω και ένα logo» και τέλειωσα.
To οτι χρησιμοποιούμε ένα CMS δεν σημαίνει πως κάνουμε και αυτό. Σεβόμαστε τους πελάτες μας ακριβώς με τον ίδο τρόπο που τους σέβεται ένας costum developer. Και για να λέμε και την αλήθεια, συνήθως δεν "τάζουμε" πράγαματα που δεν είναι έτοιμα. Και παράγουμε και σε ποίο γρήγορους ρυθμούς. Μια μακέτα μας πέρνει λιγότερο χρόνο να κοπεί και να περαστεί στο API μιας εφαρμογής :)

Για να λέμε την αλήθεια, αυτό που ενοχλεί και εμένα και τον Μανώλη, δεν είναι που φωνάζετε "σταματήστε να χρησιμοποιείτε το Joomla". Γιατί δεν είναι αυτό, που σας ενοχλεί και σας πειράζει και εσάς, για να λέμε την αλήθεια. Μας ενοχλεί που βάζετε σε ένα σακί, όλους. Τα παιδιά του Joomla!Works αλλά και εμείς απο την πλευρά μας δίνουμε πίσω στο community πολύ development. Πράγμα που σημαίνει πως δεν είμαστε "φαφλατάδες developers".

Απο την άλλη, συμφωνούμε και οι δύο πλευρές σε κάτι.

Δεν είναι θέμα το τι θα χρησιμοποιήσεις αλλά

1) πόσο θα το χρεώσεις
2) να πείς πόσο το χρεώνεις
3) γιατί το χρεώνεις τόσο
4) Το DESIGN της σελίδας να μην είναι απλώς ένα template που βρέθηκε σε ένα site...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 23 Ιαν 2010 22:50

den eisaste developers.. ierosyloi...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 23:01

Το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί είναι ο τίτλος. Πιο πιτσιρικάς ίσως, αλλά πλέον κοιτάω να κάνω τη δουλειά μου όσο καλύτερα γίνεται κι ας μην έχω τον τίτλο του developer. :wink:

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 23 Ιαν 2010 23:04

Πας μη coder, βάρβαρος.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 23 Ιαν 2010 23:06

Thoughtless έγραψε:Πας μη coder, βάρβαρος.
pas mh developer, gargaliarhs h allios "kano mnhmosyna me xena kolyva" :wink:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 23:10

basilakis και manolism θεωρείτε τους ευατούς σας στησιματάκηδες; εγώ για αυτούς γράφω, όχι για όσους γνωρίζουν (και κάνουν πράξη ) πως θα σχεδιάσουν ένα template και πως θα το κόψουν και πως θα αλλάξουν και τον κώδικα ή θα τον προσαρμόσουν στις ανάγκες των πελατών τους.
Νόμιζα πως η αναφορά μου στο προηγούμενο μου μήνυμα ήταν ξεκάθαρη.
Και ήδη έγραψα αρκετές φορές και σε προηγούμενα μηνύματα πως έχει και αυτούς που χρησιμοποιούν έτοιμα και ξέρουν να γράφουν και κώδικα όποτε χρειαστεί.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 23 Ιαν 2010 23:13

dimsis έγραψε:basilakis και manolism θεωρείτε τους ευατούς σας στησιματάκηδες;
gargaliarhdes eipame.. :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 23:14

@dimsis Ναι οκ, το έπιασα... Η απάντηση μου χώριζε κάποια κομμάτια για να ξεκαθαρίσουμε το τι πιστεύει νομίζω η κάθε πλευρά :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 23:18

Εκτός και αν πιστεύετε πως δεν είναι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που αναφέρω στησιματάκηδες (aka: γαργαλιάρηδες :p ) αλλά σωστοί επαγγελματίες. Τουλάχιστον εσείς που έχετε εδώ μέσα ενεργή συμμετοχή βλέπετε σε καθημερινή βάση το τι γίνετε και τι κυκλοφορεί!

Και επειδή ξέρω πως και οι δυο σας γνωρίζετε πως να σχεδιάζετε και να κόβετε ένα template μπορείτε να μου πείτε πόσο χρόνο χρειάζεστε για μια τέτοια εργασία και πόσο κοστολογείτε την ώρα σας;

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 23 Ιαν 2010 23:20

dimsis για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις αυτό που αποκαλώ ταπεινή ιστοσελίδα είναι μια ταπεινή ιστοσελίδα με τις δυνατότητες του joomla αλλά με πρωτότυπο κώδικα και τίποτα παραπάνω. Ο πρωτότυπος κώδικας (ή όπως αλλιώς ονομάζεται (custom)) δεν στοιχίζει τα χρήματα αυτού του πράγματος; Δεν λέω πως άδικα παίρνουν χρήματα όσοι κατασκευάζουν σελίδες, τρώνε ώρες (ατελείωτες) αλλά ένα μεγάλο ποσοστό για μια απλούστατη σελίδα παίρνει ένα αρκετά μεγάλο ποσό (που δεν είναι φυσιολογικό) ενώ με το joomla υπάρχει το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα φθηνότερα. Αυτός δεν είναι απατεώνας αλλά είναι εκείνος που στήνει το joomla;

Φυσικά αυτό που λες δεν στοιχίζει κάτι χιλιάδες ευρώ αλλά αρκετές χιλιάδες ευρώ. Πάλι στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν. Αφού συμφωνούμε... :P:P:P:P πλάκα κάνω οκ.

Αφού ο κόσμος ΔΕΝ έχει χρήματα πως να δώσει για custom? :crybaby: Το joomla για παράδειγμα είναι μια αξιοπρεπής και φθηνή παράλληλα λύση. Αν κάποιος έχει εισόδημα 30000 ευρώ θα δώσει πόσες χιλιάδες για μια ιστοσελίδα με custom κώδικα να διαφημιστεί;

Βεβαίως και δεν έχω δει αυτά που λες καθώς δεν είμαι επαγγελματίας ούτε σπούδασα κάτι σε σχέση με αυτό, για προσωπική χρήση έχω φτιάξει τις δικές μου και φυσικά ζητάω την βοήθεια των developers όταν την χρειαστώ. Θα πρέπει να ντρέπομαι;

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει που υπάρχει διαφωνία καθώς ο ίδιος λες: Ακόμα και για custom template που θα σου φτιάξει κάποιος όταν θα φάει τις ώρες του για να σου φτιάξει κάτι πρωτότυπο θα θέλει να πληρωθεί αναλόγως. Φυσικά συμφωνώ για αυτό και έχουν στραφεί στην οικονομική λύση. Η σχέση μεταξύ εκείνων που στήνουν joomla / wordpress και πελατων προφανώς είναι μια σχέση αμοιβαίου συμφέροντος κι ετσι και οι μεν βγαινουν κερδισμένοι και οι δε. Χαμένοι βγαίνουν οι developers για αυτό και μόλις ακούτε joomla απομακρύνονται όλοι τρέχοντας σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων! :P:P

*Επειδή ο τρόπος γραφής πολλές φορές είναι διαφορετικός θα ήθελα να πω πως τα λέω φιλικά ειλικρινά οκ; :)

Είμαι και τζαμπατζής και θα χρειαστώ την βοήθεια σας μη δεν έχω μούτρα να σας αντικρίσω. :lol: Πλάκα κάνω. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες