Αλλαγή ιδιοκτήτη σε .gr domain name! Τι χρειάζετε να κάνετε!

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
giorgosh

Δημοσίευση από giorgosh » 10 Ιαν 2011 09:55

Delimicic έγραψε:
Έπρεπε να σκεφτείς από την αρχή να πάρεις και την άλλη ονομασία.

Αυτό που λες δεν στέκει λογικά, πόσο μάλλον νομικά.

Δηλαδή επειδή εσύ σήκωσες σελίδα και δεν θέλεις σε ΠΙΘΑΝΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ύπαρξη σελίδας την σύγχιση των επισκεπτών σου, θεωρείς λογικό να διεκδικήσεις το όνομα ιδιοκτησίας του άλλου?

Εγώ το βρίσκω παράλογο...
Το ότι είναι ιδιοκτησία του άλλου επειδή απλά πρόλαβε και το κατοχύρωσε δεν σημαίνει πως το αξιοποιεί κι όλας, ενώ εγώ εμπορικά το χρησιμοποιώ και θεωρώ πως η εμπορική σημασία υπερισχύει της σημασίας ιδιοκτησίας ενός domain απλά!

Αν δηλαδή κάποιος είχε κατοχυρώσει πριν 5 χρόνια το panathinaikos.gr ΈΤΣΙ απλά επειδή ξύπνησε ένα πρωί και του άρεσε (Χωρίς να υπάρχει ομάδα), και εγώ τώρα δημιουργώ μια ποδοσφαιρική ομάδα με το όνομα αυτό, η οποία αποκτά x εμπορική αξία, δεν μου επιτρέπει να διεκδικήσω το παραπάνω domain αφού είναι απόλυτα συνδεδεμένο με το συμφέρον μου και αφού παράλληλα ο κάτοχος δεν το έχει αξιοποιήσει καθόλου και απλά κατέχει το domain???

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 10 Ιαν 2011 09:59

Μόνο ως αστείο μπορώ να εκλάβω την τοποθέτηση σου.

Είναι εξίσου αστείο με το "όποιος δεν τα χρησιμοποιεί να του τα παίρνουμε εμείς που τα θέλουμε για ανάπτυξη!".

Δηλαδή εσύ αμα πας σε μια περιοχή και χτίσεις 20 κτίρια, μπορείς να πάρεις και το κτίριο που είναι δίπλα από την περιοχή σου επείδη δεν μένει κανείς μέσα και εσύ ανέπτυξες εμπορικά την περιοχή ε?

Δεν είναι απλά ένα domain, είναι ιδιοκτησία...!
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 10 Ιαν 2011 10:23

giorgosh έγραψε: Το ότι είναι ιδιοκτησία του άλλου επειδή απλά πρόλαβε και το κατοχύρωσε δεν σημαίνει πως το αξιοποιεί κι όλας, ενώ εγώ εμπορικά το χρησιμοποιώ και θεωρώ πως η εμπορική σημασία υπερισχύει της σημασίας ιδιοκτησίας ενός domain απλά!

Αν δηλαδή κάποιος είχε κατοχυρώσει πριν 5 χρόνια το panathinaikos.gr ΈΤΣΙ απλά επειδή ξύπνησε ένα πρωί και του άρεσε (Χωρίς να υπάρχει ομάδα), και εγώ τώρα δημιουργώ μια ποδοσφαιρική ομάδα με το όνομα αυτό, η οποία αποκτά x εμπορική αξία, δεν μου επιτρέπει να διεκδικήσω το παραπάνω domain αφού είναι απόλυτα συνδεδεμένο με το συμφέρον μου και αφού παράλληλα ο κάτοχος δεν το έχει αξιοποιήσει καθόλου και απλά κατέχει το domain???
Φιλε μου αν ίσχυαν όλα αυτά θα μπορούσαμε να κάνουμε μερικές εταιρίες, να ρίχναμε μια σελίδα με την ονομασία ενός domain που κοστίζει μερικές δεκάδες χιλιάδες $$ και δεν έχει σελίδα πάνω και να πέρνουμε τα domains των άλλων.

Αυτό που λές δεν γίνετε.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Ιαν 2011 10:25

@Delimicic
Δεν ειναι ιδιοκτησία... ιδιοκτησία είναι για την EETT αλλιώς δεν θα χρειαζοταν να κάνεις renewal κάθε τόσο

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιαν 2011 11:52

Επίσης πώς ξέρεις ότι δεν αξιοποιεί το domain για να έχει κάποιο δικό του e-mail ; Ένα domain δεν προορίζεται μόνο για να ανεβάσει κάποιος ιστοσελίδα.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 10 Ιαν 2011 12:25

Κατά την καταχώρηση ο καταχωρούμενος αποκτά το αποκλειστικό δικαίωμα χρήσης του ονόματος.
Τα πνευματικά δικαιώματα που απορρέουν από τη χρήση του είναι περίπλοκη υπόθεση και δεν καθορίζεται τίποτα σχετικό από την ΕΕΤΤ. Υπάρχουν φυσικά και περιπλέκονται όταν έχεις καταχωρήσει το όνομα ως εμπορικό σήμα π.χ. in.gr οπότε με τη λήξη της καταχώρησης (και εφόσον δεν ανανεωθεί) υπάρχει θέμα για το τι γίνεται αυτός που συνεχίζει να έχει το σήμα κοκ..

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 01 Σεπ 2012 23:58

Να κάνουμε update για το πως μπορεί να γίνει πλεόν η διαδικασία και "ηλεκτρονικά" ?

Πως και τι μπορούμε να στείλουμε μέσω e-mail για να προχωρήσει? ;) :)
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 03 Απρ 2015 17:05

Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που θέτει η ΕΕΤΤ για το όνομα χώρου που θα επιλέξεις, π.χ. δεν μπορείς να κατοχυρώσεις πλέον όνομα περιοχής που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από ΟΤΑ. Κατά τα άλλα όποιος προλάβει!

Βέβαια η τακτική του τότε πρωθυπουργού Σαμαρά στην υπόθεση του domain nerit.gr δικαιώνει το φίλο που αξιώνει το domain του άλλου, αλλά ευτυχώς θέλω να πιστεύω ότι αυτά είναι παρελθόν.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σχέση που (δεν) έχει το εμπορικό σήμα με το όνομα χώρου.

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 07 Απρ 2015 20:11

quiz, φρέσκο.

έχουμε μια ανώνυμη εταιρεία, ας την ονομάσουμε ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕ.

έχουμε έναν ιδιώτη, ο οποίος έχει κατοχυρώσει προ 2 ετών το domain kalimera-rethymno.gr

Η ΑΕ ζήτησε να πάρει το domain στην κατοχή της.
Έγινε η προβλεπόμενη διαδικασία (ακρόαση των 2 πλευρών από την ΕΕΤΤ).

Ποιος κέρδισε τελικά το domain?
Ο ιδιώτης που το είχε κατοχυρώσει και το χρησιμοποιούσε 2 χρόνια
ή
η ιδιωτική (ΑΕ) εταιρεία?
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 08 Απρ 2015 09:04

Για πες, έχει ενδιαφέρον, καθώς έχω ακρόαση σε 2 βδομάδες

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 08 Απρ 2015 11:50

Αν είναι παρόμοιες δραστηριότητες, κέρδισε αυτός με την ΑΕ γιατί πολύ πιθανό να έχει και καταχωρημένο όνομα/logo στο υπουργείο.

Αν είναι διαφορετικές δραστηριότητες, πάλι αυτός με την ΑΕ κέρδισε για ευνόητους λόγους ;)

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 08 Απρ 2015 20:44

σωστός platongr, αν και το καταχωρημένο όνομα στο υπουργείο, δεν αφορά το kalimera-rethymno αλλά το kalimera.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 09 Απρ 2015 11:16

Καλημέρα,

Επειδή πιθανόν δεν έχει να κάνει με "kalimera-rethymno" αλλά με κάτι συγκεκριμένο (πχ "hyperhosting-rethymno") τότε πιθανόν η εταιρία, θα μπορούσα να εκφέρω άποψη αν μου έδινες ακριβώς τα domains.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 09 Απρ 2015 18:41

προφανώς και έδωσα ψεύτικο domain, για ευνόητους λόγους, ωστόσο φρόντισα το παράδειγμα μου να είναι πολύ κοντά στα πραγματικά δεδομένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες