[Solved]Υπερθέρμανση pc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 22 Ιαν 2010 15:01

Το pc μου ανεβάζει θερμοκρασία και crasharei συχνά .

Έτρεξα το NVIDIA MonitorView και είδα πως μετά το crash είχε :

GPU Core (3D) : 580.000 MHz
GPU Memory : 747.000 MHz

Και όλα ήταν full στο κόκκινο .

Έχω μια υποψία πως φταίει το κουτί γιατί έτσι όπως είναι δεν επιτρέπει να αεριστεί καλά το εσωτερικό αλλα παρόλα αυτά αν μπορείτε να με κατευθύνεται να τσεκάρω και κάτι άλλο θα σας ήμουνα ebgomon .

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LLeonidas την 21 Απρ 2010 04:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:(

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από GeoStuff » 22 Ιαν 2010 17:19

Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 22 Ιαν 2010 19:37

------------------
System Information
------------------
Time of this report: 1/22/2010, 19:07:29
Machine name: **************
Operating System: Windows XP Home Edition (5.1, Build 2600) Service Pack 2 (2600.xpsp_sp2_gdr.090804-1412)
Language: Greek (Regional Setting: Greek)
System Manufacturer: System manufacturer
System Model: System Product Name
BIOS: BIOS Date: 12/30/08 21:37:26 Ver: 08.00.12
Processor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 6300 @ 1.86GHz (2 CPUs)
Memory: 1024MB RAM
Page File: 274MB used, 2185MB available
Windows Dir: C:\WINDOWS
DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)
DX Setup Parameters: Not found
DxDiag Version: 5.03.2600.2180 32bit Unicode
Φτάνουνε αυτά ??

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιαν 2010 17:15

Αν ξέρεις να μας πεις τη μητρική κάρτα που έχει μέσα.... Τι μοντέλο, ποιάς εταιρείας;
Τα ίδια για τον επεξεργαστή, την κάρτα γραφικών (αν είναι πρόσθετη στη μητρική κάρτα)!
Αυτό εννοεί ο Ceostuff. Δυστυχώς, οι πληροφορίες απ'τα system information είναι πάντα φτωχές :oops: .
Ούτως, ή άλλως προβλέπεται άνοιγμα του κουτιού... Οπότε άνοιξέ το μιάν ώρα αρχύτερα, για να δεις, και να μας δώσεις τις πλγροφορίες :wink:
Όσα περισσότερα μας γράψεις για τη σύνθεση του PCιού σου, τόσο πιό κοντά του θα μας φέρεις, για να μπορέσουμε να το ΄βλέπουμε' κι εμείς, και να σου δόσουμε κάποια γνώμη/άποψη κλπ.
PC-Ponemenos
Εικόνα

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 12 Φεβ 2010 05:35

Μα και να το ανοίξω δεν είμαι σε θέση να σας πω περισσότερα .

Θέλω να συμπληρώσω πως έτρεξα το : SpeedFan και βρήκα πως

Εικόνα

αλλα όλα τα ανεμιστηράκια δουλεύουνε .

Επίση χρησιμοποίησα το CPU-Z για να μαζέψω μερικές από τις πληροφορίες που μου ζητήσατε :

Εικόνα

Επίσης αν το τροφοδοτικό είναι αυτό που στέλνει ρεύμα σε όλα τα μέρη το μονο που μπορώ να δω σαν << μάρκα >> πάνω του είναι : eSac

P.S. Οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να σας βοηθήσει , αν μου υποδείξετε που θα το βρω με χαρά να σας το πω .
Συνημμένα
auxd.JPG
SpeedFan
auxd.JPG (18.23 KiB) Προβλήθηκε 4000 φορές
pcinfo.JPG
pc_info

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Φεβ 2010 09:51

Αφού όλα τα ανεμιστήρια λειτουργούν:
Κατ'αρχήν όταν υπερθερμαίνεται, μήπως 'βράζει' το μέρος του τροφοδοτικού; Αυτό το καταλαβαίνεις και απλά με το χέρι... Όταν crashάρει 'ψήνεις καφέ' επάνω του; (Είχα παρόμοιο πρόβλημα, γι'αυτό σ'το γράφω)
Διότι μπορεί από του 1) απλώς να είναι εξαρχής μικρό-(στα όρια) για την όλη σύνθεση, μέχρι του 2) να έχεις φορτώσει διάφορες add-on κάρτες (μαζί κι η κάρτα γραφικών) και να το 'στενοχωρούν' δεόντως :wink: .
Σύσταση-πρόταση δεύτερη: Παίρνεις κομπρεσσεράκι-φυσερό, ανοίγεις PC, του 'τραβάς' μια γενική 'αποκουρνιαχτοποίηση', αφήνεις το PC ανοιχτό, το ανάβεις, του κάνεις crash-test και παρακολουθείς 'κίνηση'!
1) Θα ξαναcrashάρει;

2) Αν Ναι... Συνέβη κάτι τότε; (π.χ. σταμάτησε κάποιο ανεμιστήρι να δουλεύει, για x-λόγους); Παρακολούθησε -εννοείται- και το ανεμιστήρι του τροφοδοτικού!
Υποψιάζομαι ότι αυτό το ανεμιστήρι, που γράφει η αναφορά -ως "AUX1 Fan"- με 0-στροφές, δεν είναι το βοηθητικό ανεμιστήρι στο κουτί, αλλά -ίσως- κάποιο μικρούλι κολλημένο πάνω στο chipset, αρκετά κοντά στη CPU. (Είχα και με κάποιο τέτοιο πρόβλημα, που λύθηκε φυσικά όταν το σουτάρισα)
Αν φταίει όντως ανεμιστήρι, απλώς το αλλάζεις, και (GO TO 1) :D :D [Ξαναπιάνεις το βιολί από το 1) ].
Αν δεν φταίει ανεμιστήρι, ίσως το τροφοδοτικάκι δεν τα λέει καλά... Ίσως εξαρχής ήταν στα όρια για τη σύνθεση του PCιού και με την προσθήκη κάποιας add-on κάρτας, νά'ρθε και νά'δεσε... Να ξεπέρασε τα όριά του, και -προφανώς- πάνω στην υπερθέρμανσή του, προκειμένου να μην καεί, δίνει σήμα 'Shut-Down' στη μητρική κάρτα. Αυτό -όπως καταλαβαίνεις- λύνεται με μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

3) Αν Όχι... Σβήνεις PC. Φροντίζεις όλα τα καλώδια (τροφοδοσίας, data, κλπ) να μην φράζουν θυρίδες εξαερισμού. Αν δεν κάθονται φρόνιμα τα δένεις με μαζωχτή καλωδίων (γνωστό και ως 'cable-matcher'). Κλείνεις κουτί και ξανανάβεις PC. (GO TO 1) :D :D [Ξαναπιάνεις το βιολί από το 1) ].
Αν (με κλειστό κουτί-PC) ξαναρχίσουν τα όργανα, ίσως χρειάζεται και δεύτερο ανεμιστήρι κουτιού στην μπροστινή θέση για καλύτερο εξαερισμό. "Υπ'όψιν όμως ότι αυτό θα επιβαρύνει -λογικά- το τροφοδοτικό!!!"
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tornado1979

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από tornado1979 » 12 Φεβ 2010 11:56

εγώ παιδιά σε ένα laptop HP που έχω, έχω παρατηρήσει εδώ και πολύ πολύ καιρό οτι κάνει παρα πολύ θώρυβο το ανεμιστηράκι (το βράδυ το κλείνο γιατι δεν μπορώ να κοιμηθώ).
τέλος πάντον,με ένα διαγνωστικό πρόγραμμα που ΄έτρεξα', λέει οτι η CPU έχει θερμοκρασία 86c - 90c!!!
είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;
στα πόσα καίγεται, θα την παλέψει γιατί το χρησιμοποιώ και πολύ;

Εχω και ένα vaio πάντως το οποίο δεν ακούγεται καθόλου το κακόμηρο σαν να μην εχει ανεμιστήρα είναι, και το λιώνω και αυτό στην χρήση. τι να πω. τόσο μεγάλυ διαφορά στην ποιότητα ματαξύ τους;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2010 21:51

tornado1979 έγραψε:...κάνει παρα πολύ θώρυβο το ανεμιστηράκι (το βράδυ το κλείνο γιατι δεν μπορώ να κοιμηθώ)...
:D :D Κλασσικό δείγμα προειδοποίησης ότι ο ανεμιστήρας τελειώνει τα ρέστα του!! Θέλει αντικατάσταση! Κι όταν αυτή γίνει και ο καινούργιος φέρει πάλι τον θόρυβο σε επίπεδα ψίθυρου, θα δεις ότι το πρόβλημα λύθηκε...! ,,,Κι ότι η CPU έπαψε να τηγανίζει αυγά στην ψύκτρα.
Τα chpάκια των CPU καίνε ούτως ή άλλως. Γι'αυτό οι ανεμιστήρες κι οι ψύκτρες. Στα laptop έχουν κι ένα πρόβλημα ακόμα...Στενότητα χώρου και μειωμένη κυκλοφορία αέρα ψύξης.
Είναι λοιπόν επόμενο ότι αν κάτι δεν πάει καλά στις παραμέτρους 'ανεμιστήρας, ψύκτρα (σκόνη κλπ) CPU', η τελευταία (η CPU) αποκτά άμεσο και δραματικό θερμοκρασιακό πρόβλημα. Αυτά τα ολίγα :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 16 Φεβ 2010 08:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 16 Φεβ 2010 05:16

Βασικά λέω να σουτάρω το τροφοδοτικό γιατί με το παραμικρό ζορίζεται και μου γκρινιάζει .

Από ότι κατάφερα να διαβάσω πάνω του έχει τα παρακάτω στοιχεια :

esac switching power supply 400W
input 230V~4.5A 50Hz
output 460W MAX

Τώρα η ερώτηση μου είναι με ποιο θα μπορούσα να το αλλάξω ???
Πως μπορώ δηλαδή να υπολογίσω αν το νέο τροφοδοτικό θα καλύπτει τις ανάγκες μου ??

επίσης έχω στο μυαλό να αγοράσω και μια καλύτερη κάρτα γραφικών ( οποτε θα ήθελα και εκεί μια πρόταση :) κάτι σε nvidia :P )

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Φεβ 2010 09:26

LLeonidas έγραψε:Τώρα η ερώτηση μου είναι με ποιο θα μπορούσα να το αλλάξω ???
Αν το 400άρι τροφοδοτικό ήδη σου "γκρινιάζει", αυτό σημαίνει ότι με τη σύνθεση που έχεις τώρα πας -τουλάχιστον- για 500άρι... (Κακό πράμα η γκρίνια :D )
{Είδες -επίσης- ότι κι αυτή σου η διαπίστωση είναι καίρια πληροφορία, που θα μπορούσαμε να την έχουμε εξ'αρχής! :wink: }
Ωστόσο,
LLeonidas έγραψε:.....έχω στο μυαλό να αγοράσω και μια καλύτερη κάρτα γραφικών......
Πριν 'πέσουν' οι προτάσεις για νέα κάρτα, σκέψου ξανά το τροφοδοτικό :D
Έχει πάρει το μάτι μου κάτι τρελλές κάρτες γραφικών, που χωράνε με το ζόρι στο κουτί τους.
Σις περιπτώσεις τους δεν ξέρω ποιός "καίει" περισσότερο: Ο Pentium του PCιού, ή η CPU της κάρτας :o :o ;!!!
Καταλαβαίνεις ότι αν έχεις στο νου σου κανένα τέτοιο "κανόνι", θα χρειαστείς έναν μικρό υποσταθμό :D :D για την τροφοδοσία του.
Όταν τυχαίνει να με ρωτούν για τροφοδοσία κάποιου τέτοιου συνόλου, συνήθως κοιτάζω τα έτοιμα σύνολα τι ισχύος τροφοδοτικό έχουν, και λογαριάζω και καμμιά 50αριά Watt παραπάνω, ώστε να μην είμαι οριακός. :wink:

[Edit:]Τα xxxWatt Max. ούτε να τα κοιτάζεις! Σ'ενδιαφέρει πόση ισχύς δηλώνεται εξαρχής για το οποιοδήποτε τροφοδοτικό! Π.χ. αυτό που αναφέρεις είναι 400Watt!!! Τα υπόλοιπα είναι @@@@ες!
Γνώμη για κάρτα γραφικών, που ζητάς, δεν νομίζω ότι μπορώ να σου δώσω, καθώς δεν κυνηγάω ούτε Games, ούτε ιδιαίτερα Graphics. Οπότε -συνήθως- η ήδη υπάρχουσα στο σύνολό μου με καλύπτει. Αν όχι, πάω για μιά -πολύ ελαφρώς- καλύτερη (και σε κόστος και σε επιδόσεις). Βασικά, όμως δεν μας έχεις γράψει για τι θέλεις την 'καλύτερη' κάρτα γραφικών :wink: [/Edit]
PC-Ponemenos
Εικόνα

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 17 Φεβ 2010 02:04

Μια βλακώδης ερωτησούλα .

άμα αντί για 500 πηδήξω στα 600+Watt δεν πιστεύω αυτό να επηρεάσει αρνητικά το pc μου ??

Απλός θα κάνει την ΔΕΗ ποιο χαρούμενη .

το αναφέρω αυτό γιατί έχω στο μυαλό μου κάποιες λύσεις μέχρι τώρα

650 Watt ARLT LowNoise ATX Netzteil , Active PFC, temperaturgeregelter L&#252;fter ( 84,99 € ) Link1

επίσης με 4 euro και 1 cent πετάγομαι ακόμα ψηλότερα .

750 Watt ARLT LowNoise ATX Netzteil Active PFC , temperaturgeregelter L&#252;fter, Kabelmanagment ( 89,00 € ) Link2

Οποτε επειδή τα χρήματα υπάρχουν λέω να προτιμήσω το δεύτερο .

Τώρα για την κάρτα γραφικών , επειδή έχουμε και τον πιτσιρικα στο σπίτι ο οποιος έχει αφοσιωθεί στον online σκοτωμό συνανθρώπων του ( κοινός FPS games / First-Person Shooter )
και πρόσφατα απέκτησε το Call of Duty 6 : Modern Warfare 2

και η τωρινή κάρτα δεν μας τα λέει καλά θα ήθελα μια καρτούλα ώστε να το υποστηρίζει και επίσης να αντέξει και σε κανένα άλλο ποιο νέο τίτλο ( να μην αγοράσουμε άλλη κάρτα γραφικών για το καινούριο παιχνιδάκι :P )

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Φεβ 2010 23:07

LLeonidas έγραψε:..............το αναφέρω αυτό γιατί έχω στο μυαλό μου κάποιες λύσεις μέχρι τώρα
650 Watt ARLT LowNoise ATX Netzteil , Active PFC, temperaturgeregelter L&#252;fter ( 84,99 € ) Link1

επίσης με 4 euro και 1 cent πετάγομαι ακόμα ψηλότερα .

750 Watt ARLT LowNoise ATX Netzteil Active PFC , temperaturgeregelter L&#252;fter, Kabelmanagment ( 89,00 € ) Link2

Οποτε επειδή τα χρήματα υπάρχουν λέω να προτιμήσω το δεύτερο .
Και 1000άρι :lol: :lol: -άμα βρεις- ακόμα καλύτερα, κι ακόμα πιο χαρούμενη η ΔΕΗ :lol: Αλλά και το 750άρι το βλέπω αρκετά ικανό.

Για την Κάρτα Γραφικών, μάλλον μιλάς με λάθος άτομο (εμένα). Δεν ξέρω, ειλικρινά, τι να σου προτείνω :think: :think: :think: :think:
PC-Ponemenos
Εικόνα

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 19 Φεβ 2010 03:43

πάμε για 750 λοιπόν :)

άντε γιατί βαρέθηκα να τρώω αβγά τηγανητά :P

μόλις γίνει η εγκατάσταση θα ενημερώσω για την επιτυχία :) ( πιστεύω να είναι σίγουρη :S )

LLeonidas

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από LLeonidas » 07 Μαρ 2010 03:55

Ok μην με κράξετε για την αργοπορία αλλα τώρα πιστεύω να το τέσταρα αρκετά :P

Τελικά το ρημάδι το τροφοδοτικό έφταιγε όλα είναι όμορφα πια :)

Επίσης και η κάρτα γραφικών είναι ok για το παιχνίδι το προβληματάκι ήτανε με τους drivers , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνει αυτόματα update σε beta drivers :S και δεν σου προτείνουνε τον τελευταί με τα λιγότερα bug ?? :(

P.S. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον DGeorge που μου έδωσε το έναυσμα να ανοίξω το κουτί :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

[Solved]Υπερθέρμανση pc

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μαρ 2010 19:00

1) Φαντάζομαι ότι εγκατέστησες και μιλάς για το 750άρι τροφοδοτικό... :D
2) Οι εκδόσεις beta είναι πειραματικές και απευθύνονται (τουλάχιστον μέχρι κάποια εποχή που ήξερα) σε Γνώστες Hardwareάδες. Κοινώς υπήρχε σιωπηρή συμφωνία ότι θα μου δώσεις δωρεάν το υπερμοντέρνο super-duper-whoao κουκλί driver -ή software σου γενικά- κι εγώ θα σου αναφέρω πού, και ποιά, προβλήματα αντιμετώπισα! Κοινώς γίνομαι εκούσιο πειραματόζωό σου!
Φαίνεται πως τώρα οι Beta εκδόσεις δόνονται αέρα-πατέρα, κι όποιον πάρει ο χάρος θα το μάθουμε από τις εφημερίδες και τις στατιστικές.
Πάντως δεν σε αναγκάζουν να πάρεις τον Beta driver (υποθέτω), αλλά μπορείς να επιλέξεις αυτόν που ζητάς :think: .
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες