[Solved] Σταθερή-ενσύρματη σύνδεση CONNEX

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιαν 2010 09:31

Πολύ καλή σας μέρα :D :D
Όπως σας έγραψα εδώ, έχω μια σταθερή σύνδεση CONNEX με ενσύρματο Modem-Router SAGEM F@st 1201 v2.
Η σύνδεση με το PC είναι Ethernet, ενώ υπάρχει ως τηλεφωνική συσκευή μιά ασύρματη dect της Motorola.
Μ'έβαλε λοιπόν σε σκέψεις κάποιος γνωστός, όταν μου είπε ότι: "Και χωρίς blue-tooth (δικό μου) κάποιος (π.χ. γείτονας) μπορεί να μου 'κλέψει ταχύτητα', αν δεν κλειδώσω -κάπως- το Modem-Router."
Ισχύει κάτι τέτοιο, και (αν Ναι) υπάρχει κάποια πρόταση για το 'κλείδωμα';
Ευχαριστώ πάρα πολύ -εκ των προτέρων- τόσο για τον χρόνο σας, όσο και για την οιαδήποτε ανταπόκρισή σας. :D
Νά'στε καλά :pint: :pint:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 06 Φεβ 2010 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Ιαν 2010 14:49

Θα έλεγα πως αν δεις μετά το modem σου και πριν τον υπολογιστή σου να παρεμβάλλεται ένα switch με κάποιο καλώδιο ethernet να κόβει βόλτα από κάποια τρύπα στον τοίχο και να πηγαίνει προς το διαμέρισμα του γείτονα, μάλλον παίρνει internet από σένα.
Διαφορετικά μάλλον πιο πιθανό μου φαίνεται ο γνωστός σου, να το άκουσε από κάποιον άλλο γνωστό του που τα συζητούσανε στο καφενείο του μπάμπη με το μπατζανάκη του που έχει ένα δεύτερο ξάδερφο που η γυναίκα του έχει μια φίλη που η κόρη της τα έμπλεξε με έναν παίδαρο που έχει μαύρη ζώνη στα γομπιούτερ.
Τέλος, έτσι απλώς για να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις, θα έλεγα να κάνεις και μια βόλτα στον οδοντίατρο μην έχεις κανά χαλασμένο δόντι που λόγω του χαμηλού φωτισμού φαίνεται να παίρνει μια μπλε απόχρωση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 25 Ιαν 2010 23:03

μια πιθανότητα που μπορεί να τροφοδοτεί τα ρίδιο-αρβύλα, είναι το ακολουθο που συμβαίνει τακτικά

- κάποιος δεν χρησιμοποιεί ποτέ την ασύρματη δυνατότητα του ρουτερ του [προυποθέτει ασύρματη δυνατότητα του ρούτερ],
αλλα και δεν εχει απενεργοποιήσει ή κλειδώσει το wifi του ρούτερ.

Κάποιοι άνθρωποι το αφήνουν ανοιχτό απο πεποίθηση - για ελευθερία πρόσβασης και στους πιο άτυχους
- αλλα οι περισσότεροι δεν θέλουν να μοιράζονται τη σύνδεσή τους με κανενα, και λόγω παραδοσιακού εγωισμού (εγώ το πληρώνω, να παει να πληρώσει κι ο άλλος..), αλλα και απο το φόβο.. της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος (αν κανει παρανομίες ο γείτονας απο τη δική μου IP, εμένα θα κυνηγήσουνε.. μου γκρινιάζει συνεχεια ένα φιλαράκι που έγινε ηλεκτρονικός εγκληματολόγος σε χώρα που έχει σχετικούς νόμους και καταλληλη οργάνωση στην αστυνομία της γενικότερα.. )

Το σημαντικό είναι να ξέρεις τί υποστηρίζουν οι συσκευές σου, και να επιλέγεις εσύ τί θέλεις και τί δεν θέλεις να εχεις ανοικτο και να επιτρέπεις σε κάθε γείτονα και σε κάθε περαστικό..
κι όχι να μενει ανοιχτο τυχαία επειδή ο κατασκευαστής το έχει έτσι default και δεν σε ενημερώνει ούτε ο πωλητής σχετικά ..

δεν ισχύει στην περίπτωσή σου, αφου όπως λες το ρουτερ σου ΔΕΝ εχει wifi
- αν αυτό είναι αλήθεια δηλ. όταν λες "ενσύρματο μοντεμ"
εννοείς δεν εχει καμιά δυνατότητα wifi
(και οχι "δεν ξερω αν εχει wifi, εχώ βάζω καλωδιο πάντως")

2 cents
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2010 10:00

Hermeia έγραψε:2 cents
Άνοιξε 'μπαταχτσί κιτάπ' και τι σε νοιάζει :D :D
Καλή σας μέρα :D :D
Από την ΟΤΕΝΕΤ εδώ, βρήκα και σας φέρνω τις πληροφορίες αυτές.
Ελπίζω να έδωσα περισσότερες πληροφορίες, καθώς από την :evil: :evil: SAGEM μου στάθηκε αδύνατο να εντοπίσω αυτό το μοντέλο.
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους μαζί και τον καθένα ξεχωριστά, για την ανοχή στην παιδιάστικη -ίσως- απορία μου.
Όμως η τεχνολογία και προφανώς οι ανακαλύψεις των εργαστηρίων Φυσικής στον κόσμο, έχουν προχωρήσει πάααααρα πολύ απ'εκεί που τα άφησα.
Γι'αυτό καλού/κακού ρωτάω πριν την πατήσω από κανένα ' :hammer: προφανές :hammer: '
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2010 11:09

Παληκάρι, αν αφήσεις το δίκτυο σου ανοιχτό θα μπορεί να συνδεθεί ο καθένας.
Κι ο κάθε ένας που θα συνδέετε θα σου "τρώει" και λίγο bandwith (λογικό, αλλιώς πως θα κατεβάζει;) Αν ο καθένας γίνει το κάθε τετράγωνο, σε λίγο καιρό, λογικό είναι οτι θα έχεις αργή σύνδεση.

Ολα αυτά βέβαια γιατί πολύ απλά η "κεραία" λαμβάνει σήματα από τον "πομπό" σου.
Τώρα πως γίνεται χωρίς πομπό να λαμβάνει η κεραία μόνο ο φίλος σου το ξέρει. Πιθανώς κι ο James Bond αλλά αυτός δεν θα μας το πει ποτέ.

Αν αποφασίσεις να το κλειδώσεις, μιας και υπάρχει και το ηθικό του πράγματος όπως πολύ σωστά επεσήμανε η συντρόφισσα Hermeia, ο καλύτερος τρόπος είναι η mac address.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2010 15:16

Καθώς μια θολούρα από πηχτή βλακεία, κρυολόγημα και δουλειά (για τη δουλειά κι όχι για την ουσία) έχει ψιλοεγκατασταθεί στο μεγάλο ακατοίκητο μέρος του κρανίου μου...
Κατάφερα και βρήκα αυτό και αυτό.
...Μπράβο μου :hammer: :hammer: Το πρώτο είναι το manual στα Ελληνικά, και το δεύτερο στα Αγγλικά.
Μπορείτε να μου πείτε πώς κλειδώνει η MAC(Physical)address; :o
Πού το γράφει το @@@μένο και δεν το βλέπω, κι ας τα φοράω τέσσερα; :o :o
Θα σκίσω πτυχία, και θα φτιάξω πτυχιόσουπα (ζεστή είν' ό,τι πρέπει για την εποχή) :-?
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2010 15:30

Σελίδα 80 στο Αγγλικό manual.
Την mac address του υπολογιστή τη βλέπεις με την εντολή ipconfig /all σε command prompt.

ΠΣΑΚΣΟΥ :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2010 15:47

Γλυκέ μου άντρα :D :D :D :D
Μέχρι εκεί έφταναν κι οι δικές μου οι γνώσεις :idea: :idea:
Παραπέρα πώς το κλειδώνεις το @@@@μένο; Ιδού η απορία! :idea:
Αν και το είχα δε, εντούτοις σε υπερευχαριστώ ακόμα και για τον χρόνο σου.
Νά'σαι καλά!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2010 16:10

Ακριβώς από κάτω
Reserved IP addresses. Δηλώνεις τις mac/ip addresses από τα μηχανήματα που θέλεις να συνδέονται.
Δεν ξέρω αν μπορείς να αφήσεις την ip "κενή" γιατί πάντα δίνω καρφωτές ip.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2010 16:25

Ίσως γίνομαι κουραστικός... Εξακολουθώ και θα εξακολουθώ να υπερευχαριστώ για τον χρόνο και την ανταπόκρισή σου :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:
Θα δω τι μπορώ να κάνω (όταν θα έχω χρόνο). Τουλάχιστον τώρα υπάρχει η πληροφορία!!!
Νά'σαι πάντα καλά :D :D :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2010 10:35

Πάντως θέλει λίγη προσοχη στο εξής.
Αν κλειδώσεις το router και μετά για κάποιο λόγο βρεθείς με pc που έχουν διαφορετικές mac addresses (άλλαξες κάρτα δικτύου, ολόκληρο το pc/δίκτυο κ.λ.π. κ.λ.π.) θα έχεις πρόβλημα. Δεν πρόκειται να σε αφήσει να ξανασυνδεθείς.
Οπότε η μόνη λύση είναι το reset.
Με δεδομένο οτι με το reset τα router χάνουν όλες, ή σχεδόν όλες τις ρυθμίσεις, η καλύτερη λύση είναι το backup για να μην κάθεσε να ξαναπερνάς όλες τις αλλαγές που έχεις κάνει μία μία.
Θυμήσου όμως να πάρεις backup τις σωστές ρυθμίσεις χωρίς το κλείδωμα γιατί έτσι δεν θα έχει νόημα.

Το ιδανικότερο βέβαια είναι ένα backup με και ένα χωρίς και τελειώνεις σε χρόνο dt.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Ιαν 2010 12:31

Κατά τη γνώμη μου είναι άκοπο να μπλέξει με mac addresses, αφού μόνο με καλώδιο μπορεί να συνδεθεί κάποιος στο modem. Αν είναι σκόπιμο να γίνει κάτι, το μόνο που θα έλεγα να γίνει είναι εάν το password στην ιστοσελίδα διαχείρισης είναι κάποιο από τα κλασσικά 1234 ή admin να αλλάξει το username και το password του διαχειριστή για να μην πειράξει κάποιος τις ρυθμίσεις.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιαν 2010 12:47

dva_dev έγραψε:Κατά τη γνώμη μου είναι άκοπο να μπλέξει με mac addresses, αφού μόνο με καλώδιο μπορεί να συνδεθεί κάποιος στο modem.
Μη του το χαλάς... :D :D

Συμφωνώ πάντως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες