10 λόγοι που δεν πρέπει η σελίδα σου να ειναι σε Joomla.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 23:30

geo87 έγραψε:dimsis για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις αυτό που αποκαλώ ταπεινή ιστοσελίδα είναι μια ταπεινή ιστοσελίδα με τις δυνατότητες του joomla αλλά με πρωτότυπο κώδικα και τίποτα παραπάνω.
Αυτό ακριβώς σου είπα και εγώ. Ότι δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς πόσες εργατοώρες δουλειά είναι "μια ταπεινή ιστοσελίδα με τις δυνατότητες του joomla" όταν μιλάμε για custom κώδικα από το μηδέν.
Μιλάμε για ένα μεγάλο community από developers που έχουν φάει πάμπολες ώρες για να σου προσφέρουν αυτά που βλέπεις εσύ και θεωρείς εύκολα να γίνουν και παράλληλα τα κοστολογείς κιόλας βάση των τιμών που ακούς και βλέπεις από όσους στήνουν τα έτοιμα. Αυτό ακριβώς είναι που γράφω ότι βλάπτει την πιάτσα.
Στο δικό σου μυαλό είναι απατεώνας αυτός που σου ζητάει Χ χρήματα για να σου γράψει κώδικα από το μηδέν όταν του ζητάς μια εφαρμογή σαν το joomla... σκέψου τι λες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 23 Ιαν 2010 23:30

re sy geo87 kai oloi oi ypoloipoi pou den asxoleiste epaggelmatika, giati kopteste toso poly gia to ti lene oi developers kai ti oi joomlades? kai pou ksereis esy ti zhtane oi pelates kai ti den zhtane?
sas epiase o ponos gia tous mellontikous idokthtes istoselidon? kai efoson den exeis asxolhthei me to thema pos ksereis posa zhtane oi developers? thes na sou deikso joomla ton 15-20 xiliadon me klemmena components?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 23:39

dimsis έγραψε: Και επειδή ξέρω πως και οι δυο σας γνωρίζετε πως να σχεδιάζετε και να κόβετε ένα template μπορείτε να μου πείτε πόσο χρόνο χρειάζεστε για μια τέτοια εργασία και πόσο κοστολογείτε την ώρα σας;
Το έχω ξαναγράψει αυτό αλλά δεν μπορούσα να βρώ απάντηση...
30/hour εγώ προσωπικά. Σαφώς σιγά σιγά οι ταχύτητες αλλάζουν γιατί είναι συνήθεια κτλ για αυτό και χρεώνετε το "template" άσχετα με τον χρόνο που θα πάρει :)

Αν και είδη σκεφτόμαστε ένα "framework" πακέτο, με διαφορετική κοστολόγηση

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2010 23:49

Δεν χρεώνω ποτέ ανά ώρα γιατί αυτό θα ήταν άδικο για τον πελάτη. Δηλαδή να του πω θέλω 30€ ανά ώρα για 20 ώρες που θα κάνω για το project. Και αν κάνω 25 τι γίνεται;

Στο templatemonster χρεώνουν το μοναδικό template 3000€. Ένας έμπειρος γραφίστας δεν χρειάζεται περισσότερες από 8 ώρες για να το κάνει και αν είναι γραφίστας παραγωγής template πολύ λιγότερο. Δηλαδή χρεώνουν 375€ την ώρα. Μην τρελαθούμε.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Ιαν 2010 23:52

To joomla με γλύτωσε από μερικές χιλιάδες ευρώ που θα έδινα σε άλλους για να μου φτιάξουν κάποιες σελίδες που χρειαζόμουν.

Τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2010 23:57

basilakis Ωραία 30/ώρα και πόσες ώρες τρως για ένα template from scratch to xhtml συνήθως για να κάνουμε έναν απλό πολλαπλασιασμό και αυτό μόνο για το web design πάντα έτσι...

Μανώλη OK δεν λες στον πελάτη χρέωση ανά ώρα μήπως και πέσεις έξω στις ώρες σου δεκτό. Πες λοιπόν ότι δούλεψε τις 25 ώρες που μας έγραψες για ένα project. Πόσο θα τις χρεώσεις;

Για να καταλαβαίνουν δηλαδή και οι απέξω για τι πράγμα μιλάμε και να δούμε αν τελικά είναι ξεφτίλα οι τιμές που παίζουν ή όχι.

Πραγματικά πιστεύεις ότι σε 8 ώρες πολλοί μπορούν να κόψουν και να σχεδιάσουν templates σαν αυτά του template monster; Και ακόμα και αν το κάνουν για να φτάσουν σε τέτοιο επίπεδο δεν πρέπει να πληρώσεις την τεχνογνωσία τους / εμπειρία τους; δηλαδή επειδή είναι έμπειρος αυτός και το έβγαλε σε 8 ώρες όταν ο μέσος όρος το βγάζει σε 40 δεν πρέπει να πληρωθεί τόσο;

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 24 Ιαν 2010 00:02

dimsis εντάξει μπορεί να έχεις και δίκιο σε αυτό. Σίγουρα είναι πολλές ώρες. Ο πελάτης κοιτάζει την οικονομική λύση ωρε αδερφέ όχι όμως τις ώρες. Σίγουρα δεν μπορώ να μπω στο πνεύμα ενος developer όπως κι εσύ στο πνευμα των πελατών. :) Ο πελάτης λοιπόν κοιτά κάτι οικονομικό ώστε να ζει αξιοπρεπώς και η οικογένεια του.

Ωρε fafos είμαι παθών! Είναι πολύ απλό που πας να μου την βγεις κιόλας. :lol: :P Όταν δεν ήξερα είχα ρωτήσει και μόνο απατεώνες έβρισκα. Μου ζητούσαν μόνο για τον χώρο κάτι τρελα ποσά που μου τα είχαν αναλυσει. Σε γνωστό μου είχαν χρεώσει developers για ενα site της κακιάς ώρας και ενα email πόσες εκατοντάδες ευρώ. Αγαπητέ fafo εσένα σε έπιασε ο πόνος για τους πελάτες να υποθέσω εεεε? :p χεχεχεχε Γιατι μου την σπας τώρα αδερφέ με τις υποθέσεις σου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geo87 την 24 Ιαν 2010 00:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιαν 2010 00:05

dimsis έγραψε:basilakis Ωραία 30/ώρα και πόσες ώρες τρως για ένα template from scratch to xhtml συνήθως για να κάνουμε έναν απλό πολλαπλασιασμό και αυτό μόνο για το web design πάντα έτσι...
Μιλάμε για το κόψιμο έτσι, όχι για την μακέτα...
Δεν μπορούμε νομίζω να απαντήσουμε σε αυτό, ενοώ κάθε μακέτα διαφέρει έτσι δεν είναι;
Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που παίζουν ρόλο κτλ... αλλά συνήθως, όχι παραπάνω απο 10 ώρες... Βέβαια πάντα για τις χρεώσεις παίζει ρόλο και ο χρόνος παράδοσης κτλ... Αν κάποιος θέλει το template σε μια μέρα, σημαίνει άλλες χρεώσεις... Ακόμη και το theming πάνω σε ένα συγκεκριμένο Wordpress Framework, είναι κάτι διαφορετικό, η δημιουργία Child Themes δηλαδή.
dimsis έγραψε: Και ακόμα και αν το κάνουν για να φτάσουν σε τέτοιο επίπεδο δεν πρέπει να πληρώσεις την τεχνογνωσία τους / εμπειρία τους;
ΠΑΝΤΑ. Δεν νοιάζει τον πελάτη εάν εγώ έχω φτάσει στο επίπεδο να πατάω ένα κουμπί για να κάνω τη δουλειά μου. Για να φτάσει ο οποιοσδήποτε σε αυτό το σημείο, έχει περάσει τρελές ώρες μπροστά απο ένα PC...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2010 00:19

basilakis Πολύ ωραία, που καταλήγουμε λοιπόν.
10 ώρες για το psd > xhtml να βάλω άλλες 10 για μια σχετικά απλή μακέτα;
20 ώρες x 30 ευρώ την ώρα = 600 ευρώ μόνο για το εικαστικό μέρος χωρίς να συμπεριλαμβάνει γραμμή κώδικα, χρόνο που θα χάσεις με τα πάρε δώσε με πελάτη, υλικό που θα περάσεις για αρχικοποίηση, τηλέφωνα, πιθανές μεταφορές για συνομιλίες με πελάτες, ώρες για εκμάθηση - support κλπ
βάλε σε αυτά έπειτα κάποιο ποσοστό κέρδους που λογικά θα θέλεις να βγάλεις και καταλήγεις να είσαι απατεώνας επειδή ζήτησες πάνω από 1000 ευρώ για ένα κατά τα άλλα απλό site!

Τράβα τώρα και χτύπα αυτά:
http://www.google.gr/search?hl=el&clien ... R&aq=f&oq=

Sites από 79 ευρώ, 99, 199, 299 κ.ο.κ. και βγάλε συμπεράσματα και εσύ και οι υπόλοιποι...

geo87 μαζί σου φίλε, έτσι είναι δεν αντιλέγω. Την οικονομική λύση κοιτάνε όλοι. Λογικό είναι με όλα αυτά που γίνονται να μην μπορείς να αξιολογήσεις σωστά. Αυτό επισημαίνω αλλά βλέπω ενοχλείστε.

Και εγώ για hosting π.χ. το φθηνότερο ψάχνω και απαιτήσεις τρελές έχω, για αυτό και τρώω το overselling στη μάπα... και εκτός τεχνολογίας το ίδιο ισχύει. Αν δεν ξέρεις μια αγορά και απλώς κοιτάζεις τις τιμές βολεύεσε με ότι κάτσει...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Ιαν 2010 00:25

geo87 έγραψε:Ωρε fafos είμαι παθών! Είναι πολύ απλό που πας να μου την βγεις κιόλας. :lol: :P Όταν δεν ήξερα είχα ρωτήσει και μόνο απατεώνες έβρισκα. Μου ζητούσαν μόνο για τον χώρο κάτι τρελα ποσά που μου τα είχαν αναλυσει. Σε γνωστό μου είχαν χρεώσει developers για ενα site της κακιάς ώρας και ενα email πόσες εκατοντάδες ευρώ. Αγαπητέ fafo εσένα σε έπιασε ο πόνος για τους πελάτες να υποθέσω εεεε? :p χεχεχεχε Γιατι μου την σπας τώρα αδερφέ με τις υποθέσεις σου;
den me endiaferei ti exeis pathei kai ti tha patheis.. an vrhkes apateones h se vrhkane.. auto pou me endiaferei einai na matho giati toso endiaferon gia tis joomlokatastaseis otan den eisai mesa sto paixnidi.. h mhpos eisai kai mas to kryveis? you know... "Copyright 2009-2010 by Anipsios"

ego eixa pelates kai akoma mazi tous eimai otan me xreiastoun an kai den asxoloumai pleon.. esy giati toso endiaferon den mporo na katalavo..

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 24 Ιαν 2010 00:32

όχι αδερφέ dimsis ειλικρινά δεν ενοχλήθηκα για αυτό τόνισα πως τα λέω φιλικά. Άλλωστε σοβαρά δεν ασχολούμαι επαγγελματικά κι έρχομαι εδώ να "κλέψω" γνώσεις". Ε καλά το είπα συμφωνούμε. :P:P

@fafos οριστε? Τι είναι αυτό τωρα; Είμαστε σοβαροί;

*Το joomla το χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου αν δεν το καταλαβες. Εχω σελιδα joomla που κολλάει τωρα αυτό που είπες;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Ιαν 2010 00:35

geo87 έγραψε:όχι αδερφέ dimsis ειλικρινά δεν ενοχλήθηκα για αυτό τόνισα πως τα λέω φιλικά. Άλλωστε σοβαρά δεν ασχολούμαι επαγγελματικά κι έρχομαι εδώ να "κλέψω" γνώσεις". Ε καλά το είπα συμφωνούμε. :P:P

@fafos οριστε? Τι είναι αυτό τωρα; Είμαστε σοβαροί;

*Το joomla το χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου αν δεν το καταλαβες. Εχω σελιδα joomla που κολλάει τωρα αυτό που είπες;
an to xrhsimopoieis gia ton eauto sou mhn symmetexeis se syzhthsh pou den se afora... an einai etsi na pao sto forum ton giatron na tous leo ego ti farmaka na dinoun stous astheneis tous...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιαν 2010 00:40

Καλά τώρα εάν κάποιος μπαίνει σαν απλός χρήστης να πει την άποψη του δεν είναι κάτι τραγικό...

Στο ιατρικό forum απαγορεύεται να το κάνεις γιατί εκεί κινδυνεύουν ζωές.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Ιαν 2010 00:41

Το freestuff είναι ανοιχτό σε όλες τις απόψεις. Σε κανέναν δεν μπορούμε να απαγορέψουμε την συμμετοχή του στις συζητήσεις

geo87

Δημοσίευση από geo87 » 24 Ιαν 2010 00:47

Καλά πραγματικά fafos σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δεν έχω κεφια για τσακωμούς ειλικρινά. Με ρωτάς γιατί ασχολούμαι σου απαντώ και μου λες "δεν με ενδιαφέρει τι έχεις πάθει και τι θα πάθεις με το joomla γιατί ασχολείσαι;", σου απαντώ και λες να πας αλλού;. Σοβαρολογείς αδερφέ; Πραγματικά τι να πω. Μήπως μπορείς να είσαι λίγο πιο ευγενικός όταν μιλάς γιατί από την αρχή σε βλέπω και έχεις κεφια;

*δηλαδή ένας πρώην πελάτης δεν πρέπει να έχει γνώμη;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης