Η γνώμη σας για το favit.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marfi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marfi » 23 Ιαν 2010 11:43

Καλημέρα!

Ετοιμάζουμε σημαντικό UI και design update στο favit.com και ήθελα να σας ρωτήσω για την ειλικρινή σας γνώμη για το site όπως το βλέπετε τώρα για να το κάνουμε, έτσι ώστε να απαντάει περισσότερα σε αυτό που πραγματικά χρειάζονται και θέλουν (έχουνε συνηθίσει, περιμένουν από μια σελίδα) οι χρήστες.

P.S. Μπορείτε να δείτε το UI journey μας μέχρι στιγμής σε αυτό το βίντεο

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Ιαν 2010 12:41

απο μια προσπαθεια που οπως ξερεις τα ειπαμε χτες να τροποποιησω το profile μου το μονο που θα μπορουσα να τονισω ειναι να γινει ποιο εμφανες η λεξη ( profile - τροποποιηση ) η καπως ετσι

αυτο προς το παρον νομιζω οτι εχω να τονισω και καλη συνεχεια !

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 20:58

Martin εγώ θα στα πώ απο κοντά! Να έχουμε κάτι να συζητάμε :P

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 24 Ιαν 2010 15:18

Γεια χαρα πολυ κάλό, το μόνο που θα μπορούσα να κάνω ως παρατήρηση είναι όταν
έκανα login με το twitter account ψιλοχάθηκα στην αρχή μέχρι να καταλάβω και να δω πως λειτουργεί όλο το σύστημα.

Σχετικά με το api που θα βγάλεται μπορείς να μα δώσεις λίγο περισσότερς πληροφορίες
για τη δυνατότητες θα προσφέρεται μέσω αυτού?

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 24 Ιαν 2010 16:44

Favit διάβασα και το σίτε σας στα news και φαίνεται καλό και ανερχόμενο... εμένα ένα με χαλάει.. το λογότυπο σας.. είναι κάπως πολύ επίσιμο δν μου κάνει πολύ για social network.. αλλα κατα ταλλα καλο το σιτε....

Άβαταρ μέλους
marfi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marfi » 24 Ιαν 2010 20:00

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την κριτική σας, περίμενα να ήταν πολύ πιο σκληρή :)

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι η πλοήγηση είναι κάπως δύσκολη - θα βελτιωθεί!

@andreaskor στο press corner μας μπορείς να δεις και τα "παλιά" μας λογότυπα, πιστεύω ότι αυτό είναι καλύτερο.

Το favit μπορεί να είναι social network, μπορεί να είναι και stream & rss reader ακόμα και light blogging platfrom ή ολα ταυτόχρονα - εξαρτάται από τον χρήστη, όποτε χρειάζεται να είναι πιο universal.

Σ΄ευχαριστώ για την παρατήρηση και θα την έχουμε υπόψιν.

@billiaswhs θα σε κρατάω ενημερωμένος τι θα προσφέρει και πότε θα είναι έτοιμο το API μας.

Ευχαριστώ ξανά σε όλους!

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Ιαν 2010 18:42

marfi έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την κριτική σας, περίμενα να ήταν πολύ πιο σκληρή :)

Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι η πλοήγηση είναι κάπως δύσκολη - θα βελτιωθεί!
Πραγματικά είναι μια τρομερή υπηρεσία και η σελίδα είναι αποτρεπτική να μείνεις πάνω από κάποια λεπτά! Πολλά links, bold, χρώματα...

Το ένα σου τραβάει την προσοχή από το άλλο και πνίγεται ο χρήστης.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Ιαν 2010 19:19

Γειά σου marfi,

το νέο design πρέπει να απεικονίζει το στάδιο της υπηρεσίας σου και τους στόχους της.
Που στοχεύει η κεντρική σελίδα; Αποσκοπεί στο να μαζέψει περισσότερο νέους πελάτες ή στο να είναι χρηστική για τους ήδη εγγεγραμένους χρήστες;

Έτσι όπως είναι, χωρίς να έχω γίνει μέλος, είναι πολύ φορτωμένη. Too much stuff.

Εγώ το σκέφτομαι πολύ απλά και φυσικά χωρίς στοιχεία δεν μπορώ να προχωρήσω σε καμία σωστή τεκμηρίωση των απόψεων μου, αλλά υποθέτω ότι σχεδόν όλοι, ακόμη δε γνωρίζουν τι είναι το favit και τι θέλει να κάνει. Γιατί να το χρησιμοποιήσουμε.

Η λύση για μένα είναι μια κεντρική σελίδα με 3 γραμμές σύνοψη, το video tour και όλα τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα, κάποια βοηθητικά links στο footer και κάποια στο header, μαζί με κάποια λειτουργικά που δεν μπορούν να λείπουν.

Δηλαδή, αν είσαι ακόμη στο introduction, αυτό δεν είναι σελίδα introduction, αυτό είναι σελίδα amazon.com που προϊποθέτει ότι οι χρήστες της την γνωρίζουν και όλοι οι υπόλοιποι πάνε συστημένοι :)

Φιλικά Πάντα
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
marfi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marfi » 27 Ιαν 2010 14:44

@emphasy και @ALR αας ευχαριστώ για την κριτική!

@ALR
Αποσκοπεί στο να μαζέψει περισσότερο νέους πελάτες
- ναι, η κεντρική σελίδα (home) page έχει για σκοπό να προσελκύει περισσότερο κόσμο, οι εγγεγραμμένοι χρήστες δεν την βλέπουν (πάρα αν αλλάζουν υπολογιστή ή κάνουν log out)

Σας ευχαριστώ και πάλι, και είμαι σίγουρος ότι το καινούργιο home (unregistered) θα σας αρέσει περισσότερα, θα είναι πολύ πιο light και simplistic.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης